MORGONDAGENS DAGSTIDNING – tisdag 6 maj 2025

tisdag 6 maj 2025


SD-utredare partisk i omfattande uteslutningsärende

Ordföranden i Sverigedemokraternas medlemsutskott går ut och tar ställning under en pågående omfattande utredning om uteslutningar inom partiet. Ställningstagandet kommer också innan de anklagande fått chansen att yttra sig. Det framgår av en intervju som Helsingborgs Dagblad har gjort.

publicerad 15 april 2015
Uteslutningshotade ungdomsförbundsordförande Gustav Kasselstrand t.v och tillförordnade partiledaren Mattias Karlsson t.h.

– I min egenskap av ordförande för medlemsutskottet kommer jag att föreslå att de här personerna utesluts, säger ordföranden mitt under pågående utredning.

Ordförande i medlemsutskottet Magnus Olsson. Foto: SD Malmö
Ordförande i medlemsutskottet Magnus Olsson. Foto: SD Malmö

– Att jag tar ställning nu beror på att de här personerna gått ut så hårt själva på Twitter och Facebook, säger Magnus Olsson som är ordförande i partiets medlemsutskott. Det är medlemsutskottet som utreder och beslutar i frågor som berör personärenden i partiet.

Medlemsutskottet ska arbeta opartiskt och självständigt ifrån partiledningen. Det är något som den vikarierande partiledaren Mattias Karlsson och den ordinarie partiledaren Jimmie Åkesson ofta betonat.

Men banden mellan partiledningen och medlemsutskottet verkar vara intimare än vad man vill ge sken av. I en intervju med Helsingborgs Dagblad uttalar sig ordföranden i medlemsutskottet redan om vad som kommer att bli utfallet av de massuteslutningar som nu pågår mot bland annat ungdomsförbundets ordförande och uppemot ett 40-tal andra medlemmar.

HD.se:

”Chefsåklagaren” Magnus Olsson gör ingen hemlighet av att han helt och hållet står bakom partiledningen i den här maktkampen.

– Jag instämmer helt i beskrivningen att Kasselstrand och hans förtrogna är halvfascister. De är skoningslösa. De är extremister som vill vrida tiden tillbaka.

SD-ledningen brukar hävda att processen i medlemsutskottet är ”rättssäker”. Borde inte du som utredare förhålla dig neutral?

– Att jag tar ställning nu beror på att de här personerna gått ut så hårt själva på Twitter och Facebook. Våra medlemmar måste få veta vad som händer.

– Jag är faktisk förbannad på dem. De uppför sig som omogna småbarn, säger Magnus Olsson till hd.se.

Magnus Olssons band till partiledningen stärks också av hans uttalande om att man redan verkar ha bestämt sig för att såga av hela bandet mellan ungdomsförbundet och moderpartiet.

HD.se:
Kasselstrand har sagt att han vägrar lämna ordförandeposten i SDU även om han utesluts ur SD. Hur ska partiledningen hantera det?

– En lösning är att helt enkelt lägga ner ungdomsförbundet och starta ett nytt. Jag skulle faktiskt tro att det blir så, säger
Magnus Olsson.

Uttalandena ifrån medlemsutskottets ordförande kommer innan flertalet av de medlemmar som fått brev om uteslutningar har fått chansen att inkomma med yttranden i ärendet. Enligt de uteslutningsbrev som publicerats har medlemmarna haft fram till den 16 april på sig att inkomma med svar.

Den 27 april väntas ett slutgiltigt besked tas om de mellan 20-40 medlemmarna kommer att uteslutas ur partiet eller ej.

 

Läs också:
Uteslutningar av framstående SD:are

Trovärdighet – grunden i vår journalistik sedan 2012

Nya Dagbladets position är unik i det svenska medielandskapet. NyD är oberoende på riktigt. Tidningen ägs och kontrolleras inom den egna redaktionen – inte av stora mediekonglomerat eller utländska intressen.

Sedan grundandet 2012 har grunden i vår oberoende journalistik varit balans och trovärdighet framför sensationsjournalistik och snabba klick. NyD är Sveriges bredaste helt oberoende dagstidning och står helt fri från politiska partier och industriintressen.

