Rättegången närmar sig – hjälp Nya Dagbladet i mål i bankstriden!
44 890 kr av 250 000 kr insamlade. Rätten till ett bankkonto är grundläggande – stöd vår stämningsprocess genom Swish till 123 611 30 21 eller andra donationsalternativ.
I Thomas Vinterbergs kritikerhyllade film ”En runda till” möter vi fyra lärare som tycker att livet blivit slentrian och vill pröva på någonting nytt för att piffa upp saker och ting. De fyra lärarkollegorna är alla uttråkade men Mads Mikkelsens karaktär Martin, tillika huvudpersonen i dramat, känner av monotonin och missmodet som värst. Den förut så stela och utleda läraren går tillsammans med sina kollegor med på att pröva den norske psykiatern Finn Skårderuds kontroversiella teori om att människorna föddes med 0,5 promille för lite alkohol i blodet. Tillsammans beslutar de sig för att testa teorin.
Till en början ger det bara positiva effekter, men senare i filmen börjar komplikationer uppstå. Vinterbergs film skiftar mellan det komiska och det tragiska. Det hela är en tänkvärd film på flera sätt, inte bara när det gäller skandinavisk alkoholkultur utan även när det gäller livet i stort och att ta vara på de bra stunderna vi har med våra vänner och anhöriga.
Filmen verkar precis innan slutminuterna bli en klassiker, inte långt ifrån Vinterbergs tidigare mästerverk Festen men tappar tyvärr rätt rejält i kvalitét och sensmoral under filmens upplösning, som snarare blir ett antiklimax. En runda till är en film som hade en väldig potential men tyvärr kraschade lite innan den hann landa. Man skulle kunna kalla det för ett aborterat foster till ett mästerverk, en film som hade en väldigt intressant och tänkvärd handling men som tyvärr inte levererar det som den hade kunnat leverera.
Skådespelarprestationerna är på topp och man lever sig verkligen in i deras respektive karaktärer. Thomas Bo Larsen spelar exempelvis utmärkt sin roll som den luttrade gympaläraren Tommy, som egentligen gillar sitt yrke även om han delvis börjat tröttna på det.
En runda till är en underhållande film som hade kunnat bli ihågkommen som något betydligt mer än bara underhållning. Vill man dock ha god underhållning i dessa mörka coronatider så rekommenderar jag den, även om jag inte kan instämma i kritikerkårens enormt starka lovprisande av filmen.
Christian Pavón
En runda till är regisserad av Thomas Vinterberg som tidigare följt det så kallade Dogmamanifestet, det vill säga en slags stilren idé om hur man ska utforma film, och vars huvudskapare anses vara Lars Von Trier.
Thomas har tidigare också regisserat det omsusade mästerverket Festen som handlar om en son som på en fest erkänner sexuella övergrepp som han blivit utsatt för av sin far. Han har även regisserat Jakten, en film som tar upp problematiken med falska anklagelser och beskyllningar. Thomas har blivit nominerad till 63 filmpris och vunnit 69, däribland den prestigefyllda BAFA-award.
Trovärdighet – grunden i vår journalistik sedan 2012
Nya Dagbladets position är unik i det svenska medielandskapet. NyD är oberoende på riktigt. Tidningen ägs och kontrolleras inom den egna redaktionen – inte av stora mediekonglomerat eller utländska intressen.
Sedan grundandet 2012 har grunden i vår oberoende journalistik varit balans och trovärdighet framför sensationsjournalistik och snabba klick. NyD är Sveriges bredaste helt oberoende dagstidning och står helt fri från politiska partier och industriintressen.
NyD erhåller inget presstöd och finansieras genom läsardonationer och annonser. Läs mer om våra pressetiska riktlinjer här.
Rättegången närmar sig – hjälp Nya Dagbladet i mål i bankstriden!
44 890 kr av 250 000 kr insamlade. Rätten till ett bankkonto är grundläggande – stöd vår stämningsprocess genom Swish till 123 611 30 21 eller andra donationsalternativ.
