MORGONDAGENS DAGSTIDNING – fredag 30 maj 2025

fredag 30 maj 2025

Ledande globalister samlas till ”säkerhetskonferens” i München

Globalismens framfart

publicerad 8 februari 2023
– av Isac Boman
George Soros, Bill Gates och Carl Bildt är alla kopplade till MSC.

Rättegången närmar sig – hjälp Nya Dagbladet i mål i bankstriden!

35 250 kr av 250 000 kr insamlade. Rätten till ett bankkonto är grundläggande – stöd vår stämningsprocess genom Swish till 123 611 30 21 eller andra donationsalternativ.


I mitten av februari inleds den för allmänheten relativt okända årliga upplagan av säkerhetskonferensen MSC i München. Här samlas dock många av Västs allra mest inflytelserika makthavare med möjlighet att samtala utan insyn från allmänheten.

Evenemanget understödjs av välkända aktörer inom den ultraglobalistiska rörelsen, bland annat George Soros Open Society Foundations, Rockefeller Foundation, Bill & Melinda Gates Foundation och Sveriges tidigare utrikesminister Carl Bildt.

Sedan 1963 har den Nato-nära säkerhetskonferensen i tyska München, förkortad MSC (München Security Conference), arrangerats årligen – och den 17 till 19 februari är det dags igen. MSC beskrivs i egna ordalag som ”det världsledande forumet för debatt om internationell säkerhetspolitik” och som en ”arena för diplomatiska initiativ för att adressera världens mest brådskande säkerhetsproblem”.

Framförallt är konferensen en samlingsplats för ledare från Nato- och EU-länderna – men också representanter från andra inflytelserika länder har deltagit genom åren. Forumet hävdar själva att målsättningen är att tillhandahålla ”en mötesplats för officiella och icke officiella diplomatiska initiativ och idéer i syfte att tackla världens mest akuta säkerhetsproblem” och stort fokus ligger på samtal utan folklig eller massmedial insyn och transparens.

MSC erbjuder också skyddade rum för informella möten mellan tjänstemän och på så sätt – som dess ursprungliga motto lyder – bygga fred genom dialog”, förklarar man.

450 ”högprofilerade och högt uppsatta beslutsfattare samt tankeledare från hela världen, inklusive statschefer, ministrar, ledande personligheter från internationella och icke statliga organisationer, högt uppsatta representanter för industri, media, akademi och civilsamhället” förväntas delta på årets upplaga av konferensen konstaterar man vidare.

Ukrainas president Zelenskyj och Natos generalsekreterare Jens Stoltenberg deltog båda på mötet i fjol. Foto: Nato/CC BY-2.0

Bevarande av den rådande världsordningen

Under årets konferens ligger fokus på Ryssland och kriget i Ukraina. Ett av de ämnen som ska diskuteras är huruvida kriget är att betrakta som en ”indikator på en mer våldsam värld där straffrihet råder” eller om kriget kan bli ”en katalysator för ett globalt åtagande till en regelbaserad internationell ordning”.

Just bevarandet av den rådande världsordningen – eller ”den regelbaserade internationella ordningen” som man själva benämner den, är även i övrigt något som betonas av MSC och temat är mycket frekvent återkommande i deras olika event, diskussioner och opinionstexter. Konferensen 2023 beskrivs även som en möjlighet för deltagarna att stärka sitt engagemang för denna maktordning.

Ledande globalistiska profiler

Bland MSC:s partners och sponsorer kan en lång rad ökända globalistiska aktörer noteras – bland annat den Nato-nära tankesmedjan Atlantic Council som Nya Dagbladet tidigare rapporterat om.

Andra omnämnda prominenta partner är Bill & Melinda Gates Foundation, Rockefeller Brothers Fund och George Soros Open Society Foundations. Även Google, Microsoft, Stockholm International Peace Research Institute och tankesmedjan European Council on Foreign Relations listas bland många andra som samarbetspartner eller finansiärer på MSC:s hemsida.

