Sveriges statsminister Fredrik Reinfeldt nåddes av beskedet att statliga Vattenfall förvärvat Nuon via medierna. Det uppgav han på torsdagen när han utfrågades av Konstitutionsutskottet, KU.

I tisdags var det finansminister Anders Borg (M) som blev grillad av KU. Nu var det Fredrik Reinfeldt som fick svara på frågor.
KU-ordföranden Peter Eriksson (MP) frågade bland annat Reinfeldt om han och regeringen visste någonting om Vattenfalls uppköp av Nuon.
– Jag nåddes av information först när det blev offentligt och så vitt jag minns via media, svarade Reinfeldt enligt TT.
Den dåvarande näringsministern tillika Centerledaren Maud Olofsson har i efterhand tagit på sig det fulla ansvaret till Nuonaffären, som har blivit hårt kritiserad då den inneburit stora kostnader.
Olofsson har kallats till utfrågning i Konstitutionsutskottet men vägrade då att infinna sig, vilket inte strider mot några regler men är moraliskt tvivelaktigt.
Läs även:
Vattenfall styckas efter miljardförlust
- Like
- Digg
- Del
- Tumblr
- VK
- Skriv ut
- Mejla
- Flattr
- Buffer
- Love This
- Odnoklassniki
- Meneame
- Blogger
- Amazon
- Yahoo Mail
- Gmail
- AOL
- Newsvine
- HackerNews
- Evernote
- MySpace
- Mail.ru
- Viadeo
- Line
- Comments
- Yummly
- SMS
- Viber
- Telegram
- Subscribe
- Skype
- Facebook Messenger
- Kakao
- LiveJournal
- Yammer
- Edgar
- Fintel
- Mix
- Instapaper
- Copy Link