Jimmie Åkesson strävar efter att bli Sveriges näste statsminister – och nyckeln till valsegern bedöms ligga i att kraftigt minska antalet migranter som befinner sig här.
Sverigedemokraternas partiledare vill också se över möjligheterna att dra tillbaka svenska medborgarskap – och tycker att detta även bör vara aktuellt för personer som är födda i Sverige.
Tidösamarbetet har varit en besvikelse för många av partiets anhängare, och mycket av partiets utlovade politik har antingen inte genomförts eller slutat i kompromisser eller utdragna utredningar.
Partiledningen har känt sig nödgade att uppmana medlemmarna till tålamod och förståelse för svårigheterna att driva igenom sina hjärtefrågor – och nyligen gick Åkesson ut och hotade att sluta stödja Kristerssons regering om en rad rätts- och migrationspolitiska åtgärder inte genomförs.
Inför valet 2026 vill man se betydligt hårdare tag och fokusera på återvandring och återvändande. Partiet vill bland annat göra det möjligt att dra tillbaka svenska medborgarskap.
Enligt nuvarande lagstiftning kan ingen svensk medborgare som bott eller tidigare har bott i Sverige bli av med medborgarskapet – men Tidöpartierna har tillsatt en utredning för att undersöka om det ändå är juridiskt möjligt att utvisa svenska medborgare som exempelvis begått grova brott.
Kan inte göra någon statslös
Sverigedemokraterna har tidigare föreslagit att utrikesfödda, som invandrat till Sverige och beviljats svenska medborgarskap, också bör kunna bli av med dessa – men Åkesson anser att detta inte är tillräckligt.
– Principiellt har jag inga problem med att en person som har dubbla medborgarskap men är född i Sverige och har fått sitt svenska medborgarskap på det sättet, skulle kunna bli av med det.
– Men jag tror att grunden är det dubbla medborgarskapet. Man kan inte och man får inte enligt internationell rätt göra någon statslös helt enkelt, fortsätter han.
SD-ledaren menar att medborgarskapet ska vara förunnat de som sköter sig och att det skall vara någonting man gör sig förtjänt av – inte något som delas ut slentrianmässigt till destruktiva och farliga individer.
”Går inte att lösa med integrationspolitik”
Han pekar också på att den frivilliga återvandringen är mycket viktig och att dagens situation, där många migranter inte kan försörja sig själva och lever i etniska enklaver och parallellsamhällen, inte kan fortsätta.
– Jag menar att det går inte att lösa med integrationspolitik. Man är inte här i första hand för att man vill integrera, utan man är här av andra skäl, och då menar vi att då måste vi ha incitament för människor att frivilligt lämna.
– Återvandringsbidrag är en sak. Men det är ju en ganska liten sak i sammanhanget. De stora effekterna får du ju av bidrags- och välfärdsreformer… Bidragstaket, den typen av incitament som gör att de som är här för att vi har en generös välfärd, det tror jag är den enskilt viktigaste återvandringsstimulansen som vi kan ge.
Åkesson har snart lett sitt parti under två decennier och medger också att han har höga ambitioner inför valet 2026 – om SD blir största parti vill han också bli Sveriges statsminister och leda landet.
– Det är klart att jag vill det… Jag är övertygad om att de som har röstat på oss förväntar sig det, och sedan får man ju förhandla.