MORGONDAGENS DAGSTIDNING – lördag 26 april 2025

lördag 26 april 2025


Svenska läkarna om ivermektin: ”Skulle kunna vara det som avslutar pandemin”

Pandemiöverdrifterna

publicerad 21 juli 2021
– av Isac Boman

Det billiga och icke patenterade läkemedlet ivermektin skulle kunna sätta punkt för det befintliga pandemitillståndet för gott. Det skriver tre svenska läkare i Dagens Medicin som samtidigt konstaterar att Läkemedelsverket håller tillbaka medicinen från covidsjuka.

Under våren har ivermektin rönt allt större uppmärksamhet bland oberoende forskare och läkare som behandlingsmetod för covid-19-liknande sjukdomstillstånd. Nu går även en tre svenska läkare ut och riktar kritik mot att medicinen avråds från användning av den europeiska läkemedelsmyndigheten EMA och även av svenska Läkemedelsverket, och uppmanar istället att till att godkänna medicinen inom sjukvården.

I våra ögon skulle ivermektin kunna vara det som avslutar pandemin”, skriver läkarna Magnus Burling, Hans Zingmark och Sture Blomberg i en debattartikel på Dagens Medicin.

Magnus Burling, specialist i allmänmedicin. Hans Zingmark, specialist i intern- och lungmedicin. Sture Blomberg, specialist i anestesi och intensivvård, docent.

Man pekar på hela 102 studier som det till dags dato finns gällande ivermektins effekt på covid-19, där 64 av dessa studier jämför ivermektin-behandling mot en kontrollgrupp och 62 är peer-reviewed. Läkemedlets verkan är välbelagd, konstaterar man, med sammanlagt 585 forskare och 22 425 patienter som ingått i studierna.

Studierna visar sammanfattningsvis en avsevärd och effektiv förbättring hos covid-patienter som fått medicinen, något som föranlett bland annat Tjeckiens och Slovakiens läkemedelsverk att godkänna användning av ivermektin. Läkemedelsverket i Sverige avråder dock fortfarande i nuläget från behandling av covid-19 med ivermektin.

Då vi vänt oss till Läkemedelsverket med förfrågan om ivermektin mot covid-19 har de hänvisat till deras europeiska motsvarighet, EMA, som avrått från behandling med ivermektin”, berättar läkarna.

 


Fakta: Ivermektin

Bild från en utdelning av ivermektin för parasitisk rundmask i Nigeria. Foto: Kate Holt/Sightsavers/CC BY-NC 2.0

Ivermektin är ett välkänt läkemedel som är godkänt mot parasiter av Världshälsoorganisationen, Europeiska läkemedelsverket EMA och den amerikanska motsvarigheten FDA. Preparatet upptäcktes redan på 1970-talet och dess upphovsmän erhöll sedermera nobelpriset i medicin år 2015 för upptäckten. Ivermektin används flitigt i låg- och medelinkomstländer för att behandla maskinfektioner. 1,2

Läkemedlet är billigt (100 till 200 kronor per behandling) och är även upptaget på WHO:s lista över essentiella mediciner.3 Totalt har cirka 3 miljarder doser av ivermektin distribuerats4 och i dess vanliga dos (0,2-0,4 mg/kg) anses substansen extremt säker att använda på människor.5,6

Den har även visat sig ha antivirala och antiinflammatoriska egenskaper som ytterligare har utvidgat dess användningsområde, bland annat som behandling för covid-19 (11).

 


Källor och referenser:

(1) Barrows NJ, Campos RK, Powell ST, et al. A screen of FDA-approved drugs for inhibitors of zika virus infec- tion. Cell Host Microbe. 2016;20:259–270.

(2) Conterno LO, Turchi MD, Corrêa I, et al. Anthelmintic drugs for treating ascariasis. Cochrane Database Syst Rev. 2020;1. doi: 10.1002/14651858.CD010599.pub2.

(3) World Health Organization. 21st Model List of Essential Medicines. Geneva, Switzerland; 2019. Tillgänglig på: https://www.who.int/publications/i/item/ WHOMVPEMPIAU2019.06. Per den 26 januari, 2021.

(4) Nicolas P, Maia MF, Bassat Q, et al. Safety of oral iver- mectin during pregnancy: a systematic review and meta-analysis. Lancet Glob Health. 2020;8:e92–e100.

(5) Banerjee K, Nandy M, Dalai CK, et al. The battle against covid 19 pandemic: what we need to know before we ”test fire” ivermectin. Drug Res (Stuttg). 2020;70:337–340.

(6) Navarro M, Camprubí D, Requena-Mendez A, etal. Safety of high-dose ivermectin: a systematic review and meta-analysis. J Antimicrob Chemother. 2020;75: 827–834.

