Annons:

Så stoppar du en hundattack effektivt

Uppdaterad augusti 2, 2025, Publicerad augusti 2, 2025 – av Redaktionen
Hundar har en kräkreflex som de inte kan styra över ens när de i övrigt helt okontrollerbara och något som kan nyttjas för att rädda livet på människor och andra djur.

Rättegången närmar sig – hjälp Nya Dagbladet i mål i bankstriden!

175 190 kr av 250 000 kr insamlade. Rätten till ett bankkonto är grundläggande – stöd vår stämningsprocess genom Swish till 123 611 30 21 eller andra donationsalternativ.

Nedräknare
0 Dagar
0 Timmar
0 Minuter

Hundattacker ökar kraftigt i Sverige – och fler människor än någonsin behöver vård. Samtidigt sprids osäkra råd om hur man stoppar en attack, något hundtränaren Garret Wing nu vill bemöta med konkret och beprövad teknik.

Hundattacker mot både människor och andra hundar har blivit en allt vanligare företeelse. Under 2023 sökte 4 438 personer vård efter hundangrepp i Sverige, enligt en granskning från Kalla Fakta. Samma år skadades 312 personer så pass allvarligt att de behövde läggas in på sjukhus. Även antalet dödliga hundattacker har ökat markant i Sverige sedan 2014. Då skedde det ungefär en dödlig attack vart tredje år, men idag uppgår det till cirka tre om året, enligt tidningen Härliga Hund.

Den amerikanske hundtränaren Garret Wing har uppmärksammat den ökande förekomsten av hundattacker – ett problem som han menar även ökat i USA. Wing driver företaget American Standard Dog Training, specialiserat på tjänste- och narkotikahundar, och har även en populär YouTube-kanal med samma namn. Han har 17 års erfarenhet av brottsbekämpning, där han bland annat arbetat inom polisens hundenhet som patrull- och narkotikahundsförare.

Wing konstaterar att det cirkulerar många råd om hur man kan stoppa en pågående hundattack – men flera av dem är ineffektiva eller direkt missvisande. Att slå eller sparka hunden kan tvärtom få den att bita ännu hårdare, menar han. Han har även sett försök med kvastar, vattenslangar och brandsläckare – utan resultat. Det märkligaste rådet han stött på är att sticka ett finger i hundens bakdel för att få den att släppa taget. Det fungerar inte, slår han fast. En annan metod, som han pekar mot visserligen kan fungera ibland när två hundar slåss, är att ta tag i båda hundarnas bakben och dra bakåt. Det kallas wheelbarrow-tekniken, eller skottkärretekniken på svenska. Wing varnar för att när metoden används är det nästan garanterat att skada hunden, i värsta fall kan man exempelvis dra benet ur led.

Annons:

Mitt under ett hundslagsmål – om det är vad som krävs för att rädda någon, då gör man det som behövs. Men jag har också sett fall där skottkärremetoden inte gör någon som helst nytta för att få hunden att släppa taget. Jag rekommenderar inte den metoden, säger Wing i en instruktionsvideo om att stoppa hundattacker.

Hundtränaren delar istället med sig av de metoder som man använder inom polishundträning, och knep som även han använt sig av inom sitt yrke. Enligt Wing är dessa knep väldigt användbara vid en pågående hundattack, men bör endast användas i nödfall och sker på egen risk. Med andra ord bör man inte testa detta på sin egen hund eller i en situation då det inte sker en hundattack, då det kan vara skadligt för hunden och en själv.

Använd halsbandet

Ofta kan man reflexmässigt försöka dra bort den attackerande hunden i halsbandet, men att endast göra det kan göra att hunden bara biter sig fast hårdare, enligt Wing. Däremot kan man använda sig av halsbandet för att få hunden att släppa greppet. Försök istället få upp halsbandet så högt som möjligt, alldeles vid käkbenet och bakom öronen, och lyft sedan upp och håll. Detta skapar i sin tur en kräkreflex som gör att hunden kommer släppa greppet inom några sekunder, enligt Wing. Säkrast och smidigast är att stå bakom hunden och omsluta den med benen. På så vis har man även viss kontroll över kroppen. Försöker man göra detta från sidan kommer hunden försöka snurra sig ur greppet, vilket kan resultera i dels att hunden attackerar igen, dels att man bryter handen eller fingrarna. Håll med båda händerna, särskilt om det är en starkare hund, och försök gå något steg bakåt, fortfarande med benen som gränsle över hundens rygg.

