MORGONDAGENS DAGSTIDNING – onsdag 16 april 2025

onsdag 16 april 2025

MP vill skjuta upp DCA-omröstning: ”Oklarheter om kärnvapen”

Sverige-Nato-relationen

publicerad 18 juni 2024
– av Jan Sundstedt
Amanda Lind anser att det är olyckligt att det inte har förts någon bred offentlig debatt om DCA-avtalets innehåll.

Idag förväntas en stor majoritet av riksdagens ledamöter rösta ja till det hårt kritiserade DCA-avtalet som bland annat ger den amerikanska armén tillgång till svenska militärbaser och svenskt territorium.

Miljöpartiet kräver dock att omröstningen flyttas fram och pekar på att det fortfarande råder stora oklarheter kring huruvida amerikanska kärnvapen kommer att placeras på svensk mark.

– Avtalet har signerats av regeringen utan en bred offentlig diskussion och det finns oklarheter, säger språkröret Amanda Lind, till statliga SVT.

Även Vänsterpartiet vänder sig emot avtalet och pekat just på att det saknar skrivningar om hur kärnvapen ska hanteras, man vill därför att omröstningen ska flyttas fram ett år – ett krav som även MP nu alltså ställer sig bakom.

– Den avgörande frågan för oss är att kärnvapen på svensk mark inte hanteras i det här avtalet eller med en lagstiftning eller policy som tydliggör att det inte ska finnas kärnvapen i Sverige varken i fredstid eller krigstid, fortsätter Lind.

”Sverige är en rättsstat”

Vänsterpartiet är också mycket kritiska till att amerikansk militär inte ska lyda under svenska lagar, och menar att DCA-avtalet är kryptiskt även i denna fråga.

– Sverige är en rättsstat och då ska också amerikanska soldater kunna omfattas av svensk lagstiftning, säger Håkan Svenneling, utrikespolitisk talesperson.

– Nu har vi en regel för amerikanska soldater, en regel för finska soldater och en annan för alla andra Nato-soldater, fortsätter han.

Att Vänsterpartiet och Miljöpartiet vill skjuta upp omröstningen räcker dock inte – de behöver stöd från ytterligare minst 20 riksdagsledamöter från andra partier, för att kravet ska bli verklighet, och det bedöms som mycket osannolikt att så många ledamöter skulle avvika från partilinjen.

Trovärdighet – grunden i vår journalistik sedan 2012

Nya Dagbladets position är unik i det svenska medielandskapet. NyD är oberoende på riktigt. Tidningen ägs och kontrolleras inom den egna redaktionen – inte av stora mediekonglomerat eller utländska intressen.

Sedan grundandet 2012 har grunden i vår oberoende journalistik varit balans och trovärdighet framför sensationsjournalistik och snabba klick. NyD är Sveriges bredaste helt oberoende dagstidning och står helt fri från politiska partier och industriintressen.

NyD erhåller inget presstöd och finansieras genom läsardonationer och annonser. Läs mer om våra pressetiska riktlinjer här.

Tidigare överbefälhavaren: 300 miljarder till militären räcker inte

Sverige-Nato-relationen

publicerad Idag 11:21
– av Redaktionen
Johan Hederstedt tror att den verkliga kostnaden kommer att bli betydligt dyrare än vad som hittills presenterats.

Nya Dagbladet har tidigare uppmärksammat hur Tidöregeringen lånar 300 miljarder kronor till ”den största upprustningen sedan kalla kriget”.

Sveriges tidigare överbefälhavare Johan Hederstedt menar dock att detta är långtifrån tillräckligt och pekar på att Nato kommer att kräva att Sverige skjuter till betydligt mer pengar än så.

Den nuvarande satsningen innebär att den moderatledda regeringen lånar ungefär 50 000 kronor per svensk i arbetsför ålder till den militära upprustningen fram till 2035.

Bedömare pekar på att det är framtida generationer svenskar som kommer att tvingas bekosta satsningar genom höjda skatter – och andra föreslår att pensionsåldern höjs för att betala för projektet.