Trovärdighet – grunden i vår journalistik sedan 2012

Nya Dagbladets position är unik i det svenska medielandskapet. NyD är oberoende på riktigt. Tidningen ägs och kontrolleras inom den egna redaktionen – inte av stora mediekonglomerat eller utländska intressen.

Sedan grundandet 2012 har grunden i vår oberoende journalistik varit balans och trovärdighet framför sensationsjournalistik och snabba klick. NyD är Sveriges bredaste helt oberoende dagstidning och står helt fri från politiska partier och industriintressen.

NyD erhåller inget presstöd och finansieras genom läsardonationer och annonser. Läs mer om våra pressetiska riktlinjer här.

WHO: Covid-19 inte längre ”globalt hälsonödläge”

Pandemiöverdrifterna

publicerad 8 maj 2023
– av Sofie Persson
WHO:s generaldirektör Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus.

Världshälsoorganisationen meddelar att covid-19 inte längre är att klassa som ett ”globalt hälsonödläge”. Däremot varnar man för att detta inte betyder att det inte längre finns ett hot och att situationen kan komma att ändras.

Under torsdagen hade WHO:s expertkommitté för krissituationer sitt senaste sammanträde om coronaviruset, något man haft ett antal gånger sedan ”krisens” uppgång. Nu har den oberoende kommittén gett beskedet att covid-19 inte längre bör anses som ett internationellt hot mot människans hälsa.

WHO:s generaldirektör Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus förklarade att han tagit till sig rådet från kommittén och att man därför kommer att avskriva coronaviruset som ett globalt hälsonödläge.

Det är därför med stor förhoppning som jag förklarar covid-19 avslutad som en nödsituation på global hälsoskyddsnivå, säger han under en pressträff.

Redan i oktober 2020 bekräftade WHO att dödligheten för covid-19 låg på liknande nivåer som en vanlig säsongsinfluensa, det vill säga 0,14 procent, något som Nya Dagbladet rapporterade om. Trots det späddes oron på från organisationen och virusets status kunde fortsatt ses som ”hotfullt”.

I april i år gick även WHO ut med att dödligheten kring covid-19 minskat med 95 procent under 2023, något man också tagit hänsyn till när man valt att ta bort stämpeln om internationellt hot mot människans hälsa. Däremot är generaldirektören också snabb att påminna om att ”covid-19 inte är över som ett globalt hälsohot” och att han ”inte skulle tveka att sammankalla en ny kommitté” om viruset om det skulle behövas.

Detta virus är här för att stanna. Det värsta som ett land kan göra nu är att använda denna nyhet som en anledning att sänka garden.

Vidare menar Dr. Adhanom Ghebreyesus att covid-19 lämnat ”djupa ärr” ¨på världen och att allt lidande gett ”smärtsamma lektioner”, något man nu bör ha i åtanke för framtiden.

Dessa ärr måste fungera som en permanent påminnelse om att nya virus kan dyka upp med förödande konsekvenser, konstaterar generaldirektören.

Trovärdighet – grunden i vår journalistik sedan 2012

Nya Dagbladets position är unik i det svenska medielandskapet. NyD är oberoende på riktigt. Tidningen ägs och kontrolleras inom den egna redaktionen – inte av stora mediekonglomerat eller utländska intressen.

Sedan grundandet 2012 har grunden i vår oberoende journalistik varit balans och trovärdighet framför sensationsjournalistik och snabba klick. NyD är Sveriges bredaste helt oberoende dagstidning och står helt fri från politiska partier och industriintressen.

NyD erhåller inget presstöd och finansieras genom läsardonationer och annonser. Läs mer om våra pressetiska riktlinjer här.

Krav på ansiktsmask i finska skolor minskade inte spridning av covid-19

Pandemiöverdrifterna

publicerad 4 maj 2023
– av Sofie Persson
I Åbo krävde man att 10-åringar skulle ha mask i skolan.

Kraven på ansiktsmask för barn i skolan i Finland minskade inte spridningen av covid-19, visar ny finsk studie.

I Finland rekommenderades man likt i Sverige under en period att använda ansiktsmask i kollektivtrafiken när det var som mest resande. Däremot tog landet detta ett steg längre och rekommenderade också barn över tolv år att bära mask i skolan. Även om det var en rekommendation så implementerade vissa städer det som obligatoriskt och i vissa fall tvingades barn så unga som tio år att bära ansiktsmask i skolan.

I en ny studie från Institutet för hälsa och välfärd i Finland, som har publicerats i den vetenskapliga tidskriften BMC Public Health, har man tittat närmare på hur maskanvändningen påverkat förekomsten av covid-19 i olika finska städer där restriktionerna kring masker skiljt sig åt under hösten 2021.

