Annons:

Kina varnar USA för Syrieninsats

Uppdaterad oktober 28, 2019, Publicerad september 5, 2013

Kinas vice finansminister Zhu Guangyao lyfter nu ett varningens finger för de ekonomiska konsekvenserna om USA går till militärt angrepp mot Syrien. 

Kina ställer sig bakom Ryssland i att motsätta sig militära angrepp på Syrien. På G20-mötet i S:t Petersburg på torsdagen förklarade landets vice finansminister att en ekonomisk nedgång är att vänta om USA attackerar Syrien, skriver The Guardian.

– Ett angrepp skulle äventyra världsekonomin i ett mycket känsligt läge. Oljepriset går upp och det leder direkt till en svagare tillväxt, sade vice finansminister Zhu Guangyao.

USA nära attack
Under onsdagen besökte USA:s president Barack Obama Sveriges huvudstad Stockholm. På en presskonferens gjorde han klart att en amerikansk attack på Syrien är "nära förestående."

Annons:

Barack Obama kommer att försöka överbrygga den splittring som finns bland stormaktsledarna i frågan om det är sanktionerat att agera militärt mot Syrien, utan stöd från FN:s säkerhetsråd, rapporterar nyhetsbyrån AFP.

"Politisk lösning enda vägen"
Men Kina står fast vid ståndpunkten att miliätärt våld inte är någon lösning på problemet. Hong Lei, talesperson för det kinesiska utrikesministeriet, säger till statliga China Central Television att man fördömer och motsätter sig enskilda länders planer på att gå till militärt angrepp mot Syrien.

– Vi betonar att en politisk lösning ska ses som den ända vägen ut ur den syriska krisen. Vi är allvarligt oroade över faktumet att vissa nationer överväger att använda den ensidiga användning av våld mot Syrien. Varje åtgärd som rör Syrien bör följa FN-stagdans och folkrättens principer. Vi bör inte försvåra den syriska krisen och framkalla fler konflikter i Mellanöstern.

Trovärdighet – grunden i vår journalistik sedan 2012

Nya Dagbladets position är unik i det svenska medielandskapet. NyD är oberoende på riktigt. Tidningen ägs och kontrolleras inom den egna redaktionen – inte av stora mediekonglomerat eller utländska intressen.

Sedan grundandet 2012 har grunden i vår oberoende journalistik varit balans och trovärdighet framför sensationsjournalistik och snabba klick. NyD är Sveriges bredaste helt oberoende dagstidning och står helt fri från politiska partier och industriintressen.

NyD erhåller inget presstöd och finansieras genom läsardonationer och annonser. Läs mer om våra pressetiska riktlinjer här.

Annons:

Milei firar stor seger – lovar fortsatta reformer

Publicerad Idag 11:11
– av Redaktionen
Milei under valrallyt 2023.

Argentinas anarkokapitalistiskt orienterade president Javier Milei och hans parti La Libertad Avanza (LLA) vann en överraskande stor seger i söndagens mellanval och lovar nu att driva igenom ytterligare reformer för att krympa staten och avreglera ekonomin.

Mileis parti fick 40,7 procent av rösterna till kongressen, vilket är en kraftig ökning jämfört med tidigare mandat. LLA vann enligt preliminära siffror 101 platser i underhuset, upp från 37, och 20 platser i senaten, upp från sex. Slutlig sammanställning av rösterna väntas senare i veckan.

Vid valvakan i Buenos Aires firade hundratals anhängare med jubel, kramar och tårar.

— Idag nådde vi en vändpunkt. Idag börjar byggandet av ett storslaget Argentina, sade 55-årige Milei till sina anhängare. Han lovade ett fortsatt reformarbete och spådde att kongressen nu skulle bli "den mest reforminriktade i Argentinas historia".

Annons:

USA:s före detta president Donald Trump, som har god relation med Milei, gratulerade och kallade stödet för "väldigt starkt".

— Det var en stor seger i Argentina. Jag gav honom ett väldigt starkt stöd, sade Trump om Mileis seger.