Ett av naturens verkliga vidunder är den isländska vulkanen Snæfellsjökull. Mest känd är den från Jules Vernes roman ”Resan till Jordens medelpunkt”, men även i modern tid är den ett mycket uppskattat besöksmål.
Den isländska folktron betonar samtidigt vikten av att besökare måste ha respekt för det dolda folket som bor där, annars kan det gå mycket illa.
Halvön Snæfellsnes på västra Island är kantad av glimmande glaciärer, vattenfall och höga klippor. Små pittoreska byar utgör befolkningen på halvön som lokalt ofta brukar kallas för ”Island i miniatyr”. Även från Reykjaviks mumlande storstadsbrus kan man skymta den glaciärtäckta vulkanen Snæfellsjökull. Toppen mäter 1 446 meter över havet och är den centrala delen av nationalparken som upprättades kring området år 2001. I nationalparken finns en svindlande och ovanlig variation av natur med bland annat mossklädda lavafält och småstensstränder. Den 700 000 år gamla vulkanen anses vara aktiv, trots att den inte haft utbrott på omkring 1 800 år.
Till Jordens medelpunkt
Mest känd har platsen möjligen blivit i litteraturen. 1864 släppte den franske författaren Jules Verne äventyrsromanen ”Resan till Jordens medelpunkt”, eller ”Voyage au centre de la Terre”, där den tyske professorn Lidenbrock hittar gamla isländska dokument som beskriver hur man tar sig till jordens medelpunkt. Tillsammans med sin brorson Axel och guiden Hans reser de till just Snæfellsjökull, där resan till jordens medelpunkt börjar. Boken räknas som en klassiker och en av de mest populära äventyrsböckerna genom tiderna.
Gatklettur. Foto: iStock/Irina Danilova
Höga toppar och djupa grottor
Tyvärr finns ingen väg till Jordens medelpunkt i vulkanen (vad man vet…). Det går däremot alldeles utmärkt att vandra till toppen. Det ska ta ungefär åtta timmar fram och tillbaka. I fiskebyn Hellnar finns information kring vandringsleden upp på toppen och även ett stort antal andra leder man kan följa kring den enastående naturen.
Kombinationen av vulkanisk terräng, glaciärpåverkan och närheten till havet skapar ett unikt ekosystem som hyser en mängd olika livsformer. På vandringslederna kan man därför stöta på sälar, lunnefåglar eller fjällrävar. Det är heller inte ovanligt att se delfiner och späckhuggare i havet. Vulkanklimatet är hårt, särskilt nära vulkanen, men visar också på naturens otroliga anpassningsförmåga. Närmare vulkanen dominerar därför mossor och lavar, som tål mer kyla. På lägre höjder växer arktiska vildblommor, som exempelvis islandstimjan och blå havslavendel.
I området finns också ett antal vackra vattenfall som sätter ton på landskapet. Ett exempel är vattenfallet Svöðufoss, som ligger i närheten av glaciären. Det är tio meter och har tack vare de omkringliggande glaciärerna ett rikt vattenflöde året om.
Vid Djúpalónssandur stiger man in i ett riktigt lavalandskap. Där finns olika stenformationer som skapats av lavan för länge sedan. Följer man Nautastígur, tjurens stig, kommer man bland annat till den udda stenen Gatklettur, som har ett stort hål i sig, och genom hålet kan man se vulkanen i bakgrunden. I området finns även ett gäng laguner där det finns färskt vatten och tar man sig ner på Black Lava Pearl Beach får man se ett myller av svarta, släta stenar. Dessa kallas Djúpalónsperlur, vilket översätts till pärlor från Djúpalón. Lavastenarna har blivit släta efter att ha blivit polerade av havet.
I närheten av vulkanen finns även lavagrottan Vatnshellir. Den 200 meter långa grottan formades för omkring 8 000 år sedan av ett utbrott. Där inne kan man lära sig om både Islands geologi och vad det är för troll som lurar där nere. På den djupaste punkten kan man få uppleva vad totalt mörker innebär när lamporna släcks ner.
Bland alver och troll
På tal om troll är både Snæfellsnes och Snæfellsjökull kopplade till mycken folktro på Island. Enligt Bård snäfellsasens saga, på isländska Bárðar saga snæfellsáss, var det halvjätten Bárður Snæfellsás som grundade halvön och gav den dess namn. Han beskrivs vara från en kunglig ätt av jättar och troll, men också vara till hälften människa.