Trots att det inte fanns någon klar uppfattning om hur effektiva ansiktsmasker är i skolmiljöer sågs maskkrav som en relativt enkel åtgärd för att kontrollera spridningen av viruset, säger Aapo Juutinen, den ledande författaren till studien, till Cosmos Magazine. Skolavstängningar hade redan genomförts under våren 2021, och många ansåg att det var avgörande att hålla skolorna öppna samtidigt som man vidtog lämpliga åtgärder för att garantera elevernas och personalens säkerhet.

Forskarna jämförde antal fall av sjukdomen under 14-dagarsperioder i fyra månaders tid och tittade på personer i åldrarna 7-9 år, 10-12 år och 30-49 år.  De yngre barnen användes som kontrollgrupp då de kunde representera samma skolor som de äldre barnen, men att de inte bar mask. De vuxna representerade barnens föräldrar.

Data hämtades från det nationella registret över smittsamma sjukdomar (NIDR). Städerna man undersökte var Åbo, Helsingfors och Tammerfors. Anledningen till att man valde just de städerna var på grund av att antalet covidfall låg på liknande nivåer innan man implementerade maskkrav. Det var enbart Åbo som hade maskkrav för barn från tio år och uppåt.

Av studien framkom att de obligatoriska maskkraven för barn i skolor inte påverkade antalet fall av covid-19. Bland annat hade Åbo vid denna tidpunkt bland de högsta antalen covid-19 bland barn i åldrarna tio till tolv år, trots maskkraven för barn.

Enligt vår analys har kravet på ansiktsmasker inte gett någon ytterligare effekt”, går att läsa i studien.

Däremot är det oklart hur noga maskkravet följdes av barnen i skolan. Det fanns heller inget krav på specifika masker, även om Juutinen menar att kirurgiska masker var vanligast vid den här tiden. Han menar dock att studien hjälper till att förstå hur covidrestriktioner fungerar i skolan.

Vi kommer att fortsätta vår forskning eftersom det fortfarande finns mycket att lära om covid-19 och jag hoppas att vårt arbete stödjer evidens- och vetenskapsbaserat beslutsfattande, säger Juutinen.

Trovärdighet – grunden i vår journalistik sedan 2012

Nya Dagbladets position är unik i det svenska medielandskapet. NyD är oberoende på riktigt. Tidningen ägs och kontrolleras inom den egna redaktionen – inte av stora mediekonglomerat eller utländska intressen.

Sedan grundandet 2012 har grunden i vår oberoende journalistik varit balans och trovärdighet framför sensationsjournalistik och snabba klick. NyD är Sveriges bredaste helt oberoende dagstidning och står helt fri från politiska partier och industriintressen.

NyD erhåller inget presstöd och finansieras genom läsardonationer och annonser. Läs mer om våra pressetiska riktlinjer här.

Brittiska statistiken: Få dog av covid som enda dödsorsak

Pandemiöverdrifterna

publicerad 17 mars 2023
– av Sofie Persson
Propaganda från Storbritanniens folkhälsomyndighet i januari 2021 i Sheffield.

Mellan 30 januari 2020 och 31 december 2021 uppges 177 397 britter ha avlidit med covid-19 nämnd som en av flera dödsorsaker i dödsattesterna. Under samma period är det dock endast drygt 6 000 avlidna britter för vilka viruset listats som enda kända dödsorsak, cirka 3 procent av den totala siffran.

Enligt den brittiska regeringens siffror avled 177 397 människor med covid från 30 januari 2020 fram till 31 december 2021. Begär man istället ut offentlig statistik för de dödsfall där covid nämns som enda listad dödsorsak, under samma tidsperiod, får man dock fram helt andra siffror. Då handlar det plötsligt bara om 6 183 dödsfall, listade efter kön och ålder. Det innebär att nästan 30 gånger så många människor listats som avlidna ”med” covid-19 som ”av” viruset.

Dödssiffror där covid-19 listas som enda dödsorsak. Foto: faksimil/gov.uk

 

Det kan också noteras att en mycket stor majoritet av de som listats som avlidna med covid-19 som enda registrerad dödsorsak var äldre än 65 år. Majoriteten (3 388 personer) var också äldre än 80 år. Endast 317 personer var under 50 år enligt den brittiska statistiken och av dessa ska enbart 23 ha varit under 30 år. Samtidigt listar den brittiska regeringen i skrivande stund det totala antalet avlidna ”med covid-19 på dödscertifikatet” som knappt 230 000.

