MORGONDAGENS DAGSTIDNING – måndag 8 september 2025

måndag 8 september 2025

Surkål kan hjälpa magen

publicerad 10 maj 2025
– av Redaktionen

Rättegången närmar sig – hjälp Nya Dagbladet i mål i bankstriden!

156 740 kr av 250 000 kr insamlade. Rätten till ett bankkonto är grundläggande – stöd vår stämningsprocess genom Swish till 123 611 30 21 eller andra donationsalternativ.


Surkål kan skydda tarmens slemhinna från inflammation, visar en amerikansk studie. Vid fermentering förändrades kålens näringsinnehåll – bland annat ökar nivåerna av mjölksyra, aminosyror och andra nyttiga ämnen som bildas i nedbrytningen och som kan gynna tarmhälsan.

Fermentering är en naturlig process där mikroorganismer som mjölksyrebakterier och jäst bryter ner socker i maten. Det leder ofta till att sockret omvandlas till mjölksyra eller alkohol. Processen hjälper inte bara till att konservera maten – den bildar också probiotika, alltså levande bakterier som är bra för tarmen.

Fermenterade livsmedel har ätits i tusentals år världen över. När man äter till exempel fermenterade grönsaker blir näringen i maten lättare för kroppen att ta upp, och vissa studier visar att halten av vitaminer faktiskt kan öka. Det finns också studier som tyder på att fermenterad mat kan ha positiva effekter på hälsan, särskilt för matsmältningen och immunförsvaret.

Surkål bättre än rå kål

Forskare vid University of California Davis i USA har testat om näringsämnena i surkål kan bidra till att skydda tarmcellerna från inflammationsrelaterade skador. I studien jämförde man surkål, rå kål och den saltlake som blir över efter jäsningen av kålen.

Försöken gjordes på en konstgjord tarmvägg som utsattes för inflammation genom att man tillsatte så kallade cytokiner – som är kända för att skada tarmväggen. Dessa kan aktiveras i tarmen om man exempelvis äter för mycket ultraprocessad mat samt för mycket socker eller salt.

Fermentering ökar nyttiga ämnen

Resultaten visade att surkål kan skydda tarmens slemhinna från inflammation orsakad av cytokiner. Rå kål och saltlaken hjälpte däremot inte till att skydda tarmen. Det spelade dock ingen roll om surkålen var köpt eller hemmagjord.

Kemiska analyser visar att fermentering förändrar kålens näringsprofil och ökar mängden nyttiga metaboliter som mjölksyra, aminosyror och växtämnen som i sin tur är kopplade till tarmhälsan. Dessa förändringar kan förklara varför fermenterade livsmedel ofta förknippas med fördelar för matsmältningen.

Några av de metaboliter vi hittar i surkålen är samma typ av metaboliter som vi hittar i tarmfloran, vilket ger oss lite mer förtroende för att sambandet vi hittat mellan metaboliterna i surkål och god tarmhälsa är logiskt, säger professor Maria Marco i ett pressmeddelande.

Forskarna har hittat hundratals olika metaboliter som bildas under fermenteringen och att de nu arbetar med att fastställa vilka som spelar störst roll för att stödja tarmhälsan på lång sikt. Nästa steg i forskningen är att genomföra studier på människor för att se om de tarmskyddande metaboliterna som finns i surkål kan ha samma positiva effekter när de ingår i den dagliga kosten, som visades i laboratoriet.

Lite surkål kan göra stor skillnad, säger hon. Vi bör fundera på att inkludera dessa fermenterade livsmedel i vår vanliga kost och inte bara som tillbehör till vår korv.

Trovärdighet – grunden i vår journalistik sedan 2012

Nya Dagbladets position är unik i det svenska medielandskapet. NyD är oberoende på riktigt. Tidningen ägs och kontrolleras inom den egna redaktionen – inte av stora mediekonglomerat eller utländska intressen.

Sedan grundandet 2012 har grunden i vår oberoende journalistik varit balans och trovärdighet framför sensationsjournalistik och snabba klick. NyD är Sveriges bredaste helt oberoende dagstidning och står helt fri från politiska partier och industriintressen.