Bárðars far Kung Dumbar var hälften titan och hälften jätte, som kidnappade människan Mjöll till sin fru. I Norge år 900 föddes sedan Bárðar, som var det äldsta syskonet. Han var en stilig man och fick ofta höra att han liknade sin vackra moder Mjöll. På Island sägs det att den vackraste, vitaste snön fick sitt namn efter hans mors hudfärg – Mjöll. Enligt utsaga använder man fortfarande just ordet ”Mjöll” när man beskriver vacker vit snö som faller i stilla väder.
Staty av Bárður Snæfellsás. Foto: Theo Crazzolara/CC BY 2.0
Bárðar bosatte sig på halvön tillsammans med sin fru, sina nio döttrar, sin halvbror Þorkell och hans två söner. Enligt legenden lekte brorsönerna, som hette Rauðfeldr och Sölvi, och döttrarna ofta, men en dag gick allt snett. Båda brorsönerna lekte med dottern Helga då Rauðfeldr knuffade henne hårt. Hon föll mot ett isberg, som drev mot drivisen i den starka vinden. Sedan försvann hon in i dimman. När Bárðar fick höra om händelsen rusade han till sin halvbrors hem och tog båda brorsönerna under armarna, som var elva och tolv år gamla, och därefter kastade han först Rauðfeldr nerför en stor ravin i ett fall som förståeligt nog dödade den unge pojken. Sedan kastade han även Sölvi utför en klippa där pojken dog när hans skalle krossades. Än idag kallas ravinen Rauðfeldsgjá och klippan Sölvahamar. Þorkell sökte nu efter hämnd på sin bror och de slogs, Bárðar bröt sedan benet på sin halvbror som sedan beslutade sig för att lämna Snæfellsnes och människorna för gott. Efter denna familjetragedi försvann Bárðar in i glaciären Snæfellsjökull och blev beskyddare av området. Än idag sägs han bara komma ut för att hjälpa människor i nöd, exempelvis mot troll och annat. Det Bárðar inte visste var att hans dotter Helga faktiskt överlevde och hamnade på Grönland, där hon hade egna äventyr. Senare kom hon tillbaka för att besöka sin far i glaciären.
Mycket på halvön är döpt efter Bárðar och hela området är starkt kopplat till den tragiska sagan om hans liv. I fiskebyn Arnarstapi finns en staty av halvjätten. Besöker man fiskebyn är också ett tips att kika in de spektakulära konstverk som finns vid kusten, nämligen basaltklipporna som är skapade helt utav havets kraft. Just basalt är en lavabergart och har skapats när lavan svalnat.
Det finns även andra väsen kopplade till platsen. Likt resten av Norden är även Island starkt präglat av folktrons väsen, och det är fortfarande i modern tid en viktig del av kulturen. Dessa väsen är starkt kopplade till naturen och ses ofta som beskyddare av den. Många berättelser handlar om hur de kan påverka människor som besöker platsen, både genom att skydda och varna, men också bestraffa dem som inte visar respekt.
Kring och i berget sägs det bo både jättar och troll. Även huldufólk ska det finnas gott om, vilka sägs leva parallellt med människorna och ofta beskrivs som alver. Ofta kallas de ”det dolda folket” – just eftersom de för ett vanligt mänskligt öga är osynliga. Till utseendet ska de likna människor, men vara vackrare, längre och slankare. Huldufólk beskrivs som överfysiska men lever samtidigt helt vanliga liv i sin egen sfär, likt människan.
Den rödfärgade, gigantiska stenen Söngklettur, som översätts till ”den sjungande stenen”, vid Djúpalónssandur sägs vara alvernas kyrka. Enligt legenden var det hit som Bárður och hans män först kom, och den fick sitt namn eftersom grottan verkade svara på allt de sa med ett eko. Så länge man kommer ihåg att be alverna om tillåtelse är det helt okej att vistas kring, och gå in i grottan. Respekt betonas starkt inom isländsk folktro, där det varnas för att det kan gå riktigt illa om man inte hyser sådan för de osynliga.
