MORGONDAGENS DAGSTIDNING – onsdag 16 april 2025

onsdag 16 april 2025


Svensk Natostyrka på plats i Lettland

Sverige-Nato-relationen

publicerad 20 januari 2025
– av Redaktionen
Svenska Natosoldater landstiger i Riga.

I helgen anlände cirka 550 svenska soldater till Lettlands huvudstad Riga för att där ingå i Natos multinationella brigad och förstärka den USA-ledda militäralliansens gräns mot Ryssland.

– Vi är många som har jobbat hårt och länge för det här, och nu är vi äntligen på plats, kommenterar bataljonschefen och överstelöjtnanten Henrik Rosdahl Sveriges första markinsats som Natoland.

Brigaden är en av åtta som håller på att byggas upp och som ska stationeras längs Natos östra gräns och syftet är officiellt att ”bidra till alliansens avskräckning och försvar och säkerställa stabilitet i regionen”.

Det svenska bidraget till satsningen utgörs av krigsförbandet 71:a bataljon som sätts upp av Södra skånska regementet P 7.

– Jag känner en stor stolthet inför uppgiften att tillsammans med våra allierade bidra till det kollektiva försvaret. Det är en historisk dag, men samtidigt vårt nya normalläge, uppger Henrik Rosdahl.

Roterar med Danmark

Den svenska bataljonens uppdrag i Lettland kommer sträcka sig över cirka sex månader… Efter de sex månaderna roterar den svenska styrkan hem och ersätts av en dansk styrka kommande halvår.
Om ett år kommer nästa svenska styrka anlända till Lettland – återigen uppsatt av Södra skånska regementet”, skriver Försvarsmakten i ett pressmeddelande.

Den kanadensiske översten Cédric Aspirault leder den internationella brigaden och uppger att svenskarna är ”ett värdefullt tillskott till vår stridsberedda styrka”.

– Varje ingående nation bidrar direkt till brigadens framgång och visar på en enad allians och en vilja att bevara freden, hävdas det.

Trovärdighet – grunden i vår journalistik sedan 2012

Nya Dagbladets position är unik i det svenska medielandskapet. NyD är oberoende på riktigt. Tidningen ägs och kontrolleras inom den egna redaktionen – inte av stora mediekonglomerat eller utländska intressen.

Sedan grundandet 2012 har grunden i vår oberoende journalistik varit balans och trovärdighet framför sensationsjournalistik och snabba klick. NyD är Sveriges bredaste helt oberoende dagstidning och står helt fri från politiska partier och industriintressen.

NyD erhåller inget presstöd och finansieras genom läsardonationer och annonser. Läs mer om våra pressetiska riktlinjer här.

Natomöte arrangeras i Helsingborg

Sverige-Nato-relationen

publicerad 10 april 2025
– av Redaktionen
Moderaternas utrikesminister Maria Malmer Stenergard representerar Sverige vid mötet.

Varje år arrangeras ett informellt möte med Natoländernas utrikesministrar, och nästa år hålls evenemanget i Sverige – närmare bestämt i skånska Helsingborg.

– Det är med stolthet som Sverige nästa år står värd för Natos informella utrikesministermöte, deklarerar Moderaternas utrikesminister Maria Malmer Stenergard.

Den första konferensen för den USA-ledda militärpaktens utrikesministrar hölls i Berlin 2022 och årets upplaga arrangeras i turkiska Antalya i maj. Syftet uppges vara att ministrarna ska få möjlighet att diskutera under friare former – utan att behöva ta hänsyn till någon formell dagordning.

– Jag ser fram emot att välkomna mina kollegor till en strategisk viktig region. Helsingborgs läge vid Öresund, som är ett av världens mest trafikerade sund och vägen in till Östersjön, binder samman Norden och Europa, fortsätter Stenergard.

Även om konferensen inte är en officiell del av den militära alliansens verksamhet sker planeringen ändå i nära samarbete med Nato, och det är generalsekreteraren Mark Rutte som kommer att leda mötet.

Trovärdighet – grunden i vår journalistik sedan 2012

Nya Dagbladets position är unik i det svenska medielandskapet. NyD är oberoende på riktigt. Tidningen ägs och kontrolleras inom den egna redaktionen – inte av stora mediekonglomerat eller utländska intressen.

Sedan grundandet 2012 har grunden i vår oberoende journalistik varit balans och trovärdighet framför sensationsjournalistik och snabba klick. NyD är Sveriges bredaste helt oberoende dagstidning och står helt fri från politiska partier och industriintressen.

NyD erhåller inget presstöd och finansieras genom läsardonationer och annonser. Läs mer om våra pressetiska riktlinjer här.

Professor: Rimligt att framtida generationer betalar för upprustningen

Det nya kalla kriget

publicerad 27 mars 2025
– av Markus Andersson
Daniel Waldenström tycker att det är i sin ordning att skatterna höjs för kommande generationer för att finansiera dagens upprustning.