I MSC:s rådgivande råd återfinns också en hel del maktfigurer – bland andra den ungerskjudiske globalisten och valutaspekulanten George Soros son Alexander Soros, Sveriges tidigare statsminister Carl Bildt och den saudiske prinsen Turki Al Faisal.

Precis som sin far är Alexander Soros involverad i globalistiska projekt. Foto: Facebook

Även den tidigare Nato-befälhavaren James G. Stavridis, USA:s tidigare utrikesminister och den nuvarande klimatalarmisten John Kerry och Javier Solana, med bakgrund som generalsekreterare för både Nato och Europeiska unionens råd, återfinns i rådet.

Kommunistdiktaturen Kina finns också representerad i form av Fu Ying – landets tidigare vice utrikesminister. MSC:s styrelse leds av Tysklands förre FN-ambassadör Christoph Heusgen.

George Soros själv låter meddela att han personligen kommer att närvara – och dessutom hålla tal på konferensen.

Ryssland ska bekämpas

Det kan noteras att man under förra årets upplaga av konferensen tog fram en ”transatlantisk att-göra-lista” där det blanda annat framgick att deltagarna kommit överens om att man måste ”fortsätta anpassningen” till Natos hållning om avskräckning och försvar och ”snabbt uppgradera försvarsförmågan och beredskapen”.

Vidare beslutades att minst två procent av BNP bör läggas på militära utgifter samt att Natos kärnvapeninnehav ”framtidssäkras”. Därtill ska EU:s och Natos samarbete intensifieras, Sveriges och Finlands Nato-ansökningar skyndsamt ratificeras och det militära stödet till Ukraina ökas.

Vad gäller Ryssland ansåg man att det är av yttersta vikt att ”intensifierasanktionerna mot landet, identifiera och frysa ryska tillgångar, få länder som Turkiet och Kina att ”använda sitt inflytande mot Ryssland” och på andra sätt motarbeta landet. Ukrainas president Volodymyr Zelenskyj var också särskilt inbjuden till konferensen och höll ett anförande där han vädjade om fortsatt uppbackning.

MSC-deltagarna lovade också att lobba för ”hållbara investeringar” vad gäller pandemiförberedelser – bland annat genom en särskild finansiell förmedlingsfond och vidare att investera i ”distribuerade regionala tillverknings- och leveranssystem för vacciner i låg- och medelinkomstländer”.

Världsbanksprojektet ”Global Alliance for Food Security” lyftes också fram, vars uttalade syfte är att förbereda världen för en kommande svält och säkerställa att ”stöd når de som är i störst behov av det”. Det ska också säkerställas att olika internationella biståndsprojekt når ”full finansiering”.

Utöver det omedelbara svaret på den nuvarande krisen är den långsiktiga omvandlingen av globala jordbruks- och livsmedelssystem mot mer motståndskraft och hållbarhet ett nyckelfokus”, heter det.

Putin förkastade ”unipolär världsordning”

Att konferensens arrangörer och många av dess deltagare är extremt fientligt inställda till Ryssland och landets president Vladimir Putin är tydligt – men så har faktiskt inte alltid varit fallet.

Faktum är att Putin själv blivit inbjuden till konferensen. Det var just där som han 2007 för första gången på allvar hamnade i konfrontation med stora delar av det globalistiskt inriktade Nato-ledarskapet när han under sitt anförande kritiserade USA för att driva fram en unipolär maktstruktur i världen ”där det bara finns en mästare – en härskare”.

– Sist och slutligen är detta mycket skadligt… Jag anser att den unipolära modellen inte bara är oacceptabel utan också omöjlig i dagens värld, deklarerade han vid tillfället.

Vladimir Putins anförande i München från 2007:

I sitt tal beklagade Putin att USA, med indirekt åsyftan på bland annat invasionen av Irak 2003, visat att man inte respekterar internationella lagar och att han oroades över bristen på vilja till diplomati från amerikansk sida även i andra avseenden. Han klargjorde vidare att Ryssland inte har något intresse av att ingå i en sådan godtycklig maktordning. Putin varnade även för en allvarlig försämring av säkerhetsläget mot bakgrund av att USA även avvikit från gemensamma överenskommelser om nedrustning och istället inlett en upprustning av missilvapen i Nato-länderna Bulgarien och Rumänien.