Johan Hederstedt var överbefälhavare mellan 2000 och 2023, och även om han hyllar upprustningsbeskedet så menar han att den verkliga kostnaden kommer att bli betydligt mycket dyrare än vad som hittills presenterats.

– Att man nu tillför 300 miljarder till försvaret är bra, men det kommer inte att räcka. Nato kommer att kräva ännu mer, konstaterar han.

”Gäller att rappa på”

Hederstedt  menar att kriget i Ukraina och USA:s nya utrikespolitik under Donald Trump lett till en ökad osäkerhet i Europa – men också stärkt samarbetet mellan kontinentens länder.

– Europa måste vara enigt och jag ser flera tecken som tyder på det, inte minst den brittiska premiärminister som tar initiativ. EU är starka genom att de satsar enormt mycket pengar på att rusta upp Europas länder vilket är positivt, fortsätter han.

Att Ryssland skulle utgöra något direkt militärt hot mot Sverige tror han är mycket osannolikt – men han hävdar ändå att det är viktigt att mycket snabbt ”stärka det militära, civila och psykologiska försvaret”.

– Vi kan inte vänta, det gäller att rappa på. Beslut och finansiellt stöd behöver komma tidigt, slår han fast.

Istället är det påstådd rysk desinformation, påverkanskampanjer och cyberattacker som hotar Sverige, enligt den tidigare överbefälhavaren – som påstår sig vara särskilt orolig för att svenska väljare ska låta sig påverkas av pro-ryska budskap.

– Det kan vara otroligt allvarligt när de inte bara kan påverka valsystemet utan även människorna när det gäller vad man ska rösta på, heter det.

Dubbla måttstockar

Exakt hur Ryssland påstås gå till väga för att påverka det svenska valresultatet framgår dock inte, men enligt Myndigheten för psykologiskt försvar handlar det bland annat om att ”manipulera informationsflödet” och sprida vilseledande information ”i syfte att påverka opinionen” eller ”störa och försvaga samhället”.

När ryska medier och opinionsbildare rapporterar kritiskt eller negativt om europeiska etablissemangspolitiker och istället lyfter fram nationalistiska eller konservativa alternativ som Alternativ för Tyskland, brukar detta exempelvis lyftas fram som exempel på påstådd rysk valpåverkan.

Kritiker har länge pekat på att debatten om främmande valpåverkan ofta förs på ett medvetet oärligt och alarmistiskt sätt – och att de som förfasar sig över effekterna av rysk propaganda på väljarkåren samtidigt blundar för det inflytande amerikanska medier, lobbygrupper och tankesmedjor eller vänsterliberala internationella NGO:er som George Soros Open Society Foundations haft över svensk politik i decennier.

Trovärdighet – grunden i vår journalistik sedan 2012

Nya Dagbladets position är unik i det svenska medielandskapet. NyD är oberoende på riktigt. Tidningen ägs och kontrolleras inom den egna redaktionen – inte av stora mediekonglomerat eller utländska intressen.

Sedan grundandet 2012 har grunden i vår oberoende journalistik varit balans och trovärdighet framför sensationsjournalistik och snabba klick. NyD är Sveriges bredaste helt oberoende dagstidning och står helt fri från politiska partier och industriintressen.

NyD erhåller inget presstöd och finansieras genom läsardonationer och annonser. Läs mer om våra pressetiska riktlinjer här.

Natomöte arrangeras i Helsingborg

Sverige-Nato-relationen

publicerad 10 april 2025
– av Redaktionen
Moderaternas utrikesminister Maria Malmer Stenergard representerar Sverige vid mötet.

Varje år arrangeras ett informellt möte med Natoländernas utrikesministrar, och nästa år hålls evenemanget i Sverige – närmare bestämt i skånska Helsingborg.

– Det är med stolthet som Sverige nästa år står värd för Natos informella utrikesministermöte, deklarerar Moderaternas utrikesminister Maria Malmer Stenergard.