NyD erhåller inget presstöd och finansieras genom läsardonationer och annonser. Läs mer om våra pressetiska riktlinjer här.

Brittisk kardiolog kopplar kungafamiljens cancerfall till covidvaccin

Kritiserade covidvaccineringen

publicerad Idag 9:29
– av Markus Andersson
Enligt Aseem Malhotra är det "högst sannolikt att covidvaccinerna har varit en betydande faktor, i cancern hos medlemmar av kungafamiljen".

Rättegången närmar sig – hjälp Nya Dagbladet i mål i bankstriden!

156 740 kr av 250 000 kr insamlade. Rätten till ett bankkonto är grundläggande – stöd vår stämningsprocess genom Swish till 123 611 30 21 eller andra donationsalternativ.


Den vaccinskeptiske kardiologen Aseem Malhotra väckte stor uppståndelse då han under Reform UK:s konferens bedömde att experimentella covidvacciner ”högst sannolikt” varit en betydande faktor bakom cancerdiagnoserna hos medlemmar av den brittiska kungafamiljen.

Under sitt tal på partikonferensen i Birmingham på lördagen framförde dr Aseem Malhotra omfattande kritik mot mRNA-vacciner. Den brittiska kardiologen, som är god vän och rådgivare till USA:s vaccinskeptiske hälsominister Robert F Kennedy Jr, talade inför delegaterna under konferensens sista dag.

Malhotra argumenterade för att hundratals studier visat på skador från mRNA-vacciner och att dessa påverkar människors gener på ett skadligt sätt.

— Det kan vara en riskfaktor för cancer. Många andra läkare känner likadant, sade han från scenen på konferensanläggningen och kopplade ihop samma vacciner med sjukdomsfall inom kungafamiljen.

— Det är högst sannolikt att covidvaccinerna har varit en faktor, en betydande faktor, i cancern hos medlemmar av kungafamiljen, fortsatte han.

”Ingen borde ha vaccinerats”

Under det 15 minuter långa talet argumenterade läkaren också för att covidvaccinet var betydligt mer sannolikt att orsaka allvarliga skador än själva viruset.

— Vad betyder det? Det är högst sannolikt att inte en enda person borde ha injicerats med detta.

Malhotra riktade även kritik mot Världshälsoorganisationen WHO, som han menade hade ”kapats” av Microsofts grundare och vaccinlobbyisten Bill Gates. Han uppmanade till att organisationen skulle ersättas av ett bättre och mer välfungerande system.

— Ingen är immun mot medicinsk desinformation, förkunnade han under talet.

”Farlig extremism”

Flera brittiska cancerorganisation har tagit avstånd från Malhotra kommanterar, bland annat Cancer Research UK och Blood Cancer UK som uppger att det inte finns några kontrollerade studier som visar på ökad cancerrisk efter covid-19-vaccination.

Storbritanniens hälsominister Wes Streeting har också reagerat mycket starkt på uttalandena och kräver att Reforms partiledare Nigel Farage tar avstånd från talaren.

— När vi ser sjunkande vaccinationstal bland barn och ett återupplivande av sjukdomar vi tidigare utrotat, är det chockerande oansvarigt av Nigel Farage att ge en plattform åt dessa giftiga lögner, dundrar Streeting.

Ministern uppmanar Farage att be om ursäkt och ”bryta alla band med denna farliga extremism”.

En talesperson för Reform UK konstaterar dock att Malhotra bjudits in som gästtalare och har rätt till sina egna åsikter – även om partiet inte delar dessa.

— Dr Aseem Malhotra är en gästtalare med sina egna åsikter som har en rådgivande roll i USA:s regering. Reform UK stöder inte det han sade men tror på yttrandefrihet, förklarar talespersonen.

Trovärdighet – grunden i vår journalistik sedan 2012

Nya Dagbladets position är unik i det svenska medielandskapet. NyD är oberoende på riktigt. Tidningen ägs och kontrolleras inom den egna redaktionen – inte av stora mediekonglomerat eller utländska intressen.