Oppositionen reagerar

Det traditionella Peronistpartiet, som styrt stora delar av Argentinas efterkrigshistoria, hamnade på andra plats med 31,7 procent. Axel Kicillof, guvernör i Buenos Airesprovinsen och Mileis politiska motståndare, menade att det krävs extra insatser för att skydda medborgarna.

"Milei har fel om han firar detta valresultat där sex av tio argentinska väljare sagt att de inte stöder hans modell," skrev Kicillof på X.

Valdeltagandet var 67,9 procent, den lägsta på fyrtio år, och visar på väljarnas utbredda missnöje med hela den politiska klassen.

Reformagenda och ekonomisk oro

Milei har sedan tillträdet i december 2023 genomfört omfattande reformer: tiotusentals offentliga jobb har försvunnit, offentliga byggprojekt har frysts och utgifter för hälsa, utbildning och pensioner har minskats. Förutom nedskärningar i offentliga utgifter har han drivit igenom en omfattande avreglering.

Reformerna har initialt lett till ökad fattigdom, men har samtidigt sänkt inflationen med två tredjedelar, även om tillväxten och konsumtionen har minskat.

Den argentinska peson har varit under press och USA har flera gånger intervenierat för att stabilisera valutamarknaden. Inför valet fanns spekulationer om en eventuell valutadepreciering, men ekonomiminister Luis Caputo avfärdade detta på valdagen.

Många väljare stödde Milei trots kritik mot hans ledarskap och korruptionsskandaler i hans inre krets. Pensionären Adriana Cotoneo, 69 år, förklarade:

— Jag röstade på Mileis parti inte för att jag tror det är det bästa alternativet, utan för att jag vet vem jag vill ha bort.

Trovärdighet – grunden i vår journalistik sedan 2012

Nya Dagbladets position är unik i det svenska medielandskapet. NyD är oberoende på riktigt. Tidningen ägs och kontrolleras inom den egna redaktionen – inte av stora mediekonglomerat eller utländska intressen.

Sedan grundandet 2012 har grunden i vår oberoende journalistik varit balans och trovärdighet framför sensationsjournalistik och snabba klick. NyD är Sveriges bredaste helt oberoende dagstidning och står helt fri från politiska partier och industriintressen.

NyD erhåller inget presstöd och finansieras genom läsardonationer och annonser. Läs mer om våra pressetiska riktlinjer här.

Regeringen betalade miljoner till Somalia för att öka utvisningar

Migrationskrisen i Europa

Publicerad Idag 10:42
– av Redaktionen
Somalias premiärminister Hamza Abdi Bare möter en delegation från Afrikanska unionen

Den svenska regeringen har, genom ett hemligt beslut, betalat ut omkring fem miljoner kronor till Somalia för att underlätta tvångsutvisningar.

Pengarna, som formellt gick via FN:s migrationsorganisation IOM, ska enligt uppgifter ha finansierat höga löner till personer med kopplingar till landets premiärminister.

Den 3 april i år beslutade regeringen att Justitiedepartementet skulle betala ut motsvarande cirka fem miljoner kronor till den somaliska regeringen genom IOM Somalia. Beslutet, undertecknat av migrationsminister Johan Forssell (M), uppgavs syfta till att stärka Somalias förmåga att hantera migration och återvändande.

I praktiken har stödet finansierat tre tjänster vid premiärministerns kansli. Enligt källor med insyn handlar det om löner på över 100 000 kronor i månaden – långt över normala nivåer i landet – och mottagarna ska ha kopplingar till premiärministerns familj.

Annons:

När Bonnierägda Dagens Nyheter begärde ut beslutsunderlaget visade det sig att akten först var tom. Tre dagar senare ändrade sig Justitiedepartementet och lämnade ut kraftigt maskerade handlingar, där större delen av innehållet sekretessbelagts med hänvisning till utrikessekretess.

Regeringen: ”Prioriterat att öka återvändandet”

Regeringen har tidigare nekat till att svenskt bistånd gått direkt till Somalias premiärminister eller hans kansli. I ett skriftligt uttalande bekräftar dock Johan Forssell att medel från Justitiedepartementet betalats ut i syfte att öka återvändandet till Somalia.

