Annons:

Trump inför riksrätt – manar till lugn inför maktskiftet

Uppdaterad januari 15, 2021, Publicerad januari 15, 2021 – av Isac Boman
Donald Trump i ovala rummet.

Trots att maktskiftet från Trumpadministrationen till Joe Bidens nya regering sker redan på onsdag, ska Donald Trump nu ställas inför riksrätt på grund av den gångna veckans händelser i Washingtong DC.

Första gången president Trump ställdes inför riksrätten 2019 friades han. Efter långa diskussioner och en omröstning i representanthuset stod det klart under onsdagskvällen: Donald Trump kommer att ställas inför riksrätt en andra gång - något som drivits på av representanthusets talman Nancy Pelosi.

Anledningen till varför han ställs till rätta denna gång är att man menar att Trump med falska påståenden om valfusk uppmanat till oroligheterna som drabbade Washington i förra veckan där demonstranter tog sig in i kongresshuset Kapitolium. Den formella anklagelsen är ”uppmaning till uppror”.

Utöver demokratiska ledamöter var det även tio republikaner som röstade för att ställa Trump inför riksrätt. Ärendet kommer att gå vidare till senaten, där det krävs två tredjedelars majoritet för att få Trump fälld. Republikanerna har majoritet i senaten med 52 kontra 48 platser för demokraterna. Skulle han fällas nu kommer han heller inte att kunna ställa upp som presidentkandidat i nästa val.

Annons:

I en ny video på Twitter manar president Trump sina anhängare till lugn inför den 20 januari då Joe Biden ska sväras in som ny president. Han tar även upp attackerna på yttrandefriheten.

 

Det här är spända och svåra tider. Försöken att censurera och svartlista våra medborgare är fel och de är farliga. Vad vi behöver ni är att lyssna på varandra, inte att tysta varandra, sade han bland annat.

 

Spekulationer om motåtgärder

Det demokratiska partiets och konventionella massmedias exceptionellt höga tonläge och ambition att få presidenten avsatt i sista stund, trots att installationen av Joe Biden sker redan på onsdag den 20 januari, har föranlett spekulationer om att det finns en underliggande oro för att Trumpadministrationen förbereder någon typ av radikal motåtgärd mot det man fortsätter att beteckna som ett illegitimt val.

Framförallt anhängare av den så kallade Q-Anon-rörelsen förebådar en statskupp i samband med presidentinstallationen nästa vecka. I dessa sammanhang lyfter man bland annat fram att de 20 000 National Guard-soldater som ska bevaka installationen av Biden rent tekniskt kan ställas under presidentens kontroll, samt att Trumpadministrationen också har mandat att aktivera landets nödkommunikationssystem som når ut till amerikanska medborgares smarttelefoner.

Trovärdighet – grunden i vår journalistik sedan 2012

Nya Dagbladets position är unik i det svenska medielandskapet. NyD är oberoende på riktigt. Tidningen ägs och kontrolleras inom den egna redaktionen – inte av stora mediekonglomerat eller utländska intressen.

Sedan grundandet 2012 har grunden i vår oberoende journalistik varit balans och trovärdighet framför sensationsjournalistik och snabba klick. NyD är Sveriges bredaste helt oberoende dagstidning och står helt fri från politiska partier och industriintressen.

NyD erhåller inget presstöd och finansieras genom läsardonationer och annonser. Läs mer om våra pressetiska riktlinjer här.

Annons:

Nick Fuentes till JD Vance: Svik inte America First för Israellobbyn

Den judiska lobbyn

Publicerad Idag 10:11 – av Jan Sundstedt
JD Vance uppmanas nu inför 2028 års amerikanska primärval att sätta USA i främsta rummet.

Den amerikanske högerprofilen Nick Fuentes uppmanar vicepresidenten JD Vance att hålla fast vid sin America First-linje och inte anpassa sin politik till Israellobbyn.

I ett nytt videouttalande säger Fuentes att han kommer mobilisera tusentals anhängare mot Vance om denne viker från den nationalkonservativa kursen.