Wing demonstrerar halsbandstekniken på sin hund Miss Zena. Montage. Foto: faksimil/American Standard Dog Training

Kopplet kan rädda liv

Alla attackerande hundar har dock inte halsband. Har hunden sele med tillhörande koppel kan man försöka ta av kopplet från selen för att använda den. Om det är en annan hund som blir attackerad har den troligen ett koppel på sig och då kan man försöka ta av det från hunden för att använda på den attackerande hunden. Här gäller samma teknik som med halsbandet, det gäller alltså att få runt kopplet kring hundens hals, högt upp. Det går troligen inte att trä kopplet över huvudet då hunden biter. Då får man gå under halsen och sedan göra ett provisoriskt strypkoppel med hjälp av själva handtaget till kopplet. Lyft sedan upp, med händerna långt ner för att få upp hundens huvud bättre.

Använd handtaget på kopplet och stå bakom hunden. Montage. Foto: faksimil/American Standard Dog Training

Sista utväg

Finns det inget koppel eller halsband menar Wing att man får ta till ett stryptag på hunden för att få den att släppa. Lägg ena armen under hundens huvud, samtidigt som man använder bröstet och eventuellt axeln för att trycka hundens huvud mot armen, så det helt enkelt blir som ett slags strypgrepp. Den andra armen kan man använda som hjälp för att lyfta upp hundens huvud. Även här ska det vara högt upp på halsen. Tanken här är dock inte att göra ett strypgrepp som stoppar blodflödet till hjärnan, utan att stoppa luftflödet. Alltså ska man trycka underifrån, men inte från sidorna på halsen. Då använder man sig av underarmen för att strypa luftflödet genom att lyfta hunden uppåt.

Håll armen högt upp på halsen och tryck uppåt med underarmen. Foto: faksimil/American Standard Dog Training

Denna metod är däremot farlig för att man utsätter sig själv för risk för att bli biten, särskilt eftersom man måste ha ansiktet nära hunden. Därför rekommenderar Wing att man inte släpper taget även när hunden släppt bettet, då är det risk att man själv är på tur. Håll kvar greppet tills hunden svimmar och sedan är det bäst att försöka ta sig i säkerhet, alternativt förflytta hunden snabbt till exempelvis en bur eller bil.

Den sista tekniken Wing lär ut i filmen menar han också är den mest farliga. Då ska man ta tag med handen under hundens käke, tanken är att få ett grepp med fingrarna runt hundens luftstrupe. Wing förklarar att man ska känna käkbenet över fingrarna, och sedan trycka till med fingrarna nästan bakom struphuvudet.

Wing demonstrerar hur man ska trycka genom att använda fingrarna. Montage. Foto: faksimil/American Standard Dog Training

Med andra ord ska man inte trycka med hela handen, utan syftet är att skapa en kräkreflex hos hunden. Trycker man för hårt runt hela struphuvudet kan man ha ihjäl hunden av misstag. Denna metod betonar Wing endast är en sista utväg att använda sig av och även här kan man tvingas hålla kvar och ta bort luftflödet så att hunden svimmar, annars är det risk att den attackerar igen.

 

Trovärdighet – grunden i vår journalistik sedan 2012

Nya Dagbladets position är unik i det svenska medielandskapet. NyD är oberoende på riktigt. Tidningen ägs och kontrolleras inom den egna redaktionen – inte av stora mediekonglomerat eller utländska intressen.

Sedan grundandet 2012 har grunden i vår oberoende journalistik varit balans och trovärdighet framför sensationsjournalistik och snabba klick. NyD är Sveriges bredaste helt oberoende dagstidning och står helt fri från politiska partier och industriintressen.

NyD erhåller inget presstöd och finansieras genom läsardonationer och annonser. Läs mer om våra pressetiska riktlinjer här.

Annons:

Regeringen går vidare med planerna på ett ”svenskt CIA”

Publicerad Igår 14:11 – av Jan Sundstedt
Kritiska röster jämför den nya myndigheten med amerikanska CIA.

Regeringen går vidare med planerna på en ny civil underrättelsetjänst direkt under utrikesdepartementet. Tanken är att myndigheten ska stärka Sveriges analysförmåga av händelser och påstådda hot i omvärlden och komplettera den militära underrättelsetjänsten.

En särskild utredare, Annika Brändström, har utsetts för att förbereda bildandet av den nya underrättelsetjänsten, som enligt regeringens pressmeddelande ska vara på plats den 1 januari 2027.