NyD erhåller inget presstöd och finansieras genom läsardonationer och annonser. Läs mer om våra pressetiska riktlinjer här.

Tidöregeringen fyller USA:s biståndsgap – 70 miljoner till Soros-kopplad mediegrupp

publicerad Idag 10:42
– av Redaktionen
Moderaternas Ulf Kristersson tillsammans med biståndsministern Benjamin Dousa (M).

Svenska skattebetalare får nu täcka upp för det finansieringsbortfall som uppstod när USA drog tillbaka sitt bistånd till den internationella journalistgruppen OCCRP – Organized Crime and Corruption Reporting Project.

Regeringen meddelar att man skjuter till 70 miljoner kronor i nytt stöd till nätverket, som tidigare finansierades till stor del av amerikanska USAID och även tagit emot mångmiljonbelopp från George Soros ökända stiftelse Open Society Foundations och CIA-kopplade National Endowment for Democracy.

Det svenska biståndet motiveras officiellt med att man vill ”stärka yttrandefrihet och demokrati” i repressiva miljöer. Kritiker menar dock att satsningen helt saknar relevans för svenska skattebetalare, och att stödet snarare är ett uttryck för den svenska regeringens ideologiska och geopolitiska lojaliteter.

– Att stärka yttrandefrihet och demokrati är en viktig del av regeringens reformagenda för biståndet. Stödet till OCCRP är en del av detta arbete, försäkrar dock bistånds- och utrikeshandelsminister Benjamin Dousa (M) i ett pressmeddelande från Utrikesdepartementet.

OCCRP, som beskriver sig som ett nätverk för grävande journalistik, är särskilt aktivt i Östeuropa, framför allt i Ukraina. Enligt UD har organisationens arbete bidragit till framtagande av analys och underlag för västs sanktioner mot Ryssland. När USA:s bistånd via USAID pausades – enligt uppgifter tidigare uppgående till över en tredjedel av OCCRP:s totala budget – har verksamheten drabbats hårt.

Nu kliver istället Sverige in och täcker en stor del av det bortfallet. I regeringens pressmeddelande heter det att man vill ”fortsätta att stötta mänskliga rättigheter och demokratiska krafter såsom oberoende media i utsatta miljöer är en central del av Sveriges långsiktiga demokratistöd”, särskilt i länder som ”ständigt utsätts för ryska desinformationskampanjer och andra påverkansförsök”.

Destabilisering och propaganda

Men att svenska skattemedel nu ersätter USA:s neddragningar i stödet till en globalt verksam NGO, med tydlig koppling till George Soros och amerikanska påverkanskampanjer, har dock lett till kritik och frågor om prioriteringarna i svensk biståndspolitik – och uppmärksammats av systemkritiska medier.

Kritiken handlar inte bara om beloppet. OCCRP:s nära band till såväl USA:s propagandaapparat som Soros Open Society Foundations har fått flera bedömare att ifrågasätta dess opartiskhet. Organisationen har fått betydande summor från bland andra USAID, National Endowment for Democracy (NED) och andra statliga amerikanska organ med uttalade utrikespolitiska ambitioner.

Både Soros-nätverken och den amerikanska underrättelsetjänsten har också anklagats för att systematiskt använda propagandamedier för att destabilisera länder, minska allmänhetens förtroende för politiska ledare de vill få bort och försöka lobba för systemskiften i en mer globalistisk och USA-vänlig riktning.

Miljarder till ”demokrati och mänskliga rättigheter”

Stödet till OCCRP är heller inte något undantag, utan en del i en större linje. Enligt UD:s egna siffror är Sverige i dag världens tredje största biståndsgivare till utländska ”fria och oberoende medier”. Sammanlagt uppgick stödet till ”demokrati och mänskliga rättigheter” under 2024 till 6,6 miljarder kronor – motsvarande en fjärdedel av hela det svenska biståndet. Till detta tillkommer ytterligare svenska skattemedel som fördelas av Utrikesdepartementet – ofta till organisationer med FN-koppling.

Under samma år beslutade regeringen även om utökade anslag till andra närliggande organisationer, som European Endowment for Democracy och Prague Civil Society Centre. Det förstnämndas stöd ökade från 20 till 35 miljoner kronor, medan det sistnämndas fördubblades.

