Kanarieöarnas turistorganisation vill locka ännu fler köpstarka hbtq-personer till turistmålet och lanserar därför kampanjen Pride året runt.
– Målet är att de ska välja vårt resmål för sin nästa sommarsemester och njuta av den mångfald och det goda klimat som kännetecknar oss året runt, förklarar Juli Pérez, ansvarig för kampanjen.
Det är framförallt hbtq-personer från Spanien, Storbritannien, Tyskland och Frankrike och Italien som man vill locka till ögruppen, och turistorganisationen ska därför göra vad man kan för att dessa ska bli ”berörda och fascinerade av vad Kanarieöarna har att erbjuda”.
Ett skäl till att man riktar in sig på just denna nischade grupp är att hbtq-turister påstås spendera omkring fyra gånger mer pengar än andra besökare i genomsnitt, vilket gör dem till en attraktiv målgrupp, skriver gaytidningen QX.
”Hbtq-vänliga aktiviteter”
Det har uppskattats att cirka 650 000 hbtq-turister besökte öarna förra året, och att detta då genererat intäkter på cirka 1,2 miljarder euro, turistintäkter som man alltså hoppas ska öka ytterligare genom att etablera Kanarieöarna som ett självklart resmål för målgruppen.
”På den populära ögruppen finns ett brett utbud av hbtqi+ vänliga aktiviteter och platser. Något som kampanjen vill bredda – från boenden och nattliv till specifika evenemang”, skriver gaytidningen vidare och betonar att ”Kanarieöarnas turistorganisations mål är att göra Kanarieöarna till det ledande resmålet för regnbågsturister”.
Enligt Canariajournalen som skriver om öarna utifrån ett nordiskt perspektiv har Kanarieöarna redan varit ”en erkänd destination för HBTQI-resenärer i över 50 år” – bland annat genom att det anordnats ett stort antal Pridearrangemang, dragqueen-event och olika gayfestivaler.
Det finns också ett stort antal nischade gay- och bastuklubbar på öarna och många hotell och boenden har länge valt att marknadsföra sig som särskilt ”gayvänliga”.