MORGONDAGENS DAGSTIDNING – torsdag 23 januari 2025

torsdag 23 januari 2025

Mediegranskare: Google har ”blandat sig i” amerikanska val 41 gånger

Nätcensuren

publicerad 21 mars 2024
– av Markus Andersson
Joe Biden är en av de vänsterliberala politiker som ska ha gynnats av Google.

I en ny rapport från den konservativa mediegranskaren Media Research Center framkommer det att Google har ”blandat sig i” viktiga amerikanska val hela 41 gånger under de senaste 16 åren – bland annat genom att hjälpa och lyfta fram vissa demokratiska politiker, samtidigt som republikaner och andra demokrater censurerats.

I rapporten pekar man på att Google har ”utnyttjat sin makt för att hjälpa de mest liberala kandidaterna till valseger” – samtidigt som deras motståndare istället utsattes för omfattande censur.

MRC:s forskare har funnit 41 fall där Google har blandat sig i val under de senaste 16 åren, och dess inverkan har ökat dramatiskt, vilket gör det alltmer skadligt för demokratin”, skriver man och menar att ”i samtliga fall har Google skadat de kandidater – oavsett parti – som hotat deras favoritkandidat på vänsterkanten”.

Enligt The New York Post har Google tillbakavisat Media Research Centers anklagelser. Teslas vd och ägare av X, Elon Musk, är dock av motsatt uppfattning och menar istället att rapporten snarare ”underskattar problemets omfattning”.

Google blandar sig i för att hjälpa demokraterna tusentals gånger varje valrörelse. Detta är att förvänta sig när deras censurteam har politiska åsikter långt ut på vänsterkanten”, tillade Musk.

Det rapporteras även att Google hjälpte den tidigare presidenten Barack Obama till seger genom att lyfta fram dennes valkampanj – samtidigt som man ”riktade censur mot stöd för Hillary Clinton” 2008 – detta genom att ”stänga av konton för skribenter som skrev bloggar som var kritiska mot Obama under hans primärvalskampanj mot Clinton”.

Omfattande manipulation

Enligt rapporten gynnade Google också Obama framför Mitt Romney 2012 och vägrade att åtgärda ”Googlebomber” – webbsidor med manipulerad ranking, där republikanska företrädare smutskastades och förtalades. Vidare sägs Googles sökalgoritmer ha ”flyttat minst 2,5 miljoner röster till Clinton” när hon ställdes mot Donald Trump 2016.

Man pekar även på att Google ”riktade in sig” på Hawaii-demokraten Tulsi Gabbard 2020 och inaktiverade hennes konton för digital annonsering och marknadsföring i samband med att hon blev den mest sökta kandidaten på internet, efter Demokraternas första primärvalsdebatt. Även nyhetsmedier som rapporterat kritiskt om Joe Biden ska ha ”undertryckts”.

Genom att använda de många verktygen i sin arsenal hjälpte Google dem som närmast anpassade sig till deras vänstervärderingar från valcykel till valcykel sedan så långt tillbaka som presidentvalet 2008”, skriver man vidare.

Google kallar själva anklagelserna för ”grundlösa, felaktiga klagomål” och menar att dessa redan motbevisats ett flertal gånger.

Zuckerberg: Biden-administrationen tvingade oss censurera vaccinkritik

Kritiserade covidvaccineringen

publicerad 11 januari 2025
– av Markus Andersson
Mark Zuckerberg uppger att det var Bidens team som tvingade Facebook att censurera vaccinkritik.

I en intervju med poddprofilen Joe Rogan berättar Metas vd Mark Zuckerberg att det var Biden-administrationen som tvingade företagets plattformar att censurera inlägg som kritiserade de experimentella covid-19-vaccinerna.

Under samtalet avhandlades flera ämnen, men ett som särskilt stack ut var när Zuckerberg pratade om statlig censur och berättade om hur den avgående administrationen tvingat techbolaget att rensa bort obekväma åsikter – även om dessa var helt sanna.

– Det mest extrema var under Biden-administrationen när de försökte rulla ut vaccinprogrammet. Nu är jag i allmänhet ganska pro-vacciner, jag tror att vaccinerna i balans är mer positiva än negativa, men jag anser att samtidigt som de försökte driva det programmet så försökte de också censurera alla som argumenterade mot detta.

