MORGONDAGENS DAGSTIDNING – onsdag 16 april 2025

onsdag 16 april 2025


Globalisternas omstart av världen och deras planer för oss

Globalismens framfart

Coronakrisen var triggern till en global statskupp av monumentala mått. Det var inledningen på en ny era, med en ny internationell ekonomisk ordning som gradvis riskerar att fullständigt tillintetgöra människors friheter. Tekno-totalitära tyranner vill med tvång styra oss in i en “smart” värld genom World Economic Forums färdplan – The Great Reset. Det skriver Jacob Nordangård på stiftelsen Pharos.

publicerad 29 augusti 2020
Klaus Schwab, grundare av och ordförande för World Economic Forum
Detta är en opinionstext. Artikelförfattaren svarar för de åsikter som uttrycks i artikeln.

Den 13 juni 2019 undertecknade Klaus Schwab, ordförande för World Economic Forum och FN:s generalsekreterare António Guterres ett partnerskap mellan sina båda organisationer. Detta gjordes utan någon direkt uppmärksamhet i media trots de oerhörda implikationer detta innebär för mänskligheten. I stort sett betyder detta att makten över våra liv med ett pennstreck har överflyttats till de globala storföretagen och deras ägare.

I avtalet ingår sex fokusområden:

  1. Finansiering av FN:s Agenda 2030
  2. Klimatförändringar
  3. Hälsa
  4. Digitalt samarbete
  5. Jämställdhet och kvinnofrigörelse
  6. Utbildning och kompetensutveckling

Partnerskapets syfte är att accelerera FN:s hållbarhetsagenda och de 17 globala målen.

“Meeting the Sustainable Development Goals is essential for the future of humanity. The World Economic Forum is committed to supporting this effort, and working with the United Nations to build a more prosperous and equitable future,” – Klaus Schwab

I avtalet fastslås också att World Economic Forums fjärde industriella revolution är en viktig komponent för att genomföra agendan. Digitalisering ses som nyckeln.

Några månader senare, under mötet i Davos i januari 2020, blev detta mycket tydligt genom lanseringen av rapporten Unlocking Technology for the Global Goals (som sammanställdes av PWC och som jag gick igenom i detalj i mitt inlägg World Economic Forums digitala panoptikon). Detta innebär att världens teknikjättar (som ingår i World Economic Forums arbetsgrupper) ska lösa världens problem genom användande av AI, satelliter, robotik, drönare och Internet of Things, och med syntetisk mat på menyn.

Coronakrisen - Covid 19 virus. Foto: Gerd Altmann
Coronakrisen – Covid 19 virus. Foto: Gerd Altmann. Licens: Pixabay.com

Coronaviruset som trigger-event

Genom att att Världshälsoorganisationen deklarerade Covid-19 som pandemi den 11 mars öppnades ett möjlighetsfönster för World Economic Forum att snabbt få genomföra sin nya världsordning. Allting var mycket noggrant förberett.

Redan 2006 hade WEF:s första rapport om globala risker diskuterat vilka åtgärder som behövde sättas in vid en eventuell pandemi (några av rekommendationerna testades i samband med Svininfluensan 2009). Därefter arbetade arbetsgrupperna vidare med att spinna sitt nät. Rockefeller Foundation gav 2010 ut Scenarios for the Future of Technology and International Development där scenariot om en framtida nedstängning beskrevs nästan profetiskt.

”At first, the notion of a more controlled world gained wide acceptance and approval. Citizens willingly gave up some of their sovereignty—and their privacy—to more paternalistic states in exchange for greater safety and stability. Citizens were more tolerant, and even eager, for top-down direction and oversight, and national leaders had more latitude to impose order in the ways they saw fit”. – Rockefeller Foundation

Ett år innan viruset började drabba världen släppte World Economic Forum rapporten Outbreak Readiness and Business Impact – Protecting Lives and Livelihoods. De digra förberedelserna började bli klara. I oktober 2019 utfördes en generalrepetition genom övningen Event 201 (där intressenter som World Economic Forum, Bill & Melinda Gates Foundation och Johns Hopkins University deltog).

En detaljerad genomgång görs i mitt inlägg The Corona Crisis and the Technocratic Agenda samt i Rockefeller och Bill Gates – monopolkapitalister med pandemier som affärsidé.

The Great Reset

Efter några månader av extrema åtgärder där samhällen stängdes ned och auktoritära kontrollregler infördes simultant världen över trädde Klaus Schwab och António Guterres (tillsammans med bland andra Prins Charles) den tredje juni fram och erbjöd en lösning på alla problem – The Great Reset. Schwab deklarerade att:

”COVID-19-krisen har visat oss att våra gamla system inte är anpassade för 2000-talet. Den har blottlagt en grundläggande brist på social sammanhållning, rättvisa, inkludering och jämlikhet. Nu har det historiska ögonblicket anlänt, inte bara med att bekämpa det verkliga viruset, utan att också omforma systemet i enlighet med de behov som uppkommit i Coronans eftermäle. Vi har ett val att förbli passiva, vilket skulle leda till att många av de trender vi ser idag förstärks. Polarisering, nationalism, rasism och i slutändan en ökande social oro med konflikter. Men vi har ett annat val, vi kan bygga ett nytt socialt kontrakt, som särskilt integrerar nästa generation, vi kan ändra våra beteenden för att vara i harmoni med naturen igen, och vi kan se till att tekniken för den fjärde industriella revolutionen på bästa sätt utnyttjas för att ge oss bättre liv.”

