Annons:

Alliance for Peace and Freedom – farliga högerextremister eller nationalistiska fredsaktivister?

De senaste veckorna har det paneuropeiska partiet Alliance for Peace and Freedom (APF) rönt mycket uppmärksamhet i medier och politiska debatter. Framträdande politiker vill att deras finansiering ska dras in och organisationen har kallats för både farlig och extrem, men vad står APF egentligen för och vilken politik vill de bedriva?

Uppdaterad maj 18, 2016, Publicerad maj 16, 2016
En delegation från APF möter Mohammad Jihad al-Laham, talman för det syriska parlamentet.

Den 4 februari 2015 grundades officiellt det europeiska partiet Alliance for Peace and Freedom. APF är ett så kallat politiskt parti på europeisk nivå och består av flera partier och enskilda företrädare från olika europeiska länder.

Styrelsen utgörs bland annat av företrädare från italienska Forza Nuova (FN), tyska Nationaldemokratische Partei Deutschlands (NPD), grekiska Gyllene gryning, spanska Democracia Nacional (DN) och danska Danskernes parti (DP). Dessutom är svensken Stefan Jacobsson, tidigare partiledare för nedlagda Svenskarnas parti generalsekreterare för APF och partier från Belgien, Tjeckien, Slovakien och Storbritannien är också medlemmar. Många av de framträdande företrädarna i partiet har en mångårig bakgrund i olika nationalistiska eller högerradikala organisationer. Ordförande för APF är för nävarande Forza Nuovas Roberto Fiore.

APF är EU-kritiska och eftersträvar enligt sitt eget program ett Europa med suveräna nationer men där de självstyrande länderna gemensamt arbetar för att bevara de kristna värden och det europeiska kulturella arv som man menar är hotat. Man menar också att strukturerna inom EU idag är odemokratiska och eftersträvar mer folkligt inflytande i beslutsfattandet.

Vidare är APF motståndare till massinvandring och man anser att varje lands regering har en skyldighet att skydda sin befolkning och sitt kulturarv från exploatering orsakad av kapitalism, politiker och andra makthavare.

Annons:

APF är också starkt kritiska till hur Ryssland behandlas av massmedia och politiker inom EU och vill bevara freden mellan Ryssland och EU och skapa goda relationer. Man menar att eventuella konflikter bör lösas genom förhandling och kompromisser snarare än hetsande som kan förvärra relationerna ytterligare och där främmande intressen kan tvinga fram ett krig.

APF har kontakter med såväl ryska konservativa grupperingar som den sittande syriska regimen och har uttryckt sitt stöd för Vladimir Putin i samband med konflikten i Ukraina. Man är uttalade motståndare till sanktioner mot något av länderna.

Partiet är även starkt negativt inställda till vad man kallar för neokonservativ imperialism och sionistisk aggression i andra folks länder. Man vill att väst ska sluta destabilisera Mellanöstern och är också negativt inställda till ett ökat islamiskt inflytande i Europa.

I västeuropeisk massmedia och politiska debatter har kritiken mot APF inte handlat så mycket om sakfrågorna utan snarare om att APF skulle vara nazister, rasister och högerextremister och därmed antidemokratiska och att organisationen därför inte ska få något EU-stöd eller verka på samma villkor som övriga europeiska partier. Man har också anklagats för att ensidigt ta Rysslands parti i olika frågor och vara allt för ryssvänliga.

Partiets ordförande Roberto Fiore har dessutom anklagats för att vara en terrorist av flera svenska och utländska medier. Detta trots att Fiore inte bara friats från alla sådana anklagelser utan även tilldömts kompensation för den skada som anklagelserna orsakat honom.

EU-parlamentarikern Marita Ulvskog (S) sade exempelvis till Expo att det är ”otäckt” att APF får ta del av EU-medel:

– Jag tycker att det är fruktansvärt pinsamt och jag tycker att det är otäckt att vi är med och finansierar den här typen av verksamhet.

Efter att hon dragit igång en kampanj tillsammans med flera tidningar så ska utbetalningarna till APF ses över samtidigt som man ska granska organisationens verksamhet och program eftersom man menar att partiet eventuellt bryter mot EU:s ”grundläggande värderingar”, specifikt paragrafen om demokrati och mänskliga rättigheter.

APF själva välkomnar granskningen och menar att om den genomförs sakligt och rättvist så kommer granskarna att komma fram till att APF följer alla uppsatta regler och europeiska principer. Dessutom hoppas man att en granskning slutligen kan stoppa det förtal och den oärliga rapportering som man menar att massmedia har utsatt partiet för.

