MORGONDAGENS DAGSTIDNING – lördag 19 april 2025

lördag 19 april 2025

155 gripna i Sverige

Operation Trojan Shield

publicerad 8 juni 2021
– av Sofie Persson
155 gripna

I det senaste, hittills största globala tillslaget mot organiserad brottslighet tillsammans med bland annat FBI har Sverige arresterat över 155 personer. Polisen hävdar också att man förhindrat tio mord.

Under tisdagen meddelade bland andra Europol att man utfört en stor operation mot våld- och narkotikabrott världen över. Svensk polis har bland annat samarbetat med FBI och nederländsk polis och arresterat över 800 personer.

Bland dessa personer har Sverige arresterat 155 stycken, meddelar Polisen i ett pressmeddelande. Alla sju polisregioner har deltagit och koordinerats av polisens nationella operativa avdelning.

– Polisen agerar med full kraft mot den organiserade brottsligheten för att på alla sätt vända den negativa utvecklingen med skjutningar och sprängningar. Det här är ett av de största tillslagen mot vålds- och narkotikabrottsligheten både i Sverige och internationellt sett och det är ytterligare ett steg i polisens offensiva arbete, säger Linda H Staaf, chef för underrättelseenheten vid Noa, polisens nationella operativa avdelning.

På den krypterade plattformen som använts vid tillslaget har svensk polis kunnat ta del av ungefär 12 000 konton och konversationer från 1600 av dem. Utav dessa var 600 användarkonton intressanta för den svenska polisen.

Polisen menar också att man genom detta förhindrat åtminstone tio mord och man bedömer också att flera av de arresterade är styrande aktörer i kriminella nätverk som har haft stort inflytande på narkotikamarknaden och varit anstiftare till våldsuppgörelser i form av exempelvis skjutningar.

– Brottsligheten är internationell och vårt samarbete med andra länder är avgörande för att kunna bekämpa den. Av samma anledning var det en självklarhet för oss att leda den europeiska polisoperationen, säger Linda H Staaf.

Polisen förväntar sig att kunna gripa ännu fler inom kort.

Trovärdighet – grunden i vår journalistik sedan 2012

Nya Dagbladets position är unik i det svenska medielandskapet. NyD är oberoende på riktigt. Tidningen ägs och kontrolleras inom den egna redaktionen – inte av stora mediekonglomerat eller utländska intressen.

Sedan grundandet 2012 har grunden i vår oberoende journalistik varit balans och trovärdighet framför sensationsjournalistik och snabba klick. NyD är Sveriges bredaste helt oberoende dagstidning och står helt fri från politiska partier och industriintressen.

NyD erhåller inget presstöd och finansieras genom läsardonationer och annonser. Läs mer om våra pressetiska riktlinjer här.

Advokaten kritisk till FBI:s avlyssning

Operation Trojan Shield

publicerad 9 juni 2021
– av Sofie Persson
kritiskt till FBI:s avlyssning
Försvarsadvokat Filip Rydin.

Advokaten Filip Rydin uttrycker kritik mot FBI:s avlyssning i Sverige i samband med den hemliga polisoperationen ”Trojan Shield” och menar att det normalt sett inte får gå till så här i Sverige.

Det var under tisdagen som Europol gick ut med att de samarbetat med bland annat FBI och svensk polis för att utföra den största polisinsatsen mot organiserad kriminalitet någonsin. Den hemliga polisoperationen ”Trojan Shield/OTF Greenlight” har nu resulterat i över 800 gripna i hela världen. I Sverige har 155 blivit gripna, något som Nya Dagbladet rapporterat om.

Operationen använde sig av en krypteringstjänst som kallades Anom, där man tog del av över 20 miljoner meddelanden från över 10 000 användare. Flera var kriminella, men inte alla.

Försvarsadvokaten Filip Rydin ifrågasätter om det hela har gått rätt till och beskriver händelsen som ”urskillningslös avlyssning” när han medverkade i skattefinansierade SVT Aktuellt.

