Svenska kraftnät varnar för en kritisk elbrist i södra Sverige i vinter motsvarande produktionen från sju kärnkraftsreaktorer. En ny rapport visar att elområde SE4, södra Götaland inklusive Skåne, är särskilt utsatt.
Prognosen pekar på en effektbrist på 7 700 MWh/h under en normalvinter i SE3 och SE4. Orsaken är otillräcklig planerbar produktion i förhållande till förbrukningen.
Malin Johansson, energi- och klimatansvarig på branschorganisationen IKEM, efterlyser snabba lösningar:
– Det här bekräftar att vi snabbt behöver bygga ny kapacitet i form av gasturbiner och batterier som kan jämna ut topparna och klara effekten i södra Sverige, särskilt under kalla, vindstilla vinterdagar.
Import erbjuder inte heller någon säker räddning, eftersom grannländernas elsystem ofta är lika ansträngda:
”Analyserna av importmöjligheterna från närliggande länder visar att de flesta, liksom Sverige, är beroende av import vid ansträngda situationer. Det indikerar att importmöjligheterna från våra grannländer vid dessa tidpunkter kan vara begränsade om bristsituationer skulle inträffa samtidigt”, skriver Svenska kraftnät.
– Det är inte en nyhet att om det inte blåser i Danmark blåser det inte heller i Skåne. Varje land måste ta ansvar för sitt elsystem. Vi kan inte förlita oss på grannländerna, säger Malin Johansson.
”Ska kunna producera dygnet runt”
Svenska kraftnät lyfter förbrukarflexibilitet och lagring som lösningar, men Johansson är skeptisk:
– Varför ska vi skapa en marknad där industrin tvingas bli flexibel? Det är inte så att vi har ett högt förädlingsvärde av att sälja el till andra länder. Industrin ska kunna producera dygnet runt för att gynna tillväxten och välfärden i Sverige.
Överföringskapaciteten mellan SE3 och SE4 räcker inte under höglasttimmar, vilket driver upp elpriserna i SE4. Rapporten ERAA 2024 bekräftar att marginalerna krymper i södra Sverige, där efterfrågan ökar medan överföringen från norr är begränsad. Situationen kräver akuta åtgärder för att säkra elförsörjningen.
I rapporten påpekas att Europas elsystem riskerar att bli alltmer sårbart för effektbrist. Trots omfattande satsningar på vind- och solkraft saknas en realistisk plan för att ersätta den fossila elproduktion som avvecklas av ekonomiska skäl. Följden kan bli att ny kapacitet inte byggs ut i tid, vilket hotar försörjningstryggheten.