Svenska makthavare har fattat beslut om att låna 300 miljarder till en militär storsatsning som Ulf Kristersson beskriver som den ”största upprustningen sedan kalla kriget”.

Daniel Waldenström är professor i nationalekonomi, och han tycker att det är fullt rimligt att det blir framtida generationer svenskar som får bekosta Tidöpartiernas projekt.

Den moderatledda regeringens besked är att Sverige ska lägga 3,5 av BNP på försvaret – jämfört med dagens 2,4 procent. För att nå dit tänker man låna motsvarande 50 000 kronor per svensk i arbetsför ålder – sammanlagt 300 miljarder kronor.

Waldenström, som är verksam vid Institutet för näringslivsforskning, tycker dock inte att summan är någonting att bråka om – och pekar på att under andra världskriget gick Sverige från att lägga 2 procent till 10 procent av BNP på försvaret på ett enda år.

Han medger ändå att militärsatsningen kommer att innebära nedskärningar inom flera områden.

– Det innebär att vi kommer behöva omprioritera i våra utgifter. Vi kommer behöva dra ner på vissa saker och ge plats åt ökad prioritet till civil och militär beredskap och krigskapacitet. Det kommer innebära att vissa utgifter minskar eller tas bort, annars har vi inte råd, heter det.

”Får ta en större smäll”

Att jättesatsningen finansieras med lånade pengar anser han inte heller är några konstigheter utan fullt motiverat, så länge man har en klar plan kring vad det är man behöver låna till.

– Först efter att vi säger, ’så här mycket pengar kommer vi att behöva till de här utgifterna’. Istället för att börja med att samla in pengar och stoppa de i en kasse för oklara ändamål och då riskera att politiker kommer kunna ’nalla’ från den här kassan till massa saker som vi inte hade tänkt. Det skulle jag säga är en risk i sådana fall som vi kan undvika.

Eftersom pengarna kommer att betalas tillbaka med ränta framöver kommer skatterna också att behöva höjas i framtiden, och Waldenström är tydlig med att kommande generationer svenskar kommer att tvingas finansiera de beslut som fattas idag.

– Det är klart att det kommer bli så att framtida generationer får ta en större smäll än om vi bara skulle gå på årets budget. Men det känns också rimligt att framtida generationer är med och finansierar en återuppbyggnad för den kommer också att gynna dem.

– Det är helt enkelt så att de kommer att få betala lite mer skatt till en följd av det här. De kommer att få betala skatter för att finansiera vår återbetalning av de här lånen, avslutar professorn.

Trovärdighet – grunden i vår journalistik sedan 2012

Nya Dagbladets position är unik i det svenska medielandskapet. NyD är oberoende på riktigt. Tidningen ägs och kontrolleras inom den egna redaktionen – inte av stora mediekonglomerat eller utländska intressen.

Sedan grundandet 2012 har grunden i vår oberoende journalistik varit balans och trovärdighet framför sensationsjournalistik och snabba klick. NyD är Sveriges bredaste helt oberoende dagstidning och står helt fri från politiska partier och industriintressen.

NyD erhåller inget presstöd och finansieras genom läsardonationer och annonser. Läs mer om våra pressetiska riktlinjer här.

Regeringen lånar 300 miljarder: ”Största upprustningen sedan kalla kriget”

Sverige-Nato-relationen

publicerad 26 mars 2025
– av Isac Boman
Tidöpartiernas ledare under onsdagens presskonferens.

Den moderatledda regeringen och SD är överens om att låna ungefär 50 000 kronor per svensk i arbetsför ålder till Sveriges militära upprustning – sammanlagt 300 miljarder kronor.

– Detta blir den största upprustningen sedan kalla kriget, deklarerar Ulf Kristersson (M).

Under en presskonferens slog Tidöpartiernas ledare fast att Sverige innan 2030 kommer att lägga 3,5 procent av BNP på militären – jämfört med 2,4 procent idag.

För att nå det målet får den svenska försvarsmakten ytterligare 300 miljarder kronor – och satsningen kommer att finansieras genom lån.

– Det handlar om en lånefinansierad försvarssatsning från i år via 2030 fram till 2035 som skulle kunna landa på sammantaget ungefär 300 miljarder kronor, bekräftar Ulf Kristersson.

– Ett europeiskt Nato som når 3,5 procent kommer stå sig mycket, mycket starkare än vi gör i dag, hävdar statsministern vidare.

Mer pengar till Kiev

Pengarna kommer bland annat att läggas på att köpa in militär utrustning till den svenska armén – men man lovar även att utöka det militära stödet till Ukraina ytterligare.

Redan tidigare har man fattat beslut om att ge Kiev vapen och annat stöd för 25 miljarder kronor årligen fram till 2026 – men nu vill man använda nästa års anslag redan i år och skjuta till ytterligare 20 miljarder.

– Vi behöver göra vad vi kan här och nu för att ytterligare stärka Ukrainas försvarsförmåga, menar utbildningsminister Johan Pehrson (L).

