Annons:

Taiwan: ”Kina förbereder en invasion”

Taiwan-frågan

Uppdaterad november 23, 2025, Publicerad augusti 9, 2022 – av Isac Boman
Joseph Wu fördömer Kinas aggressioner.

Taiwans utrikesminister Joseph Wu menar att Kinas pågående militärövningar i området är ett sätt att förbereda inför en kommande invasion.

Nya Dagbladet har tidigare rapporterat om Kinas militära övningar runt Taiwans kust – de största någonsin i området. Övningen drogs igång i samband med den amerikanska talmannen Nancy Pelosis besök i Taiwan, men enligt utrikesministern Joseph Wu är det tydligt att regimen i Peking förberett de militära exerciserna under lång tid.

Han påpekar att övningarnas omfattning vittnar om att de tagit betydligt längre tid att planera än den tid som Pelsosis statsbesök varit känt och han är också övertygad om att det hela är en del i planerna för en verklig invasion av Taiwan.

– Kina har använt övningarna i sin militära manual för att förbereda för en invasion av Taiwan. Man utför storskaliga militära övningar och missilbeskjutningar men också cyberattacker, desinformation och ekonomiska hot i ett försök att försvaga den allmänna moralen i Taiwan.

Annons:

Wu menar vidare att Kina under övningarna begått grova förbrytelser mot internationell lagstiftning och att taktiken att avfyra ballistiska missiler i närheten av Taiwans kust tydligt handlar om att avskräcka andra länder från att ingripa.

– Kinas verkliga intention är att förändra status quo i Taiwan-sundet och i hela regionen.

Den kinesiska regimens officiella linje är fortfarande att Taiwan ska införlivas med det kinesiska fastlandet och under den senaste tiden har relationerna blivit allt mer ansträngda - någonting som lett till att många i Taiwan nu är oroliga för att en invasion snart kan bli verklighet.

– Kinas fortsatta försök att skrämma Taiwan kommer inte att ge oss panik och heller inte att besegra oss. Värden som frihet och demokrati kan inte tas ifrån oss, fortsätter Wu.

Trovärdighet – grunden i vår journalistik sedan 2012

Nya Dagbladets position är unik i det svenska medielandskapet. NyD är oberoende på riktigt. Tidningen ägs och kontrolleras inom den egna redaktionen – inte av stora mediekonglomerat eller utländska intressen.

Sedan grundandet 2012 har grunden i vår oberoende journalistik varit balans och trovärdighet framför sensationsjournalistik och snabba klick. NyD är Sveriges bredaste helt oberoende dagstidning och står helt fri från politiska partier och industriintressen.

NyD erhåller inget presstöd och finansieras genom läsardonationer och annonser. Läs mer om våra pressetiska riktlinjer här.

Annons:

Taiwan lovar undvika eskalering efter kinesiska militärövningar

Taiwan-frågan

Publicerad december 30, 2025 – av Markus Andersson
President Lai Ching-te håller tal vid en presskonferens i november om nationella säkerhetsåtgärdsplaner för att skydda Taiwan.

Taiwans president Lai Ching-te har reagerat på de omfattande militärövningar som Kina inledde runt ön. I ett uttalande på Facebook lovar han att agera ansvarsfullt och undvika att ytterligare öka spänningarna mellan de båda länderna.

Vi kommer att handla ansvarsfullt och undvika eskalering av konflikten, skriver Lai Ching-te i sitt uttalande.

Presidentens budskap kommer efter att Kina igår påbörjade en storskalig militärövning i vattnen och luftrummet runt Taiwan. Övningen, som fortsätter under tisdagen, omfattar samtliga försvarsgrenar och genomförs i fem separata zoner runt ön.

Försvarsministeriet utlovar lugn respons

Taiwans försvarsministerium har enligt Reuters bekräftat att man avser att bemöta den kinesiska militärinsatsen på ett "lugnt och resolut" sätt. Ministeriets formulering ligger i linje med presidentens budskap om att inte bidra till en upptrappning av den redan ansträngda situationen.

De kinesiska övningarna involverar arméförband, flottenheter och flygvapenstyrkor, och ses som en demonstration av Pekings militära kapacitet i regionen.

