MORGONDAGENS DAGSTIDNING – måndag 24 mars 2025

måndag 24 mars 2025

Kristersson i Paris för AI-toppmöte

publicerad 11 februari 2025
– av Isac Boman
Ulf Kristersson och cirka 100 andra stats- och regeringschefer befinner sig just nu på AI-toppmötet i Paris.

Just nu äger AI Action Summit rum i Paris, där världens ledare samlas för att diskutera global styrning av artificiell intelligens.

Det uttalade syftet med toppmötet, som leds av Frankrikes president Emmanuel Macron och Indiens premiärminister Narendra Modi, är att skapa en gemensam väg framåt för utvecklingen av AI och lägga grunden för en global styrning av artificiell intelligens.

Under toppmötet kommer fem huvudområden att diskuteras:

• AI i det allmännas intresse
• AI:s framtida påverkan på arbetsmarknaden
• Främjande av innovation och kultur
• Tilliten till AI
• Global AI-styrning

FN:s generalsekreterare, António Guterres, deltar i mötet tillsammans med ledare från närmare 100 länder, representanter från internationella organisationer, forskare och företrädare för civilsamhället.

Han ser etablerandet av en global AI-styrning som en mycket prioriterad fråga och menar att tekniken kan utgöra en ”existentiell angelägenhet” för mänskligheten om den inte regleras på ett ”ansvarsfullt sätt”.

AI måste vara ett verktyg för mänskligheten och inte en källa till ökade ojämlikheter och okontrollerade risker”, skriver FN:s informationscenter UNRIC i ett pressmeddelande.

Diskussionerna bör därför forma en AI som är hållbar, fördelaktig och inkluderande, med särskild uppmärksamhet riktad mot riskerna för missbruk och skyddet av individuella rättigheter”, fortsätter man.

EU måste AI-satsa

Sveriges statsminister Ulf Kristersson leder den svenska delegationen, och deltar också vid ett möte med EU-makthavare där den europeiska konkurrenskraften och AI:s framtida roll i denna ska diskuteras.

Toppmötets arrangörer slår fast att Europa ”kan och måste avsevärt stärka sin positionering när det gäller AI och öka investeringarna på detta område, så att vi kan ligga i framkant i detta avseende”.

Vad gäller regleringen och kontrollen av AI är man av uppfattningen att ”ett enda styrningsinitiativ inte är svaret”. Istället bör fokus riktas mot att ”bygga ett globalt samförstånd mellan berörda parter kring ett inkluderande och effektivt styrsystem för artificiell intelligens”, heter det.

Trovärdighet – grunden i vår journalistik sedan 2012

Nya Dagbladets position är unik i det svenska medielandskapet. NyD är oberoende på riktigt. Tidningen ägs och kontrolleras inom den egna redaktionen – inte av stora mediekonglomerat eller utländska intressen.

Sedan grundandet 2012 har grunden i vår oberoende journalistik varit balans och trovärdighet framför sensationsjournalistik och snabba klick. NyD är Sveriges bredaste helt oberoende dagstidning och står helt fri från politiska partier och industriintressen.

NyD erhåller inget presstöd och finansieras genom läsardonationer och annonser. Läs mer om våra pressetiska riktlinjer här.

Svenska e-legitimationen Freja blir global

publicerad 19 mars 2025
– av Sofie Persson
Förra året passerade Freja en miljon användare.

Svenska e-legitimationen Freja expanderar – erbjuder internationell e-legitimation utan krav på svenskt personnummer.

Freja är en statligt godkänd, mobil e-legitimation som används för identifiering och som har utvecklats i Sverige. Tjänsten erbjuder både identifiering för privatpersoner, men ger också möjlighet för företag att skaffa ett organisations id till sina anställda. Sverige är ett av de länder där e-legitimering är som allra mest utvecklat och särskilt Freja har fått en hel del förfrågningar.

Vi märker tydligt att många länder nu har mognat och förbereder sig för att introducera e-legitimering enligt nordisk modell, sade Johan Henrikson, vd Freja eID Group, enligt Dagens Infrastruktur förra året.

Nu har Freja utvecklat ett internationellt id som är godkänt för användare utanför Sverige och för de utan svenskt personnummer, skriver man i ett blogginlägg.