Covid-19 The Great Reset
Covid-19 The Great Reset

Den 9 juli 2020 släppte World Economic Forum boken COVID-19: The Great Reset där tankarna utvecklades av Schwab och medförfattaren Thierry Malleret (chef för World Economic Forums Global Risk Network). Bokens syfte är att skapa en förståelse för den framtid som väntar och är uppdelad i tre huvudkapitel.

  • Macro Reset – som analyserar påverkan på ekonomi, samhälle, geopolitik, miljö och teknologi.
  • Micro Reset – som analyserar konsekvenser för industrier och företag.
  • Individual Reset – som diskuterar konsekvenser på en individuell nivå.

Vi står enligt författarna inför ett vägval: Den ena vägen kommer att ta oss till en bättre värld: mer inkluderande, mer jämställd och respektfull mot Moder Jord. Den andra vägen kommer att ta oss till en värld som påminner om den vi har lämnat – men värre och med ständigt återkommande obehagliga överraskningar. De hotar därmed att trakassera oss tills vi ger vika och accepterar deras tekno-utopiska vision för världen.

Geopolitical Reset

Covid-19 har påmint världen om att de största problemen är globala till sin natur (klimat, pandemier, terrorism, internationell handel). De globala organisationerna har dock inte varit tillräckligt rustade och har saknat ett effektivt ledarskap. Enligt författarna har det nuvarande systemet inte varit kapabelt att hantera coronakrisen utan den har i stället präglats av okoordinerade nationella åtgärder. Detta visar enligt författarna på behovet av ett effektivare och mer koordinerat ledarskap och att nationalism bara leder oss fel.

”Therefore, the concern is that, without appropriate Global Governance, we will become paralysed in our attempts to address and respond to global challenges.”

Detta har speciellt visat sig i Afrika, Latinamerika och Asien där nationer till och med riskerar att kollapsa av trycket från krisen.

”Any lockdown or health crisis caused by the coronavirus could rapidly create widespread desperation and disorder, potentially triggering massive unrest with global knock-out effects.”

Våld, hunger, arbetslöshet och kaos kommer i dess ställe. Svältkatastrofer av bibliska proportioner kan uppstå. Detta riskerar att skapa en ny våg av massmigration liknande den som skedde 2015-2016.

Världen kommer att bli en farligare och fattigare plats om vi inte skapar globala institutioner, enligt Schwab och Malleret. Utan dessa kan inte den globala ekonomin återstartas. Det är inte så svårt att anta att World Economic Forum gärna bidrar med denna ledning precis som deras partnerskap med FN indikerar. De kommande åren ser hur som helst ut att bli mycket tuffa. Det är kaoset som ska föregå ordningen.

Environmental Reset

Både pandemier och klimatförändringar/ekosystemkollaps visar enligt författarna det komplexa samspelet mellan människan och naturen. De argumenterar för att Covid-19 har gett världen en försmak om vad en fullfjädrad klimatkris och ekosystemkollaps innebär för ekonomin, geopolitiken, samhällsfrågorna och den teknologiska utvecklingen. Kriserna delar också gemensamma attribut som att de är globala i sin omfattning och endast kan lösas genom global koordination.

”At a first glance, the pandemic and the environment seem to be only distantly related cousins, but they are much closer and more intertwined than we think.”

En skillnad är att pandemier kräver omedelbara åtgärder där resultatet visar sig snabbt medan klimatförändringar inte känns lika påtagliga och därför inte ses som lika viktiga att åtgärda. Under en pandemi går majoriteten med på tvingande åtgärder medan de motsätter sig begränsningar i sina livsval om det handlar om klimatförändringar där de vetenskapliga bevisen kan ifrågasättas.

Boken relaterar till studier där pandemier som Covid-19 anses vara relaterade till människans påverkan på miljön. Det är som vanligt vi människor som bär skulden och det uttrycks en besvikelse över att koldioxidutsläppen bara minskat med 8% under nedstängningen.

Slutsatsen är att det krävs en radikal förändring av energisystemen samt strukturella förändringar av våra konsumtionsvanor. Det är dock tveksamt att dessa restriktioner gäller för Schwab och hans vänner i “politbyrån”.

”If, in the post-pandemic era, we decide to resume our lives just as before (by driving the same cars, by heating our homes the same way and so on), the COVID-19 crisis will have gone to waste as far as climate policies are concerned.”

Pandemin förutspås dominera politiken under flera år och riskerar på så vis att göra klimatarbetet mindre angeläget – COP26 ställdes exempelvis in. Detta vill Schwab (tillsammans med sina allierade) undvika och ser istället hur Covid-19 krisen kan öppna möjligheter att införa deras “hållbara” miljöpolitik. Regeringar och företag kommer i detta scenario att bli uppmuntrade till “rätt val” genom att stora delar av befolkningen utvecklar ett nytt socialt samvete om att ett annat levnadssätt är möjligt. Detta pådrivet genom en lyckosamt utformad aktivism.

Prince Charles. Overhead: World Economi Forum
Prince Charles. Overhead: World Economi Forum

 

Eftersom regeringarna kan frestas att återgå till den gamla ordningen ska fyra nyckelområden användas för att styra utvecklingen åt “rätt” håll.