”För den moderatledda regeringen är det prioriterat att öka återvändandet, och vi använder alla relevanta verktyg för att åstadkomma det”, skriver Forssell.

Han uppger vidare att det är IOM som planerar och genomför projektet enligt sina interna riktlinjer, och att det inte finns några indikationer på felaktig hantering.

Kritik mot brist på insyn

IOM Somalia uppger att rekryteringen av de svenskfinansierade tjänsterna har följt organisationens regler, men hänvisar till Sverige och Somalia för frågor om löner och tillsättningar.

Ulrik Åshuvud, generalsekreterare för Transparency International Sverige, ifrågasätter regeringens beslut att sekretessbelägga stora delar av materialet.

— Risken för korruption är mycket hög i Somalia, bara Sydsudan är sämre enligt våra mätningar. När förutsättningarna ser ut så här behöver kraven på transparens och uppföljning ställas högt, säger han, och fortsätter:

— Man bör till exempel inte betala ut hela beloppet på en gång och ha särskilda uppföljningskrav.

Enligt Åshuvud är det inte heller någon garanti mot korruption att medlen kanaliseras via en internationell organisation.

— Organisationerna verkar i komplexa miljöer och måste bygga relationer. Då finns alltid risk att korrupta strukturer smyger sig in i processerna.

Långvarigt motstånd mot utvisningar

Efter flera års motstånd gick Somalia i fjol med på att ta emot 28 tvångsutvisade medborgare från Sverige. Den svenska regeringen beskrev överenskommelsen som ett ”utökat samarbete”, men enligt uppgifter till skattefinansierade Ekot har svenska biståndsmedel styrts om för att möjliggöra projekt nära premiärministerns kansli – i utbyte mot att Somalia tog emot utvisade.

Somalia är ett av världens mest korrupta och instabila länder. Transparency International rankar landet som näst mest korrumperat i världen, och stora delar kontrolleras av den islamistiska gruppen al-Shabaab.

Den somaliska regeringen har inte svarat på frågor om hur de svenskfinansierade tjänsterna tillsatts

Trovärdighet – grunden i vår journalistik sedan 2012

Nya Dagbladets position är unik i det svenska medielandskapet. NyD är oberoende på riktigt. Tidningen ägs och kontrolleras inom den egna redaktionen – inte av stora mediekonglomerat eller utländska intressen.

Sedan grundandet 2012 har grunden i vår oberoende journalistik varit balans och trovärdighet framför sensationsjournalistik och snabba klick. NyD är Sveriges bredaste helt oberoende dagstidning och står helt fri från politiska partier och industriintressen.

NyD erhåller inget presstöd och finansieras genom läsardonationer och annonser. Läs mer om våra pressetiska riktlinjer här.

Friedrich Merz anklagas för rasism

Ökade otryggheten

Publicerad Igår 15:01
– av Jan Sundstedt
CDU Friedrich Mertz
Tysklands förbundskansler, Friedrich Merz (CDU).

Tysklands förbundskansler Friedrich Merz har hamnat i blåsväder efter ett uttalande i Potsdam där han kopplade migration till problem i "stadsbilden". Uttalandet har fått medhåll men också lett till anklagelser om rasism och kritik från flera håll inom och utanför hans parti, CDU.

Under en pressträff i Potsdam den 17 oktober sade Merz att även om utvisningarna av avvisade asylsökande har ökat, kvarstår problemet med hur stadsbilden i många tyska städer ser ut.

Merz syftade på synliga grupper av unga män utan uppehållstillstånd som ofta vistas vid tågstationer och i stadskärnor, vilket enligt honom skapar otrygghet. Kommentarerna har från vissa håll mött kritik och anklagelser om att använda "rasistiska klichéer."

Inom hans egen koalition har Socialdemokraterna (SPD) och De gröna uttryckt oro över att Merz använder ett "splittrande språk."

Annons:

Flertalet gröna parlamentsledamöter har undertecknat ett öppet brev, där man beskriver orden som "rasistiska, diskriminerande, sårande och oanständiga", och uppmanar Merz att be om ursäkt.