Nato kräver i dagsläget att medlemsländerna lägger minst 2 procent av respektive BNP på sitt försvar – men det kravet förväntas höjas redan i sommar till någonstans mellan 3 och 5 procent, enligt bedömare.

Bakgrunden är att Trump-administrationen vill att Europa tar ett större ekonomiskt ansvar för militärpaktens kostnader. USA har också aviserat att man har för avsikt att minska sin militära närvaro på kontinenten, samtidigt som Ryssland alltmer frekvent av EU-ledarna pekas ut som ett akut militärt hot som Europa måste göra sig redo att bekämpa.

Trovärdighet – grunden i vår journalistik sedan 2012

Nya Dagbladets position är unik i det svenska medielandskapet. NyD är oberoende på riktigt. Tidningen ägs och kontrolleras inom den egna redaktionen – inte av stora mediekonglomerat eller utländska intressen.

Sedan grundandet 2012 har grunden i vår oberoende journalistik varit balans och trovärdighet framför sensationsjournalistik och snabba klick. NyD är Sveriges bredaste helt oberoende dagstidning och står helt fri från politiska partier och industriintressen.

NyD erhåller inget presstöd och finansieras genom läsardonationer och annonser. Läs mer om våra pressetiska riktlinjer här.

Regeringen skickar stridsflyg till Polen: ”Bidrar till Natos avskräckning”

Sverige-Nato-relationen

publicerad 7 mars 2025
– av Markus Andersson
De svenska Jas 39 Gripen kommer att ledas av Natos luftoperationscenter Combined Air Operations Centre i Uedem i Tyskland.

Svenska Gripenplan kommer från och med april att stationeras i Polen och delta i Natos operation för luftrumsövervakning – ”Enhanced Air Policing”.

– Genom Gripen-stridsflyg bidrar Sverige både till skyddet av Natos luftrum och till skyddet av fortsatta leveranser av vapen till Ukraina, stoltserar utrikesminister Maria Malmer Stenergard (M).

Det handlar om 6 till 8 Gripenplan med tillhörande piloter och servicepersonal som kommer att vara baserade i Polen mellan april och juni månad, och regeringen hävdar att det finns ”starka säkerhetspolitiska skäl för ett svenskt deltagande”.

– Det är första gången som svenska stridsflygplan deltar i luftrumsövervakningen från en annan allierads territorium. Det är också första gången som svenska stridsflyg deltar utomlands i Natos förstärkta luftrumsövervakning under Natos ledning, konstaterar försvarsminister Pål Jonson (M).

– Stödet till Ukraina är regeringens främsta utrikespolitiska uppgift. Fokus är och förblir att stärka Ukraina genom militärt, politiskt och civilt stöd. Med vårt deltagande i luftförsvarsoperationen bidrar vi till att skydda leveranserna och säkerställer därmed att stödet till Ukraina kommer fram, hävdar Fredrik Malm, andra vice partiordförande för Liberalerna.

Ska identifiera ”avvikande flygaktivitet”

Den borgerliga regeringen vill också att Gripenplanen stannar kvar i Polen över sommaren för att hjälpa till att understödja och samordna vapenleveranser till Ukraina.

– Genom att vi bidrar till Natos samlade avskräckning och försvar stärker flygvapnet även Sveriges säkerhet. Det är en viktig utveckling av vår förmåga och ytterligare ett steg för flygvapnet att bli fullt integrerad i Natos luftförsvar, säger flygvapnets operationschef Jörgen Axelsson.

De svenska Jas 39 Gripen kommer att ledas av Natos luftoperationscenter Combined Air Operations Centre i Uedem i Tyskland. Natos luftrumsövervakningsprogram, Air Policing, har funnits sedan 1960-talet men utökades kraftigt 2014 efter den ryska annekteringen av Krim, och går i stort sett ut på att ”verka avskräckande” mot Ryssland.

Incidentberedskapen och luftrumsövervakningen ska möta avvikande flygaktivitet i operationsområdet. Det kan handla om att identifiera, möta och eskortera flyg som inte svarar på anrop eller som rör sig mot alliansens territorium”, skriver Försvarsmakten.

Trovärdighet – grunden i vår journalistik sedan 2012

Nya Dagbladets position är unik i det svenska medielandskapet. NyD är oberoende på riktigt. Tidningen ägs och kontrolleras inom den egna redaktionen – inte av stora mediekonglomerat eller utländska intressen.

Sedan grundandet 2012 har grunden i vår oberoende journalistik varit balans och trovärdighet framför sensationsjournalistik och snabba klick. NyD är Sveriges bredaste helt oberoende dagstidning och står helt fri från politiska partier och industriintressen.

NyD erhåller inget presstöd och finansieras genom läsardonationer och annonser. Läs mer om våra pressetiska riktlinjer här.

Missa inte en nyhet igen!

Anmäl dig till vårt nyhetsbrev idag!

Ta del av ocensurerade nyheter – fria från industriintressen och politisk korrekthet från Sveriges bredaste helt oberoende dagstidning – varje vecka.