Annons:

Sverige rasar i Pisa 2023

Uppdaterad 7 december 2023, Publicerad 7 december 2023 – av Jan Sundstedt
Bredängsskolan
Skolresultaten sjunker rejält i den senaste Pisa-mätningen.
Insamlingskampanj

Hjälp Nya Dagbladet att finnas kvar

Insamlat: 61 000,00 SEK 81% Mål: 75 000,00 SEK

Enligt den senaste Pisa-undersökningen presterar svenska 15-åringar allt sämre i matematik och läsförståelse och är tillbaka på den nivå man låg på för ett drygt decennium sedan. I naturvetenskap ligger resultaten enligt undersökningen kvar på 2018 års nivå och samtidigt sjunker även kunskapsnivåerna i de övriga nordiska länderna.

I den senaste Pisa 2023-rapporten som nyligen presenterats av Skolverket framkommer att elever i Sverige nu presterar på samma nivå som för ett decennium sedan. Resultaten i matematik och läsförståelse har försämrats, och den internationella jämförelsen visar också att endast en handfull länder lyckats höja sina resultat.

Under perioden 2018–2022 har Sverige tappat 21 poäng i matematik, vilket placerar landet på plats 18, jämfört med plats 12 vid den föregående mätningen. Läsförståelsen har drabbats av en sänkning på 19 poäng, med Sverige nu på 14:e plats jämfört med 7:e tidigare.

Grannländerna tappar

För Norge har resultaten aldrig varit så låga inom matematik sedan man började delta 2003, rapporterar norska statskanalen NRK. Enligt rapporten ligger nästan var tredje elev på den lägsta kunskapsnivån när det gäller matematik. Läsförståelsen ligger också lågt men på ungefär samma nivå som förra året.

Annons:

Sedan toppåret 2006 har kunskaperna i matematik hos finländska elever successivt sjunkit. Enligt undersökningen har också var femte elev i Finland fått sämre läsförståelse. Tidigare har finskspråkiga elever legat på högre nivåer än finlandssvenskar, men nu verkar det ha vänt. För första gången presterar finlandssvenskar bättre i matematik än finskspråkiga elever, rapporterar finska statskanalen Yle. I läskunnighet presterar grupperna nu på samma nivå.

I Danmark har man tappat inom både läsförståelse och matematik. Flickors resultat har försämrats mer än pojkars, rapporterar dansk-svenska tidningen News Øresund. Danmark är det enda nordiska land där pojkar presterar bättre än flickor inom matematik och naturvetenskap.

Även inom naturvetenskap har resultaten försämrats, med Finland och Danmark presterande på högre nivå och Norge samt Island på lägre nivå jämfört med Sverige.

"Pandemieffekten"

Trots den nedåtgående trenden ligger elever i Sverige fortfarande över OECD-genomsnittet. Peter Fredriksson, som är generaldirektör för Skolverket, noterar att Sverige nu hamnar i mitten av startfältet och poängterar samtidigt att Finland, som traditionellt sett har högre rankning, nu delar samma nivå som Sverige.

– Pisa-studien är den tredje internationella kunskapsmätningen i år som visar på försämrade resultat i Sverige. Mönstret ser likadant ut i de flesta andra länder. En stor del av de deltagande elevernas högstadietid har präglats av pandemin med inslag av stor frånvaro och distansundervisning. Det talar för en pandemieffekt, säger Peter Fredriksson, generaldirektör på Skolverket i ett pressmeddelande.

Skolverket pekar ut den så kallade pandemins påverkan som främsta orsak till de dåliga resultaten, där distansstudier och frånvaro ses som en möjlig orsak till den generella nedgången.

Att de senaste 30-40 årens stora inflöde av invandrare påverkar den svenska skolans resultat är i sig ingen nyhet. Något som Skolverket emellertid försöker släta över som förklaringsmodell. Fakta talar dock emot detta.

"Avvaktar och ser"

Skolverket framhåller att samtidigt som resultaten är oroande för det svenska skolsystemet, är det för tidigt att betrakta siffrorna som en långsiktig trend, och hoppas på en återhämtning när de "påverkande faktorerna stabiliseras".

Peter Fredriksson betonar att resultaten inte bör ses som ett negativt trendbrott.