Förslaget bygger på en utredning ledd av tidigare stats- och utrikesminister Carl Bildt (M), som föreslog att delar av den militära underrättelsetjänsten ska överföras till en civil myndighet under regeringen.

Det kommer vara en självständig myndighet som bland annat hanterar insamling med tekniska medel och med öppen information, och kommer ligga under regeringen likt alla andra myndigheter, sade Bildt på en pressträff tillsammans med försvarsminister Pål Jonson (M), tidigare i somras.

Annons:

Den nya myndigheten ska enligt pressmeddelandet tillgodose Regeringskansliets underrättelsebehov och arbeta nära Försvarsmakten, FRA, Säkerhetspolisen och andra relevanta aktörer inom totalförsvaret.

"Bredare säkerhetshot"

I dag sköts mycket av underrättelseverksamheten av Säkerhetspolisen och den militära underrättelsetjänsten Must, som förser försvaret och regeringen med analyser.

Enligt Carl Bildt har detta system visat brister, bland annat i bedömningarna innan kriget i Ukraina eskalerade 2022.

Vi har sett ett bredare säkerhetshot mot Sverige, ta bara cyberhot, terrorhot, teknologihot, investeringskontroller och fientliga statsaktörer som använder olika metoder. Vi har inte haft fullt så mycket koll på saker och ting som ligger i vårt närområde, som ligger utanför det omedelbara militära, som vi borde haft, hävdade han i samband med sommarens pressträff.

”Svenskt CIA” eller brittisk modell?

Kritiker har jämfört den nya underrättelsemyndigheten med den ökända amerikanska underrättelsetjänsten CIA.

Nja, det är svårt att göra den jämförelsen. Det är mer en större version av det britterna har med sin Joint Intelligence Organisation. En självständig myndighet som är inhämtande i någon form av utsträckning, men framför allt analyserande, sa Bildt.

Sveriges tidigare statsminister betonar att omvärlden kommer att uppfatta myndigheten som en betydande ambitionshöjning.

Vi har tredubblat resurser de senaste 15 åren, det har skett en fortsatt expansion av den här verksamheten. Det är en organisation som då är lite mer lik vad de flesta andra länder redan har.

Trovärdighet – grunden i vår journalistik sedan 2012

Nya Dagbladets position är unik i det svenska medielandskapet. NyD är oberoende på riktigt. Tidningen ägs och kontrolleras inom den egna redaktionen – inte av stora mediekonglomerat eller utländska intressen.

Sedan grundandet 2012 har grunden i vår oberoende journalistik varit balans och trovärdighet framför sensationsjournalistik och snabba klick. NyD är Sveriges bredaste helt oberoende dagstidning och står helt fri från politiska partier och industriintressen.

NyD erhåller inget presstöd och finansieras genom läsardonationer och annonser. Läs mer om våra pressetiska riktlinjer här.

Skolhundar gav färre frånvarande elever

Publicerad Igår 08:11 – av Redaktionen
Loke och Idun arbetar som skolhundar vid Obbola skola.

Sedan hundar började delta i undervisningen på en skola i Umeå har elevernas närvaro ökat markant. Samtidigt har ångestproblemen minskat och kunskaperna förbättrats.

Det var två år sedan en skola i Obbola utanför Umeå började implementera skolhundar i undervisningen. I nuläget arbetar Idun, som är en blandras som kallas labradoodle, samt Loke – även han en blandras men av sorten Shipoo – vid skolan på halvtid.

Båda vill bara springa in i skolan direkt när vi kommer hit med bilen, säger Julia Forsgren, skolhundpedagog och hundarnas ägare, till skattefinansierade SVT.

För att hantera allergiproblem använder skolan sig av olika zoner där hundarna får vara och inte vara. Hundarna används i undervisningen för att bland annat träna begrepp genom spel. Projektet beskrivs som väldigt framgångsrikt och eleverna själva säger bland annat att de kan koncentrera sig bättre och att undervisningen blir roligare. Specialpedagogen Sandra Markström menar att man märkt skillnader i elevnärvaro, ångestproblematik och ämneskunskaper.

Annons:

Men det som nog varit mest magiskt att se är just återgång vid större problematiskt skolfrånvaro. Just ångesten till att komma till skolan blir så mycket lättare när det finns något element, som till exempel hunden, som kan underlätta och lägga mindre press på återkomsten, säger hon.