Fuentes, som länge stått i utkanten av Trumprörelsen, säger att JD Vance just nu utsätts för hårt tryck från vad han kallar "Israel First-lobbyn" och penningstarka donatorer:

Om JD Vance bestämmer sig för att ta avstånd från America First. Om han signalerar till Israellobbyn att han är lojal med Israel First-rörelsen, då kommer vi inte att stödja honom.

Annons:

Han tillägger att han och hans anhängare planerar att aktivt motarbeta Vance om vicepresidenten försöker distansera sig från rörelsens idéer: – Vi kommer att dyka upp i Iowa, i New Hampshire, i Nevada och South Carolina för att se till att det är kört för hans nominering.

Fuentes hävdar vidare att politiska finansiärer försöker påverka Vance ekonomiskt.

De kommer att vara på honom och säga: om du inte står med oss, får du inga pengar. Men vi kommer att stå emot.

USA First kontra Israel First

I klippet riktar Fuentes sig direkt till Vance med ett budskap om att behålla den nationella prioriteringen framför utrikespolitiska lojaliteter.

JD Vance, du gillar inte mig, jag gillar inte dig. Men om du korsar den här röda linjen, då lovar jag att jag kommer att vara där i Iowa med 10 000 Groypers. Vi kommer till varje evenemang, vi kommer knacka dörr, vi kommer till och med betala för det.

Fuentes har tidigare utestängts från flera sociala medier- och betaltjänster på grund av sin kritik mot Israel och vad han beskriver som dess inflytande över amerikansk politik.

Uttalandet om JD Vance tolkas i amerikanska medier som ett försök att återpositionera sig inom den bredare MAGA-rörelsen inför det republikanska primärvalet 2028.

Trovärdighet – grunden i vår journalistik sedan 2012

Nya Dagbladets position är unik i det svenska medielandskapet. NyD är oberoende på riktigt. Tidningen ägs och kontrolleras inom den egna redaktionen – inte av stora mediekonglomerat eller utländska intressen.

Sedan grundandet 2012 har grunden i vår oberoende journalistik varit balans och trovärdighet framför sensationsjournalistik och snabba klick. NyD är Sveriges bredaste helt oberoende dagstidning och står helt fri från politiska partier och industriintressen.

NyD erhåller inget presstöd och finansieras genom läsardonationer och annonser. Läs mer om våra pressetiska riktlinjer här.

Shein sålde sexdockor med barns utseende – hotas av förbud i Frankrike

Publicerad Idag 08:37 – av Redaktionen
Sexdockorna marknadsfördes som "manliga onanileksaker" med "erotisk kropp" och avbildades med nallebjörnar i famnen.

Shein har sålt sexdockor med barns utseende på sin plattform. Nu hotas företaget av förbud i Frankrike och finansministern kräver juridisk utredning.

Den kinesiska e-handelsjätten har planer att öppna sin första fysiska butik i världen den 5 november i Paris. Företaget, som är känt för att sälja så kallat ultrasnabbt mode, har mötts av kritik i Frankrike bland annat för odeklarerade mikroplaster i produkterna och för arbetsförhållandena i fabrikerna.

Under helgen uppdagades det dock nya problem för snabbmodejätten då det kom fram att det fanns annat än snabbmode i deras produkter - företaget sålde även sexdockor.

Dockorna, omkring 80 centimeter långa, har en liten flickas drag och kroppsform och håller nallebjörnar i famnen. Produktbeskrivningen innehöll, enligt franska tidningen Le Monde, sexuellt explicit språk och beskriver artiklarna som "manliga onanileksaker" med "erotisk kropp".

Annons:

"Horribla"

Efter att den franska antibedrägerimyndigheten DGCCRF uppmärksammat dockorna togs de ner för försäljning och Shein uppger att man påbörjat en intern utredning gällande saken.

Men franska finansministern Roland Lescure nöjde sig inte med det. På måndagen hotade han att bannlysa företaget från den franska marknaden.

