Annons:

Rwanda: Vägen vidare 19 år efter folkmordet

Kigali - I dagarna är det 19 år sedan folkmordet i Rwanda ägde rum. Statliga satsningar på utbildning, bostäder och social service till de överlevande fortsätter samtidigt som många lever med minnena från de hundra dagar som blev ett så mörkt kapitel landets historia.

Uppdaterad 11 april 2023, Publicerad 15 april 2013
Ramadhan driver en modern farm i Rugina, Rwanda. Där odlar han bl.a. kål, persilja, morötter och auberginer.
Insamlingskampanj

Hjälp Nya Dagbladet att finnas kvar

Insamlat: 51 000,00 SEK 68% Mål: 75 000,00 SEK

Det finns inga exakta uppgifter över antalet dödade men det beräknas att 800 000 människor, i huvudsak tutsier men även hutuer, dödades under hundra dagar 1994. Folkmordet inleddes efter att ett flygplan med Rwandas president Juvenal Habyarimana och Burundis president Cyprien Ntaryamira sköts ned över huvudstaden Kigali den 6 april 1994.

De flesta som mördades var tutsier, och det var främst hutuer som låg bakom våldet. Men enligt en rapport från människorättsorganisationen Human Rights Watch 1999 överlevde samtidigt många tutsier på grund av enskilda hutuers insatser.

I distriktet Karongi i västra Rwanda skedde två massakrer 1994 då tusentals människor dödades under bara några dagar.

Uppbyggnaden av Rwanda pågår. Två timmermän sågar virke till byggnader. Foto: AdamCohn/Flickr/CC BY-NC-ND 2.0
Uppbyggnaden av Rwanda pågår. Två timmermän sågar virke till byggnader. Foto: AdamCohn/Flickr/CC BY-NC-ND 2.0

Bernard Kayumba, borgmästare i Karongi, har klara minnen från de hemska dagarna. Han flydde tillsammans med 30 000 tutsier till bergsregionen Bisesero, 40 kilometer från huvudstaden Kigali, i hopp om att undkomma våldet. Det finns inga officiella uppgifter men det beräknas att tiotusentals människor dödades där. Kayumba, som var 19 år, överlevde.

Annons:

– Jag vet vad det innebär att vara utan skolgång och att vara hungrig. Så när jag fördelar stöd till utsatta i mitt distrikt är jag mycket rättvis, säger han till IPS.

Han säger att det är tack vare det stöd han fick från den statliga fonden Farg, Fonds d'Assistance aux Rescapés du Génocide, som han är borgmästare idag. Tack vare fonden kunde han studera vidare på universitetet.

– Utan fonden vet jag inte vad det skulle ha blivit av mig.

Fonden inrättades 1998 av regeringen med syftet att stödja de människor som överlevde folkmordet. Sex procent av Rwandas årliga budget går till fonden. Sedan 1998 har fonden delat ut över motsvarande 800 miljoner kronor, som främst använts till terminsavgifter för över 68 000 elever i grundskolan och 13 000 elever i högre utbildningar. Gratis grundskoleutbildning infördes i landet först 2010.

Enligt FN:s barnfond Unicef lever 60 procent av Rwandas befolkning under fattigdomsgränsen, det vill säga på mindre än 1,25 dollar per dag. Farg har också bekostat sjukvård, nya bostäder och social service för de som överlevde folkmordet. Det har dock förekommit rapporter om oegentligheter. År 2011 rapporterade den lokala tidningen New Times att fonden tvingats avbryta stöd för 30 procent av dess mottagare som inte var berättigade till stödet. Kritik har också framförts om att de bostäder som byggdes var av dålig kvalitet.

– En del hus byggdes i all hast 1995 och då var tak över huvudet prioritet och kvaliteten på entreprenörernas arbete ägnades inte stor uppmärksamhet. År 2003 blev vi lurade av entreprenörer som inte kunde utföra ett bra arbete, säger Theophile Ruberangeyo, fondens generaldirektör.

Enligt fondens representanter har dock alla av de 300 000 överlevande utom 500 familjer försetts med nya bostäder genom fonden samt organisationer, ambassader och kyrkor. I slutet av 2013 beräknas även dessa 500 familjer ha fått nya bostäder.

Jean Pierre Dusingizemungu som är ordförande för Ibuka, en paraplyorganisation för överlevande efter folkmordet, säger att många människor lever vidare med mod och beslutsamhet. Ibuka betyder "att minnas" på det lokala språket kinyarwanda.

– De som överlevde folkmordet har insett att hat och diskriminering leder till döden. Så de har valt att arbeta för en ljusare framtid för denna nation genom att satsa på samhörighet, säger han till IPS.