– Vi får avvakta och se om det var en tillfällig nedgång på grund av pandemin, avslutar han.

PISA

Pisa står för Programme for International Student Assessment. Den ekonomiska samarbetsorganisationen OECD har det övergripande ansvaret för Pisamätningarna. Skolverket ansvarar för det svenska genomförandet och den svenska rapporten.

Pisa genomförs vart tredje år vilket också skulle ha skett 2021 men på grund av pandemin sköts det upp till 2022. Resultatet från Pisa 2022 presenteras globalt och nationellt tisdagen den 5 december. Pisa mäter 15-åringars kunskaper och färdigheter på tre områden: läsförståelse, matematik och naturvetenskap. I Pisa 2022 är matematik huvudämnet.

Eleverna som genomförde Pisa 2022 är födda 2006, så de flesta går nu andra året i gymnasiet. 81 länder/regioner har deltagit i den senaste Pisa i Europa och globalt.

Källa: TT

Trovärdighet – grunden i vår journalistik sedan 2012

Nya Dagbladets position är unik i det svenska medielandskapet. NyD är oberoende på riktigt. Tidningen ägs och kontrolleras inom den egna redaktionen – inte av stora mediekonglomerat eller utländska intressen.

Sedan grundandet 2012 har grunden i vår oberoende journalistik varit balans och trovärdighet framför sensationsjournalistik och snabba klick. NyD är Sveriges bredaste helt oberoende dagstidning och står helt fri från politiska partier och industriintressen.

NyD erhåller inget presstöd och finansieras genom läsardonationer och annonser. Läs mer om våra pressetiska riktlinjer här.

Annons:

Polisen ska ha stoppat misstänkt könsstympning av liten flicka

Publicerad Igår 20:03 – av Jan Sundstedt
Arkivbild av en svensk polisbil parkerad på en stenlagd gata. Bilden visar inte den aktuella insatsen.
En man är anhållen misstänkt för grov misshandel efter polisinsatsen i Sala backe. Arkivbilden visar inte den aktuella insatsen.

Polisen ska ha stoppat en misstänkt könsstympning av en liten flicka i Sala backe i Uppsala på söndagen. Åtta personer greps, och en man är anhållen.

Polisen slog till vid 11-tiden mot en skönhetssalong i Sala backe. Adressen ska ha varit under spaning en tid.

De misstänkta ska ha tagits på bar gärning, och ingreppet stoppades. En av de gripna ska ha stått i läkarkläder med kirurgiska instrument i handen. Flickan ska vara under fem år gammal.

En man anhölls på sannolika skäl misstänkt för grov misshandel. De övriga sju släpptes på fri fot, men misstankarna mot dem kvarstår.

Kammaråklagare Emma Haals uppger i ett uttalande att utredningen fortsätter med förhör och tekniska undersökningar. Den anhållne skulle förhöras på måndagen i närvaro av offentlig försvarare.

Senast på onsdag ska åklagaren besluta om mannen ska begäras häktad eller släppas. Det är domstolen som beslutar om häktning.

Uppgifterna om den stoppade könsstympningen, flickans ålder och de sju frisläppta som fortsatt är misstänkta, liksom åklagare Emma Haals uttalande om utredningen, publicerades av Schibstedägda skvallertidningen Aftonbladet. Till tidningen har också statsminister Ulf Kristersson (M) lämnat en skriftlig kommentar, där han skriver om "fruktansvärda uppgifter om misstänkt könsstympning i Uppsala under helgen".

Trovärdighet – grunden i vår journalistik sedan 2012

Nya Dagbladets position är unik i det svenska medielandskapet. NyD är oberoende på riktigt. Tidningen ägs och kontrolleras inom den egna redaktionen – inte av stora mediekonglomerat eller utländska intressen.

Sedan grundandet 2012 har grunden i vår oberoende journalistik varit balans och trovärdighet framför sensationsjournalistik och snabba klick. NyD är Sveriges bredaste helt oberoende dagstidning och står helt fri från politiska partier och industriintressen.

NyD erhåller inget presstöd och finansieras genom läsardonationer och annonser. Läs mer om våra pressetiska riktlinjer här.

