Hjälp Nya Dagbladet att finnas kvar
Danmark bygger om sitt försvar med tydlig prägel av kalla kriget. En ny mobiliseringsmodell ska göra det möjligt att kalla in betydligt fler soldater vid krig eller långvarig kris.
Det danska försvaret ska kunna mobilisera upp till 180 000 soldater vid krig eller en utdragen kris, enligt hemligstämplade dokument från försvarsministeriet som DR rapporterar om.
Planen bygger på en ny mobiliseringsstyrka där färdigutbildade värnpliktiga och före detta yrkesmilitärer ska kunna kallas in på nytt. Grunden utgörs av den nya elvamånaders-värnplikten, där försvaret planerar att utbilda upp till 13 000 personer per år.
Efter avslutad värnplikt ska soldaterna ingå i en operativ mobiliseringsstyrka i tio år. Under den perioden ska de kunna kallas in på nytt för övningar och kompletterande utbildning. Därefter ska en bredare reserv omfatta tidigare värnpliktiga och yrkesmilitärer upp till 65 års ålder.
Iben Bjørnsson, lektor vid Försvarshögskolan i Stockholm, beskriver modellen som en återgång till ett försvarstänkande från kalla kriget.
— Det här är en försvarsmodell som vi känner igen från kalla kriget. Och en hotbild som också är densamma, säger hon till DR.
Enligt DR bedömer försvarsministeriet att Danmark med den nya modellen kan nå upp till omkring 40 000 soldater i mobiliseringsstyrkan år 2040. Målet på 180 000 soldater ligger därmed längre fram i tiden och förutsätter en omfattande uppbyggnad.
Samtidigt riktas kritik mot att genomförandet kan gå för långsamt och att repetitionsövningarna riskerar att bli för få för att upprätthålla soldaternas färdigheter.
Vad tycker du om Danmarks nya försvarsmodell som påminner om kalla kriget?
Röstning stängd
31 röster totalt