Den första konferensen för den USA-ledda militärpaktens utrikesministrar hölls i Berlin 2022 och årets upplaga arrangeras i turkiska Antalya i maj. Syftet uppges vara att ministrarna ska få möjlighet att diskutera under friare former – utan att behöva ta hänsyn till någon formell dagordning.

– Jag ser fram emot att välkomna mina kollegor till en strategisk viktig region. Helsingborgs läge vid Öresund, som är ett av världens mest trafikerade sund och vägen in till Östersjön, binder samman Norden och Europa, fortsätter Stenergard.

Även om konferensen inte är en officiell del av den militära alliansens verksamhet sker planeringen ändå i nära samarbete med Nato, och det är generalsekreteraren Mark Rutte som kommer att leda mötet.

Trovärdighet – grunden i vår journalistik sedan 2012

Nya Dagbladets position är unik i det svenska medielandskapet. NyD är oberoende på riktigt. Tidningen ägs och kontrolleras inom den egna redaktionen – inte av stora mediekonglomerat eller utländska intressen.

Sedan grundandet 2012 har grunden i vår oberoende journalistik varit balans och trovärdighet framför sensationsjournalistik och snabba klick. NyD är Sveriges bredaste helt oberoende dagstidning och står helt fri från politiska partier och industriintressen.

NyD erhåller inget presstöd och finansieras genom läsardonationer och annonser. Läs mer om våra pressetiska riktlinjer här.

Professor: Rimligt att framtida generationer betalar för upprustningen

Det nya kalla kriget

publicerad 27 mars 2025
– av Markus Andersson
Daniel Waldenström tycker att det är i sin ordning att skatterna höjs för kommande generationer för att finansiera dagens upprustning.

Svenska makthavare har fattat beslut om att låna 300 miljarder till en militär storsatsning som Ulf Kristersson beskriver som den ”största upprustningen sedan kalla kriget”.

Daniel Waldenström är professor i nationalekonomi, och han tycker att det är fullt rimligt att det blir framtida generationer svenskar som får bekosta Tidöpartiernas projekt.

Den moderatledda regeringens besked är att Sverige ska lägga 3,5 av BNP på försvaret – jämfört med dagens 2,4 procent. För att nå dit tänker man låna motsvarande 50 000 kronor per svensk i arbetsför ålder – sammanlagt 300 miljarder kronor.

Waldenström, som är verksam vid Institutet för näringslivsforskning, tycker dock inte att summan är någonting att bråka om – och pekar på att under andra världskriget gick Sverige från att lägga 2 procent till 10 procent av BNP på försvaret på ett enda år.

Han medger ändå att militärsatsningen kommer att innebära nedskärningar inom flera områden.

– Det innebär att vi kommer behöva omprioritera i våra utgifter. Vi kommer behöva dra ner på vissa saker och ge plats åt ökad prioritet till civil och militär beredskap och krigskapacitet. Det kommer innebära att vissa utgifter minskar eller tas bort, annars har vi inte råd, heter det.

”Får ta en större smäll”

Att jättesatsningen finansieras med lånade pengar anser han inte heller är några konstigheter utan fullt motiverat, så länge man har en klar plan kring vad det är man behöver låna till.

– Först efter att vi säger, ’så här mycket pengar kommer vi att behöva till de här utgifterna’. Istället för att börja med att samla in pengar och stoppa de i en kasse för oklara ändamål och då riskera att politiker kommer kunna ’nalla’ från den här kassan till massa saker som vi inte hade tänkt. Det skulle jag säga är en risk i sådana fall som vi kan undvika.

Eftersom pengarna kommer att betalas tillbaka med ränta framöver kommer skatterna också att behöva höjas i framtiden, och Waldenström är tydlig med att kommande generationer svenskar kommer att tvingas finansiera de beslut som fattas idag.

– Det är klart att det kommer bli så att framtida generationer får ta en större smäll än om vi bara skulle gå på årets budget. Men det känns också rimligt att framtida generationer är med och finansierar en återuppbyggnad för den kommer också att gynna dem.

– Det är helt enkelt så att de kommer att få betala lite mer skatt till en följd av det här. De kommer att få betala skatter för att finansiera vår återbetalning av de här lånen, avslutar professorn.