Trovärdighet – grunden i vår journalistik sedan 2012

Nya Dagbladets position är unik i det svenska medielandskapet. NyD är oberoende på riktigt. Tidningen ägs och kontrolleras inom den egna redaktionen – inte av stora mediekonglomerat eller utländska intressen.

Sedan grundandet 2012 har grunden i vår oberoende journalistik varit balans och trovärdighet framför sensationsjournalistik och snabba klick. NyD är Sveriges bredaste helt oberoende dagstidning och står helt fri från politiska partier och industriintressen.

NyD erhåller inget presstöd och finansieras genom läsardonationer och annonser. Läs mer om våra pressetiska riktlinjer här.

Merz hot: Trotsiga EU-länder kan straffas ekonomiskt

Globalismens framfart

publicerad 28 maj 2025
– av Redaktionen
Merz under World Economic Forum i Davos tidigare i år.

Rättegången närmar sig – hjälp Nya Dagbladet i mål i bankstriden!

35 250 kr av 250 000 kr insamlade. Rätten till ett bankkonto är grundläggande – stöd vår stämningsprocess genom Swish till 123 611 30 21 eller andra donationsalternativ.


Tysklands förbundskansler och tidigare BlackRock-toppen Friedrich Merz hotar med att stödja en frysning av EU-finansiering till Slovakien och Ungern om länderna fortsätter att motsätta sig EU-ledarnas sanktionspolitik mot Ryssland.

Under måndagen upphävde Merz restriktionerna för Ukraina att använda tyska långdistansvapen djupt inne i Ryssland, ett beslut som Kreml beskrivit som en ”allvarlig eskalering”. Slovakien och Ungern har samtidigt intagit en kritisk hållning mot västvärldens förda politik i Ukrainakriget.

Merz uppskattar dock inte kritiken och riktade en tydlig varning till Bratislava och Budapest där han förkunnade att EU-länder som anses bryta mot rättsstatsprincipen kan möta överträdelseförfaranden.

– Att dra in europeiska medel är alltid ett alternativ… Om det är nödvändigt kommer vi att hantera det, tillade han.

Han betonade också att ”vi inte kan tillåta att hela EU:s beslut beror på en liten minoritet” och antydde att det kan bli ”tydligare ord och möjligen även hårdare konflikter” om de båda länderna inte ändrar kurs.

”Slutet på demokratin i Europa”

Slovakiens premiärminister, Robert Fico, och Ungerns premiärminister, Viktor Orbán, har länge kritiserat EU:s ledare för att det militära och ekonomiska stödet till Kiev förlänger kriget utan att ge några synbara framsteg.

Fico, som överlevde ett mordförsök i maj 2024, har sedan han kom till makten 2023 intagit en mer neutral hållning än sina föregångare. Under hans ledning har Slovakien minskat sitt militära stöd till Ukraina och lovat att lägga veto mot nya EU-sanktioner som kan skada landets ekonomi.  Fico har även besökt Moskva två gånger sedan december för att träffa Rysslands president Vladimir Putin, vilket har väckt ilska och kritik från både EU och Nato.

Den slovakiske premiärministern avvisade Merz hot om att dra in finansiering och kallade angreppet oacceptabelt.

– Om någon vill driva en politik där bara en åsikt är tillåten, är det slutet på demokratin i Europa, sa han till reportrar under ett besök i Armenien på tisdagen.

”Inte vägen till samhörighet och samarbete”

Han argumenterade för att en politik där endast en åsikt är tillåten är lika farlig för Europa som ett tredje världskrig och att tyska makthavare måste acceptera att alla inte har samma uppfattning som de själva.

Slovakien är inte något litet skolbarn som behöver läxas upp. Slovakiens suveräna ståndpunkter handlar inte om fåfänga, utan bygger på våra nationella intressen”, konstaterade Fico och fortsatte:

När man hör sådana aggressiva uttalanden känns det som om vi inte går mot ljusare tider. Den tyske förbundskanslerns ord är fullständigt oacceptabla i ett modernt Europa. Om vi inte lyder – ska vi då straffas? Det här är inte vägen till samhörighet och samarbete”.

