Annons:

Södertälje slår rekord i mord

Ökade otryggheten

Uppdaterad oktober 4, 2022, Publicerad oktober 4, 2022 – av Jan Sundstedt
Södertälje är under hårt tryck av yrkeskriminella.

Rättegången närmar sig – hjälp Nya Dagbladet i mål i bankstriden!

183 590 kr av 250 000 kr insamlade. Rätten till ett bankkonto är grundläggande – stöd vår stämningsprocess genom Swish till 123 611 30 21 eller andra donationsalternativ.

Nedräknare
0 Dagar
0 Timmar
0 Minuter

Södertälje kommun upplever för närvarande en mordvåg utan dess like. Mord och skjutningar avlöser varandra och yrkeskriminella skyr inga medel i sin jakt på knarkpengar samtidigt som polisen närmast står handfallna och inte kan presentera några lösningar för att få bukt med den grova kriminaliteten.

Stockholms regionpolischef Mats Löfving berättar i SVT:s Aktuellt att barn så unga som åtta år rekryteras till de kriminella gängen.

Varför väljer en så ung människa att bli en mördare? Det är en nyckelfråga och det bekymrar mig, säger Löfving resignerat.

Inom loppet av en dryg vecka har det inträffat fyra skjutningar i Södertälje, varav två personer dog till följd av sina skottskador.

Annons:

Våldet har blivit grövre. Tidigare sköt man för att skada. Nu skjuter man för att döda. Det blir allt yngre utförare av det här våldet så därför är det jätteviktigt att bryta tillförseln till de kriminella gängen, uttrycker han vidare.

Något som enligt Mats Löfving är ytterst bekymmersamt är att brottsligheten i Stockholm kryper neråt i åldrarna - långt ner. Bara i år har det varit 22 dödsskjutningar i Stockholm. Totalt är 28 personer frihetsberövade i pågående brottsutredningar, varav hälften uppges vara 20 år eller yngre.

De ger exempel på att åttaåringar rekryteras in. Kan du förvara narkotika, eller vara observatör? I gengäld får du en häftig Iphone. Det är så man börjar stegen in i kriminaliteten, säger han.

Mats Löfving
Mats Löfving i SVT:s Aktuellt. Foto: Faksimil/SVT Aktuellt

Hittills i år har 13 fler avlidit vid skjutningar jämfört med samma period förra året. Det motsvarar en ökning med 37 procent. Enligt en kartläggning som polisen själva har gjort dyker 1 000 nya personer upp i utredningar om skjutvapenvåld – varje år.

Utöver regionpolischef Löfving har även rikspolischef Anders Thornberg uttalat sig om den allvarliga situation nationen befinner sig i. Båda dessa herrar har dock det gemensamt att ingen av dem presenterar några kraftfulla åtgärder för att någorlunda stävja våldsspiralen.

För att förbättra läget upprepar Anders Thornberg, likt ett eko, ett välkänt krav – att "poliser i utsatta områden måste vara fler". Uppklarningen måste också öka och ett sätt att komma framåt är att öka antalet kameror. Med andra ord mer av samma.

Några faktiska svar på varför våldet ökar och blir allt grövre har polisen inte, istället hävdar nöjer sig NOA-chefen Johan Olsson med att konstatera att ”våldet smittar” och att ”det finns starka smittoeffekter i våld".

Trovärdighet – grunden i vår journalistik sedan 2012

Nya Dagbladets position är unik i det svenska medielandskapet. NyD är oberoende på riktigt. Tidningen ägs och kontrolleras inom den egna redaktionen – inte av stora mediekonglomerat eller utländska intressen.

Sedan grundandet 2012 har grunden i vår oberoende journalistik varit balans och trovärdighet framför sensationsjournalistik och snabba klick. NyD är Sveriges bredaste helt oberoende dagstidning och står helt fri från politiska partier och industriintressen.

NyD erhåller inget presstöd och finansieras genom läsardonationer och annonser. Läs mer om våra pressetiska riktlinjer här.

Annons:

Våldtäktsdömd syrier kvar i Sverige sex år efter utvisningsdom

Migrantvåldet

Uppdaterad november 10, 2025, Publicerad november 10, 2025 – av Markus Andersson
Tältet vid Emmabodafestivalen 2017 där den syriske migranten Noraldin Alhamamy, numer "Emil Jordensson", våldtog en 15-åring flicka.