Sedan grundandet 2012 har grunden i vår oberoende journalistik varit balans och trovärdighet framför sensationsjournalistik och snabba klick. NyD är Sveriges bredaste helt oberoende dagstidning och står helt fri från politiska partier och industriintressen.

NyD erhåller inget presstöd och finansieras genom läsardonationer och annonser. Läs mer om våra pressetiska riktlinjer här.

Cancer ökar snabbt bland unga vuxna i Australien

publicerad Idag 7:06
– av Redaktionen
Allt fler unga i Västvärlden drabbas av cancer, och forskare vet inte vad den snabba ökningen beror på.

Rättegången närmar sig – hjälp Nya Dagbladet i mål i bankstriden!

156 740 kr av 250 000 kr insamlade. Rätten till ett bankkonto är grundläggande – stöd vår stämningsprocess genom Swish till 123 611 30 21 eller andra donationsalternativ.


Prostatacancer har ökat med 500 procent bland unga australiensiska män. Det är bara det värsta exemplet på en mycket oroande trend – cancerfall bland 30–39-åringar har stigit kraftigt de senaste två decennierna.

Mellan åren 2000 och 2024 har ett tiotal olika cancerformer ökat bland den yngre vuxna befolkningen. Den tekniska termen för detta fenomen är tidig cancer och enligt data från Cancer Australia, den federala regeringens cancermyndighet, är siffrorna oroväckande höga.

Bland annat har njurcancer ökat med 85 procent, livmodercancer med 138 procent, levercancer med 150 procent, bukspottkörtelcancer med 200 procent och prostatacancer ökat med 500 procent i åldersgruppen. Även tarmcancer har ökat med 173 procent, en cancerform som ofta upptäcks sent vilket innebär att den är svårare att behandla.

Cancer har traditionellt sett varit en ålderssjukdom, och tarmcancer, bröstcancer och lungcancer ökar alla med åldern, säger Dorothy Keefe, verkställande direktör för Cancer Australia, till ABC och fortsätter:

Men under de senaste 20 åren har det skett en verklig – i absoluta tal är den liten – men ändå verklig ökning av antalet yngre vuxna som drabbas av dessa cancerformer.

Ökningen sker även i USA där allt fler unga vuxna drabbas av cancer.

Miljögifter och barnfetma

Ökningen förbryllar forskare som inte kan förklara vad den beror på. Det finns visserligen ärftliga mutationer som orsakar cancer, men de yngre patienterna bär inte på dessa genetiska förändringar. Forskare spekulerar i om ökningen delvis kan bero på miljögifter i vår omgivning.

Vi utsätts för en mängd syntetiska kemikalier … som vår biologi inte är bekant med, och det har skapat stor osäkerhet, säger Dr Christos Symeonides, som är en australiensk barnläkare och även studerar exponering för kemikalier och mikroplaster.

Även ökningen av barnfetma ses som en möjlig förklaring, men också tarmhälsan. Andelen kejsarsnitt har exempelvis ökat och det gör att barn inte får samma mikrobiom som de som föds vaginalt. Det kan potentiellt påverka utvecklingen av deras immunsystem, menar forskare.

Vi har massor av bakterier i vår tarm … och det är balansen mellan goda och dåliga bakterier som skapar ett hälsosamt tillstånd, säger professor Gianluca Severi, senior cancer-epidemiolog vid Nationella institutet för hälsa och medicinsk forskning (INSERM) i Paris.

Trovärdighet – grunden i vår journalistik sedan 2012

Nya Dagbladets position är unik i det svenska medielandskapet. NyD är oberoende på riktigt. Tidningen ägs och kontrolleras inom den egna redaktionen – inte av stora mediekonglomerat eller utländska intressen.

Sedan grundandet 2012 har grunden i vår oberoende journalistik varit balans och trovärdighet framför sensationsjournalistik och snabba klick. NyD är Sveriges bredaste helt oberoende dagstidning och står helt fri från politiska partier och industriintressen.