Än en gång så är det en främmande stat, i det här fallet Amerika, som har ägnat sig åt en avlyssning av ett urskiljningslöst antal svenska medborgare på svenskt territorium, säger Rydin.

I Sverige får man inte avlyssna någon om det inte finns misstanke om brott och Rydin menar att man här valt att lyssna på flera som inte agnat sig åt brottslighet. Han bedömer att man bör undvika de så kallade ”massavlyssningarna”och istället först bör utreda potentiella misstankar och sedan avlyssna.

Man har så att säga valt att avlyssna alla som använder en viss form av kommunikation, alldeles oavsett om de är kriminella eller inte.

Advokaten menar att man bör ha ett lagstöd som reglerar när man får vidta vissa brottsutredande åtgärder.

Jag tycker att skälig misstanke är ett bra sådant krav. För att vi ska undvika diskussion i domstolarna om vad som är lagligt och inte, tror jag att vi måste fundera på att reglera så kallade gränsöverskridande avlyssningar, säger han.

Trovärdighet – grunden i vår journalistik sedan 2012

Nya Dagbladets position är unik i det svenska medielandskapet. NyD är oberoende på riktigt. Tidningen ägs och kontrolleras inom den egna redaktionen – inte av stora mediekonglomerat eller utländska intressen.

Sedan grundandet 2012 har grunden i vår oberoende journalistik varit balans och trovärdighet framför sensationsjournalistik och snabba klick. NyD är Sveriges bredaste helt oberoende dagstidning och står helt fri från politiska partier och industriintressen.

NyD erhåller inget presstöd och finansieras genom läsardonationer och annonser. Läs mer om våra pressetiska riktlinjer här.

Så lyckades FBI lura kriminella

Operation Trojan Shield

publicerad 9 juni 2021
– av Sofie Persson

Den hemliga polisoperationen som den svenska polisen i samarbete med FBI genomfört, som hittills tagit fast över 800 kriminella, använde en krypteringstjänst där de övervakade de kriminella. Så här gick det till när FBI lyckades lura kriminella verksamheter.

Under gårdagen kom det fram att FBI i samarbete med bland annat svenska polisen gjort den hittills största tillslagen mot organiserad kriminalitet, något som Nya Dagbladet rapporterade om. Över 800 är gripna och i Sverige har man frihetsberövat 155 personer just nu.

Operationen, som gick under namnen ”Trojan Shield/OTF Greenlight”, använde sig av en krypterad telefontjänst som kallades Anom som planterades med syfte att kriminella skulle använda den. Det var lyckat och man kunde därmed ta del av ett stort antal konversationer från flera användare, vilket sedan ledde till att operationen gick vägen.

Hur krypteringstjänsten kom till har Vice fått ta del av via rättsdokument.

Det började med att FBI 2018 arresterade Vincent Ramos, vd:n till ett företag som heter Phantom Secure som sålde krypteringstjänster till kriminella. Sedan har man rekryterat en källa som tidigare sålde telefoner för det företaget och ett liknande företag vid namn Sky Global. Det är den här källan som har hjälpt FBI att ta fram Anom.

Eftersom att Ramos blivit arresterad fanns inte Phantom Secure kvar och de kriminella letade efter en ny tjänst att använda sig av. När Anom då planterades var det därför inte svårt att få dem att börja använda den tjänsten. Tjänsten gick också endast att köpa på svarta marknaden.

lyckades FBI lura kriminella
Bild från Anom:s hemsida före den lades ner.

FBI skapade en nyckel i tjänsten som gjorde att den skickade kopior på alla meddelanden tillbaka till dem. Nyckeln är helt dold för användare av tjänsten.

Källan började med att plantera tjänsten i Australien till några denne kände inom kriminella kretsar, som gick med på att sälja den. Man kan också se hur forumet Reddit introducerade tjänsten för två år sedan.

