MORGONDAGENS DAGSTIDNING – lördag 19 april 2025

lördag 19 april 2025

Stor lantbrukarprotest i Bryssel

publicerad 3 juni 2024
– av Sofie Persson
Lantbrukarprotest i Frankfurt tidigare i år.

På tisdag planeras en större demonstration i Bryssel mot EU:s strikta klimatregler, som lantbrukare menar påverkar unionens bönder negativt på flera sätt. Flera organisationer från ett antal länder förväntas delta, men en del lantbrukare väljer också att avstå från just den här protesten.

Under den senaste tiden har ett antal EU-länder präglats av protester från lantbrukare på grund av den så kallade ”gröna omställningen”, eller ”Green Deal”. Den innebär i korthet klimatregler som EU-kommissionen infört och som försvårar för bönderna genom bland annat höjda skatter och ökade bränslepriser, något man menar redan fått flertalet lantbrukare att lägga ner sina verksamheter. Protester har skett i bland annat Tyskland, Slovakien och Frankrike.

Tisdagen den 4 juni anordnas en ny och större protest i Bryssel där bönder från hela EU väntas delta.

EU:s regler skapar konkurser

Bakom protesten står lantbruksorganisationen Farmers Defence Force, en grupp som skapades i Nederländerna under 2019. De menar att kraven i EU:s klimatregler ökar kostnaderna inom jordbruksproduktionen, vilket i sig skapar en minskning av produktion samt även driver europeiska jordbrukare i konkurs.

Med införandet av ”Green Deal” för 5 år sedan införde EU-kommissionen lagstiftning och krav som strider mot klimatmål, hållbarhetskrav och därmed mot alla EU-medborgares intresse”, skriver lantbruksorganisationen.

Vidare menar man att reglerna bidrar till att säkerheten kring livsmedel minskar, på grund av bland annat den ökade importen som sker utifrån EU:s gränser. Den ökade importen bidrar också till en ökning av regnskogsskövling.

Vi motsätter oss starkt import av jordbruks- och livsmedelsprodukter till EU från regioner utanför EU som inte uppfyller våra höga produktions- och djurskyddsstandarder.

”Tar hand om européernas säkerhet”

Även tyska organisationen Landwirtschaft verbindet Deutschland, det vill säga Jordbruk förenar Tyskland, samt Institute of Agricultural Economy i Polen, står bakom protesten som kommer att ske i Bryssel. Spanska Plataforma 6F och franska Coordination Rurale, som är Frankrikes näst största lantbrukarorganisation, förväntas också delta, tillsammans med en rad andra jordbruksorganisationer.

Vi, de europeiska jordbrukarna, tar också hand om européernas säkerhet. Oavsett väder, politiska och ekonomiska situationer spelar vi en oerhört viktig roll – vi ser till att ni som bor i Europa inte saknar mat och jordbruksprodukter, säger Szczepan Wójcik på Instytut Gospodarki Rolnej.

 

Under året har de flesta lantbrukarorganisationerna gått ihop och protesterat, men inför 4 juni meddelar ett antal lantbruksorganisationer att man inte kommer att delta i protesten, rapporterar DeSmog. Bland andra tyska Deutscher Bauernverband, som påstår sig representera 90 procent av lantbrukare i landet, samt även Frankrikes största organisation, FNSEA, deltar inte.

”Högerextremism”

En del grupper menar att EU redan börjat gå med på deras krav, bland annat har man i Tyskland delvis backat om slopade skattelättnader. Andra aktörer vill vill dra en gräns mellan sig själva och de grupper som anordnar protesten, eftersom det påstås att vissa företrädare är associerade med bland annat ”högerextremism”.

Bland annat kandiderade Farmers Defence Force talesman, Sieta van Keimpema, för Belang van Nederland i förra årets nationella val, ett parti som av kritiker anklagats för att vara ”högerextremt”. Hon menar dock att de riktiga ”extremisterna” befinner sig inom politiken.