Även om politikerna gärna själva pekar på vikten av att främja pressfrihet i påstått auktoritära stater, menar kritiker att det är högst tveksamt att svenska skattepengar ska läggas på att finansiera den här typen av politiskt laddad verksamhet långt bortom Sveriges gränser – och ifrågasätter vidare hur man i efterhand ska kunna avgöra om satsningen gett önskvärda resultat.

Trovärdighet – grunden i vår journalistik sedan 2012

Nya Dagbladets position är unik i det svenska medielandskapet. NyD är oberoende på riktigt. Tidningen ägs och kontrolleras inom den egna redaktionen – inte av stora mediekonglomerat eller utländska intressen.

Sedan grundandet 2012 har grunden i vår oberoende journalistik varit balans och trovärdighet framför sensationsjournalistik och snabba klick. NyD är Sveriges bredaste helt oberoende dagstidning och står helt fri från politiska partier och industriintressen.

NyD erhåller inget presstöd och finansieras genom läsardonationer och annonser. Läs mer om våra pressetiska riktlinjer här.

Kriminella nätverk plundrar Sverige – Ekobrottsmyndigheten varnar för systemkollaps

Organiserade brottsligheten

publicerad Idag 9:24
– av Redaktionen
Enligt Jermsten hotas "samhällets grundläggande funktioner" nu av den organiserade brottslighetens framfart.

Den organiserade ekonomiska brottsligheten växer snabbt i Sverige. Enligt Ekobrottsmyndighetens nye generaldirektör Rikard Jermsten uppgår den kriminella ekonomin till mer än 150 miljarder kronor – varje år, och är idag att betrakta som ett systemhot.

– Det är värre än jag trodde. Vi som samhälle finansierar den brottslighet som vi är satta att motverka, säger han.

I sin senaste lägesbild beskriver Ekobrottsmyndigheten en utveckling där brotten blir alltmer komplexa och omfattande – och där vinsterna ökar kraftigt. Penningtvätt genom avancerade bolagsupplägg pekas ut som en central del av den gängkriminella ekonomin.

– Tidigare kunde brottsvinsterna i våra utredningar handla om tiotals miljoner kronor. I dag ser vi vinster långt över 100 miljoner i enskilda ärenden, förklarar Jermsten.

Särskilt utsatta är välfärdssystemen, där kriminella nätverk plundrar offentliga resurser genom falska bolag, bluffakturor och identitetskapning. Men även banker, pensionssystem och stora bygg- och infrastrukturprojekt har blivit mål för organiserad brottslighet.

”Hotar samhällets grundläggande funktioner”

Den ofta citerade siffran – att den kriminella ekonomin i Sverige omsätter 150 miljarder kronor – är sannolikt i underkant, enligt Jermsten.

Ekonomisk brottslighet växer i omfattning och hotar samhällets grundläggande funktioner. Den undergräver förtroendet för staten, försvagar statsfinanserna och skadar välfärdssystemen”, konstaterar myndigheten i sin rapport.

Jermsten beskriver konsekvenserna som dubbla: dels förlorar samhället skatteintäkter som skulle ha gått till vård, skola och omsorg – dels används pengarna istället till att finansiera annan brottslighet. Om brottsligheten blir för omfattande tror han också att hederliga medborgares vilja att betala skatt minskar.

– När kriminella stjäl skattemedel från staten är vi alla förlorare. Samtidigt snedvrids konkurrensen i näringslivet, och det får långsiktiga, allvarliga följder.

Inga snabba lösningar

Några snabba lösningar finns inte, enligt myndigheten, men för att stärka motståndskraften vill man se flera åtgärder: det ska bli svårare att starta eller ta över bolag i kriminella syften, lättare att kontrollera företags företrädare och svårare att utnyttja andras identiteter.

Även offentliga upphandlingar måste skärpas för att hålla den organiserade brottsligheten utanför, och tillsynsmyndigheternas kontrollfunktioner behöver stärkas. Ekobrottsmyndigheten föreslår också generellt hårdare straff för ekonomisk brottslighet.

– Utvecklingen går åt fel håll. Hela samhället behöver nu bygga upp sin motståndskraft, säger Rikard Jermsten.

