Donald Trump vill se över möjligheterna att deportera landets värsta våldsbrottslingar till El Salvador – även om de är amerikanska medborgare.
”Vi har också inhemska brottslingar som är fullständiga monster”, förkunnade presidenten under en presskonferens, och betonade samtidigt att lagstiftningen måste ses över.
Det var under ett möte i Vita huset med El Salvadors frispråkige president, Nayib Bukele, som Trump deklarerade att han inte bara ville deportera utländska kriminella till landet – utan även amerikanska brottslingar.
– Vi måste alltid följa lagarna, men vi har också inhemska brottslingar som knuffar in folk i tunnelbanan, som slår äldre damer i bakhuvudet med ett basebollträ när de inte tittar, som är fullständiga monster, förklarade han.
– Jag skulle vilja inkludera dem i gruppen av människor som ska ut ur landet, men vi måste titta på lagarna angående detta, fortsatte presidenten.
Under sin valkampanj lovade Donald Trump att använda oortodoxa metoder och ta i med hårdhandskarna mot den utbredda våldsbrottsligheten i landet – men utspelet har ändå lett till starka reaktioner och en hel del kritik.
”Ingen laglig möjlighet”
Många av kritikerna pekar på att amerikanska medborgare i regel inte kan utvisas och att det bara finns ett fåtal undantag till den regeln. Det handlar exempelvis om personer födda i andra länder, som beviljats medborgarskap, men som ljugit under sin ansökningsprocess eller begått terrorismbrott eller förräderi.
– Det finns ingen laglig möjlighet för regeringen att avvisa medborgare från landet, uppger Erin Corcoran, migrationsrättsexpert vid University of Notre Dame, till nyhetsbyrån AP.
Även medborgarrättsorganisationen ACLU är starkt kritisk och menar att deportation av amerikanska medborgare skulle innebära ett direkt angrepp på den amerikanska konstitutionen.
Skickas till megafängelse
Trump har dock betonat att hans förslag endast ska genomföras om det bedöms vara förenligt med landets lagar. Vita husets talesman, Karoline Leavitt, förklarade senare att utspelet ska ses som ett förslag som ”lyfts fram” – men som det ännu inte fattats beslut om. Enligt analytiker måste grundlagen först revideras om deporteringar av amerikanska medborgare ska kunna bli verklighet.
Bakgrunden till presidentens utspel är att Nayib Bukele under ett tidigare möte öppnat för att ta emot just amerikanska fångar – en idé som Trump hyllat och sagt att han ”älskade”.
Redan idag skickar USA hundratals migranter med misstänkta kriminella kopplingar till El Salvadors omstridda megafängelse, Terrorism Confinement Center, under ett kontrakt där USA betalar landet 6 miljoner dollar för förvaringen.