Alla kallar oss för extremhögern, men de verkliga extremisterna finns i politiken. De har blod på sina händer, sade hon till Politico.

Arnaud Rousseau, chef för FNSEA, menar bland annat att det är ”goda nyheter” att alla protester hittills bidragit till att göra jordbruket till en central fråga i den offentliga debatten, men menar att man inte vill ge ett intryck av ”våld” inför valet.

Vi vill inte ge intryck av våld och personskador strax före valet, säger han till Euractiv.

Den franska organisationen har dock deltagit i protester under våren och varnar för att det kan komma att bli en ny protest till hösten för att sätta press på de som kommer att sitta under EU:s nya mandatperiod.

Trafik väntas påverkas

Protesten går av stapeln under tisdagen i centrala Bryssel. Det är oklart exakt hur många som förväntas delta, men man planerar för att trafiken kan komma att påverkas kraftigt redan från tidig morgon. Likt de andra protesterna kommer man även här att delta med bland annat traktorer och andra fordon.

Politikerna talar om säkerhet, men när vi tittar på de beslut som de fattat på EU-nivå måste vi erkänna att de inte bryr sig om Europas livsmedelssäkerhet. De bryr sig inte om att se till att det finns tillräckligt med mat att äta, säger van Keimpema.

Trovärdighet – grunden i vår journalistik sedan 2012

Nya Dagbladets position är unik i det svenska medielandskapet. NyD är oberoende på riktigt. Tidningen ägs och kontrolleras inom den egna redaktionen – inte av stora mediekonglomerat eller utländska intressen.

Sedan grundandet 2012 har grunden i vår oberoende journalistik varit balans och trovärdighet framför sensationsjournalistik och snabba klick. NyD är Sveriges bredaste helt oberoende dagstidning och står helt fri från politiska partier och industriintressen.

NyD erhåller inget presstöd och finansieras genom läsardonationer och annonser. Läs mer om våra pressetiska riktlinjer här.

USA stänger ner Bidens censurmyndighet

Donald Trumps USA

publicerad Igår 9:21
– av Isac Boman
Medlemmar ur Trump-administrationen har länge uttryckt en oro över hur yttrandefriheten begränsas och inskränks på olika sätt.

USA har nu officiellt lagt ned en myndighet som, enligt utrikesminister Marco Rubio, använts av Biden-administrationen för att systematiskt censurera amerikanska medborgare med obekväma åsikter.

Global Engagement Center (GEC) etablerades år 2016 inom det amerikanska utrikesdepartementet. Enligt dess uppdrag skulle centret ”identifiera, förstå, avslöja och motverka propaganda och desinformation från utländska statliga och icke-statliga aktörer”.

I december bytte centret namn till Counter Foreign Information Manipulation and Interference (R/FIMI), men på onsdagen meddelade Marco Rubio att verksamheten stängts ner permanent.

– Under den föregående administrationen använde denna enhet, som kostade skattebetalarna mer än 50 miljoner dollar om året, miljontals dollar till att aktivt tysta och censurera de amerikaner den var satt att tjäna, sade Rubio.

– Detta strider mot de grundläggande principer vi borde försvara och det är ofattbart att det fick ske i USA.

I en intervju som publicerades på onsdagen med konservative aktivisten Mike Benz, förklarade Rubio att GEC från början var avsett som ett verktyg för att bekämpa extremistpropaganda från grupper som al-Qaida och IS, men att verksamheten senare ”började ge sig på enskilda amerikanska röster”.

– Vi har avslutat regeringssponsrad censur i USA genom utrikesdepartementet, deklarerade han.

”Värsta förövaren inom amerikansk regeringscensur”

Rubio tillade att Biden-administrationen hade stött grupper som “bokstavligen märkte och stämplade röster i amerikansk politik – Ben Shapiro, The Federalist, andra – och beskrev dessa som utländska agenter”.

