UtrikesCamp Jomsborg kan ta emot 1 200 soldater åt gången och ska träna ukrainska trupper i drönarkrigföring.
UtrikesCamp Jomsborg kan ta emot 1 200 soldater åt gången och ska träna ukrainska trupper i drönarkrigföring.
Utrikes"Vi vill inte ha krig, vi vill inte ha migration, vi vill inte ha könsidentitetsvansinne, och vi vill inte att ungrares pengar ska överföras till Ukraina", betonar utrikesminister Péter Szijjártó.
Utrikes"Vi måste komma ihåg att det kostar oss mest att låta Putin vinna", förkunnar Norges finansminister.
UtrikesChefen för straffkolonin berättar att hälften redan har dödats i striderna.
EkonomiPresidentens uttalanden om att skjuta ned ryska plan och fortsätta leverera vapen till Europa får militärindustrins aktiekurser att stiga kraftigt.
UtrikesPresidenten hävdar nu att Ukraina kan återta alla förlorade områden – och antyder att Kiev bör invadera Ryssland.
Utrikes"Inte en enda person i världen kan leva i fred så länge Putins regim existerar", hävdar Viktor Jusjtjenko.
InsändareZelenskyj och de andra ukrainska oligarkerna har inget intresse av att kriget ska ta slut, skriver Josef Csiba.
HälsaDet är viktigt att stötta kroppens naturliga avgiftningssystem.
InrikesHur en svensk insats ska se ut och vilka befogenheter en eventuell fredsstyrka får är ännu oklart.
Norden"Vi ska se till att det fortfarande är tryggt för medborgarna att bo i området", lovar Haderslevs borgmästare Mads Skau.
UtrikesEU-kommissionens ordförande bekräftar att Europa kommer tvingas fortsätta finansiera Ukrainas militär – även efter att kriget tagit slut.
UtrikesRyska hackare har publicerat vad som påstås vara information från den ukrainska generalstabens databaser.
KulturAmerikanske regissören pekas ut som Kievs fiende efter videomedverkan i Moskva.
Inrikes"Sverigedemokraterna har länge varit pådrivande", skryter partiets ordförande i Utrikesutskottet, Aron Emilsson.
EkonomiRegeringen upprepar budskapet att man "kommer stå bakom Ukraina i vått och torrt så länge det behövs".
UtrikesEnligt utrikesminister Lavrov kan Putin träffa Zelenskyj – men Ukraina behöver en legitim ledare för att underteckna ett fredsavtal.
HälsaSwebbtvs Q10-tillskott innehåller 50 mg ubikinon, en naturlig substans som finns i alla kroppens celler.
Norden"Dessa missiler har enorm förstörelsekapacitet och kan inte stoppas av vanligt luftvärn", hävdar Jonas Gahr Støres regering.
Utrikes"Vi ger inte bort någonting - vi säljer vapen", deklarerar president Donald Trump.
Utrikes"Det var första gången vi hörde ryssarna gå med på detta", sa sändebudet Steve Witkoff och beskrev utvecklingen som "banbrytande."
Utrikes"Zelenskyj kan avsluta kriget med Ryssland nästan omedelbart, om han vill", argumenterar USA:s president.
UtrikesIngen vapenvila nåddes under nattens toppmöte mellan de båda presidenterna som dock utgjorde ett "extremt produktivt samtal", enligt Trump.
UtrikesDen röda mattan har rullats ut för den ryska presidenten vid Joint Base Elmendorf-Richardson i Anchorage, Alaska.
Utrikes"Den enda frågan är när och under vilka omständigheter Västvärlden kommer att erkänna att detta har hänt".
UtrikesVicepresidenten säger att USA inte längre ska finansiera Ukrainas militär, men att EU gärna får fortsätta leverera amerikanska vapen.
HälsaOmega 3 påverkar hjärtats funktion, hjärnans skärpa och även synförmågan.