Trovärdighet – grunden i vår journalistik sedan 2012

Nya Dagbladets position är unik i det svenska medielandskapet. NyD är oberoende på riktigt. Tidningen ägs och kontrolleras inom den egna redaktionen – inte av stora mediekonglomerat eller utländska intressen.

Sedan grundandet 2012 har grunden i vår oberoende journalistik varit balans och trovärdighet framför sensationsjournalistik och snabba klick. NyD är Sveriges bredaste helt oberoende dagstidning och står helt fri från politiska partier och industriintressen.

NyD erhåller inget presstöd och finansieras genom läsardonationer och annonser. Läs mer om våra pressetiska riktlinjer här.

Pro-Nato-kandidat vinner dramatiska omvalet i Rumänien

Globalismens framfart

publicerad 19 maj 2025
– av Jan Sundstedt
Nicusor Dan
Nicusor Dan firar valsegern med sina anhängare.

Rättegången närmar sig – hjälp Nya Dagbladet i mål i bankstriden!

35 250 kr av 250 000 kr insamlade. Rätten till ett bankkonto är grundläggande – stöd vår stämningsprocess genom Swish till 123 611 30 21 eller andra donationsalternativ.


Bukarests borgmästare Nicusor Dan, uttalad förespråkare för EU och Nato, vinner det rumänska presidentvalet efter en intensiv och polariserad kampanj. Med drygt 54 procent av rösterna besegrade han nationalkonservative utmanaren George Simion.

Omvalet hölls som en konsekvens av att Rumäniens konstitutionsdomstol i höstas annullerade det ursprungliga valet. Ett val som den oberoende kandidaten Calin Georgescu initialt ledde stort, men som senare ogiltigförklarades på grund av påstådd rysk inblandning, anklagelser som dock till dags dato inte har kunnat bevisats.

Den efterföljande politiska krisen har beskrivits som den djupaste i Rumänien på årtionden. George Simion (AUR), som talat emot ytterligare militärt stöd till Ukraina och fört fram tankar om att utse Georgescu till premiärminister, vann första valomgången i omvalet med en klar ledning.

Nicusor Dan, oberoende mitten-liberal med stark EU-profil samt förespråkare för Nato, har å sin sida fått stöd från bland andra Moldaviens president Maia Sandu och en majoritet av EU-vänliga ledare.

Efter att preliminära officiella resultat presenterats har Nicusor Dan vunnit med cirka 54 procent. George Simion har gratulerat sin motståndare och kommenterar att valet ”speglar det rumänska folkets vilja”, även om han tidigare ifrågasatt valprocessen.

Nicusor Dan tackade sina anhängare för den ”enastående mobiliseringen” och lovade att arbeta för ett ”enat och ärligt Rumänien” med respekt för lag och medborgarnas rättigheter.

Anklagelser om påverkan från både öst och väst

Anklagelser om en illegitim valprocess och påverkanskampanjer från både väst och öst har präglat valrörelsen, vilket bidragit till en känsla av misstro och osäkerhet bland väljare.

George Simion har pekat ut även moldaviska myndigheter och medier för att ha genomfört en illegal kampanj för att gynna Dan bland väljare med dubbla medborgarskap i Moldavien och Rumänien, något som Moldavien dock förnekat. Samtidigt har Rumäniens säkerhetstjänster varnat för rysk påverkan, särskilt kopplad till den diskvalificerade kandidaten Georgescu, anklagelser som Moskva avvisat.

 

 

Telegrams grundare, Pavel Durov, hävdade nyligen också att Frankrike försökt tysta konservativa röster i Rumänien inför omvalet genom att pressa plattformen att blockera politiska kanaler. Durov uppger att man vägrat och kallade försöket för ett hot mot yttrandefriheten.

Trovärdighet – grunden i vår journalistik sedan 2012

Nya Dagbladets position är unik i det svenska medielandskapet. NyD är oberoende på riktigt. Tidningen ägs och kontrolleras inom den egna redaktionen – inte av stora mediekonglomerat eller utländska intressen.