Centerpartiet ger upp – Thand Ringqvist avslutar sonderingen

Valet 2026

Publicerad Igår 14:56 – av Jan Sundstedt
Elisabeth Thand Ringqvist sittande i en mötessal med blicken riktad nedåt.
Elisabeth Thand Ringqvist säger att stöd för en mittenregering saknas i nuläget.

Centerpartiets ledare Elisabeth Thand Ringqvist avslutar försöket att samla stöd för en blocköverskridande mittenregering. Efter mötet med talman Andreas Norlén under måndagsmorgonen meddelade hon att sonderingarna inte gett något regeringsunderlag.

Elisabeth Thand Ringqvist har nu redovisat sitt sonderingsuppdrag för riksdagens talman Andreas Norlén.

På pressträffen efteråt sa hon att samtalen med de sju andra partierna varit öppna och konstruktiva, men att de parlamentariska låsningarna kvarstår, rapporterar SVT.

— Det finns ingen majoritet för en mittenregering.

Hon fick frågan om idén om en mittenregering nu kan begravas: — Just nu kan vi begrava det, blev svaret.

Enligt Thand Ringqvist ligger Centerpartiets röda linjer mot Vänsterpartiet och Sverigedemokraterna fast, och hon menar att det nu är upp till övriga partier att se över sina linjer.

Hon uppgav också att C var berett att släppa fram en socialdemokratisk enpartiregering, men att V och MP blockerar en sådan lösning.

Elisabeth Thand Ringqvist, partiledare för Centerpartiet.
Elisabeth Thand Ringqvist säger att stöd för en mittenregering saknas i nuläget. Centerpartiet står fast vid sina röda linjer mot V och SD. Foto: Centerpartiet.

Processen fortsätter

Under söndagskvällen sa Socialdemokraternas ekonomisk-politiske talesperson Mikael Damberg i SVT Agenda att det är "nästan omöjligt" att få ihop en hel statsbudget till den 12 november.

Lägger ingen ny regering fram en budget senast den 12 november, lägger den nuvarande övergångsregeringen fram en så kallad övergångsbudget.

En sådan kan enligt Damberg då komma att bli en "bottenplatta" för förhandlingar om nästa års budget.

Mikael Damberg sa också att talmannen kan vilja pröva Ulf Kristersson (M).

– Han har trott att C i stället skulle vilja gå över till den högra sidan av politiken och forma ett samarbete på det sättet. Vi får se vad talmannens nästa steg är, kommenterade Damberg i Agenda.

Andreas Norlén skriver i ett pressmeddelande att han "kommer att återkomma med besked om nästa steg i processen".

Trovärdighet – grunden i vår journalistik sedan 2012

Nya Dagbladets position är unik i det svenska medielandskapet. NyD är oberoende på riktigt. Tidningen ägs och kontrolleras inom den egna redaktionen – inte av stora mediekonglomerat eller utländska intressen.

Sedan grundandet 2012 har grunden i vår oberoende journalistik varit balans och trovärdighet framför sensationsjournalistik och snabba klick. NyD är Sveriges bredaste helt oberoende dagstidning och står helt fri från politiska partier och industriintressen.

NyD erhåller inget presstöd och finansieras genom läsardonationer och annonser. Läs mer om våra pressetiska riktlinjer här.

264 minderåriga i grova gängbrott – nu granskas samhällets insatser

Ökade otryggheten

Publicerad Igår 12:38 – av Jan Sundstedt
Gängkriminella
Socialstyrelsen ska undersöka riskfaktorer, uppväxtvillkor och tidigare myndighetskontakter för de 264 minderåriga i kartläggningen. Genrebild.

Socialstyrelsen har identifierat 264 barn och unga under 18 år som rättsväsendet har lagfört eller prövat för grova våldsbrott kopplade till gängkriminalitet. Myndigheten ska nu granska deras uppväxt och kontakter med samhället.

Kartläggningen gäller åren 2020–2024 och brott som mord och mordbrand där dådet hör ihop med organiserad brottslighet, rapporterar Sveriges Radio Ekot.

Ungefär var tionde i gruppen är barn under 15 år, och antalet är även högre än vad myndigheten räknat med.

Bedömningen före kartläggningen låg på 150–200 barn, uppger Ekot.

