Fyra nätläkare ingick ett avtal om att inte buda på varandras sökord på Google. Nu fälls tre av dem av Konkurrensverket – men initiativtagaren Kry frias med hänvisning till att man anmält samarbetet.
Det var 2020 som vårdbolagen Kry, Doktor.se, Doktor24 och Min Doktor tecknade ett avtal där man lovade att inte buda på varandras företagsnamn som sökord i Googles annonsverktyg. Syftet var att undvika konkurrens och därmed hålla nere kostnaderna för vilka annonser som visas när någon söker efter ett av företagens namn.
Efter granskning från Konkurrensverket döms nu Doktor.se, Doktor24 och Min Doktor att betala sammanlagt 26 miljoner kronor i konkurrensskadeavgift. Kry, som tog initiativ till samarbetet och skrev avtal med samtliga tre bolag, undgår dock sanktioner.
Anledningen är att Kry redan 2021 valde att självmant informera Konkurrensverket om upplägget och dessutom lämnade in bevis. Enligt konkurrensreglerna kan företag som först anmäler ett förbjudet samarbete få så kallad eftergift och därmed slippa böter.
– Tanken med det här systemet är att det hjälper oss att upptäcka och ingripa mot otillåtna samarbeten, säger Hanna Lekås, enhetschef på Konkurrensverket, till Göteborgs-Posten.