Här inne myllrar det av olika inristningar, en del över 500 år gamla. Åtskilliga människor har använt grottan som skydd under tidens gång och har i samband med detta ristat in små meddelanden eller sina initialer. Det är dock förbjudet att rista in nya meddelanden.
Foto: Eric Kilby/CC BY-SA 2.0
En av de kraftfullaste platserna
Vissa menar att Jorden är uppdelad i sju stora energicentra, eller ”chakrapunkter”. Inom nyandliga kretsar beskrivs Snæfellsjökull ofta som hjärtchakrat och av denna anledning söker sig åtskilliga spirituella utövare och andra till vulkanen – för att samla kraft, främja läkning, utöva ceremonier eller bara meditera.
Stenar likt Djúpalónsperlur är vanliga kring hela kusten och kallas ofta för ”orkusteinar”, eller kraftstenar, något många brukar samla och ta med sig hem. Vissa menar istället att de är skyddade och inte bör tas från platsen, exempelvis sägs det att det bor huldufólk kring Djúpalónssandur, som beskrivs ovan, och att man därför inte bör ta de svarta stenarna som finns kring platsen. Vissa berättar om hur man tagit hem en sten för att sedan drabbas av olycka.
Att ta med sig sina egna kristaller och ladda dem kring vulkanen är också vanligt, då det sägs att energin ska vara extremt kraftfull.
Åtskilliga besökare säger sig ha svårt att sova på halvön. Vissa menar att det kan bero på den magnetiska energin som utstrålar från vulkanen. Vulkanen sägs också ha en kraft som får människor att vilja återvända dit igen.
Djúpalónsperlur. Foto: Tim Hodson/CC BY 2.0
Utomjordingar på besök
På grund av platsens kraftfulla energier är det också åtskilliga som spekulerat kring att det är just till Snæfellsjökull som utomjordingar skulle besöka om de kom till jorden. Det var åtminstone hundratals personer övertygade om under vintern den femte november 1993, då människor från hela världen reste till vulkanen för att bevittna besök från utomjordingar, enligt Reykjavik Grapevine. Enligt utsaga ska telepatiska personer ha haft kontakt med andra planeter och fått just detta specifika datum och plats frammanade i sina huvuden. 500 personer från olika delar av världen blev så pass övertygade att de tog sig dit denna kalla vinterkväll, men det kom inga utomjordingar på besök, som man vet åtminstone. I glad anda sköts istället fyrverkerier upp som symbol för intergalaktisk vänskap. Frågan är dock om smällarna i luften verkligen gav ett särskilt vänligt intryck …
Skeppsvrak
När man besöker området kring Djúpalónssandur kan man också se järndelar ligga på stranden. Dessa är från den brittiska trålaren Epine GY7 som förliste den 13 mars 1948. Den ödesdigra natten kom en fruktansvärd snöstorm som gjorde att man tappade kontroll över fartyget och många föll överbord. Invånare från närliggande byar lyckades dra ut ett rep till det förlista fartyget och räddade fem män. Däremot överlevde inte 14 av männen ombord och flera av dem är än idag förlorade till havet.
Resterna från trålaren har sedan dess legat kvar på stranden som ett minne och är skyddade, vilket innebär att man inte får flytta eller röra dem.
Trovärdighet – grunden i vår journalistik sedan 2012
Nya Dagbladets position är unik i det svenska medielandskapet. NyD är oberoende på riktigt. Tidningen ägs och kontrolleras inom den egna redaktionen – inte av stora mediekonglomerat eller utländska intressen.
Sedan grundandet 2012 har grunden i vår oberoende journalistik varit balans och trovärdighet framför sensationsjournalistik och snabba klick. NyD är Sveriges bredaste helt oberoende dagstidning och står helt fri från politiska partier och industriintressen.
NyD erhåller inget presstöd och finansieras genom läsardonationer och annonser. Läs mer om våra pressetiska riktlinjer här.
Rättegången närmar sig – hjälp Nya Dagbladet i mål i bankstriden!