Men för en del är traumat, ilskan och rädslan fortfarande starkt närvarande. Josée Munyagishari, 51, från Murambi i västra Rwanda, blev skuren i nacken under våldsamheterna 1994, vilket ledde till förlamning. Hon tvingades också amputera ett ben efter att ha blivit attackerad av en man med machete.

– Jag har fått behandling, ett hus och min son har gratis utbildning, men det ger mig inte mitt ben tillbaka eller möjligheten att stå på mina ben. De som utförde detta släpptes från fängelset och sedan dess har jag haft mardrömmar. Jag drömmer att de kommer för att döda mig, säger hon till IPS, och pekar på ett hus 100 meter från sitt eget där en av dem som angrep henne numera bor.

 

Edwin Musoni/IPS

Trovärdighet – grunden i vår journalistik sedan 2012

Nya Dagbladets position är unik i det svenska medielandskapet. NyD är oberoende på riktigt. Tidningen ägs och kontrolleras inom den egna redaktionen – inte av stora mediekonglomerat eller utländska intressen.

Sedan grundandet 2012 har grunden i vår oberoende journalistik varit balans och trovärdighet framför sensationsjournalistik och snabba klick. NyD är Sveriges bredaste helt oberoende dagstidning och står helt fri från politiska partier och industriintressen.

NyD erhåller inget presstöd och finansieras genom läsardonationer och annonser. Läs mer om våra pressetiska riktlinjer här.

Annons:
Ur arkivet

Så ser Kina på sin politik – och på omvärlden

Det moderna Kina

Kinas president Xi Jinping har formulerat den officiella politiska filosofin för landet som ”socialism med kinesiska karaktärsdrag”. Vad innebär denna egentligen - för Kina och för omvärlden? En av Kinas mest profilerade tankesmedjor, Shanghai Institute of International Studies, berättar om landets officiella policy för Nya Dagbladet vid ett stopp i metropolen Shanghai.

Publicerad 21 december 2023 · Återpublicerad Idag 18:36 – av Isac Boman, Markus Andersson
Kinas president Xi Jinping tar emot Brasiliens president Lula da Silva i Beijing.

Den regeringskopplade tankesmedjan SIIS räknas till en av de mest prestigefyllda tankesmedjorna i hela Kina. Här bedriver bland andra professor Wang Gonglong, i Kina erkänd som en av de främsta experterna på president Xi Jinpings politiska filosofi, sin verksamhet.

Det moderna Kina kan inte jämföras rakt av med andra länder där kommunistpartier haft makten, menar Wang Gonglong, som betonar att man snarare gjort viktiga lärdomar i synnerhet från Sovjetunionen.

– En lärdom är det sovjetiska kommunistpartiets oförmåga att styra landet, på grund av korruption och inkompetens. Därför måste vi också vakta oss själva så att inte vi också drabbas av samma sjuka, exemplifierar han.

Bland annat mot bakgrunden av den sovjetiska erfarenheten betonar man i Kina också det statsbärande partiets förmåga att faktiskt kunna styra landet som suveräner och att socialism ska bestå som grundideologi för samhällsutvecklingen.

Vid sidan av Mao Zedongs utropande av Folkrepubliken Kina år 1949 och Deng Xiaopings öppnande av landet för omvärlden 1978, betecknar professor Gonglong även Xi Jinpings tillträde till presidentposten 2012, under slagordet "socialism med kinesiska karaktärsdrag", som en tredje milstolpe för den kinesiska utvecklingen där höjningen av den allmänna levnadsstandarden för 1,4 miljarder kineser ligger i fokus.

– Skalorna ser helt annorlunda ut i Kina, men likväl strävar vi efter en ekonomisk utveckling som gynnar hela folket. Ett exempel på det är att ungefär 180 miljoner kineser lyfts ovanför fattigdomsgränsen under de senaste 10 åren, säger han.

En annan felaktig föreställning som finns om detta nya Kina, menar Wang Gonglong, är att man som vissa andra nationer, under styren av kommunistpartier, skulle vara fientligt inställda till det kulturella arvet från sin inhemska långa historia.

– Historien är en del av nationens rikedom. I Kina finns det lärdomar att göra från konfuciansk, daoistisk och buddhistisk tradition. Man kan göra ett exempel på utrikespolitiken med Konfucius betoning på att visa ömsesidig respekt och påminna oss om att vi inte måste vara likadana för att komma överens. Vi behöver inte påtvinga oss med våld på varandra, det finns faktiskt utrymme för mångfald och olikheter i världen, säger han.