  1. Upplyst ledarskap – Ledare som går i frontlinjen i kampen mot klimatförändringarna (boken pekar bland annat ut Prins Charles).
  2. Riskmedvetenhet – Uppmärksamheten som COVID-19 har gett oss om ömsesidiga beroenden och konsekvenserna av att inte lyssna på vetenskaplig expertis har höjt medvetenheten.
  3. Beteendeförändringar – Pandemin har tvingat oss att förändra våra rese- och konsumtionsmönster och genom det anammat en “grönare” levnadsstil.
  4. Aktivism – Coronaviruset har inspirerat till förändringar och skapat nya strategier för social aktivism. Klimataktivister som sett att luftföroreningarna minskat under nedstängningen kommer att fördubbla sitt tryck på företag och investerare.

EU-kommissionens massiva Green Deal, med sin plan om att investera 1 triljon Euro med syfte att sänka utsläppen och införa en cirkulär ekonomi, anses som det mest påtagliga exemplet på hur myndigheterna inte låter Coronakrisen gå till spillo.

Technological Reset

”…the pandemic will accelerate innovation even more, catalysing technological changes already under way and “turbocharging” any digital business or the digital dimension of any business.”

Enligt författarna har Coronakrisen inneburit att den digitala utvecklingen på en månad tagit ett kliv som annars skulle ta upp till två år. Allting har i stort sett flyttats online. Det är teknikbolagen som är vinnarna och deras förtjänster har under krisen varit massiva medan alla affärsidéer som bygger på personliga möten (som kultursektorn och restauranger) står som förlorare. Detta är något som enligt Schwab och Malleret till stor del kommer att kvarstå. Coronakrisen har orsakat en bestående inverkan på arbete, utbildning, handel, medicin och underhållning. Dessutom har det inneburit ett stort intrång i våra privatliv.

”We will see how contact tracing has an unequalled capacity and a quasi-essential place in the armoury needed to combat COVID-19, while at the same time being positioned to become an enabler of mass surveillance”.

Detta har också gjort att regeringarna i världen har fått överge förfarandet med långa utredningar för att reglera ny teknologi. Istället har alla hämningar släppts.

Läs mer i NewsVoice om 5G

Tillfälliga regleringar som har tillkommit under krisen kan enligt författarna också komma att bestå. Det handlar också om den sociala distanseringen. Samhällena kommer att lägga tonvikt på att omstrukturera arbetsplatserna för att minimera mänsklig kontakt. För anställda inom hotell, restaurang och utbildningssektorn ser framtiden därmed mörk ut. Författarna förutser en massiv automatisering för att hantera hygien och renlighet, vilket i sin tur kommer att accelerera den digitala transformationen. Inhemsk produktion förutses dock öka på grund av robotiseringen.

”From the onset of the lockdowns, it became apparent that robots and AI were a natural alternativ when human labour was not available”.

Men detta har ett pris. Det gör människan överflödig och det är tydligt att det är enklare jobb som ligger i riskzonen. Det hela ger en kylig och djupt människofientlig bismak, men det blir värre. Nedstängningarna har enligt författarna ett högt ekonomiskt pris som gör att andra metoder behövs.

Detta öppnar upp för permanenta teknologiska lösningar som kontaktspårning där alla våra rörelser ska kunna spåras (tracking) och analyseras (tracing) för att kunna sätta smittade i karantän.

”A tracking app gains insight in real time by, for example determing a person’s current location through geodata via GPS coordinates or radio signals.”

Social Distancing apps
Social Distancing apps

 

Det handlar om att till varje pris hålla oss åtskilda, men också att studera alla våra förehavanden bakåt i tiden. Flera länder, som Sydkorea, Kina och Hong Kong, använde sig av påträngande och tvingande spårningsmetoder i realtid under pandemin. I Hong Kong användes elektroniska armband medan andra länder använde mobil-appar för att hålla koll på att smittade inte lämnade sin karantän. Singapores TraceTogether-app, som varnar för smittade om de kommer inom två meters radie och som därefter skickar data till hälsoministeriet, ses som en tänkbar mellanväg av författarna. Författarna pekar även på de problem som uppstår om dessa övervakningssystem baseras på frivillighet:

”No voluntary contract-tracing app will work if people are unwilling to provide their own personal data to the governmental agency that monitors the system, if any individual refuses to download the app (and therefore to withhold information about a possible infection, movements and contacts), everyone will adversely be affected.”

Gemensamma standarder för kontaktspårning kan i ljuset av de olika systemen komma att antas (speciellt EU pekas ut).

Schwab och Malleret skriver att kontaktspårning möjliggör ett “tidigt ingripande” mot “superspridande miljöer” som familjesammankomster. Det är inte svårt att se att spårningen med lätthet även kan användas gentemot alla som sätter sig upp mot detta diaboliska system. Det är vi människor som utgör smittan i dessa tyranners ögon.

De redogör för hur företag över hela världen (i samband med att länder börjat öppna upp) har börjat införa digital övervakning av sina anställda för att inte riskera att ny smitta uppkommer. Detta går förstås emot alla etiska regler och mänskliga rättigheter. Författarna påpekar även att när systemen väl är på plats är det heller inte så troligt att de plockas bort (även om smittrisken skulle försvinna).

