MORGONDAGENS DAGSTIDNING – lördag 18 januari 2025

lördag 18 januari 2025

Stor lantbrukarprotest i Bryssel

publicerad 3 juni 2024
– av Sofie Persson
Lantbrukarprotest i Frankfurt tidigare i år.

På tisdag planeras en större demonstration i Bryssel mot EU:s strikta klimatregler, som lantbrukare menar påverkar unionens bönder negativt på flera sätt. Flera organisationer från ett antal länder förväntas delta, men en del lantbrukare väljer också att avstå från just den här protesten.

Under den senaste tiden har ett antal EU-länder präglats av protester från lantbrukare på grund av den så kallade ”gröna omställningen”, eller ”Green Deal”. Den innebär i korthet klimatregler som EU-kommissionen infört och som försvårar för bönderna genom bland annat höjda skatter och ökade bränslepriser, något man menar redan fått flertalet lantbrukare att lägga ner sina verksamheter. Protester har skett i bland annat Tyskland, Slovakien och Frankrike.

Tisdagen den 4 juni anordnas en ny och större protest i Bryssel där bönder från hela EU väntas delta.

EU:s regler skapar konkurser

Bakom protesten står lantbruksorganisationen Farmers Defence Force, en grupp som skapades i Nederländerna under 2019. De menar att kraven i EU:s klimatregler ökar kostnaderna inom jordbruksproduktionen, vilket i sig skapar en minskning av produktion samt även driver europeiska jordbrukare i konkurs.

Med införandet av ”Green Deal” för 5 år sedan införde EU-kommissionen lagstiftning och krav som strider mot klimatmål, hållbarhetskrav och därmed mot alla EU-medborgares intresse”, skriver lantbruksorganisationen.

Vidare menar man att reglerna bidrar till att säkerheten kring livsmedel minskar, på grund av bland annat den ökade importen som sker utifrån EU:s gränser. Den ökade importen bidrar också till en ökning av regnskogsskövling.

Vi motsätter oss starkt import av jordbruks- och livsmedelsprodukter till EU från regioner utanför EU som inte uppfyller våra höga produktions- och djurskyddsstandarder.

”Tar hand om européernas säkerhet”

Även tyska organisationen Landwirtschaft verbindet Deutschland, det vill säga Jordbruk förenar Tyskland, samt Institute of Agricultural Economy i Polen, står bakom protesten som kommer att ske i Bryssel. Spanska Plataforma 6F och franska Coordination Rurale, som är Frankrikes näst största lantbrukarorganisation, förväntas också delta, tillsammans med en rad andra jordbruksorganisationer.

Vi, de europeiska jordbrukarna, tar också hand om européernas säkerhet. Oavsett väder, politiska och ekonomiska situationer spelar vi en oerhört viktig roll – vi ser till att ni som bor i Europa inte saknar mat och jordbruksprodukter, säger Szczepan Wójcik på Instytut Gospodarki Rolnej.

 

Under året har de flesta lantbrukarorganisationerna gått ihop och protesterat, men inför 4 juni meddelar ett antal lantbruksorganisationer att man inte kommer att delta i protesten, rapporterar DeSmog. Bland andra tyska Deutscher Bauernverband, som påstår sig representera 90 procent av lantbrukare i landet, samt även Frankrikes största organisation, FNSEA, deltar inte.

”Högerextremism”

En del grupper menar att EU redan börjat gå med på deras krav, bland annat har man i Tyskland delvis backat om slopade skattelättnader. Andra aktörer vill vill dra en gräns mellan sig själva och de grupper som anordnar protesten, eftersom det påstås att vissa företrädare är associerade med bland annat ”högerextremism”.

Bland annat kandiderade Farmers Defence Force talesman, Sieta van Keimpema, för Belang van Nederland i förra årets nationella val, ett parti som av kritiker anklagats för att vara ”högerextremt”. Hon menar dock att de riktiga ”extremisterna” befinner sig inom politiken.

Alla kallar oss för extremhögern, men de verkliga extremisterna finns i politiken. De har blod på sina händer, sade hon till Politico.

Arnaud Rousseau, chef för FNSEA, menar bland annat att det är ”goda nyheter” att alla protester hittills bidragit till att göra jordbruket till en central fråga i den offentliga debatten, men menar att man inte vill ge ett intryck av ”våld” inför valet.

Vi vill inte ge intryck av våld och personskador strax före valet, säger han till Euractiv.

