Irakiske Salwan Momika, känd för att ha bränt Koranen i Sverige vid ett flertal tillfällen, sköts sent under onsdagskvällen ihjäl i en lägenhet i Hovsjö, Södertälje.
Mordet ägde enligt hittills obekräftade uppgifter rum under en livesändning på TikTok.
Polis larmades till platsen strax efter klockan 23 på onsdagskvällen efter rapporter om skottlossning, och när man anlände fann man Salwan Momika svårt skottskadad och livlös i lägenheten. Trots försök att rädda hans liv förklarades han död kort därefter.
Enligt uppgifter från flera medier sände Momika live på TikTok när attacken inträffade. Tittare rapporterar att det hördes flera skott avlossas innan sändningen abrupt avbröts.
– Polisen larmas om att en misstänkt skottlossning ägt rum inomhus i ett flerbostadshus i Hovsjö. På platsen finner polis en man i 40-årsåldern som träffats av skott och mannen förs till sjukhus, skrev polisen i ett uttalande på sin hemsida under natten.
Salwan Momika död.
Många frågor som dyker upp i huvudet gällande motiv.
– var det för hans religion
– att han kritiserade någon annans religion
– var det någon från hans hemland som beställt mordetOavsett svar så är det otäckt att såna mord sker i vårt Sverige
— Din polis i orten (@PolisOrten) January 30, 2025
Fem personer anhållna
Polisen har inlett en omfattande utredning och spärrat av ett stort område kring brottsplatsen. Fem personer har anhållits misstänkta för inblandning i mordet, men polisen har ännu inte gått ut med detaljer om de misstänkta eller möjliga motiv.
Salwan Momika, 38 år gammal, blev känd för allmänheten under 2023 när han vid upprepade tillfällen brände koraner på offentliga platser i Sverige. Hans aktioner väckte starka reaktioner både nationellt och internationellt, och ledde även till diplomatiska spänningar mellan Sverige och flera muslimska länder.
Enligt uppgifter till Bonniertidningen Expressen har även Säpo kopplats in, med anledning av mordet.
– I generella termer har vi en nära samverkan med polisen. Men när det gäller just den här insatsen så är det en polisfråga, säger Gabriel Wernstedt, presstalesman vid Säpo.
BREAKING: Salwan Momika, the controversial Iraqi refugee known for burning the Quran, shot dead during a TikTok livestream in his home near Stockholm.
❗️ Swedish media (SVT) reports he was gunned down overnight in Södertälje while broadcasting live. Security police (Säpo) are… pic.twitter.com/dPRzVWvh5c
— Axel (@AxelCharai) January 30, 2025
Kopplingar till Mossad och Israel?
Utöver koranbränningarna har Salwan Momika även anklagats av den iranska underrättelsetjänsten för att arbeta för den israeliska säkerhetstjänsten Mossad, något som Nya Dagbladet tidigt rapporterat om.
I ett uttalande från juli 2023 meddelade det iranska underrättelseministeriet i starkt tonläge, via den officiella statliga nyhetsbyrån Islamic Republic News Agency, att den då 37-årige Momikas skändningar av Koranen också i sig själva ska ha utgjort en aktion från den israeliska säkerhetstjänsten.
Syftet menade man bland annat ska ha varit att skapa ”mediavågor” för att avleda uppmärksamhet från Israels dåvarande aktioner på Västbanken (detta var innan 7 oktober samma år).
Starka reaktioner
Domen mot Salwan Momika och hans medhjälpare Salwan Najem, som var planerad att hållas senare idag, har skjutits upp på obestämd tid efter mordet.
Polisen uppmanar allmänheten att komma med tips och information som kan hjälpa utredningen. De är särskilt intresserade av vittnesmål från personer som kan ha sett något misstänkt i området kring Granövägen i Hovsjö under onsdagskvällen och natten till torsdag.
Salwan Momika sköts ihjäl – åtalad för att ha bränt en bok. Samtidigt har ingen någonsin åtalats för att spotta på Jesus och kristendomen. I Sverige är ”yttrandefrihet” selektiv och rättvisan ett skämt. https://t.co/XzMNmxQOMC
— Maria B. (@MariaFlow15) January 30, 2025
Koranbrännaren Salwan Momika blev mördad inatt.
Gissar på att ingen av våra politiker skickar tankar till hans familj.— Plainview (@PlainviewLegacy) January 30, 2025
Mordet har väckt starka reaktioner i sociala medier där både sympatisörer och kritiker till Momika uttrycker sina åsikter om hans temafrågor, yttrandefrihet och islamisering i Sverige. Polisen uppger att man noga övervakar situationen för att förhindra eventuella hämndaktioner eller oroligheter.