Sedan grundandet 2012 har grunden i vår oberoende journalistik varit balans och trovärdighet framför sensationsjournalistik och snabba klick. NyD är Sveriges bredaste helt oberoende dagstidning och står helt fri från politiska partier och industriintressen.

NyD erhåller inget presstöd och finansieras genom läsardonationer och annonser. Läs mer om våra pressetiska riktlinjer här.

Polske presidentkandidaten brände EU-flaggan: ”Ner med eurokommunismen”

Globalismens framfart

publicerad 13 maj 2025
– av Redaktionen
Grzegorz Braun har blivit världsberömd genom sina kontroversiella och spektakulära aktioner.

Rättegången närmar sig – hjälp Nya Dagbladet i mål i bankstriden!

35 250 kr av 250 000 kr insamlade. Rätten till ett bankkonto är grundläggande – stöd vår stämningsprocess genom Swish till 123 611 30 21 eller andra donationsalternativ.


Grzegorz Braun, polsk presidentkandidat och EU-parlamentariker, brände i förra veckan EU-flaggan utanför den historiska Wujek-kolgruvan i Katowice.

Aktionen, som delades på sociala medier, genomfördes som en dramatisk protest mot vad Braun kallar EU:s ”byråkratiska tyranni” och ”ideologiska ockupation” av Polen.

I en video som publicerades på Brauns officiella kanaler syns han först riva ner en EU-flagga inne i Polens industriministerium i Katowice, torka sina skor på den och sedan tända eld på den utanför byggnaden. I texten till videon skrev han: ”Det här är Polen – ner med eurokommunismen”.

– I Polen kommer vi aldrig att visa några tecken som representerar en fiendeorganisation. Denna organisation har lett till Polens likvidering, sådana emblem är inte omgivna av något rättsskydd i Polen, deklarerade han vidare.

Enligt Braun är flaggbränningen en symbol för motståndet mot EU:s miljöpolitik, som han menar hotar den polska industrin.

– Det här är Polen, inte Bryssel! Vi kommer inte att tolerera symboler från fientliga strukturer, ropade politikern under protesten.

Under en presskonferens argumenterade Braun för att EU tvingar på polackerna politiska åtgärder som dödar landets traditionella näringar och som försöker sudda ut Polens nationella identitet. Wujek-kolgruvan, en symbol för polskt arbete och energi, valdes medvetet som scen för att markera en historisk kontrast mot EU:s klimatagenda.

En kontroversernas man

Brauns aktion är en del av hans euroskeptiska valkampanj inför det polska presidentvalet, där han fortsätter att beskriva EU som en ”ockupationsmakt” och lägger särskilt sort fokus på att attackera vad han betraktar som överstatliga ingrepp i nationella beslut. I opinionsundersökningar har Braun dock endast mellan 1 och 3 procent av väljarstödet, vilket gör hans chanser att bli president högst osannolika.

Händelsen inträffade efter EU-parlamentets beslut att upphäva hans parlamentariska immunitet, vilket gör det möjligt att åtala honom för en incident i december 2023. Då använde Braun en brandsläckare för att släcka judiska hanukkialjus i den polska riksdagen – en handling som väckte stor uppmärksamhet.

– De människor som deltar i denna sataniska kult borde skämmas, deklarerade han i samband med denna händelse.

Nya Dagbladet uppmärksammade också Braun i början av året när han under EU-parlamentets årliga minnesstund för förintelsens offer istället valde att rikta fokus mot det pågående folkmordet i Gaza, men blev kort därefter utsläpad ur lokalen.

Trovärdighet – grunden i vår journalistik sedan 2012

Nya Dagbladets position är unik i det svenska medielandskapet. NyD är oberoende på riktigt. Tidningen ägs och kontrolleras inom den egna redaktionen – inte av stora mediekonglomerat eller utländska intressen.

Sedan grundandet 2012 har grunden i vår oberoende journalistik varit balans och trovärdighet framför sensationsjournalistik och snabba klick. NyD är Sveriges bredaste helt oberoende dagstidning och står helt fri från politiska partier och industriintressen.