NyD erhåller inget presstöd och finansieras genom läsardonationer och annonser. Läs mer om våra pressetiska riktlinjer här.

Q10 – Energi, skydd och stöd från cellens inre

Annonssamarbete med Swebbtv

publicerad 28 augusti 2025

Rättegången närmar sig – hjälp Nya Dagbladet i mål i bankstriden!

156 740 kr av 250 000 kr insamlade. Rätten till ett bankkonto är grundläggande – stöd vår stämningsprocess genom Swish till 123 611 30 21 eller andra donationsalternativ.


Många upplever att orken gradvis minskar med åren – något som kan hänga ihop med kroppens minskande produktion av Q10.

Swebbtvs Q10-tillskott innehåller 50 mg ubikinon, en naturlig substans som finns i alla kroppens celler och som är avgörande för energiproduktionen på mitokondriernivå. Ett enkelt sätt att stötta kroppens energisystem och skydda cellerna mot oxidativ stress.

Vad Q10 från Swebbtv bidrar till:

  • Stöd för cellernas energiproduktion
  • Naturligt skydd mot oxidativ stress
  • Hjälp till hjärta och muskler – kroppens mest energikrävande organ
  • Skydd mot oxidering av kolesterol i blodkärlen

När kroppen behöver mer energi – och bättre skydd

Q10 fungerar som en katalysator i cellens kraftverk: mitokondrierna. Där omvandlas maten vi äter till ATP – kroppens egen energi. Men med åldern minskar kroppens egen Q10-produktion, vilket kan bidra till trötthet, långsam återhämtning och nedsatt fysisk prestationsförmåga. Q10 finns naturligt i organ som förbrukar mycket energi, som hjärtat, njurarna och musklerna – och det är där behovet ofta känns först.

Tecken på att kroppen kan ha nytta av Q10-tillskott:

  • Känsla av trötthet utan tydlig orsak
  • Försämrad återhämtning efter ansträngning
  • Minskad ork vid fysisk aktivitet
  • Åldrande hud och tecken på oxidativ stress

Tips som kan förstärka effekten

  • Ta Q10 tillsammans med måltid – ämnet är fettlösligt och tas upp bättre så
  • Undvik mat med industriellt fett, som kan belasta mitokondrierna
  • Ät mer broccoli, sardiner och nötter – de innehåller små mängder naturligt Q10
  • Sov tillräckligt – mitokondrierna återhämtar sig under djupsömnen

Cellernas eget bränsle – varje dag

Q10 har kallats för ”cellernas eget bränsle” – och det med all rätt. Det är inte en stimulant, utan en naturlig komponent kroppen själv producerar i levern, men som gradvis minskar med åren.

Swebbtvs Q10-tabletter är tillverkade av 100 % ubikinon, med 50 mg per tablett. Ett kvalitativt tillskott för dig som vill ge kroppen kraft, skydd och långsiktig energi.

Vill du fylla på med kroppens eget energistöd – och ge dina celler en fördel?

Beställ Q10 från Swebbtv här

Foto: Swebbtv

Trovärdighet – grunden i vår journalistik sedan 2012

Nya Dagbladets position är unik i det svenska medielandskapet. NyD är oberoende på riktigt. Tidningen ägs och kontrolleras inom den egna redaktionen – inte av stora mediekonglomerat eller utländska intressen.

Sedan grundandet 2012 har grunden i vår oberoende journalistik varit balans och trovärdighet framför sensationsjournalistik och snabba klick. NyD är Sveriges bredaste helt oberoende dagstidning och står helt fri från politiska partier och industriintressen.

NyD erhåller inget presstöd och finansieras genom läsardonationer och annonser. Läs mer om våra pressetiska riktlinjer här.

Nya trenden: Dags att maxa fiberintaget

publicerad 27 augusti 2025
– av Redaktionen
Fibrer finns, förutom i fullkorn, bland annat i grönsaker, rotfrukter, bönor och frukt.

Rättegången närmar sig – hjälp Nya Dagbladet i mål i bankstriden!

