Var femte lärare i Finlands grundskolor uppger att de utsatts för våld från en elev. Lärarfacket OAJ varnar för en utveckling som har förvärrats på två år och kräver nationella åtgärder.
OAJ redovisar i sin arbetslivsbarometer från 2026 att 14 procent av de svarande under det senaste året varit utsatta för våld på arbetsplatsen. Vid den föregående mätningen, som genomfördes 2024, var motsvarande andel 10 procent.
Ökningen är särskilt tydlig i grundskolan. Där uppgav 21 procent att de hade utsatts för våld från en elev, jämfört med 17 procent år 2024. Inom småbarnspedagogiken sade en tredjedel av de svarande att de utsatts för våld från barn.
Våldet är i det närmaste helt elevrelaterat. I 99 procent av de fall där lärare uppgav att de utsatts för våld var det ett barn eller en elev som stod för våldet.
Speciallärare särskilt utsatta
Skillnaderna är stora. OAJ pekar ut speciallärare och specialklasslärare som de grupper som oftast utsätts för våld. Våldet är vanligast inom småbarnspedagogiken, men har ökat mest i grundskolan under de senaste två åren.
I barometern rapporterades däremot inga våldserfarenheter från dem som arbetar i gymnasieskolan. Bilden skiljer sig alltså tydligt mellan skolformerna.
— Otryggheten i lärande- och undervisningsmiljöerna måste hanteras. Den nuvarande utvecklingen är mycket oroande, säger OAJ:s ordförande Katarina Murto.
Många överväger att lämna yrket
För den personal som drabbas kan konsekvenserna bli allvarliga: I sex procent av fallen hade våldet lett till sjukfrånvaro.
42 procent av de tillfrågade hade under det senaste året övervägt att byta bransch. Bland personer under 51 år rör det sig om ungefär hälften.
Våldet är inte den enda förklaringen till att lärare överväger att byta yrke. Samtidigt uppgav 75 procent att de åtminstone ibland känner arbetsrelaterad stress.
OAJ efterlyser nationella handlingsmodeller för att förebygga våld och hot i skolor och daghem. Organisationen vill också se ett särskilt arbetarskyddsprogram för utbildningssektorn.
— Våra medlemmar har efterlyst nationella handlingsmodeller som kan förebygga våld och hotfulla situationer, säger Katarina Murto.
Vad borde prioriteras först för att vända utvecklingen med ökat våld mot lärare?
Röstning stängd
20 röster totalt