Gonglong betonar med eftertryck att det är en västerländsk missuppfattning att Kina skulle vilja stöpa om resten av världen till sitt eget samhällssystem, något han pekar på var ett av Sovjetunionen främsta misstag.

– Kinas mål för världen är framförallt stabilitet. Vi avfärdar helt ambitioner på hegemoni och territoriell expansion. Om man ser tillbaka på Sovjetunionen var denna tendens något som ledde till deras fall, menar han.

Jiang Lixiao, professor och vice ordförande vid tankesmedjan, instämmer och menar att en förklaring till att den kinesiska civilisationen funnits längre än någon annan är att man lyckats hålla måttfullhet som en central dygd i kulturen.

– Den kinesiska vägen är inte, som den västerländska, att predika, utan att lära. Vår samhällsmodell är inte för export, men däremot vill vi utbyta erfarenheter med omvärlden, menar han.

Den nya Sidenvägen

Ett exempel på den utrikespolitiska inställningen från Kinas sida, menar Lixiao, är att man undviker att resonera i termer av allianser, utan i partnerskap. En term som betonas särskilt i nästan all kinesisk diplomati är därför ordet ”multilateralism” – vilket betyder att man söker samförstånd på enskilda områden i den mån möjlighet och vilja finns.

– Begreppet allians förutsätter att det måste finnas en motståndare. Partnerskap förutsätter inga motståndare utan öppnar upp för samarbete på alla områden man vill och kan samarbeta, förklarar Lixiao det offentliga Kinas tankesätt.

Det bärande projektet för Kinas utrikespolitik som grundar sig på tanken om multilateralism är initiativet till den nya Sidenvägen, inspirerat av handelsrutterna mellan Europa, Mellanöstern och Kina som fanns redan före vår nuvarande tideräkning och upprätthölls tills det Ottomanska riket blockerade handelsvägarna i slutet av 1400-talet. Målet för den nya Sidenvägen är att sammanbinda världen genom modern infrastruktur enligt multilaterala principer.

Jiang Lixiao menar att den kinesiska ingången till konfliktlösning geopolitiskt hämtar inspiration från Konfucius, i att försöka förstå båda sidor och den djupare grunden till konflikterna och sträva efter en naturlig balans, en inställning han menar att det råder brist på och avspeglar sig i konfliktzoner som Ukraina och Palestina.

– Grundorsaken till instabiliteten i Israel och Palestina är att ockupation leder till desperation. Kriget mellan Ukraina och Ryssland grundar sig också ytterst i att båda sidor söker säkerhet, men utan tillräcklig hänsyn till den andra sidan, säger han.

I den aktuella artikelserien om Kina kommer Nya Dagbladet framöver att titta närmare på aspekter som det omtalade sociala kreditsystemet, övervakningssystem och annan kritik mot landet som är vanligt förekommande frågor.

Trovärdighet – grunden i vår journalistik sedan 2012

Nya Dagbladets position är unik i det svenska medielandskapet. NyD är oberoende på riktigt. Tidningen ägs och kontrolleras inom den egna redaktionen – inte av stora mediekonglomerat eller utländska intressen.

Sedan grundandet 2012 har grunden i vår oberoende journalistik varit balans och trovärdighet framför sensationsjournalistik och snabba klick. NyD är Sveriges bredaste helt oberoende dagstidning och står helt fri från politiska partier och industriintressen.

NyD erhåller inget presstöd och finansieras genom läsardonationer och annonser. Läs mer om våra pressetiska riktlinjer här.

Tvångsmobiliseringen möter våldsamt motstånd – sex skjutna i Kiev

Kriget i Ukraina

Publicerad Idag 16:01 – av Emil Fjellstedt
Mörk och oskarp nattbild med personer och fordon framför en upplyst entré vid rekryteringscentret i Kiev.
Tre poliser och tre militärer fördes till sjukhus efter skottlossningen vid rekryteringscentret i Kiev under måndagskvällen. Bilden visar efterarbetet utanför byggnaden.

Sex personer skadades när en man som förts till ett rekryteringscentrum i Kiev, misstänkt för brott mot mobiliseringslagen, öppnade eld under måndagskvällen. Ukrainas tvångsmobilisering möter allt våldsammare motstånd efter återkommande övergrepp mot civila män, som sparkas, släpas bort och bärs ut ur sina bilar.

Skottlossningen inträffade vid 19-tiden på rekryteringscentret i stadsdelen Petjersk. Tre poliser och tre militärer fördes till sjukhus, uppger Kievpolisen.