Även inom CDU har kritiken varit påtaglig. Berlins CDU-borgmästare Kai Wegner påpekade att problem som brottslighet och renlighet inte kan skyllas på nationalitet. Tidigare kanslerskandidaten Armin Laschet har kallat kommentaren "för vag."

 

Protester och medhåll

Under parollen "We Are the Daughters" samlades tusentals människor i Berlin för att uttrycka sitt missnöje med Merz uttalanden. Demonstranterna kritiserade hans retorik och uppmanade till en mer inkluderande och respektfull samhällsdebatt.

Merz har stått fast vid sina ord. När han pressades om han ångrade sina kommentarer svarade han: Fråga dina döttrar, fråga dina vänner. Alla kommer att bekräfta att detta är ett problem, åtminstone efter mörkrets inbrott. Jag har inget att ta tillbaka. Tvärtom.

Senare försökte Merz dock tona ner sina uttalanden genom att förtydliga att han med "Stadtbild" menade människor utan uppehållstillstånd som inte följer reglerna. Han betonade att Tyskland värdesätter sina invandrargrupper och att migranter är en "oumbärlig del av arbetsmarknaden."

Trots detta fortsätter debatten. Kritiker menar att Merz använder migration som en politisk plattform för att vinna tillbaka konservativa väljare, medan hans allierade ser hans uttalanden som ett uttryck för verkligheten i vardagen.

Frågan om hur man balanserar invandring, integration och samhällstrygghet fortsätter att en het potatis i tysk politik.

Trovärdighet – grunden i vår journalistik sedan 2012

Nya Dagbladets position är unik i det svenska medielandskapet. NyD är oberoende på riktigt. Tidningen ägs och kontrolleras inom den egna redaktionen – inte av stora mediekonglomerat eller utländska intressen.

Sedan grundandet 2012 har grunden i vår oberoende journalistik varit balans och trovärdighet framför sensationsjournalistik och snabba klick. NyD är Sveriges bredaste helt oberoende dagstidning och står helt fri från politiska partier och industriintressen.

NyD erhåller inget presstöd och finansieras genom läsardonationer och annonser. Läs mer om våra pressetiska riktlinjer här.

Italiensk region betalar 30 000 kronor för nedfrysning av ägg

Publicerad oktober 23, 2025
– av Redaktionen
"Det finns en obalans mellan kvinnors sociala klocka i dag och deras biologiska klocka", menar regionens familjepolitiske chef.

Kvinnor i en italiensk region får nu ekonomiskt stöd för att frysa ner sina ägg. Bidraget på drygt 30 000 kronor ska ge kvinnor frihet att välja när de vill bli mödrar – och motverka det sjunkande barnafödandet.

I regionen Puglia i södra Italien kan kvinnor mellan 27 och 37 år nu få ekonomiskt stöd för att frysa ner sina ägg. Metoden, som kallas "social freezing", gör det möjligt att skaffa barn senare i livet samtidigt som äggens kvalitet bevaras.

Satsningen är ett politiskt svar på det kraftigt sjunkande barnafödandet, både i Italien och i hela västvärlden. Inga medicinska skäl krävs för att få bidraget.

Det finns en obalans mellan kvinnors sociala klocka i dag och deras biologiska klocka, som ju inte ändrat sig, säger Valentina Romano, som är chef för familjepolitiken i regionen, till skattefinansierade SVT.

Annons:

Bidraget infördes i juni och över 200 kvinnor har redan ansökt. Flera andra italienska regioner väntas följa efter.

Trovärdighet – grunden i vår journalistik sedan 2012

Nya Dagbladets position är unik i det svenska medielandskapet. NyD är oberoende på riktigt. Tidningen ägs och kontrolleras inom den egna redaktionen – inte av stora mediekonglomerat eller utländska intressen.

Sedan grundandet 2012 har grunden i vår oberoende journalistik varit balans och trovärdighet framför sensationsjournalistik och snabba klick. NyD är Sveriges bredaste helt oberoende dagstidning och står helt fri från politiska partier och industriintressen.

NyD erhåller inget presstöd och finansieras genom läsardonationer och annonser. Läs mer om våra pressetiska riktlinjer här.