När Nya Dagbladet får tag i generalsekreterare Stefan Jacobsson så är han inte direkt förvånad över den politiska och massmediala kampanj som APF är utsatt för:

– Det är föga förvånande och bara ett av många exempel på hur massmedia försöker att demonisera nationalister och patrioter. Detta är något som har pågått i många år och det står utom allt rimligt tvivel att massmedia har en egen politisk agenda och inte alls är intresserade av objektiv journalistik.

Kommer den här kampanjen att påverka APF på något allvarligt sätt?
– Vad som än sker med den här så kallade utredningen som EU-parlamentet skall göra så kommer vi att fortsätta vår verksamhet, men det är för tidigt att utröna hur detta potentiellt kommer att påverka. Vi är dock övertygade om att vi arbetar och står upp för europeiska värderingar och vi kommer inte att ge upp vår strävan.

Har massmedia rätt när de säger att ni inhyser terrorister och nynazister i APF och att ni är att betrakta som extremister och en farlig organisation?
– Massmedia har försökt att smutskasta och baktala nationalister i åratal, så det är ingen överraskning att de försöker med samma metoder mot APF och våra representanter. Vi håller nu på att se över vilka juridiska möjligheter vi har att gå vidare med dessa falska påståenden och våra advokater har redan påbörjat ett par fall i Europa om förtal.

Som tidigare nämnts så har APF fått utstå mycket kritik från västerländsk massmedia och det politiska etablissemanget. Vilka värden och principer står egentligen APF för som inte står att finna i de andra EU-grupperna och som gör er till en behövlig kraft i europeisk politik idag?
– Vi är det enda europeiska parti som har sökt dialog med den syriska regeringen och rest dit för att få en klarare bild över konflikten och hur den ska kunna lösas. Detta borde vara en självklarhet för varje seriöst politiskt parti, men det är uppenbart att de allra flesta hellre går USA:s och deras allierades ärenden än att faktiskt få ett slut på krisen. Vi arbetar aktivt för att skapa dialog och förbättra relationerna med våra grannar i öst – i motsats mot det europeiska etablissemanget som verkar föredra ett nytt kalla krig.

– Vi är de enda som står upp för yttrandefriheten och protesterar mot det politiska förtryck och förföljelse som drabbar den nationalistiska oppositionen – detta sammantaget gör oss till en måltavla av såväl massmedia som den politiska eliten – men också till något fullständigt nödvändiga i europeisk politik.

 

Nya Dagbladet har också försökt nå Marita Ulvskog för en kommentar.

Trovärdighet – grunden i vår journalistik sedan 2012

Nya Dagbladets position är unik i det svenska medielandskapet. NyD är oberoende på riktigt. Tidningen ägs och kontrolleras inom den egna redaktionen – inte av stora mediekonglomerat eller utländska intressen.

Sedan grundandet 2012 har grunden i vår oberoende journalistik varit balans och trovärdighet framför sensationsjournalistik och snabba klick. NyD är Sveriges bredaste helt oberoende dagstidning och står helt fri från politiska partier och industriintressen.

NyD erhåller inget presstöd och finansieras genom läsardonationer och annonser. Läs mer om våra pressetiska riktlinjer här.

Annons:

Turkiet: Docka av Netanyahu hängd offentligt

Situationen vid Gazaremsan

Publicerad Igår 14:53
– av Jan Sundstedt
Den från en kran hängda dockan föreställande Israels premiärminister Benjamin Netanyahu.

I en kontroversiell demonstration i staden Trabzon i norra Turkiet har en docka föreställande Israels premiärminister Benjamin Netanyahu hängts från en kran, vilket har väckt starka reaktioner både inom Turkiet och internationellt.

Den 26 oktober genomförde en grupp turkiska aktivister en offentlig protest i Trabzon, där de hängde upp en docka föreställande Benjamin Netanyahu i en byggkran. Dockan var försedd med en skylt där det stod "Dödsstraff för Netanyahu."

Enligt uppgifter från Israels utrikesdepartement (Israel MFA) ska en turkisk akademiker vid namn Dr Kamal Sa'lam, en föreläsare vid ett regionalt universitet, ha initierat aktionen.

Kamal Sa'lam uppger att det var en protest mot "kränkningen av rätten till liv för kvinnor, barn och oskyldiga medborgare i Gaza. Världen kan inte förbli tyst inför detta brott. Detta är en symbolisk uppmaning – de verkliga rättegångarna bör äga rum i internationella domstolar."