Kriminalvården har under flera år sett en eskalerande ökning av barn och unga inblandade i grova våldsbrott. Foto: Kriminalvården

Kartläggningen omfattar perioden 2020–2024 men mäter däremot ingen utveckling över tid.

Siffrorna betyder inte heller att domstolar har dömt samtliga 264.

Nu ska Socialstyrelsen undersöka de 264 barnens bakgrund för att få en bild av varför vissa barn hamnar i organiserad brottslighet.

Granskningen ska omfatta riskfaktorer, bakgrund, uppväxtvillkor och barnens kontakter med olika aktörer.

— Vi ska se vilka riskfaktorer vi kan se, bakgrundsfaktorer, uppväxtvillkor som är viktiga att kartlägga samt vilken kontakt de haft med olika aktörer för att se var samhället har brustit i kontakten med de här barnen, säger Johanna Kumlin, avdelningschef vid Socialstyrelsen.

Trovärdighet – grunden i vår journalistik sedan 2012

Nya Dagbladets position är unik i det svenska medielandskapet. NyD är oberoende på riktigt. Tidningen ägs och kontrolleras inom den egna redaktionen – inte av stora mediekonglomerat eller utländska intressen.

Sedan grundandet 2012 har grunden i vår oberoende journalistik varit balans och trovärdighet framför sensationsjournalistik och snabba klick. NyD är Sveriges bredaste helt oberoende dagstidning och står helt fri från politiska partier och industriintressen.

NyD erhåller inget presstöd och finansieras genom läsardonationer och annonser. Läs mer om våra pressetiska riktlinjer här.

Tågtrafiken stoppas när Boelo drar in över Sverige

Publicerad 25 oktober 2026 – av Redaktionen
Vågstänk över en våt hamnpromenad i Helsingör, med vindsträckta flaggor och träbänkar i förgrunden.
Boelo gav kraftig blåst även i Danmark. I Helsingör drev vågstänk in över hamnpromenaden under söndagsmorgonen.

Stormen Boelo når Sverige på söndagen med vindbyar nära 30 sekundmeter. Trafikverket har stoppat tågtrafiken på flera sträckor.

SMHI har utfärdat flera gula varningar för kraftig vind och omkring 30 millimeter regn, rapporterar skattefinansierade statskanalen SVT. Varningarna gäller framför allt kustområdena i sydväst och längs östkusten upp till och med Västernorrlands län.

Under morgonen uppmättes byvindar på 29,7 meter per sekund på Vinga och 29,5 meter per sekund på Nidingen. Enligt SMHI har Boelo en ovanlig vindriktning som kan fälla många träd. Myndigheten råder människor att surra fast studsmattor och trädgårdsmöbler, eftersom vindarna kan gå över 20 sekundmeter.

På söndagsmorgonen var tågtrafiken helt inställd på sträckorna Göteborg–Herrljunga–Mariestad, Kil–Torsby, Borås–Varberg, Hässleholm–Karlskrona och Emmaboda–Karlskrona. Trafikverkets presstalesperson Emmely Hornborg kallade stoppet en förebyggande åtgärd, så att ingen ska fastna i ett stillastående tåg.

Nedfallna träd låg över småvägar, och på E45 mellan Åmål och Säffle hade ett träd legat sedan klockan 7. Trafikverket uppmanar bilister att köra försiktigt.

Även färjetrafiken till och från Gotland påverkas. Många enduroförare från helgens Gotland Grand National har blivit kvar på ön, enligt uppgifter till SVT Nyheter Öst.

Trovärdighet – grunden i vår journalistik sedan 2012

Nya Dagbladets position är unik i det svenska medielandskapet. NyD är oberoende på riktigt. Tidningen ägs och kontrolleras inom den egna redaktionen – inte av stora mediekonglomerat eller utländska intressen.

Sedan grundandet 2012 har grunden i vår oberoende journalistik varit balans och trovärdighet framför sensationsjournalistik och snabba klick. NyD är Sveriges bredaste helt oberoende dagstidning och står helt fri från politiska partier och industriintressen.

NyD erhåller inget presstöd och finansieras genom läsardonationer och annonser. Läs mer om våra pressetiska riktlinjer här.