Introducerar Anom – En supersäker mobil-app för Android. Din sekretess, garanterad. Mjukvara mot övervakning och intrång. Håll dina hemligheter hemliga,” skrev en användare på Reddit angående krypteringstjänsten.

Tjänsten växte sakta men säkert till fler länder och till slut hade den över 10 000 användare i 90 länder. Många inom kriminella organisationer började också använda tjänsten och på detta sätt kunde FBI ta del av kommunikation inom kriminell verksamhet.

Trovärdighet – grunden i vår journalistik sedan 2012

Nya Dagbladets position är unik i det svenska medielandskapet. NyD är oberoende på riktigt. Tidningen ägs och kontrolleras inom den egna redaktionen – inte av stora mediekonglomerat eller utländska intressen.

Sedan grundandet 2012 har grunden i vår oberoende journalistik varit balans och trovärdighet framför sensationsjournalistik och snabba klick. NyD är Sveriges bredaste helt oberoende dagstidning och står helt fri från politiska partier och industriintressen.

NyD erhåller inget presstöd och finansieras genom läsardonationer och annonser. Läs mer om våra pressetiska riktlinjer här.

800 gripna i hemlig internationell polisoperation

Operation Trojan Shield

publicerad 8 juni 2021
– av Sofie Persson
800 gripna

I dagarna genomfördes ett av de största tillslagen mot organiserad brottslighet i modern kriminalhistoria. Över 800 är hittills gripna i en operation som letts av den svenska polisen tillsammans med FBI, Europol samt polisen i Nederländerna – under namnet Trojan Shield/OTF Greenlight.

16 andra länder har också deltagit i insatsen Trojan Shield/OTF Greenlight som är ett av de största globala tillslag som genomförts mot vålds- och narkotikabrottslighet. FBI har tillsammans med Europol, nederländsk polis samt svensk polis lett den mycket omfattande operationen, skriver Europol i ett pressmeddelande.

FBI skapade i det dolda en krypterad telefontjänst som kallades ANOM som planterades med syfte att kriminella verksamheter skulle börja använda den, speciellt efter att andra krypterade tjänster blivit hackade av polis. Det fungerade väl och under flera år har nu polisen kunnat ta del av ett stort antal konversationer från flera användare – specifikt så mycket som 20 miljoner meddelanden från 11 800 enheter, enligt Vice.

I skrivande stund har operationen resulterat i bland annat över 700 husrannsakningar, över 800 gripna, åtta ton kokain som beslagtagits och 22 ton cannabis samt två ton syntetiska droger. Man har även beslagtagit 250 skjutvapen, 55 lyxbilar samt över 48 miljoner dollar i olika valutor.

Jean-Philippe Lecouffe, Europols biträdande operationschef, säger att det är en ”exceptionell framgång” av alla inblandade myndigheter.

Jag är mycket nöjd med att se att Europol stöder denna operation och stärker partnerskap för brottsbekämpning genom att betona den aspekt som omfattas av flera organ, sade Lecouffe.

Trovärdighet – grunden i vår journalistik sedan 2012

Nya Dagbladets position är unik i det svenska medielandskapet. NyD är oberoende på riktigt. Tidningen ägs och kontrolleras inom den egna redaktionen – inte av stora mediekonglomerat eller utländska intressen.

Sedan grundandet 2012 har grunden i vår oberoende journalistik varit balans och trovärdighet framför sensationsjournalistik och snabba klick. NyD är Sveriges bredaste helt oberoende dagstidning och står helt fri från politiska partier och industriintressen.

NyD erhåller inget presstöd och finansieras genom läsardonationer och annonser. Läs mer om våra pressetiska riktlinjer här.

Missa inte en nyhet igen!

Anmäl dig till vårt nyhetsbrev idag!

Ta del av ocensurerade nyheter – fria från industriintressen och politisk korrekthet från Sveriges bredaste helt oberoende dagstidning – varje vecka.