Face recognition. Licens: Shutterstock.com
Ansiktsigenkänning. Licens: Shutterstock.com

 

Författarna skriver att en mängd analytiker, beslutsfattare och säkerhetsansvariga förutser att detta kommer att ge upphov till en dystopisk framtid. Boken ger en tydlig varning om att en global tekno-totalitär övervakningsstat håller på att byggas med Coronan som ursäkt.

Det är dock ingen tvekan om att författarna anser att fördelarna överväger avigsidorna (något som också tydligt framkommer i Schwabs båda böcker om den fjärde industriella revolutionen).

”It is true that in the post-pandemic era, personal health will become a much greater priority for society, which is why the genie of tech-surveillance will not be put back in the bottle.”

Schwab och Malleret avslutar kapitlet med att påpeka att “de styrande och vi själva får kontrollera och utnyttja teknikens fördelar utan att offra våra individuella och kollektiva värderingar och friheter”. Schwab, som har en central roll med att skapa och främja det tyranniska övervakningssystemet, lämnar på så sätt över ansvaret till oss andra.

Micro Reset

För företagarna gäller enligt författarna att det nu inte finns någon återvändo till det system som fanns innan. Covid-19 har ändrat på allt.

”When confronted with it, some industry leaders and senior executives may be tempted to equate reset with restart, hope to go back to the old normal and restore what worked in the past: traditions, tested procedures and familar ways of doing things – in short, a return to business as usual. This won’t happen because it can’t happen. For the most part business as usual died from (or at least was infected by) COVID-19.”

Det som nu, enligt Schwab och Malleret, gäller är:

  1. Distansarbete
  2. Virtuella möten
  3. Effektivare beslutsprocesser
  4. Acceleration av digitalisering och digitala lösningar

 

De företag som inte följer tyrannernas rekommendationer om en total digital omställning får svårt att överleva. Vinnarna är stora näthandelsföretag och streamingtjänster som Alibaba, Amazon, Netflix och Zoom. Exempelvis lär Amazons VD Jeff Bezos redan astronomiska förmögenhet ha ökat med 60 % under krisen. Handeln har på kort tid tagits över av några få monopolistiska parasiter. Detsamma gäller videokonferensföretaget Zoom. Deras uppgång under våren 2020 är exceptionell. I stort sett allting förutses flytta till cybersfären. 2019 skedde 1 procent av konsultationerna med läkare via nätet i England. Under Coronakrisen har den legat på 100%. Även e-handeln väntas växa när kunderna tvingas online. Det är Big Tech och hälsobranschen som står som segrare.

”Three industries in particular will will flourish (in aggregate) in the post-pandemic era: big tech, health and wellness.”

I post-coronaeran väntas även regeringarna få en större kontroll över företagandet. Stimulanspaketen kommer med villkor över hur verksamheten bedrivs. Det som enligt författarna kommer är Stakeholder Capitalism med Environmental, Social and Corporate Governance (ESG). Det innebär att företagen ska ta sitt sociala ansvar och investera “hållbart”. Genom aktivism från NGO:s som Greenpeace ska företagen pressas att göra rätt val. Detta påminner starkt om Pieter Winsemius hållbarhetsformula för storföretag som beskrevs i hans bok A Thousand Shades of Green: sustainable strategies for competitive advantage och Trilaterala Kommissionens rapport Beyond Interdependence (som jag refererar till i min avhandling).

Oro för Trump

Individual Reset och psykisk tortyr

I det sista kapitlet går författarna igenom de individuella konsekvenserna av pandemin. De skriver att till skillnad från andra katastrofer som jordbävningar och översvämningar, vilka skapar sympati och för människor närmare varandra, så har pandemin haft motsatt effekt. Den har varit förödande för oss människor. Pandemin är en utdragen process som kombinerar en stark rädsla för att dö med en ovisshet om när faran är över. Pandemin kan hela tiden komma tillbaka. Den har också åtföljts av auktoritära och oberäkneliga åtgärder från myndigheterna. Detta resulterar i ångest.

Pandemin ger också upphov till själviska handlingar eftersom alla runt omkring upplevs som potentiella smittbärare. Vi hjälper inte andra på grund av dödsskräcken. Det skapar också skuld och skam.

Det är omöjligt att handla “rätt”. Detta visar sig också i makroskalan genom länder som stängde sina gränser och starkt begränsade resandet. Dessa åtgärder har också gett upphov till rasism och triggar patriotism och nationalism. Författarna ser detta som en “giftig blandning”.

”Humans are inherently social beings. Companionship and social interactions are a vital component of our humanness. If deprived of them, we find our lives upside down. Social relations are to a significant extent, obliberated by confinement measures and physical and social distancing, and in the case of the COVID-19 lockdowns, this occured at a time of heightened anxiety when we needed them most”.

Författarna visar vilken medvetenhet som katastrofmakarna har om de psykologiska effekter som social isolering innebär för människan. Vi har inte kunnat söka stöd bland vänner och familj på samma sätt. Vi har berövats den närhet som vi behöver för att fungera. Det blir som en utdragen tortyr där vi sakta bryts ned.