44 890 kr av 250 000 kr insamlade. Rätten till ett bankkonto är grundläggande – stöd vår stämningsprocess genom Swish till 123 611 30 21 eller andra donationsalternativ.
IO Interactives kommande spel 007 First Light ser ut att återuppliva mycket av James Bonds klassiska anda kombinerat med en nytolkning av agenten som inte kompromissar med tidlös underhållning. Spelet, som förväntas släppas 2026, har skapat försiktig entusiasm bland många fans som längtar efter en mer klassisk Bond-upplevelse.
007 First Light presenterades officiellt den 4 juni i samband med eventet Sony Interactive Entertainments State of Play. Trailern bjuder in spelare till en originell James Bond-historia som tycks fånga mycket av den klassiska agentens essens.
Spelet sägs inspireras till stor del av författaren Ian Flemings romaner och noveller. Exempelvis har James Bond här sitt ärr på högra kinden – helt i linje med Flemings vision av agent 007.
Tuffa slagsmål, biljakter, smygande spionage och tekniska prylar uppges vara andra härliga ingredienser – allt förpackat i IO Interactives Glacier-motor.
Att välja ledmotivet, komponerat av Bond-legendar John Barry, till ikoniska I Hennes Majestäts Hemliga Tjänst, är nog ingen slump. Ledmotivet är ett av de mest ikoniska i Bond-historien och förknippas med raffinerad spänning, kärlek och oslagbar stil.
Att höra den i trailern är för undertecknad som att kliva in i en tidsmaskin, tillbaka till en tid då 007 var en symbol för frihet och individualism. På plattformen X har fans reagerat med glädje över att återigen höra musiken.
Enligt spelbolagets vd, Hakan Abrak, vill man skapa en James Bond som spelare kan kalla sin egen och växa med – som inte är bunden till en enskild filmskådespelare – utan en nytolkning som andas klassisk spionromantik och action.
– Varje Bondfilm definierar på sätt och vis en generation och det är fantastiskt hur de fortsätter att förnya sig under så många år. Så vi är inte bara inspirerade av en film, eller spel och vad som helst. Vi är inspirerade av hela grejen och suger bara in saker i oss för att skapa en originell Bond, en originell historia, men som är helt sann och igenkännbar i de värden som finns i Bond, uttryckte Abrak i en intervju med gameradar.
Amazon MGM Studios (som tog över kreativ kontroll av Bond-franchisen tidigare i år efter förvärvet av MGM 2021) visar med 007 First Light att man kanske vill återuppliva den klassiska Bond-andan för att vinna tillbaka fansens förtroende.
Spelet förväntas (men är ännu inte bekräftat) släppas 2026, initialt för Nintendo Switch 2, med troliga releaser även för PlayStation 5, Xbox Series X/S och PC.
För fans av den klassiska James Bond-andan, i spänd förväntan på Bond 26, kan 007 First Light hoppeligen vara en ljusglimt – en påminnelse om att vissa ikoner aldrig behöver anpassas för att överleva.
Trovärdighet – grunden i vår journalistik sedan 2012
Nya Dagbladets position är unik i det svenska medielandskapet. NyD är oberoende på riktigt. Tidningen ägs och kontrolleras inom den egna redaktionen – inte av stora mediekonglomerat eller utländska intressen.
Sedan grundandet 2012 har grunden i vår oberoende journalistik varit balans och trovärdighet framför sensationsjournalistik och snabba klick. NyD är Sveriges bredaste helt oberoende dagstidning och står helt fri från politiska partier och industriintressen.
NyD erhåller inget presstöd och finansieras genom läsardonationer och annonser. Läs mer om våra pressetiska riktlinjer här.
Rättegången närmar sig – hjälp Nya Dagbladet i mål i bankstriden!
44 890 kr av 250 000 kr insamlade. Rätten till ett bankkonto är grundläggande – stöd vår stämningsprocess genom Swish till 123 611 30 21 eller andra donationsalternativ.
Det kanadensiska porrkonglomeratet Aylo, som äger pornografiska sajter som Pornhub, RedTube och YouPorn, har blockerat tillgången till sina plattformar i Frankrike.