Den franska organisationen har dock deltagit i protester under våren och varnar för att det kan komma att bli en ny protest till hösten för att sätta press på de som kommer att sitta under EU:s nya mandatperiod.

Trafik väntas påverkas

Protesten går av stapeln under tisdagen i centrala Bryssel. Det är oklart exakt hur många som förväntas delta, men man planerar för att trafiken kan komma att påverkas kraftigt redan från tidig morgon. Likt de andra protesterna kommer man även här att delta med bland annat traktorer och andra fordon.

Politikerna talar om säkerhet, men när vi tittar på de beslut som de fattat på EU-nivå måste vi erkänna att de inte bryr sig om Europas livsmedelssäkerhet. De bryr sig inte om att se till att det finns tillräckligt med mat att äta, säger van Keimpema.

Biden varnar för techmogulernas makt i avskedstal

publicerad 16 januari 2025
– av Isac Boman
Joe Biden menar att det "techindustriella komplexet" hotar USA:s framtid.

På måndag svärs Donald Trump in som amerikansk president och igår höll Joe Biden sitt avskedstal i Vita huset.

I sitt sista offentliga anförande till nationen varnade den 82-årige Biden för att en ny oligarki bestående av techmoguler håller på att ta över USA, och att dessa hotar såväl demokratin som det amerikanska folkets fri- och rättigheter.

– Idag håller en oligarki på att ta form i Amerika med extrem rikedom, makt och inflytande som bokstavligen hotar hela vår demokrati, våra grundläggande rättigheter och friheter, och en rättvis chans för alla att komma framåt, förkunnade den hårt kritiserade presidenten.

Enligt Biden handlar det om ”en farlig maktkoncentration i händerna på ett mycket litet antal extremt rika människor” som riskerar att underminera själva grunden för det amerikanska sättet att leva.

Talet var tydligt inspirerat av den dåvarande presidenten Dwight Eisenhowers anförande till nationen 1961, men där denne belyste farorna med ett framväxande ”militärindustriellt komplex” varnade Biden istället för det ”techindustriella komplexet”.

– Mäktiga krafter vill utöva sitt okontrollerade inflytande för att eliminera de steg vi har tagit för att tackla klimatkrisen, för att tjäna sina egna intressen av makt och vinst. Vi får inte låta oss skrämmas till att offra framtiden, våra barns och barnbarns framtid, fortsatte han.

”En lavin av desinformation”

Demokraten hävdade vidare att amerikanerna idag ”begravs under en lavin av desinformation”, att ”sanningen kvävs av lögner som berättas för maktens och för vinningens skull” och varnade också för att utvecklingen av artificiell intelligens ”riskerar att skapa nya hot” mot amerikanerna, deras rättigheter och sätt att leva.

Avskedstalet har väckt blandade reaktioner. Även om många håller med den avgående presidenten om att Silicion Valley har ett mycket stort inflytande över amerikansk politik, pekar kritiker också på att Demokraterna och även Biden själv under sin tid som president visat ett minst sagt flexibelt förhållningssätt till medborgarnas fri- och rättigheter att döma bland annat av den hårdföra coronapolitiken.

Andra ifrågasätter mot den bakgrunden Bidens kritik och menar att han i grunden heller inte är kritisk mot att makten ligger i händerna på ett fåtal individer – utan att konflikten snarare handlar om att techmiljardärerna som stödjer Donald Trump tillhör en annan del av maktetablissemangets falang och på detta sätt konkurrerar med Demokraterna.

Det påpekas också att även om det är korrekt att vissa av världens allra rikaste personer finansierar Donald Trump och Republikanerna har även Biden och Demokraterna flitigt tagit emot donationer från mångmiljardärer med politiska ambitioner, däribland kanske mest uppmärksammat omfattande stöd av den ökände ultraglobalisten George Soros, och att det är oklart hur Demokraternas miljardärer skulle vara ”bättre” än Republikanernas.

Qatar bekräftar vapenvila i Gaza från och med söndag

Situationen vid Gazaremsan

publicerad 16 januari 2025
– av Jan Sundstedt
Gaza
FN:s generalsekreterare Antonio Guterres kallade avtalet för "ett viktigt första steg", och uppmanar parterna att hålla fast vid sina åtaganden.

Israel och Hamas har nått en överenskommelse om vapenvila som träder i kraft söndagen den 19 januari. Qatar, som medlat i förhandlingarna, bekräftade uppgifterna under en presskonferens på onsdagskvällen.

Vapenvilan innebär frigivning av gisslan, humanitärt bistånd till Gaza samt en förhoppning om att striderna i förlängningen helt upphör.

