Hjälp Nya Dagbladet att finnas kvar
Orter som får tågtrafik växer tydligt – och mindre samhällen kan få bättre möjligheter att locka invånare. En ny svensk studie visar att effekten består över tid.
Forskare vid Lunds universitet och K2, Nationellt kunskapscentrum för kollektiv mobilitet, har i studien följt 44 svenska samhällen som fick järnvägstrafik under 1990-talet och jämfört dem med liknande orter utan tågtrafik under 20 år.
På de orter som fick station ökade befolkningen med omkring 20 procent jämfört med kontrollorterna. Andelen invånare med eftergymnasial utbildning steg samtidigt med närmare sex procentenheter.
Större orter kring spåren
Resultaten ger stöd för att lokala och regionala tågsatsningar kan få betydelse för var människor väljer att bo. För mindre orter kan en station innebära en enklare vardag med tillgång till arbetsmarknad, utbildning och service i närliggande städer.
— Tågstationerna driver alltså en omfördelning av befolkningen inom en region, så att fler flyttar till orterna med tåg från dem utan tåg, säger Carl-William Palmqvist.
Forskarna såg också att befolkningsökningen relativt sett var större på orter med lägre inkomster än på rikare orter. Inflyttningen följde dock till stor del de mönster som redan fanns: orter med högre inkomster drog till sig fler höginkomsttagare, medan orter med lägre inkomster växte med invånare med liknande ekonomisk profil.
Forskarna hoppas nu kunna bidra till en mer evidensbaserad diskussion kring öppnandet av nya stationer och trafikutbudet på mindre orter framöver.
— Regionförstoring har varit och är fortfarande en stark trend och vision i Sverige, och vi hoppas bidra med relevant kunskap, så att den sker på ett bra sätt, säger Palmqvist.
Bör tågsatsningar prioritera orter med lägre inkomster för att jämna ut skillnader, eller rikare orter där tillväxten redan är stark?
Röstning stängd
23 röster totalt