För terroristhandlingar, narkotikahandel och barnpornografiska föremål har regeringen rätt att begära att tillgången till den franska marknaden förbjuds, säger han enligt franska BFMTV och fortsätter:

De här horribla sakerna är illegala. Det kommer att bli en rättslig utredning.

Sedan etableringen av butiken i Paris blev känd har flera varumärken dragit tillbaka sina produkter från varuhuset i protest. Utöver Paris planerar snabbmodesjätten att öppna ytterligare fem butiker i Frankrike under november.

Trovärdighet – grunden i vår journalistik sedan 2012

Nya Dagbladets position är unik i det svenska medielandskapet. NyD är oberoende på riktigt. Tidningen ägs och kontrolleras inom den egna redaktionen – inte av stora mediekonglomerat eller utländska intressen.

Sedan grundandet 2012 har grunden i vår oberoende journalistik varit balans och trovärdighet framför sensationsjournalistik och snabba klick. NyD är Sveriges bredaste helt oberoende dagstidning och står helt fri från politiska partier och industriintressen.

NyD erhåller inget presstöd och finansieras genom läsardonationer och annonser. Läs mer om våra pressetiska riktlinjer här.

Tyskland skickar Patriot-system – Ukraina vill ha fler

Kriget i Ukraina

Publicerad Igår 17:15 – av Isac Boman
Zelensky förbereder kontrakt för ytterligare 25 Patriot-system. Varje system kostar cirka en miljard dollar.

Ukraina har tagit emot ytterligare amerikanskt tillverkade Patriot-luftvärnssystem från Tyskland. Det bekräftade president Volodymyr Zelenskyj på söndagen.

Den allt mer ifrågasatta och pressade presidenten har offentligt tackat Tysklands förbundskansler och den tidigare BlackRock-chefen Friedrich Merz för leveransen av nya amerikanska luftvärnssystem. Den tidigare uppgörelsen mellan länderna har nu verkställts, meddelade presidenten på söndagen.

"Våra överenskommelser har uppfyllts. Fler Patriot-system finns nu i Ukraina och tas i bruk", meddelade han.

Ukraina har under lång tid krävt mer avancerade vapen från sina västliga allierade, däribland Tomahawk-kryssningsrobotar och ytterligare Patriot-batterier. Enligt New York Times rapportering i maj ägde landet åtta Patriot-system, men endast sex av dessa var operativa.

Annons:

"Behövs fler system"

Zelenskyj var tydlig med att han vill ha ännu fler vapenleveranser framöver.

"Naturligtvis behövs fler system för att skydda viktiga infrastrukturobjekt och våra städer över hela Ukrainas territorium, och vi kommer att fortsätta arbeta för att få dem – inte bara på politisk nivå med stater och ledare utan även direkt med tillverkarna av alla nödvändiga luftvärnssystem och robotar till dem", fortsatte presidenten.

Rysslands försvarsdepartement uppger att man förstört omkring 40 Patriot-avfyrningsramper sedan 2023.

Nya kontrakt förbereds

Den amerikanske presidenten Donald Trump har hittills avböjt att leverera Tomahawk-robotar till Ukraina, men har istället uppmanat Nato-länder att köpa amerikanska vapen åt Kievs räkning. Moskva har genomgående uppgett att inget utländskt stöd kommer att förändra situationen på slagfältet till Ukrainas fördel.

Förra månaden uppgav Zelenskyj att Ukraina och USA förbereder ett kontrakt för 25 Patriot-system. Han tillade att leveranserna kan ta flera år om inte EU-länder visar "god vilja" genom att prioritera Kiev eller överföra system de redan äger.

Med en kostnad på cirka en miljard dollar per system hoppas Ukraina kunna finansiera inköpen genom ett EU-lån som backas upp av frysta ryska tillgångar. Ryssland har å sin sida fördömt alla försök att konfiskera dess tillgångar som stöld.

Trovärdighet – grunden i vår journalistik sedan 2012

Nya Dagbladets position är unik i det svenska medielandskapet. NyD är oberoende på riktigt. Tidningen ägs och kontrolleras inom den egna redaktionen – inte av stora mediekonglomerat eller utländska intressen.