Beslutet är en protest mot en ny fransk lag som kräver att porrsajterna inför åldersverifiering för att skydda minderåriga från olämpligt och skadligt innehåll.
Den så kallade SREN-lagen antogs 2023 och ger sajterna möjlighet att införa en fungerande åldersverifiering fram till lördag. Om kraven inte uppfylls kan den franska mediemyndigheten Arcom besluta om blockering och utdöma böter.
Aylo meddelade att tillgången till deras plattformar i Frankrike stoppas från och med idag, onsdag, och fördömer samtidigt den franska regeringens ansträngningar.
”Jag kan bekräfta att Aylo har fattat det svåra beslutet att stänga av tillgången till sina användaruppladdade plattformar (Pornhub, YouPorn, RedTube) i Frankrike. Vi kommer att använda våra plattformar för att direkt adressera den franska allmänheten”, kommenterade en talesman för Pornhub.
Rabbinen och advokaten Solomon Friedman hävdar att han vill göra porrindustrin mer ”etisk”. Foto: faksimil/Valuetainment/X
”Au revoir”
– Det är en fråga om att sätta våra värderingar först, och det innebär att kommunicera direkt med det franska folket för att berätta vad deras regering vägrar att berätta för dem, hävdade rabbinen Solomon Friedman, partner på Ethical Capital Partners som äger Aylo, i ett kortare pressmeddelande på tisdagen.
Han förkastade lagen och beskrev den som ”ineffektiv”, ”farlig” och ”potentiellt integritetskränkande”, och hänvisade till ett meddelande som Aylos plattformar kommer att visa för franska användare från och med onsdag.
Frankrikes jämställdhetsminister Aurore Bergé tar dock mycket lätt på porrjättens klagomål och svarade på beskedet genom att skriva ”au revoir” (tack och hej) på X, och tillade att ”det kommer att finnas mindre våldsamt, nedvärderande och förödmjukande innehåll tillgängligt för minderåriga i Frankrike”.
”Om Aylo hellre vill lämna Frankrike än att tillämpa våra lagar, är de fria att göra det”, kommenterade Clara Chappaz, Frankrikes biträdande minister för artificiell intelligens och digital teknik.
Protéger les mineurs, c’est notre engagement, notre responsabilité.
Pornhub, YouPorn et Redtube refusent de se conformer à notre cadre légal et décident de partir. Tant mieux !
Il y aura moins de contenus violents, dégradants, humiliants accessibles aux mineurs en France.
Samtidigt meddelade EU:s tillsynsmyndigheter förra veckan att de utreder fyra stora porrsajter, däribland Pornhub, för misstänkta överträdelser av EU:s regler för digitalt innehåll. Reglerna kräver bland annat att barn skyddas från pornografiskt material genom effektiva åldersverifieringssystem.
Europeiska kommissionen uppger också att man har inlett formella förfaranden mot Pornhub, Stripchat, XNXX och XVideos inom ramen för EU:s internetlagstiftning Digital Services Act.
Aylo har uppgett att de är medvetna om utredningen och hävdar att de är ”fullt engagerade” i att säkerställa barns säkerhet online.
Pornhub har under flera år varit föremål för omfattande kritik. Sajten har anklagats för att tillåta uppladdning av videor utan tillräcklig kontroll av de medverkandes ålder, identitet eller samtycke. Flera personer har vittnat om att videor som visar sexuella övergrepp på dem, ibland när de var minderåriga, publicerats utan deras vetskap.
En granskning av The New York Times 2020 visade att sajten hyst material som kan klassas som barnpornografi. I spåren av avslöjandena valde betaljättarna Visa och Mastercard att tillfälligt stoppa transaktioner till plattformen. Pornhub har därefter infört vissa förändringar, bland annat genom att begränsa uppladdningar till verifierade konton och radera miljontals videor.