Trovärdighet – grunden i vår journalistik sedan 2012

Nya Dagbladets position är unik i det svenska medielandskapet. NyD är oberoende på riktigt. Tidningen ägs och kontrolleras inom den egna redaktionen – inte av stora mediekonglomerat eller utländska intressen.

Sedan grundandet 2012 har grunden i vår oberoende journalistik varit balans och trovärdighet framför sensationsjournalistik och snabba klick. NyD är Sveriges bredaste helt oberoende dagstidning och står helt fri från politiska partier och industriintressen.

NyD erhåller inget presstöd och finansieras genom läsardonationer och annonser. Läs mer om våra pressetiska riktlinjer här.

Regeringen lånar 300 miljarder: ”Största upprustningen sedan kalla kriget”

Sverige-Nato-relationen

publicerad 26 mars 2025
– av Isac Boman
Tidöpartiernas ledare under onsdagens presskonferens.

Den moderatledda regeringen och SD är överens om att låna ungefär 50 000 kronor per svensk i arbetsför ålder till Sveriges militära upprustning – sammanlagt 300 miljarder kronor.

– Detta blir den största upprustningen sedan kalla kriget, deklarerar Ulf Kristersson (M).

Under en presskonferens slog Tidöpartiernas ledare fast att Sverige innan 2030 kommer att lägga 3,5 procent av BNP på militären – jämfört med 2,4 procent idag.

För att nå det målet får den svenska försvarsmakten ytterligare 300 miljarder kronor – och satsningen kommer att finansieras genom lån.

– Det handlar om en lånefinansierad försvarssatsning från i år via 2030 fram till 2035 som skulle kunna landa på sammantaget ungefär 300 miljarder kronor, bekräftar Ulf Kristersson.

– Ett europeiskt Nato som når 3,5 procent kommer stå sig mycket, mycket starkare än vi gör i dag, hävdar statsministern vidare.

Mer pengar till Kiev

Pengarna kommer bland annat att läggas på att köpa in militär utrustning till den svenska armén – men man lovar även att utöka det militära stödet till Ukraina ytterligare.

Redan tidigare har man fattat beslut om att ge Kiev vapen och annat stöd för 25 miljarder kronor årligen fram till 2026 – men nu vill man använda nästa års anslag redan i år och skjuta till ytterligare 20 miljarder.

– Vi behöver göra vad vi kan här och nu för att ytterligare stärka Ukrainas försvarsförmåga, menar utbildningsminister Johan Pehrson (L).

Nato kräver i dagsläget att medlemsländerna lägger minst 2 procent av respektive BNP på sitt försvar – men det kravet förväntas höjas redan i sommar till någonstans mellan 3 och 5 procent, enligt bedömare.

Bakgrunden är att Trump-administrationen vill att Europa tar ett större ekonomiskt ansvar för militärpaktens kostnader. USA har också aviserat att man har för avsikt att minska sin militära närvaro på kontinenten, samtidigt som Ryssland alltmer frekvent av EU-ledarna pekas ut som ett akut militärt hot som Europa måste göra sig redo att bekämpa.

Trovärdighet – grunden i vår journalistik sedan 2012

Nya Dagbladets position är unik i det svenska medielandskapet. NyD är oberoende på riktigt. Tidningen ägs och kontrolleras inom den egna redaktionen – inte av stora mediekonglomerat eller utländska intressen.

Sedan grundandet 2012 har grunden i vår oberoende journalistik varit balans och trovärdighet framför sensationsjournalistik och snabba klick. NyD är Sveriges bredaste helt oberoende dagstidning och står helt fri från politiska partier och industriintressen.

NyD erhåller inget presstöd och finansieras genom läsardonationer och annonser. Läs mer om våra pressetiska riktlinjer här.

Missa inte en nyhet igen!

Anmäl dig till vårt nyhetsbrev idag!

Ta del av ocensurerade nyheter – fria från industriintressen och politisk korrekthet från Sveriges bredaste helt oberoende dagstidning – varje vecka.