En migrant som dömdes till utvisning för överfallsvåldtäkt av en 15-årig flicka på en musikfestival 2017 är fortfarande kvar i Sverige. Under tiden har 30-åringen begått nya brott och ställde upp i kyrkovalet i somras. Nu kallar migrationsminister Johan Forssell (M) situationen för "sjuk" och lovar lagändringar.

Den 30-årige syriske medborgaren Noraldin Alhamamy kom till Sverige 2015 och fick permanent uppehållstillstånd hösten 2016. Redan sex dagar före beslutet dömdes han för sitt första brott i landet – sexofredande, skriver Fria Tider.

Sommaren 2017 begick han det brott som skulle leda till utvisning. På Emmabodafestivalen våldtog han en 15-årig flicka i hennes tält. Han hotade henne med kniv och höll för hennes mun under övergreppet. Flickan utvecklade posttraumatiskt stressyndrom och har beskrivit hur hon lever i ständig rädsla och ångest.

Han har förstört mitt liv, sade flickan under rättegången.

Annons:

Mannen, som numera går under namnet Emil Jordensson, dömdes till två år och åtta månaders fängelse samt utvisning med tioårigt inreseförbud. Men utvisningen har inte kunnat verkställas eftersom han anmält flera verkställighetshinder.

Hävdat konvertering och militärtjänst

Först hävdade han att han riskerade att kallas in för militärtjänst i den syriska armén. Senare påstod han att han konverterat till kristendomen, vilket han hävdade skulle utsätta honom för fara i hemlandet. Hans fall har varit uppe i Migrationsöverdomstolen och blivit vägledande för andra domstolar. Trots att han nekats flyktingstatus på grund av brottets grovhet är han kvar i Sverige mer än sex år efter domen.

Under tiden har han begått ytterligare brott. Förra året dömdes han för grov förgripelse mot tjänsteman efter ett hämndbesök hos en polis som gripit honom, samt för misshandel av sin fru, bilstöld och ofredande. Brotten bedömdes ha begåtts under en psykos och han dömdes till skyddstillsyn.

I somras avslöjades det i Smålandsposten att mannen kandiderade till kyrkovalet, vilket var möjligt eftersom han är folkbokförd i Sverige. Han drog tillbaka sin kandidatur efter avslöjandet.

Ny lagstiftning planeras

Det är naturligtvis sjukt. Det är under all kritik, säger migrationsminister Johan Forssell till Bonniertidningen Expressen.

Regeringen kommer att föreslå en ny lag kallad "tolerated stay" för att hantera personer i denna situation. De ska då inte få tidsbegränsat uppehållstillstånd, förbjudas lämna ett visst område, få anmälningsplikt och inte kunna ta del av svensk välfärd eller folkbokföra sig.

Mannen sitter sedan september i häkte efter att Migrationsverket beslutat att han inte kan sitta i vanligt förvar på grund av sin brottslighet.

Trovärdighet – grunden i vår journalistik sedan 2012

Nya Dagbladets position är unik i det svenska medielandskapet. NyD är oberoende på riktigt. Tidningen ägs och kontrolleras inom den egna redaktionen – inte av stora mediekonglomerat eller utländska intressen.

Sedan grundandet 2012 har grunden i vår oberoende journalistik varit balans och trovärdighet framför sensationsjournalistik och snabba klick. NyD är Sveriges bredaste helt oberoende dagstidning och står helt fri från politiska partier och industriintressen.

NyD erhåller inget presstöd och finansieras genom läsardonationer och annonser. Läs mer om våra pressetiska riktlinjer här.

Felaktiga frigivningar skakar Storbritanniens fängelsesystem

Ökade otryggheten

Uppdaterad november 10, 2025, Publicerad november 10, 2025 – av Jan Sundstedt
Hadush Gerberslasie Kebatu är en av de senaste i raden av fångar som felaktigt frigivits i Storbritannien.

En rad oavsiktliga frigivningar av fångar i Storbritannien har utlöst hård kritik mot regeringen och blottlagt djupa problem i landets rätts- och fängelsesystem. Händelserna har väckt starka reaktioner efter att en etiopisk asylsökande, dömd för sexualbrott, frigavs av misstag i oktober.