Trovärdighet – grunden i vår journalistik sedan 2012

Nya Dagbladets position är unik i det svenska medielandskapet. NyD är oberoende på riktigt. Tidningen ägs och kontrolleras inom den egna redaktionen – inte av stora mediekonglomerat eller utländska intressen.

Sedan grundandet 2012 har grunden i vår oberoende journalistik varit balans och trovärdighet framför sensationsjournalistik och snabba klick. NyD är Sveriges bredaste helt oberoende dagstidning och står helt fri från politiska partier och industriintressen.

NyD erhåller inget presstöd och finansieras genom läsardonationer och annonser. Läs mer om våra pressetiska riktlinjer här.

Regeringen vill göra utvisningsyrkande obligatoriskt för fängelsedömda

Migrationskrisen i Europa

Publicerad oktober 28, 2025 – av Jan Sundstedt
Migrationsminister Johan Forssell och statsminister Ulf Kristersson.

Den moderatledda regeringen är nära att införa en lag som tvingar åklagare att yrka på utvisning när utlänningar döms till fängelse. Strafftröskeln sänks från sex månader, vilket väntas kraftigt öka antalet utvisningar de kommande åren.

Migrationsminister Johan Forssell (M) bekräftar att regeringen snart lämnar lagförslaget som gör det obligatoriskt att yrka på utvisning för personer som döms till fängelse. Reformen kan sexdubbla antalet utvisningar de första åren.

Beskedet kommer efter internationell kritik mot att en man som våldtagit den då 16-åriga Meya i Skellefteå förra året inte utvisats.

— Jag blev väldigt berörd när jag läste om det här fallet, både som minister men framförallt som förälder, säger Forssell till skattefinansierade SR.

Annons:

Han understryker att systemet brister:

— Brottsoffren de ska få upprättelse och systemet ska vara rättvist, men här finns det ett systemfel. Jag vill vara ärlig med att säga att det systemfelet innebär att det snarare är gärningsmännens väl och ve som det tas hänsyn till.

— Man får ändå vara kvar i Sverige trots att man begått väldigt allvarliga brott, till exempel en våldtäkt, och det tycker jag är stötande, tillägger ministern.

"Tuffaste regelverket i Norden"

Den kommande lagstiftningen bygger på en utredning som regeringen tog emot i maj. Förslaget innebär att åklagare måste yrka på utvisning vid fängelsestraff, och domstolar ska besluta om utvisning när förutsättningarna är uppfyllda.

Strafftröskeln sänks från sex månader till alla fängelsestraff, vilket innebär att även brott som misshandel och bedrägeri kan leda till utvisning. Enligt utredningen kan antalet utvisningar öka med 500–600 procent under de första åren.

— Sverige får därmed det tuffaste regelverket i hela Norden, hävdar Forssell och säger att regeringen också vill se över de EU-regler som försvårar utvisningar.

— Jag hoppas att vi ska bli framgångsrika där, men det är en mer komplicerad process än den svenska lagstiftningen som vi förfogar över själva.

Bristande trovärdighet

Även om många är överens om att invandrade brottslingar bör kunna utvisas, kritiserar motståndare migrationsministern för bristande trovärdighet och ifrågasätter hur många utvisningar som verkligen kommer att verkställas.

Under Moderaternas tidigare regeringsperiod, under Fredrik Reinfeldt, utökades Sveriges redan generösa massinvandring, vilket enligt kritiker har lett till att många av de personer som nu kan komma att utvisas, eller deras föräldrar, fick tillträde till Sverige till att börja med.

Trots det plötsliga retorikskiftet menar många att det är ytterst osannolikt att omfattande utvisningsprogram kommer att genomföras under en moderatledd regering.

Trovärdighet – grunden i vår journalistik sedan 2012

Nya Dagbladets position är unik i det svenska medielandskapet. NyD är oberoende på riktigt. Tidningen ägs och kontrolleras inom den egna redaktionen – inte av stora mediekonglomerat eller utländska intressen.

Sedan grundandet 2012 har grunden i vår oberoende journalistik varit balans och trovärdighet framför sensationsjournalistik och snabba klick. NyD är Sveriges bredaste helt oberoende dagstidning och står helt fri från politiska partier och industriintressen.

NyD erhåller inget presstöd och finansieras genom läsardonationer och annonser. Läs mer om våra pressetiska riktlinjer här.