– De pressade oss superhårt för att ta bort saker som var helt sanna. De tvingade oss i princip och sa ’Ni vet allt som säger att vacciner kan ha biverkningar, ni måste ta ner det’, förklarade miljardären i intervjun och hävdade att han motsatte sig detta krav.

Enligt Zuckerberg kontaktade företrädare för Biden-administrationen honom personligen och krävde att inlägg där mRNA-vaccinens biverkningar uppmärksammades skulle raderas.

Bara löjligt

Med hänvisning till utredningen, och kommittén som inrättats för att undersöka Biden-regeringens censur, berättade Mark Zuckerberg vidare att regeringsföreträdare ring och skrikit på på Metas team och krävt att olika inlägg, även av humoristisk natur, skulle raderas ned omedelbart.

– Det kom bara till den här punkten där vi sa, nej, vi ska inte ta ner sanna saker. Det är bara löjligt… Vi kommer inte att ta ner humor och satir.

Enligt Zuckerberg ska hans påstådda vägran att följa Biden-administrationens censurkrav också ha lett till att regeringen började attackera hans företag genom diverse utspel och myndighetsutredningar.

– Det var brutalt, hävdar han.

Nu när Bidens regering lämnar och Trumps tillträder uppger Facebook-grundaren att det är hög tid att ”återställa yttrandefriheten” på de plattformar där det tidigare rått en mycket omfattande och godtycklig censur, och där avvikande uppfattningar i praktiken ofta varit förbjudna.

– Vi kommer att gå tillbaka till våra rötter, heter det nu.

”Kriminell censur”

Alla uppfattar dock inte Zuckerbergs påståenden som särskilt trovärdiga. Författaren David Icke, som var tidigt ute och kritiserade massvaccineringsprogrammen, pekar exempelvis på att han censurerades och stängdes av från Facebook redan 2020 när Donald Trump var president.

De håller alla på med det – låter Zuckerbergs kriminella censur vittvättas för att föra honom in i MAGA-facket medan Biden får ta skulden”, skriver han.

Facebook slutar faktagranska: ”För mycket censur”

Nätcensuren

publicerad 8 januari 2025
– av Markus Andersson
Mark Zuckerberg har själv tidigare varit drivande i att censurera dissidenter och andra oliktänkare på Metas plattformar.

Mark Zuckerberg, vd för Facebooks och Instagrams moderbolag Meta, tillkännager att man kommer att sluta faktagranska inlägg på de båda plattformarna och istället övergå till ett användardrivet system.

Zuckerberg menar också att det är politiker och massmedia som tvingat fram den så omfattande censuren – och hävdar att det nu är dags att ”återställa yttrandefriheten”.

– Vi kommer att gå tillbaka till våra rötter och fokusera på att minska misstag, förenkla våra policyer och återställa yttrandefriheten på våra plattformar. Mer specifikt, här är vad vi kommer att göra. Först ska vi göra oss av med faktagranskare och ersätta dem med community notes liknande X, med start i USA, uppger miljardären i ett filmklipp.

Han medger också att Trumps valvinst spelat en stor roll för beslutet och kritiserar samtidigt ”regeringar och gammelmedia” för att ha pressat bolaget att ”censurera mer och mer”.

– De senaste valen känns också som en kulturell brytpunkt mot att återigen prioritera yttrandefrihet.

Facebook-vd:n erkänner också att de avancerade system som skapats för att moderera plattformarna inte fungerar på ett bra sätt och leder till en orimlig censur av innehåll som inte bryter mot några regler alls.

– Problemet med komplexa system är att de gör misstag. Även om de av misstag censurerar bara 1% av inläggen, så handlar det om miljontals människor, och vi har nått en punkt där det bara är för många misstag och för mycket censur.

”En kompromiss”

Vissa innehållsriktlinjer ska också tas bort bland annat vad gäller invandring och hbtq-frågor. Detta tolkas som att det framöver kommer att bli möjligt att friare diskutera dessa ämnen och ha avvikande uppfattningar – utan att riskera att bli avstängd eller censurerad lika lätt som tidigare.

Även innehållsfiltret ska modifieras, heter det, och ställas in så att inlägg inte raderas lika lättvindigt och godtyckligt som tidigare.

