Mt. Gox ansöker om konkurs

publicerad 2 mars 2014

Tokyo-baserade Mt. Gox, som tidigare var världens största handelsplats för den digitala kryptovalutan Bitcoin, ansöker om konkursskydd. Dessutom ska nästan en miljon Bitcoins vara borta.

Vid en presskonferens på fredagen offentliggjorde Mt. Gox avgående vd Mark Karpeles att de Bitcoins som man förfogade över har blivit stula. Det betyder att kunderna med största sannolikhet förlorat sina investeringar, skriver RT.

Det handlar om 850 000 Bitcoins som är försvunna/stulna. I svenska kronor motsvarar det drygt tre miljarder. Mt. Gox totala skulder uppgår till nästan 4,2 miljarder kronor.

Tidigare i veckan stängdes Mtgox.com ner vilket spädde på rykten om att handelsplatsen var på väg mot konkurs, vilket nu visat sig vara sant.

 

 

Läs även:
Lew och Dimon till attack mot Bitcoin
Bitcoin når magisk gräns
Bitcoinautomat till Sverige
Tyskland erkänner Bitcoin
Vad är Bitcoin för någonting?
Flera anonymiseringstjänster accepterar nu Bitcoin



Stöd kriget mot bankerna – bidra till stämningen mot Länsförsäkringar


124 440 kronor av 150 000 kronor insamlade! Läs mer här eller swisha direkt till: 123 611 30 21.


Ladda ner Nya Dagbladets mobilapp!

Välkommen att diskutera! NyD vill uppmuntra till en saklig och kvalitativ debatt vilken genomsyras av god ton och respekt för andra åsikter. Du är själv juridisk ansvarig för vad du skriver. Läs våra fullständiga kommentarsregler här.