Kina kräver återförening

Den grundläggande konflikten handlar om Taiwans framtida status. Kina anser att Taiwan ska införlivas med folkrepubliken, medan Taiwan hävdar sin självständighet.

Lin Jian, talesperson för Kinas utrikesdepartement, var tydlig i sitt budskap igår enligt BBC:

Alla onda planer att förhindra Kinas återförening är dömda att misslyckas, sade han vid en presskonferens.

Trovärdighet – grunden i vår journalistik sedan 2012

Nya Dagbladets position är unik i det svenska medielandskapet. NyD är oberoende på riktigt. Tidningen ägs och kontrolleras inom den egna redaktionen – inte av stora mediekonglomerat eller utländska intressen.

Sedan grundandet 2012 har grunden i vår oberoende journalistik varit balans och trovärdighet framför sensationsjournalistik och snabba klick. NyD är Sveriges bredaste helt oberoende dagstidning och står helt fri från politiska partier och industriintressen.

NyD erhåller inget presstöd och finansieras genom läsardonationer och annonser. Läs mer om våra pressetiska riktlinjer här.

Kina sanktionerar amerikanska försvarsföretag efter rekordstora vapenleveranser till Taiwan

Taiwan-frågan

Publicerad december 27, 2025 – av Jan Sundstedt
En amerikansk M142 HIMARS avfyrar en raket under Nordic Strike 22 vid Vidsel Test Range i Sverige, den 27 september 2022.

Kina inför sanktioner mot amerikanska försvarsföretag och höga chefer som svar på Trump-administrationens största vapenaffär någonsin med Taiwan. Bland de påverkade finns Boeing, Northrop Grumman och Palmer Luckey, grundaren av virtual reality-företaget Oculus som nu driver försvarsföretaget Anduril Industries.

Kinas utrikesdepartement tillkännagav på fredagen sanktioner mot 20 amerikanska försvarsföretag och tio individer. Åtgärderna kommer som en direkt reaktion på vapenleveranser till Taiwan och innebär att eventuella tillgångar som företagen har i Kina fryses. Dessutom förbjuds kinesiska företag och medborgare att göra affärer med de sanktionerade bolagen, skriver Reuters.

De tio individerna på listan, däribland Palmer Luckey och nio höga chefer från de sanktionerade företagen, förbjuds även att resa in i Kina, Hongkong eller Macao. Bland de drabbade företagen finns Boeings försvarsdivision i St. Louis, Northrop Grumman Systems Corporation och L3Harris Maritime Services.

Långräckviddig offensiv kapacitet

Sanktionerna följer på Trump-administrationens tillkännagivande förra veckan om en vapenförsäljning till Taiwan till ett värde av 111 miljarder kronor – den största amerikanska vapenleveransen någonsin till ön. Paketet inkluderar 82 HIMARS-missilsystem till ett värde av fyra miljarder dollar, hjulburna artillerisystem med tillräcklig räckvidd för att nå Kinas östkust från Taiwan.

Beslutet har väckt starka reaktioner i Peking. "Taiwan-frågan är kärnan i Kinas kärnfrågor och den första röda linjen som inte får korsas i relationerna mellan Kina och USA", sade en talesperson för det kinesiska utrikesdepartementet i ett uttalande på fredagen. "Varje provokativ handling som korsar gränsen när det gäller Taiwan-frågan kommer att mötas av ett starkt svar från Kina."

Talespersonen uppmanade USA att upphöra med "farliga" försök att beväpna ön.

USA avvisar kinesiska sanktioner

USA:s utrikesdepartement avvisar de kinesiska sanktionerna och försvarar vapenleveranserna med att de bidrar till "upprätthållandet av fred och stabilitet över Taiwansundet". En talesperson betonade att politiken "förblir konsekvent genom nio olika amerikanska administrationer".

USA uppmanade samtidigt Peking att upphöra med militär, diplomatisk och ekonomisk press mot Taiwan och istället inleda en meningsfull dialog med Taipei.

Sanktionerna bedöms dock vara främst symboliska, eftersom de drabbade försvarsföretagen inte har någon nämnvärd verksamhet i Kina. Boeings försvarsdivision bygger inte stridsflygplan i Kina, och Northrop Grumman är inte beroende av kinesisk marknadstillgång för sin försvarsproduktion.