GEC hade en årsbudget på 61 miljoner dollar och sysselsatte cirka 120 personer. I december vägrade republikanska ledamöter i kongressen att bevilja fortsatt finansiering till enheten.

President Donald Trump och hans anhängare har länge anklagat Demokraterna för att använda statliga institutioner för att tysta konservativa åsikter på nätet. År 2023 kritiserade även techmiljardären Elon Musk GEC och kallade centret för “den värsta förövaren inom amerikansk regeringscensur och mediemanipulation” samt “ett hot mot vår demokrati”.

Journalisten Matt Taibbi anklagade även centret för att ha försökt undertrycka diskussioner om covid-19 under förevändning att bekämpa “ryska identiteter och ombud”.

Redan förra året riktade en grupp republikanska kongressledamöter hård kritik mot GEC i ett brev till dåvarande utrikesminister Antony Blinken. I brevet anklagades centret för partiskhet till förmån för “amerikanska progressiva” samt för att ha försökt tysta åsikter som “ansågs politiskt obekväma eller misshagliga”.

Trovärdighet – grunden i vår journalistik sedan 2012

Nya Dagbladets position är unik i det svenska medielandskapet. NyD är oberoende på riktigt. Tidningen ägs och kontrolleras inom den egna redaktionen – inte av stora mediekonglomerat eller utländska intressen.

Sedan grundandet 2012 har grunden i vår oberoende journalistik varit balans och trovärdighet framför sensationsjournalistik och snabba klick. NyD är Sveriges bredaste helt oberoende dagstidning och står helt fri från politiska partier och industriintressen.

NyD erhåller inget presstöd och finansieras genom läsardonationer och annonser. Läs mer om våra pressetiska riktlinjer här.

Uppgifter: Vita huset kräver att Storbritannien avskaffar hets mot folkgrupp

publicerad 17 april 2025
– av Redaktionen
Donald Trumps administration uppges vara mycket oroliga över hur oliktänkande förtrycks i Storbritannien.

Enligt uppgifter till The Independent kräver Donald Trumps administration att Storbritannien avskaffar lagen om hets mot folkgrupp som ett villkor för att ett nytt handelsavtal mellan länderna ska slutföras.

Kravet, som kopplas till vicepresident J.D. Vances syn på yttrandefriheten som någonting helt grundläggande för en demokrati, uppges dock ha mött motstånd från den brittiska regeringen.

En anonym källa nära den amerikanska administrationen uppger för The Independent att Trump är ”besatt av västvärldens fall” och att presidenten är djupt oroad över att yttrandefriheten undermineras i Storbritannien.

Källan hävdar att Vita huset vill att Labourregeringen ska dra tillbaka lagar om hets mot folkgrupp, inklusive sådana riktade mot HBTQ-grupper eller diverse etniska minoriteter, för att ett avtal ska kunna nås.

– Ingen yttrandefrihet, ingen överenskommelse. Så enkelt är det, säger källan till tidningen.

Britter arresteras för inlägg på sociala medier

Vance, som leder förhandlingarna från amerikanskt håll, har tidigare uttryckt optimism inför ett nytt avtal:

– Det finns en god chans att vi kommer fram till en bra överenskommelse som gynnar båda länderna, sade han i en intervju med UnHerd.

Brittiska myndigheters repression mot ”åsiktsbrottslingar” har länge betraktats som ett stort problem av personer i Trumps närmaste krets.

Presidentens rådgivare, Elon Musk, har varit en av de mest högljudda kritikerna och har vid flera tillfällen lyft det faktum att brittiska myndigheter arresterar människor på grund av inlägg som de publicerat på sociala medier.

Under Keir Starmers första besök i Vita huset varnade Vance också för att yttrandefriheten var under attack och pekade på hur amerikanska techbolag tvingas till oacceptabel censur genom nya europeiska lagar som införs under förevändningen att skydda medborgarna från ”näthat”.