Detta gör att den psykiska ohälsan har ökat dramatiskt under året. De pekar på att:

  1. Individer med tidigare mentala problem kommer att få värre ångestattacker.
  2. Den sociala distanseringen kommer att öka mentala problem även efter att åtgärderna dragits tillbaka.
  3. Förlust av inkomst och arbeten kommer att öka antalet döda genom självmord, överdoser och alkoholism etc.
  4. Våld inom hemmet kommer att öka under tiden som pandemin pågår.
  5. “Sårbara” människor och barn, vårdtagare, socialt missgynnade och handikappade, kommer att få ökad mental ohälsa.

Författarna påpekar att detta kommer att spegla sig i behovet av mentalvård under åren efter för att hantera traumat. Området kommer därmed att få en stor prioritet för beslutsfattare i eftermälet av coronakrisen.

Det här visar hur kyliga och hänsynslösa dessa tyranner är. De vet mycket väl vad de har orsakat. Det här är den effekt som de eftersökt och som ska få oss att göra “rätt” val. Som en flock får ska vi drivas in i deras teknologiska diktatur.

I kapitlet om företagandet presenteras hur den framtida vården kommer att gestalta sig:

”Like for any other industry, digital will play a significant role in shaping the future of wellness. The combination of AI, the IoT and sensors and wearable technology will produce new insights into personal well-being. They will monitor how we are and feel, and will progressively blur the boundaries between public healthcare systems and personalized health creation systems…”

Tekniken ska också kunna mäta våra koldioxidavtryck, vår inverkan på biodiversiteten och giftigheten i allt som vi stoppar i oss! Teknokraternas kontrollbehov verkar vara omättligt.

Pandemin har enligt författarna också gett oss tid till eftertanke om vad vi värderar i livet, tiden i isoleringen ger insikt om vår tidigare ohållbara livsstil som försummat klimat och miljö. Detta kan nu enligt Schwab korrigeras:

”The pandemic gives us this chance: “it represents a rare but narrow window of opportunity to reflect, reimagine and reset our world.””

I slutsatserna diskuteras något överraskande pandemins blygsamma dödstal. Det påpekas att Covid-19 fram till slutet av juni endast dödat 0,006% av världens befolkning.

Det ska sättas i relation till Digerdöden (30-40% av befolkningen) och Spanska sjukan (2,7%) av befolkningen. Coronans dödstal är därmed inte direkt något som motiverar en total nedstängning av världen.

Vi har betalat och kommer att få betala ett högt pris för något som överdrivits bortom alla proportioner och som använts som en trigger för att införa en ny tekno-totalitär ordning.

Tyrannerna har opererat enligt principen “kriser öppnar upp för affärsmöjligheter” och har effektivt kunnat kapitalisera på det lidande som de orsakat oss människor.

De hotar oss också med att återkomma med sin terror om vi inte accepterar deras planer om att styra och detaljreglera våra liv. Det är rent maffiabetonade metoder. Ingen av oss har valt Schwab och hans vänner inom miljardärsklubben att diktera våra liv. Det är hög tid att avsätta tyrannerna. Deras rättmätiga plats är bakom lås och bom.

 

Text: Jacob Nordangård | Pharos.org


Relaterat

Trovärdighet – grunden i vår journalistik sedan 2012

Nya Dagbladets position är unik i det svenska medielandskapet. NyD är oberoende på riktigt. Tidningen ägs och kontrolleras inom den egna redaktionen – inte av stora mediekonglomerat eller utländska intressen.

Sedan grundandet 2012 har grunden i vår oberoende journalistik varit balans och trovärdighet framför sensationsjournalistik och snabba klick. NyD är Sveriges bredaste helt oberoende dagstidning och står helt fri från politiska partier och industriintressen.

NyD erhåller inget presstöd och finansieras genom läsardonationer och annonser. Läs mer om våra pressetiska riktlinjer här.

Uppgifter: Bilderbergmötet hålls i Sverige

Globalismens framfart

publicerad 8 april 2025
– av Redaktionen
Bilderberggruppens styrmedlem Marcus Wallenberg, vy över Grand Hotel till höger.

Den globalistiskt inriktade Bilderberggruppen ska enligt ännu obekräftade uppgifter hålla årets sammankomst i Sverige. Mötesdatum och deltagarlista är ännu så länge inte officiellt bekräftade, men mötet ska vara planerat att hållas i Stockholm i mitten av juni.

Bilderberggruppens kontroversiella sammankomster har under många år mött häftig kritik, framförallt mot bakgrund av att gruppens möten ofta beskrivits utgöra en viktig arena för Västblockets faktiska maktetablissemang, där den ekonomiska och politiska världen i praktiken länkas samman – samtidigt som det saknas insyn för allmänheten i vad som faktiskt diskuteras och beslutas vid sidan av allmänna punkter. Mötet hålls enligt den så kallade Chatham House-regeln som tillåter deltagare att använda information från diskussioner, men förbjuder dem att avslöja vem som sagt vad.

Wallenberg svenska huvudprofiler

En lång rad svenska statsministrar har närvarat på mötet inklusive de senaste fyra, Ulf Kristersson, Magdalena Andersson, Stefan Löfven och Fredrik Reinfeldt. Mest profilerade svenskar inom gruppen är maktsfären kring Wallenbergs dynasti kring Investor, där Marcus Wallenberg liksom sin farbror Peter Wallenberg under många år varit medlem i mötets så kallade styrkommitté.