Annons:

En statligt ägd turkisk institution ska enligt samma uppgifter ha bistått vid framställningen av dockan.

Aktionen har fått internationell uppmärksamhet och fördöms av Israeliska myndigheter, som kallar händelsen för en "uppvigling till hat och våld". Man påpekar att en sådan handling inte bör tolereras i en civiliserad värld.

Aktionen ökar spänningarna

Protesten sker mot bakgrund av den pågående konflikten mellan Israel och Hamas i Gaza, där Turkiet har varit en uttalad kritiker av Israels militära operationer.

Turkiets president Recep Tayyip Erdoğan har upprepade gånger anklagat Israel för att begå folkmord i Gaza och har uttryckt starkt stöd för palestinierna.

Det är för närvarande oklart om den turkiska regeringen kommer att vidta några åtgärder mot de ansvariga bakom aktionen.

Händelsen belyser de djupa klyftorna mellan Israel och Turkiet, som tidigare varit allierade men nu befinner sig på motsatta sidor i flera regionala frågor, inklusive konflikten i Gaza och stabiliteten i Syrien.

Trovärdighet – grunden i vår journalistik sedan 2012

Nya Dagbladets position är unik i det svenska medielandskapet. NyD är oberoende på riktigt. Tidningen ägs och kontrolleras inom den egna redaktionen – inte av stora mediekonglomerat eller utländska intressen.

Sedan grundandet 2012 har grunden i vår oberoende journalistik varit balans och trovärdighet framför sensationsjournalistik och snabba klick. NyD är Sveriges bredaste helt oberoende dagstidning och står helt fri från politiska partier och industriintressen.

NyD erhåller inget presstöd och finansieras genom läsardonationer och annonser. Läs mer om våra pressetiska riktlinjer här.

Milei firar stor seger – lovar fortsatta reformer

Uppdaterad Igår kl 12:33, Publicerad Igår 11:11
– av Redaktionen
Milei under valrallyt 2023.

Argentinas anarkokapitalistiskt orienterade president Javier Milei och hans parti La Libertad Avanza (LLA) vann en överraskande stor seger i söndagens mellanval och lovar nu att driva igenom ytterligare reformer för att krympa staten och avreglera ekonomin.

Mileis parti fick 40,7 procent av rösterna till kongressen, vilket är en kraftig ökning jämfört med tidigare mandat. LLA vann enligt preliminära siffror 101 platser i underhuset, upp från 37, och 20 platser i senaten, upp från sex. Slutlig sammanställning av rösterna väntas senare i veckan.

Vid valvakan i Buenos Aires firade hundratals anhängare med jubel, kramar och tårar.

— Idag nådde vi en vändpunkt. Idag börjar byggandet av ett storslaget Argentina, sade 55-årige Milei till sina anhängare. Han lovade ett fortsatt reformarbete och spådde att kongressen nu skulle bli "den mest reforminriktade i Argentinas historia".

Annons:

USA:s president Donald Trump, som har god relation med Milei, gratulerade och kallade stödet för "väldigt starkt".

— Det var en stor seger i Argentina. Jag gav honom ett väldigt starkt stöd, sade Trump om Mileis seger.

Oppositionen reagerar

Det traditionella Peronistpartiet, som styrt stora delar av Argentinas efterkrigshistoria, hamnade på andra plats med 31,7 procent. Axel Kicillof, guvernör i Buenos Airesprovinsen och Mileis politiska motståndare, menade att det krävs extra insatser för att skydda medborgarna.

"Milei har fel om han firar detta valresultat där sex av tio argentinska väljare sagt att de inte stöder hans modell," skrev Kicillof på X.

Valdeltagandet var 67,9 procent, den lägsta på fyrtio år, och visar på väljarnas utbredda missnöje med hela den politiska klassen.

Reformagenda och ekonomisk oro

Milei har sedan tillträdet i december 2023 genomfört omfattande reformer: tiotusentals offentliga jobb har försvunnit, offentliga byggprojekt har frysts och utgifter för hälsa, utbildning och pensioner har minskats. Förutom nedskärningar i offentliga utgifter har han drivit igenom en omfattande avreglering.

Reformerna har initialt lett till ökad fattigdom, men har samtidigt sänkt inflationen med två tredjedelar, även om tillväxten och konsumtionen har minskat.

Den argentinska peson har varit under press och USA har flera gånger intervenierat för att stabilisera valutamarknaden. Inför valet fanns spekulationer om en eventuell valutadepreciering, men ekonomiminister Luis Caputo avfärdade detta på valdagen.