Med den internationella e-legitimationen får användare en Unik Personlig Identifierare (UPI) istället för personnummer och totalt finns den tillgänglig i 167 länder.

Frejas internationella eID är den enda e-legitimation på tillitsnivå 3 (LoA3) som är godkänd för användare utan svenskt personnummer.

Trovärdighet – grunden i vår journalistik sedan 2012

Nya Dagbladets position är unik i det svenska medielandskapet. NyD är oberoende på riktigt. Tidningen ägs och kontrolleras inom den egna redaktionen – inte av stora mediekonglomerat eller utländska intressen.

Sedan grundandet 2012 har grunden i vår oberoende journalistik varit balans och trovärdighet framför sensationsjournalistik och snabba klick. NyD är Sveriges bredaste helt oberoende dagstidning och står helt fri från politiska partier och industriintressen.

NyD erhåller inget presstöd och finansieras genom läsardonationer och annonser. Läs mer om våra pressetiska riktlinjer här.

Dilemma för företag och privatpersoner när Windows 10 pensioneras

publicerad 18 mars 2025
– av Jan Sundstedt
Datorer
Microsofts nedstängning av supporten för Windows 10 ger många föreningar och organisationer huvudbry.

När Microsoft den 14 oktober 2025 upphör med supporten för Windows 10 ställs bland andra välgörenhetsorganisationer, företag och privatpersoner inför ett dilemma: fortsätta använda operativsystemet utan säkerhetsuppdateringar, byta till ifrågasatta Windows 11 alternativt alltmer populära Linux, eller kassera fullt fungerande datorer.

Under lång tid har ideella föreningar och organisationer världen över samlat in och rustat upp äldre datorer som annars skulle ha kasserats. Enheterna kommer ofta från företag som byter ut sin IT-utrustning, men även från privatpersoner.

Efter renovering doneras datorerna till behövande, men eftersom många av dessa inte klarar Windows 11 innebär Windows 10:s kommande död ett stort problem, rapporterar Sweclockers.

Att använda ett operativsystem utan säkerhetsuppdateringar kan göra datorer ytterst sårbara för cyberattacker och nätfiske. Något som särskilt drabbar personer med begränsad teknisk kunskap.

Microsoft har enbart under 2025 åtgärdat ett stort antal säkerhetsbrister i Windows 10 och 11. IT-säkerhetsföretag som Sophos varnar för de säkerhetsrisker som uppstår när operativsystem inte längre får uppdateringar.

Ett alternativ till Windows är operativsystemet Linux. Återvinning är också en möjlighet, vilket emellertid innebär att fullt fungerande datorer då går förlorade.

Ett flertal föreningar och organisationer uppger att man trots allt och tills vidare fortsätter installera Windows 10 på renoverade datorer, då man inte vill ålägga kunderna att lära sig ett nytt operativsystem.

Datorer
Foto: CanStockPhoto

Hundratals angrepp

Casey Sorensen, VD för PCs for People, – en ideell organisation som arbetar med digital inkludering genom att tillhandahålla datorer och internet till låginkomsttagare och icke vinstdrivande organisationer i USA – bekräftar att man slutat använda Windows 10 helt och nu istället installerar Windows 11 eller Linux, beroende på datorns kapacitet, meddelar Tom’s Hardware.

Det vi bestämde oss för att göra var att ett år före slutdatumet avveckla Windows 10. Vi kommer att distribuera bärbara Linux-datorer som är 6:e eller 7:e generationen. Om vi distribuerar en bärbar Windows-dator kommer den att vara av 8:e generationen eller nyare.

För att sätta detta i perspektiv … Det förekom 57 [sårbarheter] i februari och 159 i januari. Windows 10 och Windows 11 har till stor del en delad kodbas, vilket innebär att de flesta, om inte alla, sårbarheter varje månad kan utnyttjas på båda operativsystemen. Dessa kommer aktivt att omvandlas till digitala vapen av både brottslingar och nationalstater och Windows 10-användare kommer att vara ganska försvarslösa mot dem, säger Casey Sorensen.