Qatars premiärminister, Mohammed bin Abdulrahman bin Al-Thani, meddelade under onsdagen att vapenvilan har en inledande varaktighet på sex veckor, uppger Teliakanalen TV4.

Premiärministern uttryckte hopp om att vapenvilan ska leda till en permanent lösning.

Förhoppningsvis är detta de sista förhandlingarna som leder till en permanent vapenvila.

Enligt trestegsöverenskommelsen ska Hamas, i fas ett, frige 33 israeliska gisslan (av totalt 98) i utbyte mot att Israel släpper ett antal palestinska fångar. Parterna har också enats om att tillåta dagliga transporter av upp till 600 lastbilar med humanitärt bistånd till Gazaremsan, rapporterar Associated Press.

”Trump-effekten” kan ha spelat roll

Politiska analytiker och experter menar att USA:s tillträdande president Donald Trump kan ha haft en indirekt inverkan på överenskommelsen.

Isabell Schierenbeck, är statsvetare vid Göteborgs universitet: – Trumps kommande tillträde har troligen fungerat som en katalysator för att parterna ska nå en vapenvila. Det finns en tydlig politisk signal om att det kan bli svårare att förhandla i framtiden, säger hon i en kommentar till Stampen-ägda Göteborgs-Posten.

Trump själv har tagit åt sig äran för avtalet och uttrycker detta på sin sociala plattform Truth Social.

– Det här episka avtalet kunde bara bli verklighet efter vår historiska seger i november, skrev han.

Israels premiärminister Benjamin Netanyahu har enligt uppgifter tackat Donald Trump i ett telefonsamtal för hans roll i att möjliggöra vapenvilan.

Visst hopp men även osäkerhet

Vapenvilan välkomnas av många internationella aktörer som ett viktigt steg mot att minska spänningarna och få fram nödvändig humanitär hjälp till befolkningen i Gaza, där bland andra FN:s generalsekreterare António Guterres uttrycker sitt stöd för avtalet och betonar vikten av att bistånd nu når fram till de behövande.

Trots detta råder det fortsatt osäkerhet kring hur hållbar överenskommelsen kommer att vara. Tidigare vapenvilor har brutits av båda sidor, och konflikten mellan Israel och Hamas är fortfarande djupt rotad.

Enligt lokala rapporter planerar båda parter att använda vapenvilan för att omgruppera sina styrkor, vilket väcker farhågor om att striderna kan återupptas med förnyad intensitet efter avtalets slut.

Utrikesministern: ”Välkommet”

Flera länder, däribland Sverige, har gått ut och välkomnat avtalet. Utrikesministern, Maria Malmer Stenergard (M), uttrycker återhållsam förhoppning.

Beskedet om en vapenvila i Gaza är mycket välkommet. Nu kan äntligen flera personer ur gisslan återförenas med sina familjer. Jag sörjer med anhöriga till de som inte kommit tillbaka i liv. Det är nu helt centralt att vapenvilan lättar det ofantliga lidandet hos den civila befolkningen i Gaza och att tillträdet för humanitär hjälp ökar, skriver utrikesministern i en kommentar till TV4.

Utkast till avtal om eldupphör mellan Israel och Hamas (enligt Associated Press).

FAS 1: (42 dagar)

  • Hamas släpper 33 personer i gisslan, inklusive kvinnliga civila och soldater, barn och civila över 50 år.
  • Israel släpper 30 palestinska fångar för varje civil gisslan och 50 för varje kvinnlig soldat.
  • Stopp för striderna, israeliska styrkor flyttar ut från befolkade områden till utkanterna av Gazaremsan.
  • Fördrivna palestinier börjar återvända hem, mer bistånd kommer in i remsan.

FAS 2: (42 dagar)

  • Förklaring om "hållbart lugn".
  • Hamas friger kvarvarande manlig gisslan (soldater och civila) i utbyte mot ett ännu ej förhandlat antal palestinska fångar och ett fullständigt tillbakadragande av de israeliska trupperna från Gazaremsan.

FAS 3:

  • Kroppar av avlidna israeliska gisslan byts ut mot kroppar av avlidna palestinska soldater.
  • Genomförandet av en återuppbyggnadsplan i Gaza.
  • Gränsövergångarna för trafik in i och ut ur Gaza öppnas på nytt.

Japansk journalist: ”Judisk lobby styr USA”

Den judiska lobbyn

publicerad 15 januari 2025
– av Redaktionen
Akira Ikegami menar att det är AIPAC "som verkligen styr USA".