Många väljare stödde Milei trots kritik mot hans ledarskap och korruptionsskandaler i hans inre krets. Pensionären Adriana Cotoneo, 69 år, förklarade:

— Jag röstade på Mileis parti inte för att jag tror det är det bästa alternativet, utan för att jag vet vem jag vill ha bort.

Trovärdighet – grunden i vår journalistik sedan 2012

Nya Dagbladets position är unik i det svenska medielandskapet. NyD är oberoende på riktigt. Tidningen ägs och kontrolleras inom den egna redaktionen – inte av stora mediekonglomerat eller utländska intressen.

Sedan grundandet 2012 har grunden i vår oberoende journalistik varit balans och trovärdighet framför sensationsjournalistik och snabba klick. NyD är Sveriges bredaste helt oberoende dagstidning och står helt fri från politiska partier och industriintressen.

NyD erhåller inget presstöd och finansieras genom läsardonationer och annonser. Läs mer om våra pressetiska riktlinjer här.

Regeringen betalade miljoner till Somalia för att öka utvisningar

Migrationskrisen i Europa

Publicerad Igår 10:42
– av Redaktionen
Somalias premiärminister Hamza Abdi Bare möter en delegation från Afrikanska unionen

Den svenska regeringen har, genom ett hemligt beslut, betalat ut omkring fem miljoner kronor till Somalia för att underlätta tvångsutvisningar.

Pengarna, som formellt gick via FN:s migrationsorganisation IOM, ska enligt uppgifter ha finansierat höga löner till personer med kopplingar till landets premiärminister.

Den 3 april i år beslutade regeringen att Justitiedepartementet skulle betala ut motsvarande cirka fem miljoner kronor till den somaliska regeringen genom IOM Somalia. Beslutet, undertecknat av migrationsminister Johan Forssell (M), uppgavs syfta till att stärka Somalias förmåga att hantera migration och återvändande.

I praktiken har stödet finansierat tre tjänster vid premiärministerns kansli. Enligt källor med insyn handlar det om löner på över 100 000 kronor i månaden – långt över normala nivåer i landet – och mottagarna ska ha kopplingar till premiärministerns familj.

Annons:

När Bonnierägda Dagens Nyheter begärde ut beslutsunderlaget visade det sig att akten först var tom. Tre dagar senare ändrade sig Justitiedepartementet och lämnade ut kraftigt maskerade handlingar, där större delen av innehållet sekretessbelagts med hänvisning till utrikessekretess.

Regeringen: ”Prioriterat att öka återvändandet”

Regeringen har tidigare nekat till att svenskt bistånd gått direkt till Somalias premiärminister eller hans kansli. I ett skriftligt uttalande bekräftar dock Johan Forssell att medel från Justitiedepartementet betalats ut i syfte att öka återvändandet till Somalia.

”För den moderatledda regeringen är det prioriterat att öka återvändandet, och vi använder alla relevanta verktyg för att åstadkomma det”, skriver Forssell.

Han uppger vidare att det är IOM som planerar och genomför projektet enligt sina interna riktlinjer, och att det inte finns några indikationer på felaktig hantering.

Kritik mot brist på insyn

IOM Somalia uppger att rekryteringen av de svenskfinansierade tjänsterna har följt organisationens regler, men hänvisar till Sverige och Somalia för frågor om löner och tillsättningar.

Ulrik Åshuvud, generalsekreterare för Transparency International Sverige, ifrågasätter regeringens beslut att sekretessbelägga stora delar av materialet.

— Risken för korruption är mycket hög i Somalia, bara Sydsudan är sämre enligt våra mätningar. När förutsättningarna ser ut så här behöver kraven på transparens och uppföljning ställas högt, säger han, och fortsätter:

— Man bör till exempel inte betala ut hela beloppet på en gång och ha särskilda uppföljningskrav.

Enligt Åshuvud är det inte heller någon garanti mot korruption att medlen kanaliseras via en internationell organisation.

— Organisationerna verkar i komplexa miljöer och måste bygga relationer. Då finns alltid risk att korrupta strukturer smyger sig in i processerna.

Långvarigt motstånd mot utvisningar

Efter flera års motstånd gick Somalia i fjol med på att ta emot 28 tvångsutvisade medborgare från Sverige. Den svenska regeringen beskrev överenskommelsen som ett ”utökat samarbete”, men enligt uppgifter till skattefinansierade Ekot har svenska biståndsmedel styrts om för att möjliggöra projekt nära premiärministerns kansli – i utbyte mot att Somalia tog emot utvisade.