Storbritanniens vice premiärminister och justitieminister David Lammy menar att ökningen av felaktiga frigivningar är oacceptabel och utlovar åtgärder för att återställa kontrollen.

Enligt officiella uppgifter frigavs fram till mars 2025 över 250 fångar av misstag under en tolvmånadersperiod. Detta är mer än dubbelt så många som året före och det fjärde året i rad med ökningar.

Kritiken mot regeringen förvärrades härom veckan när det avslöjades att ytterligare två fångar hade släppts av misstag.

Annons:

En av de som i oktober felaktigt frigavs, Hadush Gerberslasie Kebatu, har enligt uppgifter överlämnat sig själv till myndigheterna. Samtidigt som jakten på den algeriske medborgaren och dömde sexförbrytaren Brahim Kaddour-Cherif pågår.

David Lammy har meddelat att regeringen avser skärpa reglerna och att systemet nu moderniseras för att undvika nya misstag.

Den kraftiga ökningen av felaktiga frigivningar är oacceptabel, skriver Lammy på X.

Växande press mot regeringen

Oppositionen har anklagat Lammy och regeringen för att ha förlorat kontrollen över rättsväsendet.

Det är en total katastrof. För andra gången, faktiskt tredje gången på två veckor, har brottslingar av misstag släppts ut från våra fängelser, kommenterar den konservative rättspolitiska talesmannen, Robert Jenrick, situationen.

Fängelsesystemet i England och Wales är sedan länge hårt belastat. Antalet fångar har fördubblats på tre decennier, och regeringen har tvingats införa tidig frigivning för att undvika överbeläggning.

Den parlamentariska understatssekretaren för brottsoffer (Parliamentary Under-Secretary of State for Victims), Alex Davies-Jones, skyller krisen på åratal av "kronisk åtstramning och underfinansiering", samt på att den tidigare konservativa regeringen misslyckats med att bygga fler fängelser.

Enligt fängelsedirektörernas branschorganisation är situationen nu akut.

Gruppen beskrev tillståndet i landets anstalter som ”försämrat” och varnade för att nuvarande arbetsvillkor gör fel inte bara möjliga, utan förutsägbara.

Trovärdighet – grunden i vår journalistik sedan 2012

Nya Dagbladets position är unik i det svenska medielandskapet. NyD är oberoende på riktigt. Tidningen ägs och kontrolleras inom den egna redaktionen – inte av stora mediekonglomerat eller utländska intressen.

Sedan grundandet 2012 har grunden i vår oberoende journalistik varit balans och trovärdighet framför sensationsjournalistik och snabba klick. NyD är Sveriges bredaste helt oberoende dagstidning och står helt fri från politiska partier och industriintressen.

NyD erhåller inget presstöd och finansieras genom läsardonationer och annonser. Läs mer om våra pressetiska riktlinjer här.

Friande domar efter rekordbeslag av 1,3 ton kokain

Ökade otryggheten

Publicerad november 9, 2025 – av Redaktionen
Arkivbild kokain.

Svea hovrätt har beslutat att frikänna nio av elva personer som tidigare dömdes i samband med ett rekordstort kokainbeslag i Nynäshamn.

Det rekordstora kokainbeslaget i Norviks hamn ägde rum den 18 april 2024, efter att polisen under en tid haft spaning på en man och en kvinna som övervakade containrar som lämnade hamnen.

Vid en kontroll av en av containrarna fann tullinspektörer totalt 1,3 ton kokain, vilket är det största beslaget som någonsin gjorts i Sverige.

Transporten tros ha organiserats av den kände gängledaren Ismail "Jordgubben" Abdo.

Annons:

I tingsrätten dömdes flera av de åtalade till bland annat fängelsestraff och sluten ungdomsvård.

Hovrätten menar nu att det inte är tillräckligt bevisat att de nio visste eller misstänkte att containern innehöll narkotika.

"Flera av dem var visserligen med när containern bröts upp, men enligt hovrätten saknas bevisning för vetskap om narkotikan", skriver Svea hovrätt i ett pressmeddelande.

Två personer döms

En person döms emellertid av hovrätten för synnerligen grovt narkotikabrott till sju års fängelse. Samtidigt har en annan man fått livstids fängelse för inblandning i narkotikahärvan.