Sedan grundandet 2012 har grunden i vår oberoende journalistik varit balans och trovärdighet framför sensationsjournalistik och snabba klick. NyD är Sveriges bredaste helt oberoende dagstidning och står helt fri från politiska partier och industriintressen.

NyD erhåller inget presstöd och finansieras genom läsardonationer och annonser. Läs mer om våra pressetiska riktlinjer här.

Orbán: Polen har blivit lydstat till Bryssel

Globalismens framfart

Publicerad Igår 15:45 – av Jan Sundstedt
Relationerna mellan Polens premiärminister Donald Tusk (t. v.) och Ungerns premiärminister Viktor Orbán alltmer infekterade.

Relationerna mellan Viktor Orbán i Ungern och Donald Tusk i Polen fördjupas till ett öppet bråk kring såväl EU:s inflytande som kriget i Ukraina. Orbán menar att Tusk-problemet går långt utöver bilaterala meningsskiljaktigheter — det handlar om att Polen har getts rollen som Bryssels lydstat.

Ungerns premiärminister menar att Polen under Tusk har tagit ett dramatiskt steg mot att förlora nationell handlingsfrihet och även blivit en "vasall till Bryssel".

"Han har blivit en av de mest högljudda krigshetsarna i Europa – men hans krigspolitik misslyckas: Ukraina håller på att få slut på europeiska pengar och det polska folket är trött på kriget. Han kan inte ändra kurs eftersom han har förvandlat Polen till en vasallstat till Bryssel", skriver Orbán i ett inlägg på X.

Utöver kriget i Ukraina står även frågor om EU:s roll i centrum för konflikten. Orbán har tidigare anklagat Bryssel för att ha spelat en aktiv roll i att hjälpa Donald Tusks EU-vänliga regering till makten i Polen.

Annons:

Donald Tusk har i sin tur kritiserat Orbán för att se "EU, demokrati och rättsstatliga principer som problem", ett angrepp som ytterligare trappat upp spänningarna mellan länderna.

Opinionsskifte i Polen

Enligt en opinionsundersökning från institutet IBRiS stödjer för närvarande enbart 33,5 procent av polackerna Ukrainas Nato-medlemskap. Det visar på ett skifte som får Orbán att hävda att Europa håller på att vakna, och att det polska folkets stöd för Ukraina minskar.

Donald Tusk däremot har förklarat kriget i Ukraina som "vårt krig", med hänvisning till att framtiden för Polen och Europa står på spel. Orbán svarar att både Polen och EU spelar ett farligt spel med livet för miljoner européer.

Att Ungern återkommande blockerat militärt stöd till Ukraina och dess ansökan om EU- och Nato-medlemskap har under lång tid varit en nagel i ögat för Polen och andra EU-medlemsstater.

Polen och Ungern hörde tidigare till den så kallade Visegrádgruppen (V4) och delade ofta ståndpunkter mot Bryssel. Men i takt med kriget i Ukraina och de stora strategiska skiljelinjerna har relationen stelnat.

Samtidigt som Tusk strävar efter att vinna ökat inflytande för Polen inom EU och Nato, har Orbán gjort tydligt att han vill se en annan sorts europeisk ordning — där nationalstater har större frihet och Bryssels centrala makt ifrågasätts.

Trovärdighet – grunden i vår journalistik sedan 2012

Nya Dagbladets position är unik i det svenska medielandskapet. NyD är oberoende på riktigt. Tidningen ägs och kontrolleras inom den egna redaktionen – inte av stora mediekonglomerat eller utländska intressen.

Sedan grundandet 2012 har grunden i vår oberoende journalistik varit balans och trovärdighet framför sensationsjournalistik och snabba klick. NyD är Sveriges bredaste helt oberoende dagstidning och står helt fri från politiska partier och industriintressen.

NyD erhåller inget presstöd och finansieras genom läsardonationer och annonser. Läs mer om våra pressetiska riktlinjer här.