Somalia är ett av världens mest korrupta och instabila länder. Transparency International rankar landet som näst mest korrumperat i världen, och stora delar kontrolleras av den islamistiska gruppen al-Shabaab.

Den somaliska regeringen har inte svarat på frågor om hur de svenskfinansierade tjänsterna tillsatts

Trovärdighet – grunden i vår journalistik sedan 2012

Nya Dagbladets position är unik i det svenska medielandskapet. NyD är oberoende på riktigt. Tidningen ägs och kontrolleras inom den egna redaktionen – inte av stora mediekonglomerat eller utländska intressen.

Sedan grundandet 2012 har grunden i vår oberoende journalistik varit balans och trovärdighet framför sensationsjournalistik och snabba klick. NyD är Sveriges bredaste helt oberoende dagstidning och står helt fri från politiska partier och industriintressen.

NyD erhåller inget presstöd och finansieras genom läsardonationer och annonser. Läs mer om våra pressetiska riktlinjer här.

Friedrich Merz anklagas för rasism

Ökade otryggheten

Publicerad oktober 26, 2025
– av Jan Sundstedt
CDU Friedrich Mertz
Tysklands förbundskansler, Friedrich Merz (CDU).

Tysklands förbundskansler Friedrich Merz har hamnat i blåsväder efter ett uttalande i Potsdam där han kopplade migration till problem i "stadsbilden". Uttalandet har fått medhåll men också lett till anklagelser om rasism och kritik från flera håll inom och utanför hans parti, CDU.

Under en pressträff i Potsdam den 17 oktober sade Merz att även om utvisningarna av avvisade asylsökande har ökat, kvarstår problemet med hur stadsbilden i många tyska städer ser ut.

Merz syftade på synliga grupper av unga män utan uppehållstillstånd som ofta vistas vid tågstationer och i stadskärnor, vilket enligt honom skapar otrygghet. Kommentarerna har från vissa håll mött kritik och anklagelser om att använda "rasistiska klichéer."

Inom hans egen koalition har Socialdemokraterna (SPD) och De gröna uttryckt oro över att Merz använder ett "splittrande språk."

Annons:

Flertalet gröna parlamentsledamöter har undertecknat ett öppet brev, där man beskriver orden som "rasistiska, diskriminerande, sårande och oanständiga", och uppmanar Merz att be om ursäkt.

Även inom CDU har kritiken varit påtaglig. Berlins CDU-borgmästare Kai Wegner påpekade att problem som brottslighet och renlighet inte kan skyllas på nationalitet. Tidigare kanslerskandidaten Armin Laschet har kallat kommentaren "för vag."

 

Protester och medhåll

Under parollen "We Are the Daughters" samlades tusentals människor i Berlin för att uttrycka sitt missnöje med Merz uttalanden. Demonstranterna kritiserade hans retorik och uppmanade till en mer inkluderande och respektfull samhällsdebatt.

Merz har stått fast vid sina ord. När han pressades om han ångrade sina kommentarer svarade han: Fråga dina döttrar, fråga dina vänner. Alla kommer att bekräfta att detta är ett problem, åtminstone efter mörkrets inbrott. Jag har inget att ta tillbaka. Tvärtom.

Senare försökte Merz dock tona ner sina uttalanden genom att förtydliga att han med "Stadtbild" menade människor utan uppehållstillstånd som inte följer reglerna. Han betonade att Tyskland värdesätter sina invandrargrupper och att migranter är en "oumbärlig del av arbetsmarknaden."

Trots detta fortsätter debatten. Kritiker menar att Merz använder migration som en politisk plattform för att vinna tillbaka konservativa väljare, medan hans allierade ser hans uttalanden som ett uttryck för verkligheten i vardagen.

Frågan om hur man balanserar invandring, integration och samhällstrygghet fortsätter att en het potatis i tysk politik.

Trovärdighet – grunden i vår journalistik sedan 2012

Nya Dagbladets position är unik i det svenska medielandskapet. NyD är oberoende på riktigt. Tidningen ägs och kontrolleras inom den egna redaktionen – inte av stora mediekonglomerat eller utländska intressen.

Sedan grundandet 2012 har grunden i vår oberoende journalistik varit balans och trovärdighet framför sensationsjournalistik och snabba klick. NyD är Sveriges bredaste helt oberoende dagstidning och står helt fri från politiska partier och industriintressen.

NyD erhåller inget presstöd och finansieras genom läsardonationer och annonser. Läs mer om våra pressetiska riktlinjer här.