Däremot har Boeing betydande intressen på Kinas civila flygplansmarknad, där företaget enligt uppgifter förhandlar om att sälja upp till 500 civila flygplan till kinesiska bolag – en affär som nu kan hamna i farozonen.

Trovärdighet – grunden i vår journalistik sedan 2012

Nya Dagbladets position är unik i det svenska medielandskapet. NyD är oberoende på riktigt. Tidningen ägs och kontrolleras inom den egna redaktionen – inte av stora mediekonglomerat eller utländska intressen.

Sedan grundandet 2012 har grunden i vår oberoende journalistik varit balans och trovärdighet framför sensationsjournalistik och snabba klick. NyD är Sveriges bredaste helt oberoende dagstidning och står helt fri från politiska partier och industriintressen.

NyD erhåller inget presstöd och finansieras genom läsardonationer och annonser. Läs mer om våra pressetiska riktlinjer här.

Kina tar dispyt med Japan om Taiwan till FN

Taiwan-frågan

Publicerad november 23, 2025 – av Markus Andersson
Den 31 oktober 2025 höll Japans premiärminister Sanae Takaichi, som besökte Gyeongju i Sydkorea för att delta i APEC, ett toppmöte med Xi Jinping.

Kina har tagit den nyligen uppblossade dispyten med Japan till FN. I ett brev till FN:s generalsekreterare anklagar Peking Tokyo för att hota med väpnad intervention gällande Taiwan och lovar att utöva sin rätt till självförsvar.

Kinas FN-ambassadör Fu Cong skrev i fredags till FN:s generalsekreterare António Guterres att Japans premiärminister Sanae Takaichi begått "ett allvarligt brott mot internationell rätt" när hon sade att en kinesisk attack mot Taiwan skulle kunna utlösa militärt svar från Japan, skriver Reuters.

"Om Japan vågar försöka en väpnad intervention i situationen över Taiwansundet skulle det vara en aggressionshandling", skrev Fu enligt ett uttalande från Kinas FN-mission.

Kina lovar att "beslutsamt utöva sin rätt till självförsvar" enligt FN-stadgan och internationell rätt för att försvara sin suveränitet och territoriella integritet.

Största bilaterala krisen på åratal

Peking betraktar Taiwan som en del av Folkrepubliken Kina och har inte uteslutit militära insatser för att återta kontroll över ön. Taiwans regering avvisar Pekings anspråk och menar att endast öns befolkning kan avgöra sin framtid.

Japans utrikesdepartement bekräftade att de tagit del av Fu:s brev, som är den hittills skarpaste kritiken mot Takaichi från en högre kinesisk tjänsteman. Ministeriet betonade att Japans engagemang är oförändrat och avvisade Kinas påståenden som "helt oacceptabla".

Takaichi, en konservativ nationalist som tillträdde förra månaden, övergav den tvetydighet som Japan och USA länge använt angående Taiwan när hon den 7 november sade att en hypotetisk kinesisk attack mot Taiwan kunde betraktas som "en situation som hotar Japans överlevnad" – en juridisk beteckning som tillåter en japansk premiärminister att sätta in militären.

Konflikten har spridit sig utanför diplomatin. Kina hävdar att handelssamarbetet allvarligt skadats, medan konserter med japanska musiker i Kina ställts in.

Fu krävde att Japan "upphör med provokationer och överträdelser samt återkallar sina felaktiga uttalanden", som han menade "öppet utmanar Kinas kärnintresse".

Trovärdighet – grunden i vår journalistik sedan 2012

Nya Dagbladets position är unik i det svenska medielandskapet. NyD är oberoende på riktigt. Tidningen ägs och kontrolleras inom den egna redaktionen – inte av stora mediekonglomerat eller utländska intressen.

Sedan grundandet 2012 har grunden i vår oberoende journalistik varit balans och trovärdighet framför sensationsjournalistik och snabba klick. NyD är Sveriges bredaste helt oberoende dagstidning och står helt fri från politiska partier och industriintressen.