NyD erhåller inget presstöd och finansieras genom läsardonationer och annonser. Läs mer om våra pressetiska riktlinjer här.

Klaus Schwab utreds för korruption – av egna globalistorganisationen

Globalismens framfart

publicerad 24 april 2025
– av Redaktionen
Schwab förnekar alla anklagelser - och hotar att stämma styrelsen om de går vidare med utredningen.

Rättegången närmar sig – hjälp Nya Dagbladet i mål i bankstriden!

35 250 kr av 250 000 kr insamlade. Rätten till ett bankkonto är grundläggande – stöd vår stämningsprocess genom Swish till 123 611 30 21 eller andra donationsalternativ.


Medlemmar i styrelsen för det ökända World Economic Forum bekräftar att man inlett en formell utredning mot grundaren Klaus Schwab.

Visselblåsare anklagar globalistforumets frontfigur för omfattande korruption – han ska bland annat ha använt organisationens pengar för privata kontantuttag, massage, nätter på lyxhotell och dyra utlandsresor.

Under gårdagen avgick Schwab med omedelbar verkan efter att ha lett maktorganisationen i Davos ända sedan 1971. Skälet uppges vara att en visselblåsare i ett brev slagit larm om omfattande ekonomiska och etiska missförhållanden – där 87-åringen och hans fru anklagas för att systematiskt bekosta sina exklusiva privatliv med organisationens insamlade pengar.

Exempelvis ska Villa Mundi, som ligger nära WEF:s huvudkontor i Genève, ha använts privat av Schwab-familjen – trots att den köptes in för motsvarande en halv miljard kronor av organisationens pengar.

Utöver diverse lyxkonsumtion ska Schwab också behandla sina medarbetare på ett oacceptabelt sätt – enligt uppgift har kvinnor i hans närhet behandlats särskilt illa.

Anklagelserna har bedömts som så grova och allvarliga att Schwab nu utreds av den organisation han själv grundade en gång i tiden – och styrelsen bekräftar att man kallat in flera juridiska experter för ändamålet.

I ett uttalande säger WEF att man förvisso ”tar anklagelserna på allvar” – men är samtidigt noga med att betona att dessa ännu är obevisade och att man ”vill vänta på utredningens resultat innan man lämnar ytterligare kommentarer”.

Hotar att stämma styrelsen

Klaus Schwab nekar själv till alla anklagelser och hävdar att de är helt ogrundade. Han påstår att han inte alls har förskingrat forumets tillgångar och har även hotat med att stämma styrelsen om de väljer att gå vidare med utredningen.

I sammanhanget kan nämnas att Schwab allmänt brukar räknas som en av världens mest profilerade globalister och teknokrater – och Nya Dagbladet har genom åren uppmärksammat hans förehavanden i en lång rad artiklar.

Han har många gånger uppmärksammats som ett skräckexempel på den internationella elitens planer för världen – bland annat i samband med att han förkunnat att hans lärjungar ”penetrerat världens regeringar” eller att ”den fjärde industriella revolutionen kommer att leda till en sammansmältning av våra fysiska, digitala och biologiska identiteter”.

Trovärdighet – grunden i vår journalistik sedan 2012

Nya Dagbladets position är unik i det svenska medielandskapet. NyD är oberoende på riktigt. Tidningen ägs och kontrolleras inom den egna redaktionen – inte av stora mediekonglomerat eller utländska intressen.

Sedan grundandet 2012 har grunden i vår oberoende journalistik varit balans och trovärdighet framför sensationsjournalistik och snabba klick. NyD är Sveriges bredaste helt oberoende dagstidning och står helt fri från politiska partier och industriintressen.

NyD erhåller inget presstöd och finansieras genom läsardonationer och annonser. Läs mer om våra pressetiska riktlinjer här.

Missa inte en nyhet igen!

Anmäl dig till vårt nyhetsbrev idag!

Ta del av ocensurerade nyheter – fria från industriintressen och politisk korrekthet från Sveriges bredaste helt oberoende dagstidning – varje vecka.