Mötet har hållits i Sverige vid fyra tidigare tillfällen, 1962, 1973 och 1984 på Wallenbergägda Grand Hotel i Saltsjöbaden, samt 2001 på Hotel Stenungsbaden i Stenungsund i samband med EU-toppmötet i Göteborg. Förra årets möte arrangerades i Madrid.

Beskrevs som ”konspirationsteori”

I offentligheten förnekades det länge att mötet arrangerades, eller ens existerade, och avfärdades i konventionella medier under många år i regel som en ”konspirationsteori”. Som en följd av oberoende mediebevakning har det under 2000-talet sedermera erkänts att mötet faktiskt har ägt rum sedan 1954, med mycket profilerade deltagarlistor som i regel rör sig om 120-150 särskilt inbjudna personer.

Trovärdighet – grunden i vår journalistik sedan 2012

Nya Dagbladets position är unik i det svenska medielandskapet. NyD är oberoende på riktigt. Tidningen ägs och kontrolleras inom den egna redaktionen – inte av stora mediekonglomerat eller utländska intressen.

Sedan grundandet 2012 har grunden i vår oberoende journalistik varit balans och trovärdighet framför sensationsjournalistik och snabba klick. NyD är Sveriges bredaste helt oberoende dagstidning och står helt fri från politiska partier och industriintressen.

NyD erhåller inget presstöd och finansieras genom läsardonationer och annonser. Läs mer om våra pressetiska riktlinjer här.

Bill Gates försvarar sina privatplan: ”Jag är en del av lösningen”

Globalismens framfart

publicerad 20 mars 2025
– av Isac Boman
Bill Gates
Bill Gates uppges äga fyra jetplan och en helikopter.

Den profilerade globalisten och mångmiljardären Bill Gates har länge varit en av de mest högljudda rösterna emot koldioxid. Själv äger han samtidigt flera privatflygplan och medger också att han är en av de människor på planeten som har allra störst utsläpp.

Gates menar dock att han inte bör betraktas som problemet – utan som en del av lösningen då han menar att han ”klimatkompenserar” och investerar ”miljarder i klimatinnovationer”.


Artikeln publicerades ursprungligen den 18 februari 2023.


Bill Gates som är bland världens allra rikaste personer har tidigare erkänt att hans personliga utsläpp av växthusgaser förmodligen är bland de allra högsta i världen och medger att ”bara hans personliga flygande är enormt”. Han är dock noga med att betona att han lägger stora resurser och pengar på klimatinriktade projekt av olika slag.

– Vad säger du om anklagelsen att du är en hycklare om du kämpar mot klimatförändringarna, men också reser runt i världen i ett privat jetplan?, frågar BBC-journalisten Amol Rajan.

– Jag finansierar Climeworks (schweiziskt företag som med vakuumteknik fångar in koldioxid från atmosfären) för att göra direkt luftinfångning som vida överstiger min familjs koldioxidavtryck, försvarar sig Gates.

Mångmiljardären betonar att han ”spenderar miljarder dollar på klimatinnovationer” och frågar sig huruvida det verkligen är rimligt att han stannar hemma istället för att resa till Kenya för att lära sig om malaria och odling.

– Jag är bekväm med tanken att jag genom att betala för kompensationerna inte bara är en del av problemet, utan att jag genom de miljarder som min grupp Breakthrough Energy spenderar också är en del av lösningen.

Det är oklart exakt hur stor Gates flygplansflotta för närvarande är, men enligt uppgifter från Private Jet Charter äger han fyra jetplan, ett sjöflygplan och en helikopter.

Under senare år har globalistiskt inriktade profiler ofta kritiserats för hyckleri och allmän smaklöshet när man samlas till konferenser som präglas av lyx och överdåd av privatplan – samtidigt som man kräver att den breda allmänheten ska minska sina utsläpp kraftigt genom att beskattas hårdare och exempelvis äta mindre kött.

Trovärdighet – grunden i vår journalistik sedan 2012

Nya Dagbladets position är unik i det svenska medielandskapet. NyD är oberoende på riktigt. Tidningen ägs och kontrolleras inom den egna redaktionen – inte av stora mediekonglomerat eller utländska intressen.

Sedan grundandet 2012 har grunden i vår oberoende journalistik varit balans och trovärdighet framför sensationsjournalistik och snabba klick. NyD är Sveriges bredaste helt oberoende dagstidning och står helt fri från politiska partier och industriintressen.

NyD erhåller inget presstöd och finansieras genom läsardonationer och annonser. Läs mer om våra pressetiska riktlinjer här.

AfS-ledaren: EU-eliten vill inte se ett starkt Europa

Globalismens framfart

publicerad 19 mars 2025
– av Redaktionen
Enligt Gustav Kasselstrand kan Europas nationer aldrig uppnå självständighet förrän de "frigjort sig från EU:s tvångströja".

På kort tid har de politiska ledarna i EU:s medlemsländer närmast unisont börjat profilera sig som patrioter och talar nu frekvent om vikten av att gemensamt bygga ett ”starkt Europa”.

Alternativ för Sveriges partiledare, Gustav Kasselstrand, uppmanar dock folket att inte låta sig luras av den skenbart nationalistiska retoriken och varnar för att Europa i själva verket blir mycket svagare när EU stärker sin makt över kontinenten.

Han betonar att maktskiftet i USA har lett till panik hos EU-etablissemanget, som inte längre kan förlita sig på evigt amerikanskt stöd och lojalitet – något man tidigare tagit för givet.