Förlängd support mot betalning

Microsoft erbjuder dock ett program för förlängda säkerhetsuppdateringar kallat ESU, där användare även efter oktober 2025 erhåller support och uppdateringar, förutsatt att man betalar 30 dollar årligen.

Det är dock oklart hur många organisationer som är villiga att betala för tjänsten. ESU är dessutom främst tillgängligt för företag och inte för privatpersoner.

Trots att Microsoft inom kort pensionerar Windows 10 har operativsystemet fortfarande över 50 procent av marknaden. Många användare väntas fortsätta använda det efter oktober, något som alltså kan innebära en betydande säkerhetsrisk för miljontals människor.

Trovärdighet – grunden i vår journalistik sedan 2012

Nya Dagbladets position är unik i det svenska medielandskapet. NyD är oberoende på riktigt. Tidningen ägs och kontrolleras inom den egna redaktionen – inte av stora mediekonglomerat eller utländska intressen.

Sedan grundandet 2012 har grunden i vår oberoende journalistik varit balans och trovärdighet framför sensationsjournalistik och snabba klick. NyD är Sveriges bredaste helt oberoende dagstidning och står helt fri från politiska partier och industriintressen.

NyD erhåller inget presstöd och finansieras genom läsardonationer och annonser. Läs mer om våra pressetiska riktlinjer här.

En miljon i veckan laddar ner LibreOffice

Digital frihet

publicerad 15 mars 2025
– av Sofie Persson

Det fria Office-alternativet LibreOffice har tagit ny fart och laddas nu ner av nästan en miljon användare i veckan. Totalt uppskattar man att 200 miljoner nu övergått från techjätten Microsofts stängda program.

LibreOffice är ett kostnadsfritt alternativ baserat på mjukvara med öppen källkod. Programmet har blivit det mest populära Office-programmet baserat på öppen källkod, där det bland annat gått om Apaches OpenOffice. Förra veckan släppte The Document Foundation, som hanterar dess utveckling, version version 25.2.

Nu närmar sig antalet nedladdningar en miljon i veckan.

Vi uppskattar att vi har runt 200 miljoner användare, men det är viktigt att påpeka att vi respekterar användarnas integritet och spårar dem inte, så vi kan inte säga säkert, säger Mike Saunders, suppleant i styrelsen på The Document Foundation till Computerworld.

Majoriteten av användarna, 85 procent, använder Windows, följt av Mac och Linux. Åtskilliga Linux-distributioner kommer samtidigt med LibreOffice förinstallerat.

Det finns också ett växande intresse hos företag och myndigheter för fri mjukvara, menar Saunders. Bland annat beslutade den nordtyska delstaten Schleswig-Holstein förra året att flytta hela delstatens myndigheters datorer från Microsoft Office till LibreOffice.

LibreOffice-användare föredrar enklare gränssnitt och vill gärna undvika en AI som är ”hjälpsam genom att lägga näsan i blöt i deras arbete” eftersom många ofta påminns av ”Clippy på den gamla onda tiden” .

Vi har inga planer på att lägga in AI i LibreOffice, säger Saunders.

Trovärdighet – grunden i vår journalistik sedan 2012

Nya Dagbladets position är unik i det svenska medielandskapet. NyD är oberoende på riktigt. Tidningen ägs och kontrolleras inom den egna redaktionen – inte av stora mediekonglomerat eller utländska intressen.

Sedan grundandet 2012 har grunden i vår oberoende journalistik varit balans och trovärdighet framför sensationsjournalistik och snabba klick. NyD är Sveriges bredaste helt oberoende dagstidning och står helt fri från politiska partier och industriintressen.

NyD erhåller inget presstöd och finansieras genom läsardonationer och annonser. Läs mer om våra pressetiska riktlinjer här.

Brasilien förbjuder Rumble – anklagas för politisk censur

Hotet mot yttrandefriheten

publicerad 5 mars 2025
– av Markus Andersson
HD-domaren Alexandre de Moraes och brasiliens president Luiz Inácio Lula da Silva.

Alexandre de Moraes, domare i Brasiliens högsta domstol, beordrade nyligen nedstängningen av den yttrandefrihetsvänliga videoplattformen Rumble i landet.

Rumble fördömer beskedet och menar att det handlar om en hämndaktion för att bolaget vägrat censurera brasilianska politiska dissidenter utomlands.