Samme man döms även för ett mordförsök kopplat till en skjutning i Malmö förra hösten, där skytten bara var 13 år och agerade på uppdrag av mannen.

Den misstänkte huvudmannen Ismail Abdo befinner sig utomlands och kan därför i nuläget inte åtalas i Sverige.

I somras greps dock Abdo i Turkiet och häktades som misstänkt för narkotikasmuggling och penningtvätt. I nuläget är hans exakta frihetsberövandestatus oklar.

Trovärdighet – grunden i vår journalistik sedan 2012

Nya Dagbladets position är unik i det svenska medielandskapet. NyD är oberoende på riktigt. Tidningen ägs och kontrolleras inom den egna redaktionen – inte av stora mediekonglomerat eller utländska intressen.

Sedan grundandet 2012 har grunden i vår oberoende journalistik varit balans och trovärdighet framför sensationsjournalistik och snabba klick. NyD är Sveriges bredaste helt oberoende dagstidning och står helt fri från politiska partier och industriintressen.

NyD erhåller inget presstöd och finansieras genom läsardonationer och annonser. Läs mer om våra pressetiska riktlinjer här.

18-årig man med syriskt ursprung åtalas för terrorplaner i Stockholm

Ökade otryggheten

Publicerad november 6, 2025 – av Redaktionen
Målet för terrordådet var Kulturfestivalen i Stockholm.

En 18-årig man med syriskt ursprung åtalas nu för förberedelse till terrorattentat i Islamiska statens namn mot Kulturfestivalen i Kungsträdgården. Åtalet omfattar bland annat bombplanering, inspelning av martyrvideo och tidigare försök till mord.

Enligt stämningsansökan planerade den 18-årige mannen attentatet mellan augusti 2024 och februari 2025. Han ska ha rekognoscerat vid festivalplatsen, gjort sökningar kopplade till evenemanget och försökt tillverka sprängmedel.

Åklagaren beskriver att 18-åringen köpte utrustning, bland annat en kroppskamera, och spelade in en så kallad martyrvideo redan i januari.

Vi menar att syftet med förberedelserna har varit att i Islamiska statens namn injaga allvarlig fruktan hos befolkningen. Den brottsliga gärningen hade allvarligt kunnat skada Sverige, skriver åklagaren i sin stämningsansökan.

Annons:

Mannen greps kort efter att Säpo bedömde att han påbörjat tillverkningen av möjliga sprängladdningar. Den 3 februari beslutade vice chefsåklagare Henrik Olin vid Riksenheten för säkerhetsmål om anhållande i utevaro, och drygt en vecka senare häktades han.

Målet var Kulturfestivalen i Kungsträdgården i augusti, säger Henrik Olin.

Som minderårig dömdes han 2022 till ungdomsvård för blåljussabotage under påskupploppen i Linköping. Han har även tidigare dömts för rån och narkotikabrott.

Terrorbrott och mordförsök

18-åringen åtalas dessutom, tillsammans med en 17-åring från Malmö, för försök till mord i den tyska staden Eppstein i augusti 2024. Enligt åtalet ska de ha skaffat en kniv, rekognoscerat vid offrets bostad och försökt ta sig in innan attacken avbröts och polisen larmades.

Båda står också åtalade för grovt deltagande i en terroristorganisation. Myndigheterna har beslagtagit terroristrelaterat material hos dem, inklusive en trohetsed till IS.

Den 18-åriga mannen åtalas även för förberedelse till grovt brott mot lagen om brandfarliga och explosiva varor samt grov utbildning för terrorism.

Både 18-åringen och 17-åringen nekar till brott.

Trovärdighet – grunden i vår journalistik sedan 2012

Nya Dagbladets position är unik i det svenska medielandskapet. NyD är oberoende på riktigt. Tidningen ägs och kontrolleras inom den egna redaktionen – inte av stora mediekonglomerat eller utländska intressen.

Sedan grundandet 2012 har grunden i vår oberoende journalistik varit balans och trovärdighet framför sensationsjournalistik och snabba klick. NyD är Sveriges bredaste helt oberoende dagstidning och står helt fri från politiska partier och industriintressen.

NyD erhåller inget presstöd och finansieras genom läsardonationer och annonser. Läs mer om våra pressetiska riktlinjer här.