Två pungdjur som forskarna bara kände till från fossil har visat sig vara levande – i Nya Guineas skogar. Det är den första bekräftelsen på levande exemplar på över 7 000 år.
Fyndet gjordes av forskarna Kristofer Helgen från Bishop Museum på Hawaii och Tim Flannery från Australian Museum, i samarbete med urfolk och medborgarforskare. De två arterna kallas nu för "Lazarusarter" – ett begrepp för djur som återuppstår efter att ha ansetts utdöda.
Det hela startade på 1990-talet när Helgens kollega Ken Aplin hittade fossila tänder från de okända arterna under en arkeologisk utgrävning i västra Nya Guinea. Aplin namngav båda arterna utan att ana att de fortfarande levde.
År 2019 skickade en annan kollega i Nya Guinea ett foto av ett djur i det vilda till Helgen. Han kände omedelbart igen det – en av Aplins "utdöda" arter, levande och välmående. Ken Aplin hade dock gått bort bara en vecka tidigare – och hann aldrig se att hans fynd bekräftades.
— Världen fungerar ibland på mystiska sätt, sade Helgen.
Två ovanliga djur
Den ena arten, dvärgpungdjuret Dactylonax kambuayai, väger bara 200 gram och har svartvita ränder likt en skunk. Det har ett ovanligt långt finger på framtassen som det knackar mot träd med – för att lyssna efter larver och insekter under barken.
Den andra, glidpungdjuret Tous ayamaruensis, väger 300 gram och kan glida mellan träd med hjälp av en hudflik på sidorna av kroppen, ungefär som en flygekorre. Dess namn, Tous, kommer från det lokala Maybrat-språket i västra Nya Guinea – ett tecken på hur viktig urfolkens kunskap var för fyndet.
— Det känns som en andra chans att lära känna och skydda dessa anmärkningsvärda djur, sade Helgen.
Flannery beskriver det som ett historiskt genombrott: att hitta inte en utan två sådana arter som lever vidare är, enligt honom, utan motstycke.