Trovärdighet – grunden i vår journalistik sedan 2012

Nya Dagbladets position är unik i det svenska medielandskapet. NyD är oberoende på riktigt. Tidningen ägs och kontrolleras inom den egna redaktionen – inte av stora mediekonglomerat eller utländska intressen.

Sedan grundandet 2012 har grunden i vår oberoende journalistik varit balans och trovärdighet framför sensationsjournalistik och snabba klick. NyD är Sveriges bredaste helt oberoende dagstidning och står helt fri från politiska partier och industriintressen.

NyD erhåller inget presstöd och finansieras genom läsardonationer och annonser. Läs mer om våra pressetiska riktlinjer här.

Anna-Karin Hatt: ”Centerpartiets klimatpolitik är vad världen behöver”

Klimatöverdrifterna

publicerad Igår 7:13
– av Redaktionen
Enligt Anna-Karin Hatt ska C bli det "gröna liberala alternativet" i svensk politik.

Centerpartiets nyvalda ledare Anna-Karin Hatt slår fast att hennes parti ska göra allt för att få Sverige att fokusera ännu mer på klimatrelaterade satsningar av olika slag.

Inte bara vill hon höja de svenska klimatmålen ytterligare – hon lovar också att ”sänka” den regering som inte tar klimatarbetet på tillräckligt stort allvar.

– Vi i Centerpartiet tar klimatfrågan på allvar. Oss kan ni lita på! Varje regering där Centerpartiet ingår kommer att vara en regering som sätter verkningsfullt klimatarbete i högsätet, förkunnade Hatt under partiets extrastämma i helgen.

– Varje regering som medvetet väljer att sänka Sveriges klimatambitioner, det kommer att vara en regering som också får räkna med att sänkas av Centerpartiet, fortsatte hon.

Enligt C-ledaren har ”den svenska klimatpolitiken krackelerat” under Tidöpartiernas styre, och hon beskriver det som ett ”gigantiskt svek” att Sverige i dag inte ser ut att nå upp till de klimatmål som tidigare regeringar satt upp.

– Men i stället för att göra det som varje ansvarsfull regering borde göra – skärpa politiken – så väljer den här regeringen att se över målen. Det är ju knappt man tror det är sant, beklagade Hatt och lovade att göra sitt yttersta för ”att Sverige ska bli ett föredöme i klimatarbetet igen”.

Ska bli det självklara ”gröna liberala alternativet”

Bland annat utlovas det klimatskatteformer som ska göra ”hållbara val billigare och fossila dyrare” – med stort fokus på att bygga ut icke fossila energikällor som vatten-, vind-, sol- och kärnkraft.

– Centerpartiets klimatpolitik är vad Sverige och världen behöver, inte minst när länder som USA numera frånsäger sig allt klimatansvar, deklarerade hon och skröt om hur partiets klimatpolitik en gång i tiden uppmärksammats av den tidigare amerikanske presidenten Barack Obama under ett besök.

– Tillsammans med statsministern fick jag äran att ta med president Obama till Kungliga Tekniska Högskolan i Stockholm, och den ännu större äran att berätta hur vi i Sverige – med långsiktigt fokus och effektiva styrmedel – hade ökat vår tillväxt och minskat våra klimatutsläpp, samtidigt. Vilket var hela skälet till att presidenten ville komma till Sverige och träffa oss. Då var Sverige ett föredöme. Det kan vi bli igen.

Under C-toppens ledarskap ska Centerpartiet profilera sig ännu hårdare som det självklara ”gröna liberala alternativet” i svensk politik – och trots att partiet ligger och skvalpar på runt fyra procent av väljarstödet hävdas det att många svenskar i själva verket längtar efter ett sådant parti.

Trovärdighet – grunden i vår journalistik sedan 2012

Nya Dagbladets position är unik i det svenska medielandskapet. NyD är oberoende på riktigt. Tidningen ägs och kontrolleras inom den egna redaktionen – inte av stora mediekonglomerat eller utländska intressen.

Sedan grundandet 2012 har grunden i vår oberoende journalistik varit balans och trovärdighet framför sensationsjournalistik och snabba klick. NyD är Sveriges bredaste helt oberoende dagstidning och står helt fri från politiska partier och industriintressen.