Mycket av kritiken består dock, eftersom många menar att Pornhub fortfarande saknar tillräcklig insyn i hur material laddas upp och sprids på plattformen. Kritiker pekar särskilt på att det fortfarande saknas tydliga system för att säkerställa att allt innehåll bygger på samtycke och att minderåriga inte förekommer i materialet
Trovärdighet – grunden i vår journalistik sedan 2012
Nya Dagbladets position är unik i det svenska medielandskapet. NyD är oberoende på riktigt. Tidningen ägs och kontrolleras inom den egna redaktionen – inte av stora mediekonglomerat eller utländska intressen.
Sedan grundandet 2012 har grunden i vår oberoende journalistik varit balans och trovärdighet framför sensationsjournalistik och snabba klick. NyD är Sveriges bredaste helt oberoende dagstidning och står helt fri från politiska partier och industriintressen.
NyD erhåller inget presstöd och finansieras genom läsardonationer och annonser. Läs mer om våra pressetiska riktlinjer här.
Rättegången närmar sig – hjälp Nya Dagbladet i mål i bankstriden!
44 890 kr av 250 000 kr insamlade. Rätten till ett bankkonto är grundläggande – stöd vår stämningsprocess genom Swish till 123 611 30 21 eller andra donationsalternativ.
Arkeologer i Norge har hittat en kvinna och en hund som begravts tillsammans i en vikingagrav. Kvinnan tros ha varit en betydelsefull person, då hon vilade i en båtgrav – ett tecken på hög status under vikingatiden.
Norrmännen Stig Rune Johannessen och Nils Arne Solvold var ute med sina metalldetektorer för ungefär två år sedan på en åker i sydöstra Norge. Då hittade männen två skålspännen, det vill säga ett slags spänne som var vanligt under vikingatiden, samt benrester. När arkeologer senare var på plats daterade man spännena till år 900–950 och förra veckan påbörjades utgrävningen. Där kunde man konstatera att det handlade om en båtgrav från vikingatiden.
Båten var dåligt bevarad, men man kunde slå fast att den varit omkring 5,4 meter lång. I mitten av båten låg benrester efter en kvinna och vid hennes fötter ett skelett av en hund.
– Om det var ett husdjur eller om den hade en praktisk funktion, är vi inte helt säkra på ännu. Men man kan kanske föreställa sig att det var ett djur som haft betydelse för personen medan hon levde, säger Anja Roth Niemi, forskare och ämnesansvarig för förvaltningsarkeologi vid Norges arktiske universitetsmuseum till norska statskanalen NRK.
Kvinnan hade också med sig en lie av järn, en skifferbryne, ett möjligt örhänge av brons, två skivformade pärlor som kan vara gjorda av bärnsten, samt det som kan vara ett vävsvärd av valben.
Speciellt fynd
Graven låg endast cirka 30 centimeter under marken nära ett garage och var en så kallad flatmarksgrav, det vill säga utan någon hög som annars var vanligt på vikingatiden. Dessa gravar är speciella eftersom de ofta är orörda när de väl hittas.
– Flatmarksgravarna är ganska spännande eftersom de har undgått uppmärksamhet då de inte är synliga på ytan, säger Neimi.
Nästa steg är att ta reda på om fynden kan berätta mer om kvinnan, hennes hälsotillstånd samt hur hennes samhälle såg ut. Vidare vill man försöka ta reda på vad för typ av hund som låg begravd med henne och hur den dog. Däremot är arkeologerna rätt säkra på att kvinnan tillhörde samhällets övre skikt.
– Bara det att bli begravd i en båt tyder på att det var en speciell person, och så har vi utrustningen som tyder på att det var en person av ganska hög rang. Åtminstone lokalt, och kanske även regionalt, säger Niemi.
Trovärdighet – grunden i vår journalistik sedan 2012
Nya Dagbladets position är unik i det svenska medielandskapet. NyD är oberoende på riktigt. Tidningen ägs och kontrolleras inom den egna redaktionen – inte av stora mediekonglomerat eller utländska intressen.
Sedan grundandet 2012 har grunden i vår oberoende journalistik varit balans och trovärdighet framför sensationsjournalistik och snabba klick. NyD är Sveriges bredaste helt oberoende dagstidning och står helt fri från politiska partier och industriintressen.
NyD erhåller inget presstöd och finansieras genom läsardonationer och annonser. Läs mer om våra pressetiska riktlinjer här.