156 740 kr av 250 000 kr insamlade. Rätten till ett bankkonto är grundläggande – stöd vår stämningsprocess genom Swish till 123 611 30 21 eller andra donationsalternativ.


Dags för proteinet att ta ett steg tillbaka, för nu är det fibrer som står i fokus. På sociala medier sprids trenden ”fibermaxxing”, där målet är att nå – eller överträffa – det dagliga fiberbehovet.

Att man bör äta fiber är ingenting nytt, men däremot har konsumtionen av det legat på en relativt låg nivå – åtminstone hos svenskarna. Enligt Livsmedelsverket äter sju av tio svenskar för lite fibrer. Nio av tio äter också för lite fullkorn, något som innehåller fibrer.

Nu har hashtaggen ”fibermaxxing” trendat på sociala medier under sommaren, både i Sverige och andra länder. Hälsotrenden innebär i korthet att man ska maxa sitt intag av fibrer, det vill säga äta den rekommenderade mängden eller mer. I Sverige rekommenderas att vuxna äter cirka 25-35 gram fibrer.

Viktiga för tarmen

Fibrer, eller kostfibrer, är de kolhydrater från växtriket som inte bryts ner vid matsmältningen och når istället tjocktarmen till stor del opåverkade. Fibrer har flera olika positiva effekter på hälsan och bidrar bland annat till att hålla blodfettnivåerna nere och är viktiga för att tarmarna ska fungera normalt, enligt Livsmedelsverket.

Det finns olika typer av fibrer som har olika funktioner, exempelvis finns vita fibrer, som finns i bröd och pasta, som har samma effekt på magen som andra fibrer men inte alla positiva effekter som exempelvis fullkorn har.

Mindre småätande

På sociala medier sprids alltid nya hälso- och mattrender, en av de senaste var exempelvis den så kallade carnivore-dieten som i grunden innebar att man endast åt animaliska produkter och därmed till största del protein. Just den trenden kan antas ha kommit som ett svar på den växande veganismen som präglat samhället och sociala medier de senaste åren.

Det är oklart vem som startade fiber-trenden, men tarmhälsa har tagit större plats inom hälsovärlden och sociala medier den senaste tiden och möjligen mynnar trenden från det. I Sverige har man exempelvis startat Fullkornsfrämjandet, där Livsmedelsverket är partner, för att uppmana svenskarna att äta mer fullkorn.

Fibrer är bra för tarmfloran, för blodfetterna och får magen att fungera som den ska. Fibrer ger också en bra mättnadskänsla och ger mindre utrymme för småätande, säger Lotta Moraeus, dietist på Livsmedelsverket, till skattefinansierande SVT.

Fibrer finns, förutom i fullkorn, bland annat i grönsaker, rotfrukter, bönor och frukt. Det är viktigt att dricka mycket vatten när man ökar sitt fiberintag medvetet. Ibland kan för mycket fibrer leda till diarré och gaser, därför är det fördelaktigt att pröva sig fram till vad som fungerar för ens egen kropp. Självfallet är det viktigt att även få i sig protein och fett.

Trovärdighet – grunden i vår journalistik sedan 2012

Nya Dagbladets position är unik i det svenska medielandskapet. NyD är oberoende på riktigt. Tidningen ägs och kontrolleras inom den egna redaktionen – inte av stora mediekonglomerat eller utländska intressen.

Sedan grundandet 2012 har grunden i vår oberoende journalistik varit balans och trovärdighet framför sensationsjournalistik och snabba klick. NyD är Sveriges bredaste helt oberoende dagstidning och står helt fri från politiska partier och industriintressen.

NyD erhåller inget presstöd och finansieras genom läsardonationer och annonser. Läs mer om våra pressetiska riktlinjer här.

Missa inte en nyhet igen!

Anmäl dig till vårt nyhetsbrev idag!

Ta del av ocensurerade nyheter – fria från industriintressen och politisk korrekthet från Sveriges bredaste helt oberoende dagstidning – varje vecka.