Dödssiffror där covid-19 listas som en av dödsorsakerna. Foto: faksimil/gov.uk

 

Den markanta skillnaden i siffrorna tros bero på att personer som listats som avlidna ”med covid-19” inte alls nödvändigtvis har dött av coronavirus – utan enbart att dessa helt enkelt testat positivt på de kritiserade coronatesterna strax innan sin bortgång.

Denna metod att mäta covid-dödsfall har länge påtalats vara missvisande och opålitlig, eftersom den inkluderar ett mycket stort antal personer som lidit av andra sjukdomar och hälsoproblem, och där det ofta varit dessa åkommor som orsakat deras död.

Vad gäller Storbritannien har Nya Dagbladet tidigare rapporterat om den extrema coronarepressionen i landet, som var en av de hårdaste i världen vid sidan av Australien, Nya Zeeland och Kanada, och hur brittiska toppolitiker samtidigt uppdagats med att strunta i de restriktioner man själva beslutat om. Nyligen framgick också att den brittiska regeringen övervägde att låta utrota alla tamkatter i landet med hänvisning till covid – en plan som till mångas glädje dock aldrig realiserades.

Trovärdighet – grunden i vår journalistik sedan 2012

Nya Dagbladets position är unik i det svenska medielandskapet. NyD är oberoende på riktigt. Tidningen ägs och kontrolleras inom den egna redaktionen – inte av stora mediekonglomerat eller utländska intressen.

Sedan grundandet 2012 har grunden i vår oberoende journalistik varit balans och trovärdighet framför sensationsjournalistik och snabba klick. NyD är Sveriges bredaste helt oberoende dagstidning och står helt fri från politiska partier och industriintressen.

NyD erhåller inget presstöd och finansieras genom läsardonationer och annonser. Läs mer om våra pressetiska riktlinjer här.

Finländska forskningsinstitutet: Dödsfall i covid kraftigt överdrivna

Pandemiöverdrifterna

publicerad 7 november 2022
– av Sofie Persson
Medelåldern för avlidna efter ett positivt covid-test är nu 85 år.

Covid-19 har inte varit den faktiska dödsorsaken i så många som 40 procent av dödsfallen men ändå tillskrivits detta i Finland. Samtidigt ökar också medelåldern för avlidna som testats positivt för covid – från 84 till 85 år.

Du kan räkna på ena handens fingrar antalet patienter under 60 som har dött enbart av covid sedan mars förra året, säger Sirkka Goebeler vid Finlands institut för hälsa och välfärd (THL).

Goebelers enhet vid THL har bland annat som uppgift att granska alla dödsfall där läkaren angivit covid-19 som primär eller bidragande orsak. Under oktober landade siffran på 6407 avlidna som testats positivt med covid-19 i Finland, men i endast omkring 4000 av dessa ska viruset ha varit en primär orsak till dödsfallen. I omkring 1600 av fallen har det varit en bidragande faktor.

I ungefär 900 av dödsfallen som ingår i statistiken innehåller de faktiska dödsintygen ingen indikation på infektionen överhuvudtaget. Covid-19 har i realiteten inte varit den faktiska dödsorsaken i upp till 40 procent av dödsfallen som tillskrivs sjukdomen, menar Goebeler i en kommentar till skattefinansierade Yle.

I statistiken tar man med alla som avlidit och haft ett positivt covidtest under en 30-dagarsperiod, något Goebeler menar var mer användbart i början av coronakrisen – men konstaterar att det även då fanns fall med falska positiva test.

Goebeler kan också slå fast att dödsfallen skett högt upp i åldrarna. Medelåldern för avlidna efter ett positivt covid-19 test har sedan i våras dessutom stigit, från 84 till 85 år.

De flesta dödsfall inträffar nu i slutet av den naturliga livscykeln, menar Goebeler. Du kan räkna på ena handens fingrar antalet patienter under 60 som har dött enbart av covid sedan mars förra året.

Trovärdighet – grunden i vår journalistik sedan 2012

Nya Dagbladets position är unik i det svenska medielandskapet. NyD är oberoende på riktigt. Tidningen ägs och kontrolleras inom den egna redaktionen – inte av stora mediekonglomerat eller utländska intressen.

Sedan grundandet 2012 har grunden i vår oberoende journalistik varit balans och trovärdighet framför sensationsjournalistik och snabba klick. NyD är Sveriges bredaste helt oberoende dagstidning och står helt fri från politiska partier och industriintressen.

NyD erhåller inget presstöd och finansieras genom läsardonationer och annonser. Läs mer om våra pressetiska riktlinjer här.

Missa inte en nyhet igen!

Anmäl dig till vårt nyhetsbrev idag!

Ta del av ocensurerade nyheter – fria från industriintressen och politisk korrekthet från Sveriges bredaste helt oberoende dagstidning – varje vecka.