NyD erhåller inget presstöd och finansieras genom läsardonationer och annonser. Läs mer om våra pressetiska riktlinjer här.

Kyrkoherde döms för påhittade mordhot – slipper fängelse

publicerad 4 maj 2025
– av Redaktionen
Enligt en tidigare kollega fylldes Nordqvist med "positiv energi" varje gång det kom ett nytt "mordhot".

Kyrkoherden Cathrine Nordqvist anmälde till polisen att hon utsatts för återkommande grova mordhot – och miljonbelopp av svenskarnas skattepengar lades på olika säkerhetsåtgärder för att skydda henne.

Någon verklig hotbild fanns dock aldrig – och hotbreven hade författats av kyrkoherden själv, men trots att brottsligheten varit systematisk slipper hon dock fängelsestraff.

Redan under hösten 2021 började Nordqvist, som vid tidpunkten var anställd vid Svenska Kyrkan i Bro, polisanmäla påstådda mordhot, ofta med bibliska förtecken.

Din tid är snart slut. Då ska du DÖ och jag kommer för att befria dig!”, stod det att läsa i ett av flera liknande brev.

Andra brev innehöll knivar, och det påstods där att kvinnan skulle utsättas för grovt våld på grund av sitt arbete inom kyrkan. Polisen tog anklagelserna på mycket stort allvar och satte in olika säkerhetsåtgärder – åtgärder som skattebetalarna fick bekosta.

Misshandlad av maskerad man?

Nordqvist påstod också vid ett flertal tillfällen att någon förföljde henne vilket resulterade i ett 20-tal polisutryckningar – men utan att någon misstänkt gärningsman kunde gripas.

”Mordhoten” hade nästan alltid ett bibliskt tema. Montage. Foto: Polisen

2023 eskalerade situationen ytterligare – plötsligt påstod Nordqvist att en maskerad man misshandlat henne – och hon fördes till sjukhus där hon också opererades. Samtidigt bedömde både polis och sjukhuspersonal att kvinnans berättelse framstod som ytterst osannolikt – och en utredning om falskt larm inleddes.

Under utredningens gång framgick det att det inte bara var misshandeln som var påhittad – även hotbreven var falska – och kvinnan hade av oklar anledning skickat hotbreven till sig själv. Nu har hon dömts i Attunda tingsrätt för 10 fall av falskt larm.

”Blev hög av hotbreven”

Varför kyrkoherden velat förslösa polisens och skattebetalarnas resurser under flera år genom att fantisera ihop och anmäla diverse hot mot sin person är inte helt klart – men en tidigare kollega berättade under rättegången att Nordqvist blev på mycket gott humör varje gång det kom ett nytt ”hot”.

– Det var en positiv energi. Hon blev hög av att det kom hotbrev.

Trots att brottsligheten varit systematisk slipper kvinnan fängelsestraff utan döms istället till villkorlig dom. 2023 köptes hon ut från Bros församling för knappt 900 000 kronor.

Trots att det handlar om ett stort antal falska hot som polisanmälts bedöms inte brottet som grovt, och Nordqvist anses inte heller kunna dömas för polisanmälningar som hennes make eller andra personer gjort efter att hon larmat om att hon blivit mordhotad.

Trovärdighet – grunden i vår journalistik sedan 2012

Nya Dagbladets position är unik i det svenska medielandskapet. NyD är oberoende på riktigt. Tidningen ägs och kontrolleras inom den egna redaktionen – inte av stora mediekonglomerat eller utländska intressen.

Sedan grundandet 2012 har grunden i vår oberoende journalistik varit balans och trovärdighet framför sensationsjournalistik och snabba klick. NyD är Sveriges bredaste helt oberoende dagstidning och står helt fri från politiska partier och industriintressen.

NyD erhåller inget presstöd och finansieras genom läsardonationer och annonser. Läs mer om våra pressetiska riktlinjer här.

Missa inte en nyhet igen!

Anmäl dig till vårt nyhetsbrev idag!

Ta del av ocensurerade nyheter – fria från industriintressen och politisk korrekthet från Sveriges bredaste helt oberoende dagstidning – varje vecka.