NyD erhåller inget presstöd och finansieras genom läsardonationer och annonser. Läs mer om våra pressetiska riktlinjer här.

Förre säkerhetsrådgivaren: ”USA redo att spränga Taiwans halvledarfabriker”

Taiwan-frågan

Uppdaterad november 23, 2025, Publicerad mars 26, 2024 – av Markus Andersson
Joe Biden har tidigare lovat att "försvara" Taiwan vid en eventuell kinesisk invasion.

Robert O’Brien, nationell säkerhetsrådgivare i Trump-administrationen, är helt säker på att USA aldrig någonsin kommer att tillåta Taiwans halvledarfabriker att ”falla i kinesiska händer”.

Vid en eventuell kinesisk invasion skulle amerikanerna och dess allierade hellre förstöra fabrikerna, förklarar han.

Taiwan Semiconductor Manufacturing Company är världens största chipptillverkare och har uppskattningsvis 90% av marknaden för avancerade processorer, skriver Business Insider.

Företaget tillverkar chipp för de flesta typer av enheter och utrustning som används dagligen runtom i världen - exempelvis telefoner och bilar. Mer komplexa chipp som produceras av tillverkaren används bland annat till maskininlärning och avancerade missiler.

Samtidigt har USA inget som helst intresse av att låta Kina få kontrollen över dessa fabriker och de ekonomiska och teknologiska fördelar som detta skulle innebära. O’Brien menar att kontrollen över halvledarfabrikerna skulle göra Kina till ”det nya OPEC för kiselchip” och innebär att landet skulle kunna ”kontrollera världsekonomin”.

I ett scenario där USA upplever att Kina är på väg att ta kontrollen över Taiwan tror den tidigare rådgivaren att man kommer att agera som den brittiske premiärministern Winston Churchill gjorde under andra världskriget – när han beordrade förstörelsen av Frankrikes flotta kort efter att Frankrike kapitulerat till Tyskland.

I dagsläget är amerikanska Apple chipptillverkarens enskilt största kund och tillverkar huvuddelen av de 1,4 miljarder mobiltelefonprocessorer som produceras årligen globalt.

Inte först med förslaget

Det kan noteras att O’Brien inte är den förste som för fram idén om att förstöra halvledarfabrikerna om Kina skulle genomföra en invasion – redan 2021 rekommenderade två amerikanska forskare just detta i en artikel som publicerades i US Army War College.

Till att börja med bör USA och Taiwan lägga upp planer för en riktad bränd jord-strategi som skulle göra Taiwan inte bara oattraktivt om det någonsin tas med våld, utan även mycket kostsamt att underhålla. Detta kan göras mest effektivt genom att hota att förstöra anläggningar som tillhör Taiwan Semiconductor Manufacturing Company, den viktigaste chiptillverkaren i världen och Kinas viktigaste leverantör. Samsung i Sydkorea är det enda alternativet för avancerade konstruktioner”, skrev man bland annat.

Myndigheter i Taiwan menar dock att det skulle vara onödigt för USA att destruera fabrikerna, eftersom produktionen kan stängas ner och flyttas utan någon fysisk förstörelse.

Folkrepubliken Kina har sedan inbördeskrigets slutskede (1949) gjort territoriella anspråk på Taiwan (Republiken Kina) och betraktar ögruppen som en naturlig del och ännu inte befriad del av den egna nationen. Den senaste tiden har situationen i regionen blivit alltmer ansträngd och fientlig och president Joe Biden har bland annat deklarerat att USA kommer att ”försvara” det västorienterade Taiwan, i händelse av krig.

Trovärdighet – grunden i vår journalistik sedan 2012

Nya Dagbladets position är unik i det svenska medielandskapet. NyD är oberoende på riktigt. Tidningen ägs och kontrolleras inom den egna redaktionen – inte av stora mediekonglomerat eller utländska intressen.

Sedan grundandet 2012 har grunden i vår oberoende journalistik varit balans och trovärdighet framför sensationsjournalistik och snabba klick. NyD är Sveriges bredaste helt oberoende dagstidning och står helt fri från politiska partier och industriintressen.

NyD erhåller inget presstöd och finansieras genom läsardonationer och annonser. Läs mer om våra pressetiska riktlinjer här.