Slovakiens premiärminister, Robert Fico, går till hårt angrepp mot Volodymyr Zelenskyj, Ukrainas president, och anklagar honom för att dra omkring i Europa och ägna sig åt ”tiggeri och utpressning” – någonting som måste upphöra.
– Jag är inte här för att hålla Zelenskyj i handen och jag måste erkänna att jag är trött på honom ibland. Han reser runt i Europa och tigger och utövar utpressning och ber andra om pengar… Detta måste få ett slut, deklarerade slovaken i parlamentets utrikesutskott under fredagen.
Den frispråkige Fico har länge varit mycket kritisk till Västs närmast gränslösa stöd till Kiev och påpekat att Ukraina inte är kapabla att besegra Ryssland på slagfältet, och därför istället måste söka en diplomatisk lösning på konflikten.
Kort efter att han tillträdde, 2023, stoppade Fico också det militära stödet till Ukraina och lovade att lägga in sitt veto mot landets potentiella anslutning till Nato, och han har också erbjudit sig att vara värd för fredssamtal mellan Moskva och Kiev.
”Slovakien befinner sig inte i krig”
Den slovakisk-ukrainska relationen försämrades kraftigt när Kiev vägrade förlänga sitt transitavtal med ryska Gazprom efter att detta gick ut vid årsskiftet, vilket i praktiken innebär att flödet av rysk naturgas till EU-länder som Österrike, Italien och Slovakien stryps.
Just Slovakien, som inte har någon egen kust, uppges vara särskilt beroende av den ryska gasen, och denna har tidigare täckt cirka 60 procent av landets totala efterfrågan. Fico har krävt kompensation från Kiev och utlovat motåtgärder, eventuellt genom att strypa elförsörjningen och det humanitära biståndet till Ukraina.
– Varken Slovakien eller EU befinner sig i krig. Vi har ingen anledning att tolerera Zelenskyjs äventyr, särskilt med tanke på det stöd som Slovakien och EU redan ger till Ukraina, förklarade premiärministern i ett tal tidigare i veckan.
Varnat för tredje världskrig
Under torsdagen träffade Robert Fico också EU:s energikommissionär, Dan Jorgensen, för att diskutera situationen och hur denna kan lösas.
– Vi har ett jävligt allvarligt problem, konstaterade Slovakiens ledare inför det mötet.
Nya Dagbladet har tidigare uppmärksammat hur Robert Fico varnat för att kriget i Ukraina riskerar att eskalera till ett tredje världskrig och hur han utsattes för ett mordförsök förra året.
– Faktum är att Ukraina bara utnyttjas för geopolitiska syften, för att försvaga Ryssland ekonomiskt och internationellt. Jag fruktar att Väst för dessa geopolitiska måls skull kommer att bekämpa Ryssland till den sista ukrainske soldaten, och vi är inte långt från detta mål, har han bland annat sagt.