Det är den senaste i raden av brasilianska censurkampanjer mot sociala medier. Nya Dagbladet har tidigare rapporterat om hur brasilianska myndigheter – ofta med De Moraes i spetsen, stängt ner bland annat X och Telegram – samt infört omfattande censur i samband med valet 2022.

Brasiliens högsta domstol, som länge anklagats för att vara djupt politiserad, har motiverat tidigare nedstängningar med att det sprids ”hatretorik” eller desinformation” på plattformarna och anklagat dem för att inte följa landets lagstiftning. Kritiker har dock argumenterat för att det snarare har handlat om en vilja att styra vilken information medborgarna ska få ta del av och förhindra en fri debatt.

Den här gången är det Rumble som har drabbats, och de Moraes hävdar att plattformen vägrat följa tidigare domstolsbeslut och ”upprepade gånger, medvetet och avsiktligt, inte har hörsammat och försöker att inte underkasta sig Brasiliens rättsordning och rättsväsende”.

Bland annat ska Rumble ha ignorerat brasilianska krav på att radera ett konto tillhörande Allan dos Santos, journalist och politisk flykting från Brasilien, som idag är bosatt i USA och som brasilianska myndigheter vill få utlämnad för påstådd yttrandefrihetsrelaterad brottslighet.

”Aldrig tidigare skådad censur”

De Moraes hävdar vidare att det inte finns några belägg för att Rumble har någon regelbunden representation på brasilianskt territorium – vilket också är ett lagkrav, och att plattformen därför inte ska vara tillgänglig i landet.

I ett uttalande skriver Rumble att man står inför en ”aldrig tidigare skådad censur i Brasilien” och att agerandet från domaren ”kommer som ett svar på vår vägran att censurera politiska dissidenter bosatta i USA”.

Domare de Moraes krävde att Rumble skulle ta bort specifikt innehåll och stoppa finansiella transaktioner relaterade till individer som utövar sina yttrandefrihetsrättigheter enligt amerikansk lag. Vårt engagemang för yttrandefrihet och vår efterlevnad av amerikanska rättsnormer tvingade oss att avvisa dessa extraterritoriella censurkrav”, förtydligar bolaget.

Rumble, med huvudkontor i kanadensiska Toronto, lanserades 2013 som ett friare alternativ till Youtube och fick ett stort genomslag under coronakrisen. Man uppger att man utforska alla juridiska möjligheter att upphäva nedstängningen.

Stäms av Donald Trumps mediakoncern

Det kan också noteras att USA:s presidents mediekoncern, Trump Media & Technology Group, har lämnat in en stämningsansökan mot det brasilianska justitierådet i en domstol i Florida. Han anklagas för att ha kränkt ovan nämnde Allan dos Santos grundlagsskyddade yttrandefrihet.

Att låta Justice Moraes sätta munkavle på en högröstad användare på en amerikansk digital kanal skulle äventyra vårt lands grundläggande engagemang för en öppen och robust debatt”, heter det i stämningsansökan.

Varken extraterritoriella diktat eller rättsliga övergrepp från utlandet kan åsidosätta de friheter som skyddas av den amerikanska konstitutionen och lagen”, skriver man vidare.

Trovärdighet – grunden i vår journalistik sedan 2012

Nya Dagbladets position är unik i det svenska medielandskapet. NyD är oberoende på riktigt. Tidningen ägs och kontrolleras inom den egna redaktionen – inte av stora mediekonglomerat eller utländska intressen.

Sedan grundandet 2012 har grunden i vår oberoende journalistik varit balans och trovärdighet framför sensationsjournalistik och snabba klick. NyD är Sveriges bredaste helt oberoende dagstidning och står helt fri från politiska partier och industriintressen.

NyD erhåller inget presstöd och finansieras genom läsardonationer och annonser. Läs mer om våra pressetiska riktlinjer här.

Missa inte en nyhet igen!

Anmäl dig till vårt nyhetsbrev idag!

Ta del av ocensurerade nyheter – fria från industriintressen och politisk korrekthet från Sveriges bredaste helt oberoende dagstidning – varje vecka.

Send this to a friend