Dessutom har Trump uttryckt en vilja att skapa fred i Ukraina och avviker på andra sätt kraftigt från både EU-elitens och tidigare amerikanska administrationers syn på utrikespolitiken. Detta har lett till att samma politiker som tidigare förespråkade amerikansk dominans nu istället talar om att öka ”Europas självständighet”.

Nu vill EU-etablissemanget att vi ska glömma allt det de sagt i flera år, nämligen att vi är säkra genom artikel 5: Natos kollektiva försvarsgarantier, som var själva fundamentet och den enda ’uspen’ – unika konkurrensfördelen – som man sålde in Natoanslutningen med”, konstaterar Kasselstrand.

AfS-ledaren pekar vidare på att EU-toppen, Ursula von der Leyen, utan varken utredning eller tillstymmelse till offentlig debatt snabbt tagit fram ”ReArm Europe” där 8800 miljarder kronor, varav 1650 miljarder i lån ska användas till ”försvarsinvesteringar med syfte att stärka Europas försvarsförmåga”.

Nästa steg mot EU-imperiet

Många tycker att det låter bra: att Europa blir mer självständigt från USA. Men gå inte på det här Europasnacket som EU-ledarna kör med. Europa är en flertusenårig civilisation, EU är en politisk union som, med generös tolkning, funnits i något halvsekel och som skakar i grundvalarna”, betonar han, och menar att EU och Europa i själva verket är varandras motsatser.

EU är centralstyrning, Europa är mångfald. När EU blir starkare, blir Europa svagare. Nationerna och deras särart är själva essensen av Europa och det som bidragit till att Europa är världens historiskt mest framgångsrika och fascinerande kontinent”.

Han anser att det är ”befängt” att jämföra Europa med USA, Ryssland eller Kina – eftersom Europa inte är en stat eller en federation – utan många nationer med unika särarter och kulturer.

Kasselstrand förklarar att det var USA:s makthavare som under Kalla kriget lanserade idén om att se Europa som en statsliknande enhet – utan att ta hänsyn till de europeiska folkens unika historia, ekonomi och intressen.

EU-ledarna är inte idioter: de använder Europa som reklampelare för ett allt starkare EU. Det är därför de, och deras anhängare, nu endast talar om ’Europa’. Det är positivt laddat för de flesta européer, EU är det inte. Men den verkliga agendan bakom ReArm Europe handlar om att ta nästa steg i EU:s resa mot ett imperium”, fortsätter AFS-ledaren.

”Ett Europas förenta stater”

Han pekar på att EU redan har en gemensam utrikes- och säkerhetspolitik sedan länge, men att makthavarna i Bryssel också vill se ett gemensamt EU-försvar och att ReArm Europe är ett mycket stort och farligt steg i denna riktning.

I enlighet med teorin om den kokta grodan måste temperaturen höjas gradvis för att den stackars grodan ska kokas till döds utan att själv märka det. Resan mot ett gemensamt EU-försvar sker, som med allt annat, i etapper”, noterar han.

Så vad är det verkliga syftet med investeringarna? Svaret får vi om vi tittar på Europarörelsens födelse. Initiativtagaren Winston Churchill förklarade i Zürich 1946 och på Haag-kongressen 1948 att målet är ’Ett Europas förenta stater!’ och att ’vi kan inte nöja oss med något mindre än en union för hela Europa!’”, fortsätter Kasselstrand.

Nationalistledaren avslutar med att konstatera att Europas självständighet aldrig kan bli verklighet ”så länge som hennes nationer är förslavade och likriktade”.

Det är först när de europeiska nationerna frigjort sig från EU:s tvångströja som sann europeisk självständighet uppstår: en självständighet som tar sig uttryck i en unik mångfald av röster och viljor”, slår han fast.

Trovärdighet – grunden i vår journalistik sedan 2012

Nya Dagbladets position är unik i det svenska medielandskapet. NyD är oberoende på riktigt. Tidningen ägs och kontrolleras inom den egna redaktionen – inte av stora mediekonglomerat eller utländska intressen.

Sedan grundandet 2012 har grunden i vår oberoende journalistik varit balans och trovärdighet framför sensationsjournalistik och snabba klick. NyD är Sveriges bredaste helt oberoende dagstidning och står helt fri från politiska partier och industriintressen.

NyD erhåller inget presstöd och finansieras genom läsardonationer och annonser. Läs mer om våra pressetiska riktlinjer här.

Goldman Sachs-veteranen tar över Kanada

Globalismens framfart

publicerad 12 mars 2025
– av Isac Boman
Mark Carney har bland annat hävdat att klimatförändringsrelaterade dödsfall "kommer att motsvara en coronaviruskris varje år".

Det blir som väntat banktoppen och Bilderbergveteranen Mark Carney som efterträder den hårt kritiserade Justin Trudeau som partiledare för Liberala partiet och därmed Kanadas nya premiärminister.

Carney, som tidigare varit riksbankschef för både Kanada och Storbritannien, har också en mångårig bakgrund som chef på investmentbanken Goldman Sachs samt även suttit i styrelsen för globalistiska World Economic Forums stiftelse.

Mark Carney var den stora favoriten inför Liberalernas interna omröstning i helgen och vann till slut 85,9 procent av partimedlemmarnas röster.