– Verkligheten är att detta är en kompromiss. Det betyder att vi kommer att fånga mindre dåliga saker, men vi kommer också att minska antalet oskyldiga människors inlägg och konton som vi av misstag tar ner, fortsätter Zuckerberg.

Censuren på Facebook har de senaste åren varit extremt omfattande och det har ofta varit svårt att överhuvudtaget föra diskussioner om politiska frågor eller andra ämnen utan att riskera att utsättas för censur. Att Meta nu tvärvänder beror enligt bedömare på att Mark Zuckerberg vill förbättra relationen med den tillträdande presidenten Donald Trump och dennes administration.

Trump har själv i flera år varit bannlyst från både Facebook och Instagram – men välkomnades tillbaka i somras när det stod klart att på nytt skulle bli republikanernas presidentkandidat.

Ryska medier blockeras på Telegram i Sverige

Nätcensuren

publicerad 30 december 2024
– av Markus Andersson
Det är oklart om mediernas kanaler blockerats i samtliga EU-länder.

Meddelandetjänsten Telegram har tidigare presenterats som ett mer integritets- och yttrandefrihetsvänligt alternativ till de tjänster som tillhandahålls av de stora amerikanska techbolagen.

Nu har dock censuren börjat tillta även där och ett antal ryska medier har nyligen blockerats i Sverige och flera andra EU-länder.

Det handlar bland annat om den statliga nyhetsbyrån Ria, tv-kanalerna Rossija 1, Pervyj Kanal och NTV samt tidningarna Izvestija och Rossijskaja Gazeta.

Användare i Sverige som försöker ta del av mediernas Telegramkanaler förhindras att göra detta och möts istället av ett felmeddelande där det hävdas att kanalerna inte kan visas eftersom de bryter mot lokal lagstiftning.

Det är oklart om de ryska medierna är blockerade på Telegram i hela den europeiska unionen – men klart är att de inte heller går att komma åt i Polen, Belgien, Frankrike, Nederländerna, Grekland, Italien och Tjeckien.

”En informationsmässig järnridå”

Det kan också noteras att flera av de medier som nu blockerats av Telegram tidigare belagts med sändningsförbud av EU-makthavarna, blockerats eller utsatts för sanktioner med hänvisning till att de påstås stå under ”permanent direkt eller indirekt kontroll” av Kreml och spelat en ”väsentlig och instrumentell roll” i kriget i Ukraina.

Senatorn Alexej Pushkov, som leder den ryska mediepolitiska kommittén i federationsrådet är mycket kritisk till censuren, och drar paralleller till kalla kriget.

– Jag anser att blockeringen av RIA Novostis Telegramkanal och andra ryska massmedier, inklusive Izvestia och Rossiyskaya Gazeta i ett antal EU-länder, är en fortsättning på försöken att skapa en informationsmässig järnridå mellan Europa och Ryssland, uppger han, enligt ryska statskanalen RT.

VD:n greps i Frankrike

Just RT fick också alla sina Telegram-konton blockerade i hela EU kort efter att Ukrainakriget inleddes 2022.

I somras greps och frihetsberövades också Telegrams grundare Pavel Durov av fransk polis, anklagades för att inte göra tillräckligt för att förhindra att kriminella använder hans plattform och fick veta att han riskerar att hållas personligen ansvarig för de brott andra begår på Telegram.

Telegrams grundare och vd Pavel Durov. Foto: faksimil/Tucker Carlson/YT

Kort därefter lovade Durov också att Telegram ska bli en ”tryggare plats”, samtidigt som tjänsten i tysthet uppdaterade sin FAQ, där löften om att chattarna är privata, och att uppgifter därifrån inte lämnas ut till utomstående, bytts ut mot instruktioner om hur användare går tillväga för att rapportera ”misstänkta” meddelanden.

Kritiker pekade snabbt på att det inte bara är kriminella aktörer som riskerar att rensas ut från plattformen – utan även konton som tillhör politiskt oliktänkande eller andra röster som Västledarna gärna vill tysta.

Nato: Techjättarna måste kontrollera sociala medier hårdare

Nätcensuren

publicerad 4 december 2024
– av Isac Boman
Elon Musks X är en av de sociala medier som påstås ha stora problem med falskt innehåll.

