Kina ses nu mer positivt än USA i en majoritet av de länder som undersökts i en ny global opinionsmätning. Det är första gången som det amerikanska forskningsinstitutet Pew Research Center registrerar ett sådant resultat.
I Pews undersökning, som BBC rapporterar om, tillfrågades mer än 42 000 personer i 36 länder mellan februari och maj. I 25 av länderna var andelen med en positiv syn på Kina högre än andelen med en positiv syn på USA.
Forskarna uppger att Kinas popularitet nått rekordnivåer i flera länder, samtidigt som synen på USA har försämrats. Bland länderna med störst förskjutning till Kinas fördel nämns Spanien, Indonesien, Italien, Grekland och Kanada.
Endast sex länder i årets undersökning har fortfarande en mer positiv bild av USA än av Kina: Polen, Filippinerna, Sydkorea, Indien, Japan och Israel.
I en separat jämförelse över 20 länder som undersökts årligen sedan 2023 har medianen för positiva omdömen om USA sjunkit från 58 procent 2023 till 36 procent 2026. Under samma period har medianen för Kina stigit från 32 till 46 procent.
Rekordhöga positiva siffror för Kina uppmättes i bland annat Italien, Spanien, Colombia, Mexiko, Indonesien, Malaysia, Nigeria och Turkiet. Mittinkomstländer hade i allmänhet en mer positiv syn på Kina, medan rikare länder ofta var mer negativa. Singapore utgjorde ett undantag med både hög inkomstnivå och starkt positiv syn på Kina.
Skillnaderna inom Asien och Stillahavsområdet var stora. Omkring 90 procent i Pakistan hade en positiv syn på Kina, medan andelen i Japan stannade på 11 procent.
Lägre förtroende för Trump
Respondenterna tillfrågades också om sitt förtroende för USA:s president Donald Trump och Kinas ledare Xi Jinping i världspolitiken. Förtroendet var generellt lågt för båda, men många länder hade högre förtroende för Xi än för Trump.
Högst förtroende för Xi uppmättes i Pakistan med 83 procent, medan Japan låg lägst med 7 procent. För Trump var motsvarande extremvärden 68 procent i Filippinerna och 4 procent på Västbanken/Östra Jerusalem.
USA bedömdes fortfarande respektera medborgarnas personliga friheter mer än Kina, men skillnaden hade minskat. I flera medelinkomstländer ansåg en median på 75 procent att USA blandar sig mycket eller ganska mycket i andra länders angelägenheter, mot 45 procent för Kina.
Forskarna pekar bland annat på den amerikanska politikens oförutsägbarhet, inklusive maktmedel och ekonomiska konsekvenser, som en förklaring till skiftet. Undersökningen inleddes kort efter att Trump skärpt retoriken om att annektera Grönland och efter USA:s gripande av Venezuelas ledare Nicolás Maduro. Under mätperioden inledde USA också krig med Iran.