– Jag kommer att arbeta dag och natt med ett enda syfte, vilket är att bygga ett starkare Kanada för alla, lovade han efter valvinsten och passade också på att elda på konflikten med Trump-administrationens USA ytterligare.

– Amerikanerna – de vill ha våra resurser, vårt vatten, vårt land. Om de lyckas kommer de att förstöra vårt sätt att leva.

Donald Trump har vid upprepade tillfällen uttryckt en önskan om att Kanada ska upphöra att vara en självständig nation och istället bli en amerikansk delstat, och det är just de mycket ansträngda amerikansk-kanadensiska relationerna som banat vägen för Carneys makttillträde. Trots att han egentligen inte har någon politisk erfarenhet har han ändå lyfts fram som den som bäst kan hantera handelskriget med USA.

Bilderberggruppen och World Economic Forum

Mark Carney, som är ekonom i grunden, arbetade för Goldman Sachs i 13 år – på investmentbankens kontor i Boston, London, New York, Tokyo och Toronto. Redan 1988 fick han anställning på kreditriskavdelningen och fick med tiden mer prominenta uppdrag, där han sedermera kom att ansvara för skuldrådgivning till stater i Europa, Mellanöstern och Afrika.

1998 flyttade han till Goldman Sachs i New York, med ansvar för företagstransaktioner och fusioner, varefter flyttlasset gick till Kanada där Carney till slut utsågs till verkställande direktör för firmans avdelning för investment banking.

2003 lämnade Carney Goldman Sachs och började istället arbeta för Bank of Canada – fem år senare ledde han landets riksbank och utsågs 2013 till Storbritanniens riksbankschef – och innehade posten fram till 2020. Därefter har han arbetat som rådgivare till Justin Trudeau – bland annat under den kanadensiska nedstängningspolitiken under coronakrisen.

Liberalen har också stor erfarenhet av olika inflytelserika maktsällskap där han både suttit i styrelsen för Klaus Schwabs World Economic Forums stiftelse och besökt den ljusskygga Bilderberggruppens möten under flera års tid.

Under sin tid som bankchef har han också byggt upp en ansenlig privat förmögenhet och även om han inte kan tävla med de allra mest förmögna makthavarna bedöms han idag vara god för åtminstone 70 miljoner kronor.

Jämför klimatförändringar med covid

Carney har också en bakgrund som FN:s särskilda sändebud för klimatåtgärder och finanser, och har i diverse klimatalarmistiska utspel argumenterat för att världen måste gå samman för att motverka de påstådda klimatförändringarna – något som också påstås vara ”en enorm ekonomisk möjlighet” för privata aktörer.

– Ett av de största problemen är att man inte kan isolera sig från klimatet. Det är inte ett alternativ. Vi kan inte dra oss tillbaka och vänta ut klimatförändringarna, det kommer bara att bli värre, har liberalen tidigare sagt.

– När man tittar på klimatförändringarna ur ett mänskligt dödlighetsperspektiv kommer det att motsvara en coronaviruskris varje år från mitten av detta århundrade, och varje år, inte bara en engångshändelse. Så det är en fråga som vi måste ta itu med nu, hävdade han 2021.

Under coronatiden var den kanadensiska repressionen särskilt totalitär och makthavarna införde bland annat krigslagar för att bekämpa demonstranter som motsatte sig den hårdföra restriktionspolitiken i huvudstaden Ottawa. Andra fick sina bankkonton frysta och ett stort antal fredliga demonstranter frihetsberövades eller utsattes för våld av polisen.

Det kan noteras att allmänna val förväntas hållas i Kanada senare under 2025, och att det liberalkonservativa oppositionspartiet Kanadas konservativa parti hade fått störst väljarstöd om det varit val idag.

Trudeau – Schwabs lärjunge

Noterbart är att även den avgående premiärministern, Justin Trudeau, har mycket nära band till just World Economic Forum och har beskrivits som något av en lärjunge till grundaren Klaus Schwab.

Schwab har tidigare förkunnat att mänskligheten står inför ”en fjärde industriell revolution” som kommer att ”leda till en sammansmältning av våra fysiska, digitala och biologiska identiteter”, och särskilt Trudeau har prisats som en ultimat företrädare för denna världsordning.

– Jag kan inte föreställa mig någon som bättre (än Trudeau) skulle kunna representera den värld som kommer att bli resultatet av denna fjärde industriella revolution, sa Schwab redan 2016.

Trovärdighet – grunden i vår journalistik sedan 2012

Nya Dagbladets position är unik i det svenska medielandskapet. NyD är oberoende på riktigt. Tidningen ägs och kontrolleras inom den egna redaktionen – inte av stora mediekonglomerat eller utländska intressen.

Sedan grundandet 2012 har grunden i vår oberoende journalistik varit balans och trovärdighet framför sensationsjournalistik och snabba klick. NyD är Sveriges bredaste helt oberoende dagstidning och står helt fri från politiska partier och industriintressen.

NyD erhåller inget presstöd och finansieras genom läsardonationer och annonser. Läs mer om våra pressetiska riktlinjer här.

Missa inte en nyhet igen!

Anmäl dig till vårt nyhetsbrev idag!

Ta del av ocensurerade nyheter – fria från industriintressen och politisk korrekthet från Sveriges bredaste helt oberoende dagstidning – varje vecka.