Ukraina tvångsrekryterar män mellan 25 och 60 år för att fylla på förlusterna vid fronten. Rekryteringsräder som Nya Dagbladet skildrat visar hur en man sparkas på marken innan han släpas till en skåpbil, och hur en annan dras ur sin bil och bärs bort av fyra rekryterare.

Kritiken kommer även inifrån makten. Parlamentsledamoten Oleksandr Kachura från Zelenskyjs parti Folkets tjänare hävdar i en intervju med Natalja Vlasjtjenko att rekryteringsmyndigheterna fungerar som organiserad brottslighet. Enligt honom kostar regionala chefsposter 150 000 dollar och frigivning efter ett ingripande 10 000–15 000 dollar. Kachura vill avskaffa den nuvarande myndighetsstrukturen och ersätta tvångsrekryteringen med frivillig rekrytering.

Fick tag på vapen inne på centret

Journalisten Roman Bochkala, som rapporterade från platsen, uppger att mannen är i 40-årsåldern och hade gripits av en patrull. Enligt honom använde mannen en pistol av märket SIG Sauer. Myndigheterna har inte bekräftat uppgifterna.

Centret säger att mannen "skaffade ett skjutvapen" i lokalerna men har inte förklarat hur. Skytten är gripen och polisen utreder omständigheterna. Hans motiv är inte fastställt.

Motståndet blir blodigare

Kyiv Independent skriver att dussintals attacker mot rekryteringspersonal har rapporterats sedan kriget trappades upp 2022, och att antalet har ökat under 2026.

I augusti knivhöggs en rekryterare till döds i Lviv, och fyra rekryterare skadades i en skottlossning i Odesa. I september utlöste en explosion vid ett rekryteringscentrum i Lviv en terrorutredning.

Kraven på nya soldater lär knappast mildras. Presidentkansliets chef Kyrylo Budanov sade den 28 augusti att Ukraina måste mobilisera minst 30 000 personer i månaden. Kyiv Independent konstaterar att rekryteringen har blivit hårdare i takt med att färre anmäler sig frivilligt.

Trovärdighet – grunden i vår journalistik sedan 2012

Nya Dagbladets position är unik i det svenska medielandskapet. NyD är oberoende på riktigt. Tidningen ägs och kontrolleras inom den egna redaktionen – inte av stora mediekonglomerat eller utländska intressen.

Sedan grundandet 2012 har grunden i vår oberoende journalistik varit balans och trovärdighet framför sensationsjournalistik och snabba klick. NyD är Sveriges bredaste helt oberoende dagstidning och står helt fri från politiska partier och industriintressen.

NyD erhåller inget presstöd och finansieras genom läsardonationer och annonser. Läs mer om våra pressetiska riktlinjer här.

Israel anklagade Qatar för Hamasstöd – bad själva om fortsatta betalningar

Folkmordet i Gaza

Publicerad Idag 13:04 – av Emil Fjellstedt
Splitmontage med Benjamin Netanyahu i mörk kostym till vänster och Qatars emir i vit huvudbonad och guldkantad mantel till hö
Netanyahus regering bad Qatar att fortsätta betalningarna till Gaza samtidigt som israeliska företrädare anklagade landet för Hamasfinansiering, enligt Times granskning. Arkivbilder.

Netanyahus regering drev på det system som släppte in nära två miljarder dollar från Qatar till det Hamasstyrda Gaza. Samtidigt som israeliska företrädare offentligt anklagade Qatar för att finansiera Hamas bad de i brev Doha att fortsätta betala.

Det framgår av tidigare okända dokument som tidskriften TIME rapporterar om. Israels roll var enligt granskningen större än vad premiärminister Benjamin Netanyahu offentligt har medgett.

"Vi upprepar vikten av att fortsätta överföra det qatariska humanitära ekonomiska stödet genom den befintliga mekanismen", skrev R. L. Maoz i Netanyahus nationella säkerhetsråd till qatariska företrädare 2020, trots regeringens offentliga kritik. Han krävde också att pengarna skulle gå via ambassadören Mohammed Al-Emadi och inga andra mellanhänder.

Samma år tackade dåvarande Mossadchefen Yossi Cohen Qatars emir Tamim bin Hamad Al Thani i ett brev. Han skrev att det var "ett utmärkt tillfälle att uttrycka vår tacksamhet och uppskattning" för Qatars insatser i Gaza, som enligt brevet bidrog till "stabilitet och säkerhet i regionen".

En högre tjänsteman under Donald Trumps första administration säger till tidskriften att dubbelspelet retade qatarierna. Israeliska företrädare fördömde betalningarna offentligt och bad sedan privat Doha att förnya dem.