Ungdomsfängelser för 13-åringar öppnar i sommar

Organiserade brottsligheten

Publicerad oktober 28, 2025 – av Redaktionen
Gängkriminella
Antalet unga som döms för grova brott har ökat dramatiskt de senaste åren.

Regeringen har gett Kriminalvården i uppdrag att förbereda särskilda ungdomsfängelser även för 13- och 14-åringar som begår grova brott.

Syftet är att anpassa verkställigheten till barnets ålder och att skilja yngre brottslingar från äldre ungdomar och fängelseavdelningarna ska stå klara redan till sommaren.

Sedan tidigare har Kriminalvården fått i uppdrag att förbereda ungdomsfängelser för 15–17-åringar som döms för grov brottslighet. Nu utvidgas uppdraget till att även omfatta kriminella som är 13 och 14 år gamla, i samband med regeringens förslag om att sänka straffbarhetsåldern för allvarliga brott.

I augusti 2023 tog regeringen emot betänkandet En översyn av regleringen om frihetsberövande påföljder för unga, som föreslår att sluten ungdomsvård ersätts med fängelse på särskilda ungdomsavdelningar vid befintliga anstalter.

Annons:

– En sänkning av straffbarhetsåldern för de allvarligaste brotten behövs av flera skäl. Det är viktigt för att stärka upprättelsen för brottsoffer, att skydda samhället och att hjälpa barn att lämna den kriminella banan. Detta ger också en femårsfrist för det preventiva arbetet att komma ikapp dagens verklighet. Kriminalvården får nu i uppdrag att på bästa sätt förbereda verksamheten på att ta emot den yngsta målgruppen, säger justitieminister Gunnar Strömmer ((M).

Anpassning efter ålder

Kriminalvården ska anpassa både lokaler och verksamhet utifrån barnens ålder. Yngre barn ska hållas åtskilda från äldre ungdomar och verksamheten måste uppfylla bestämmelserna i FN:s konvention om barnets rättigheter.

– När 13–14-åringar springer runt med automatvapen måste det mötas med samhällets fulla kraft. För att skydda andra måste de kunna låsas in och genom att sänka straffbarhetsåldern öppnar vi upp polisens verktygslåda. Det ger oss en chans att både stoppa fortsatt våld och vända utvecklingen för de här barnen innan det är för sent, säger Henrik Vinge (SD), ordförande i justitieutskottet.

Torsten Elofsson, rättspolitisk talesperson för Kristdemokraterna, påpekar att behovet är akut:

– Antalet barn, så unga som 13–14 år, som begår grova våldsbrott har ökat dramatiskt. Insatser för att förhindra detta och att även vidta åtgärder efter fullbordade brott är ett måste. Samtidigt behöver verkställigheten anpassas utifrån gärningspersonens ålder. Det är välkommet att Kriminalvården nu får i uppdrag att se hur verksamheten behöver anpassas.

Martin Melin (L) instämmer:

– Jag har stort förtroende för Kriminalvården och hur de löser den ansträngda situation de har, inte minst med platsbrist. Jag är övertygad om att de även kommer kunna se till att de 13 och 14-åringar som döms till fängelse kommer tas om hand på bästa sätt.

Planerade anstalter och tidsplan

Kriminalvården planerar särskilda ungdomsavdelningar för pojkar vid anstalterna Högsbo, Rosersberg, Österåker, Kumla, Skenäs och Täby. För flickor planeras avdelningar vid Ystad och Sagsjön. Införandet sker i etapper, och inte alla avdelningar kommer vara i drift från den 1 juli 2026.

Den 24 september remitterade Justitiedepartementet ett utkast till lagrådsremiss med förslag om att straffbarhetsåldern ska sänkas till 13 år för brott som har minimistraff fängelse i fyra år eller mer, samt för försök, förberedelse och stämpling till sådana brott. Förslaget är i nuläget tidsbegränsat till fem år.

Trovärdighet – grunden i vår journalistik sedan 2012

Nya Dagbladets position är unik i det svenska medielandskapet. NyD är oberoende på riktigt. Tidningen ägs och kontrolleras inom den egna redaktionen – inte av stora mediekonglomerat eller utländska intressen.

Sedan grundandet 2012 har grunden i vår oberoende journalistik varit balans och trovärdighet framför sensationsjournalistik och snabba klick. NyD är Sveriges bredaste helt oberoende dagstidning och står helt fri från politiska partier och industriintressen.

NyD erhåller inget presstöd och finansieras genom läsardonationer och annonser. Läs mer om våra pressetiska riktlinjer här.