Journalisten och programledaren Akira Ikegami har väckt uppståndelse i Väst efter att han nyligen försökte förklara för japanska tittare hur USA styrs och varför amerikanerna är och förblir Israels viktigaste allierade.

Enligt Ikegami är en viktig förklaringsmodell att den amerikanska ekonomin och politiken domineras av personer av judisk härkomst och han pekar särskilt ut lobbygruppen AIPAC som den kanske allra mest inflytelserika i landet.

I programmet, som sändes i slutet av förra året i den rikstäckande tv-kanalen TV Asahi, argumenterar Ikegami för att både Republikanerna och Demokraterna stödjer Israel helhjärtat och att USA är Israels mest lojala allierade och finansiär som bland annat bekostar en stor del av den israeliska militären.

På frågan varför USA egentligen stödjer Israel presenteras en kontroversiell förklaringsmodell – tittarna får nämligen veta att ”USA har många judar i toppen av bankerna och storföretagen”.

– Det är en närvaro som inte kan ignoreras, förkunnas det, och Metas vd Mark Zuckerberg och Googles Larry Page pekas ut som två sådana exempel.

Publiken blir också märkbart förvånade när de får höra att sex av världens tio rikaste personer är judar samtidigt som Ikegami pekar på en tavla där olika inflytelserika personer av judisk härkomst listas.

– I USA finns det ganska många judar inom politiken och ekonomin, förklaras det vidare och japanerna får också veta att det även finns judiska lobbygrupper i USA som har ”ännu större inflytande” än så.

”Dessa som styr USA”

– Lobbygrupper bedriver i praktiken lobbyverksamhet i kongressen och förhandlar olika frågor men det finns vissa grupper som har särskilt stort inflytande på den politiska världen, förklarar Igame och pekar ut AIPAC (American Israel Public Affairs Committee) som den kanske allra mäktigaste lobbygruppen i USA.

– Det är dessa som verkligen styr USA, tillägger han.

Hur tv-programmet togs emot i Japan när det sändes är oklart, men det har orsakat viss uppståndelse efter att det översatts till engelska och fått spridning på västerländska sociala medier.

Många pekar på att det mycket tydlig illustrerar de kulturella och politiska skillnaderna mellan Väst och Öst, och menar att ett program av den här typen aldrig någonsin hade fått sändas i en europeisk eller amerikansk tv-kanal.

FN-organisation trotsar Israels bannlysning – stannar i Gaza

Situationen vid Gazaremsan

publicerad 15 januari 2025
– av Redaktionen
Internationell personal kommer att tvingas lämna - men lokala hjälparbetare fortsätter sitt arbete så långt det är möjligt.

UNRWA, FN:s hjälporganisation för palestinska flyktingar, kommer att fortsätta sitt arbete i Gaza – trots att Israel har förbjudit organisationen.

– Vi kommer att stanna och leverera, förklarar organisationens chef Philippe Lazzarini.

I höstas beslutade Netanyahus regering att förbjuda FN-organisationen att bedriva någon verksamhet i Israel eller det ockuperade östra Jerusalem. Den israeliska regeringen motiverade beslutet med anklagelser om att UNRWA skulle vara kopplade till Hamas och att FN-organisationens personal deltog i attackerna den 7 oktober – anklagelser som organisationen själva förnekar.

Schweizaren Philippe Lazzarini, som idag leder flyktingorganet, förklarar dock att man inte tänker acceptera bannlysningen som träder i kraft vid månadsskiftet. Tvärtom kommer UNRWA att fortsätta med sitt hjälparbete i Gaza så långt det är praktiskt möjligt.

– UNRWAs lokala personal kommer att fortsätta erbjuda nödhjälp och, där det är möjligt, utbildning och primärvård, förklarar han.

”Drar sig tillbaka under protester”

Samtidigt utgår man från att Israel kommer att vägra dela ut visum till internationell FN-personal, och således göra det praktiskt omöjligt för detta att komma in i Gaza.

– Denna personal kommer att tvingas dra sig tillbaka under protester, heter det.

Lazzarini betonar vidare att hjälparbetarna redan nu hotas och trakasseras av israeliska myndigheter och att hotbilden mot UNRWA-personal förväntas öka ytterligare framöver.

Han varnar för att om flyktingorganet helt försvinner från de palestinska territorierna kommer detta bara att öka det lidande och den misär civilbefolkningen idag redan tvingas utstå.