Estland har avvisat 20 av de 37 svenska interner som föreslagits för placering i landet. Enligt estniska myndigheter har avslagen gällt personer med kopplingar till organiserad brottslighet eller med risk för radikalisering.
Avtalet mellan Sverige och Estland ger de estniska myndigheterna rätt att pröva varje föreslagen intern. Landets regering hade tidigare försäkrat allmänheten om att inga gängkriminella skulle tas emot.
En genomgång av de första 18 fallen visar domar för bland annat försök till mord, medhjälp till försök till mord, medhjälp till människorov och synnerligen grovt narkotikabrott. En person ska även ha dömts för att ha rekryterat en minderårig till brottslig verksamhet.
Estniska myndigheter avvisade de föreslagna internerna
Tiina Unuks, chef för enheten för fängelsedrift vid Estlands justitie- och digitaliseringsministerium, uppger för Delfi att de avvisade personerna inte ansågs lämpliga.
— Vi meddelade Sverige att de inte var lämpliga. Sverige måste nu titta på nytt för att se vilka som är mer lämpliga kandidater, säger Tiina Unuks.
Den estniska justitieministern Liisa Pakosta ifrågasätter samtidigt hur den svenska listan kunde tas fram. ”Naturligtvis kan man ställa sig frågan hur en sådan lista överhuvudtaget kunde uppstå någonstans”, säger hon enligt samma källa.
Första gruppen har redan flugits till Tartu
Den första gruppen interner lämnade Linköping med flyg på tisdagen och anlände till militärflygplatsen Ämari. De ska avtjäna sina straff vid fängelset i Tartu.
Sverige har reserverat 300 platser i Estland. Årskostnaden uppges vara 30 miljoner euro, motsvarande omkring 330 miljoner kronor.