”En elit rädd för sitt eget folk”

Ny​a Dagbladet har tidigare uppmärksammat hur Vance under säkerhetskonferensen i München också gick till hård attack mot de europeiska etablissemangspolitikerna.

– När jag ser att Bryssel hotar att stänga ner sociala medier vid ’desinformation’, ser jag inte en demokrati i aktion. Jag ser en elit rädd för sitt eget folk.

Vance berörde även Sveriges dom mot den mördade irakiske koranbrännaren Salwan Momikas kollega som dömdes för att ha deltagit i aktionerna.

– Som domaren i hans fall kyligt noterade, Sveriges lagar för att skydda yttrandefrihet ger i själva verket inte garantin att säga eller göra något om det riskerar att förolämpa gruppen som har den övertygelsen.

Trovärdighet – grunden i vår journalistik sedan 2012

Nya Dagbladets position är unik i det svenska medielandskapet. NyD är oberoende på riktigt. Tidningen ägs och kontrolleras inom den egna redaktionen – inte av stora mediekonglomerat eller utländska intressen.

Sedan grundandet 2012 har grunden i vår oberoende journalistik varit balans och trovärdighet framför sensationsjournalistik och snabba klick. NyD är Sveriges bredaste helt oberoende dagstidning och står helt fri från politiska partier och industriintressen.

NyD erhåller inget presstöd och finansieras genom läsardonationer och annonser. Läs mer om våra pressetiska riktlinjer här.

Storbritanniens högsta domstol: Kvinna är någonting man föds till

HBTQ-lobbyn

publicerad 16 april 2025
– av Markus Andersson
Många brittiska kvinnor betraktar domstolens beslut som en stor seger.

Storbritanniens högsta domstol har enhälligt fastslagit att termen ”kvinna” i landets jämställdhetslagstiftning hänvisar till biologiskt kön och ingenting annat.

Domen förkastar den skotska regeringens tolkning där även transkvinnor inkluderats i definitionen och där biologiska män som ”bytt kön” kvoterats in som kvinnor på arbetsplatser.

En panel om fem domare, under ledning av justitierådet Patrick Hodge, slog fast att orden ”kvinna” och ”kön” i jämställdhetslagen Equality Act avser en biologisk kvinna och biologiskt kön.

Domen innebär bland annat transpersoner inte ska räknas som kvinnor inom ramen för jämställdhetslagens kvotering – även om domstolen var noga med att samtidigt betona att dessa fortsatt ska skyddas mot diskriminering på grund av deras könsidentitet.

Fallet har sin grund i en skotsk lag från 2018 som kräver att offentliga myndigheter i Skottland ska ha minst 50 % kvinnor i sina styrelser. Enligt den skotska regeringens tolkning inkluderades transkvinnor i denna kvot. Kvinnorättsgruppen For Women Scotland (FWS) bestred dock detta och menade att definitionen av kvinna inte kan utvidgas bortom det biologiska könet.

”Hänvisar till verkligheten – inte dokument”

Ett tidigt domstolsavslag 2022 överklagades till Högsta domstolen, som nu gett FWS medhåll.

Maya Forstater från gruppen Sex Matters betraktar domen en ”stor seger”:

– Domstolen har gett oss rätt svar: skyddet för kön – man och kvinna – hänvisar till verkligheten, inte dokument, menar hon.

FWS-direktören Trina Budge varnade tidigare för att en bredare tolkning av kön riskerar att leda till att kvoterna fylls upp med ”50 procent män och 50 procent män med intyg”, vilket skulle underminera lagens syfte.

Får stöd av J.K. Rowling

Gruppen har även lyft fram att transpersoners tillgång till kvinnors toaletter, kvinnofängelser och kvinnoavdelningar på sjukhus kan få mycket negativa konsekvenser och skapa otrygghet.

FWS advokat Aidan O’Neill hävdade under rättegången att kön enligt lagen måste förstås som en ”biologisk verklighet, bestämd från befruktningen”.