Sociala medier är i praktiken ett minfält av manipulerat och falskt innehåll menar två Natoanalytiker, som också kräver att techjättarna agerar och ökar ansträngningarna för att kontrollera innehållet på sina plattformar.

(Det är) företagen som har makten över vilket innehåll som sprids. Det är de som, genom bristande åtgärder, möjliggör för illvilliga aktörer att manipulera informationsflödet”, skriver man.

Max Arhippainen och Johannes Lindgren, vid Natos kunskapscenter för strategisk kommunikation, påpekar att EU-företrädare redan för flera år sedan krävde att sociala medieplattformar ska hållas ”ansvariga för de risker deras tjänster kan orsaka”.

Över två år senare kan vi konstatera att detta inte uppnåtts”, beklagar man sig.

De uppger att manipulerat och falskt innehåll idag är ett mycket stort problem på de flesta sociala medieplattformar och att bland annat den amerikanska valrörelsen var föremål för icke-autentisk manipulering.

Detta då de kommersiella botkontona som användes i experimentet bland annat förstärkte budskap från Trumpanhängare och bemötte negativ kritik mot Elon Musk”, skriver man i Bonnierägda DN.

”Betydelsen ska inte underskattas”

Det är emellertid inte möjligt att bedöma om denna typ av manipulering har påverkat valutgången i USA, då vårt experiment endast har genomförts i en liten skala. Men resultaten är ändå oroande. Regeringsskiftet i USA innebär med stor sannolikhet att arbetet med att upprätthålla integritet i informationsmiljön inte kommer att öka – snarare tvärtom”, fortsätter skribenterna

Man uppger sig vidare vara bekymrade över att färre konton, som pekas ut som falska idag, raderas på plattformarna jämfört med föregående år, och man menar att bara 15 procent av de identifierade kontona i genomsnitt har blockerats efter fyra veckor.

Dessutom är det fortsatt mycket enkelt och billigt att köpa manipulationstjänster. För bara en struntsumma är det möjligt att köpa tiotusentals reaktioner på alla de stora plattformarna”, noterar skribenterna.

Betydelsen av att manipulering på sociala medier förekommer ska inte underskattas, särskilt med tanke på att antalet användare fortsätter öka i snabbt takt och även förväntas göra det framgent. Vidare medför faktumet att manipulering får fortgå relativt obehindrat svårigheter för medborgare, traditionella medier och beslutsfattare att tolka och agera på information som sprids på plattformarna”, heter det vidare.

”Alla måste bidra”

Natoanalytikerna menar att det som kan se ut som en folklig opinionsstorm ”lika väl kan vara manipulation” och ”enkelt göra användare med gott uppsåt till en manipulatörs nyttiga idiot”.

Alla, från beslutsfattare till enskilda medborgare, behöver bidra till att göra våra digitala miljöer mindre sårbara för manipulation. Samtidigt är det företagen som har makten över vilket innehåll som sprids. Det är de som, genom bristande åtgärder, möjliggör för illvilliga aktörer att manipulera informationsflödet”, förkunnar de.

Därför, kräver man att företagen måste ”bli bättre på att leva upp till sina egna och EU:s kravställningar för vad som får och inte får göras på deras plattformar – utan att för den delen censurera autentiskt legitimt innehåll”.

Om det påstått falska eller manipulerade innehållet inte plockas bort mer effektivt än idag kan de sociala medierna inte heller fungera som ”vår tids demokratiska plattform för utbyte av tankar och idéer människor emellan”, avslutas det.

NATO Strategic Communications Centre of Excellence beskriver sig som en multinationellt sammansatt och Nato-ackrediterad internationell militär organisation, som dock inte ingår i Nato:s kommandostruktur och inte heller är underställd någon annan Nato-enhet. Som sådant talar centret därför inte för Nato som organisation.

Nato StratCom COE, som är baserat i Riga, Lettland, har som uttalad målsättning att utveckla en förbättrad förmåga till strategisk kommunikation inom alliansen och de allierade länderna.

"Strategisk kommunikation är en integrerad del av ansträngningarna för att uppnå alliansens politiska och militära mål, och det blir därför allt viktigare att alliansen kommunicerar på ett lämpligt, lägligt, korrekt och lyhört sätt om sina föränderliga roller, mål och uppdrag", skriver man själva om sitt uppdrag.