Norden"Rederiet anser att finska staten är skyldig dem pengar på grund av den olagliga kapningen av fartyget", säger advokat Herman Ljungberg.
Norden"Rederiet anser att finska staten är skyldig dem pengar på grund av den olagliga kapningen av fartyget", säger advokat Herman Ljungberg.
UtrikesCamp Jomsborg kan ta emot 1 200 soldater åt gången och ska träna ukrainska trupper i drönarkrigföring.
Utrikes"Vi vill inte ha krig, vi vill inte ha migration, vi vill inte ha könsidentitetsvansinne, och vi vill inte att ungrares pengar ska överföras till Ukraina", betonar utrikesminister Péter Szijjártó.
Utrikes"Vi måste komma ihåg att det kostar oss mest att låta Putin vinna", förkunnar Norges finansminister.
Utrikes"De unga skickas till fronten och våra tillgångar beslagtas" – Ungerns premiärminister varnar för konsekvenserna av EU-topparnas krigsagenda.
Inrikes"Allting talar för Ryssland", hävdar statsminister Ulf Kristersson (M).
Utrikes"En revolution orkestrerad av en utländsk underrättelsetjänst kommer inte att inträffa i Georgien. Vi kommer inte att tillåta det".
Utrikes"Jag måste också vara helt säker på att alla allierade kommer att behandla detta på exakt samma sätt som vi gör", betonar premiärminister Donald Tusk.
HälsaDet är viktigt att stötta kroppens naturliga avgiftningssystem.
Utrikes"Det är tydligt att Europa förbereder sig för krig med Ryssland", varnar Igor Dodon.
UtrikesWyryki-Wola drabbades när missil från polskt F-16-flygplan avvek från sitt avsedda mål.
InrikesNästa år färdigställs ytterligare två större skyddsrum. När resterande 77 blir klara kan dock MSB inte svara på.
UtrikesSamma enhet som dödade Usama bin Ladin låg bakom det misslyckade avlyssningsuppdraget.
UtrikesUnderstryker Trumps linje att USA inte längre ska stå för Europas försvar.
Inrikes"Sverigedemokraterna har länge varit pådrivande", skryter partiets ordförande i Utrikesutskottet, Aron Emilsson.
Norden"Dessa missiler har enorm förstörelsekapacitet och kan inte stoppas av vanligt luftvärn", hävdar Jonas Gahr Støres regering.
UtrikesIngen vapenvila nåddes under nattens toppmöte mellan de båda presidenterna som dock utgjorde ett "extremt produktivt samtal", enligt Trump.
HälsaSwebbtvs Q10-tillskott innehåller 50 mg ubikinon, en naturlig substans som finns i alla kroppens celler.
Utrikes"Amerikanska skattebetalare vill inte betala för att mörda människor i något främmande land", konstaterar den republikanska kongressledamoten.
Utrikes"London tänker överlåta genomförandet av båda terroristattackerna till ukrainska säkerhetsstyrkor", uppger SVR.
Utrikes"Detta är det pris som Europa får betala för att avbryta alla ekonomiska kontakter med Ryssland", menar vice utrikesminister Alexander Grusjko.
Utrikes"Vi vill inte att ett krig mellan Ryssland och Nato bryter ut, för det skulle vara det tredje världskriget", betonar utrikesminister Juraj Blanar.
MiljöEnligt Bernhard Trautvetter måste parterna sätta konflikten åt sidan för att "oskadliggöra denna tickande bomb".
InrikesNär stora delar av världen rustar upp passar vapenindustrin också på att trissa upp priserna.
InrikesSverige blir nu ett av de länder i Europa som lägger störst andel av sina pengar på militära utgifter.
UtrikesOpposition sågar beslutet som "ett gigantiskt svek mot den danska befolkningen".
HälsaOmega 3 påverkar hjärtats funktion, hjärnans skärpa och även synförmågan.