For Women Scotland har fått stöd från den välkända författarinnan J.K. Rowling, som enligt rapporter donerat hundratusentals pund till gruppen. Rowling har tidigare länge argumenterat för att det är orimligt att transkvinnors rättigheter går ut över biologiska kvinnors.

Alla applåderar dock inte domen – människorättsorganisationen Amnesty International är tvärtom mycket kritiska och hävdar att transpersoner nu riskerar att få sina mänskliga rättigheter kränkta.

Trovärdighet – grunden i vår journalistik sedan 2012

Nya Dagbladets position är unik i det svenska medielandskapet. NyD är oberoende på riktigt. Tidningen ägs och kontrolleras inom den egna redaktionen – inte av stora mediekonglomerat eller utländska intressen.

Sedan grundandet 2012 har grunden i vår oberoende journalistik varit balans och trovärdighet framför sensationsjournalistik och snabba klick. NyD är Sveriges bredaste helt oberoende dagstidning och står helt fri från politiska partier och industriintressen.

NyD erhåller inget presstöd och finansieras genom läsardonationer och annonser. Läs mer om våra pressetiska riktlinjer här.

USA skärper visumkontroller – sociala medier ska granskas

publicerad 16 april 2025
– av Redaktionen
Den som uttryckt stöd för någon av Israels fiender förväntas nekas inträde i USA.

USA kommer att börja neka visum baserat på innehållet i sökandes sociala medier – inklusive inlägg, delningar och meddelanden som till exempel uttrycker stöd för vad som anses vara antisemitiska budskap.

Landets migrationsmyndighet, USCIS, kommer att börja granska sociala medier för alla invandrare som ansöker om lagligt permanent uppehållstillstånd, arbetstillstånd, visum samt även utländska studenter och personer som är anslutna till utbildningsinstitutioner.

Det man kommer att leta efter är exempelvis postningar eller meddelanden som stödjer grupper som är terrorstämplade i USA, till exempel Hamas, Hizbollah i Libanon eller Huthirörelsen i Jemen. Även antisemitiska budskap ingår och kommer att utgöra ”negativa faktorer” vid beslut om visum eller uppehållstillstånd.

Det finns ingen plats i USA för resten av världens terroristsympatisörer, och vi har ingen skyldighet att ta emot dem eller låta dem stanna här, säger Tricia McLaughlin, biträdande sekreterare för Public Affairs på DHS, i ett pressmeddelande.

Förslaget har väckt oro bland förespråkare för invandring och yttrandefrihet, eftersom det även kan påverka personer som redan vistas lagligt i landet – inte enbart dem som ansöker om inresa. Kritiker pekar också på att det är oklart hur exempelvis ”antisemitism” ska definieras, och det finns en oro för att i princip all Israelkritik ska leda till avslag.

Enligt AP News har övervakning av sociala medier från immigrationsmyndigheter pågått i över ett decennium, med början under Obama-administrationen och en utökning under Donald Trumps första mandatperiod.

Trovärdighet – grunden i vår journalistik sedan 2012

Nya Dagbladets position är unik i det svenska medielandskapet. NyD är oberoende på riktigt. Tidningen ägs och kontrolleras inom den egna redaktionen – inte av stora mediekonglomerat eller utländska intressen.

Sedan grundandet 2012 har grunden i vår oberoende journalistik varit balans och trovärdighet framför sensationsjournalistik och snabba klick. NyD är Sveriges bredaste helt oberoende dagstidning och står helt fri från politiska partier och industriintressen.

NyD erhåller inget presstöd och finansieras genom läsardonationer och annonser. Läs mer om våra pressetiska riktlinjer här.

Missa inte en nyhet igen!

Anmäl dig till vårt nyhetsbrev idag!

Ta del av ocensurerade nyheter – fria från industriintressen och politisk korrekthet från Sveriges bredaste helt oberoende dagstidning – varje vecka.