Israel valde mottagarna

Qatar började betala 2007, efter att Hamas tagit makten, utan direkt israelisk inblandning. Det ändrades under Netanyahu. Från 2012 hade hans regering godkänt ett system där Israel avgjorde vilka familjer som fick stöd och styrde utbetalningarna, enligt israeliska och arabiska tjänstemän och dokument som tidskriften tagit del av.

Granskningen beskriver ett system med betalningar för bland annat bränsle, el, löner och familjestöd. Till 2018 hade omkring 1,1 miljarder dollar skickats. I ett brev från juli 2019 meddelade Qatar att landet förde över sex miljoner dollar till 20 000 mottagare som Israel valt ut. Hur många av just dessa mottagare som hade band till Hamas eller familjemedlemmar i gruppen är okänt.

— Israelerna fortsatte att insistera på att göra det på det här sättet, så att de kan kontrollera vad som går in och ut, säger en diplomat med insyn i processen.

När Palestinska myndighetens president Mahmoud Abbas 2018 drog in löner i Gaza fraktade israeliska säkerhetstjänstemän qatariska kontanter i resväskor in i området, enligt amerikanska och israeliska medier. Naftali Bennett, då utbildningsminister, kallade det "skyddspengar". Som premiärminister 2021 stoppade han bara resväskorna, inte flödet.

När Qatar 2023 ville byta till en annan modell ville Netanyahus regering behålla den gamla, enligt flera källor i granskningen. Två veckor före den 7 oktober reste Mossadchefen David Barnea till Doha och bad om två månaders förlängning, enligt New York Times rapportering 2023. Qatar hade varnat för att det skulle bli den sista.

Hamas som politiskt verktyg

Kritiker har länge hävdat att Netanyahu ville hålla Hamas vid makten i Gaza för att splittra palestinierna mellan Hamas och den Fatahledda Palestinska myndigheten på Västbanken, och därmed stänga vägen till en tvåstatslösning.

Nya Dagbladet har tidigare granskat hur Israel, långt före Netanyahu, understödde den islamistiska miljö ur vilken Hamas växte fram. Rörelsen grundades officiellt 1987, men Ahmed Yassins islamistiska verksamhet och den sociala organisationen Mujama al-Islamiya, som föregick Hamas, fick israeliskt stöd.

Den israeliske brigadgeneralen Ytzhak Segev, som tjänstgjort som militär guvernör i Gaza, har vittnat om att han personligen hjälpte till att finansiera den islamistiska rörelsen i området som en motvikt till PLO och kommunisterna. Det stödet gick till Hamas föregångare, långt innan de qatariska betalningarna började 2007.

Trovärdighet – grunden i vår journalistik sedan 2012

Nya Dagbladets position är unik i det svenska medielandskapet. NyD är oberoende på riktigt. Tidningen ägs och kontrolleras inom den egna redaktionen – inte av stora mediekonglomerat eller utländska intressen.

Sedan grundandet 2012 har grunden i vår oberoende journalistik varit balans och trovärdighet framför sensationsjournalistik och snabba klick. NyD är Sveriges bredaste helt oberoende dagstidning och står helt fri från politiska partier och industriintressen.

NyD erhåller inget presstöd och finansieras genom läsardonationer och annonser. Läs mer om våra pressetiska riktlinjer här.

Två dygn av kravaller och plundring – nu skickas militären till Milano

Publicerad Idag 10:41 – av Emil Fjellstedt
Trebildsmontage med Matteo Salvini till vänster, eld och rök i mitten och personer vid en butik till höger.
Matteo Salvini meddelade att 500 ytterligare soldater skickas till Milano efter helgens kravaller. Oroligheterna drabbade bland annat området kring domkyrkan.

Regeringen i Rom skickar 500 soldater till Milano efter två dygns kravaller. Enligt polisuppgifter var 220 av de 271 personer som fördes till polisstation minderåriga.

Vice premiärminister Matteo Salvini, som leder högerpartiet Lega, meddelade beslutet på måndagen. "Från ord till handling: 500 soldater till för att försvara Milano", skrev han på sociala medier.

Lyxhusen Chanel, Hermès och Pomellato höll stängt, och andra butiker tömde sina skyltfönster av rädsla för nya angrepp.

Beskedet kom efter ett krismöte i Palazzo Chigi under ledning av premiärminister Giorgia Meloni. Soldaterna förstärker insatsen "Strade sicure", och försvarsminister Guido Crosetto vill att dekretet ger dem polisbefogenheter i tre månader, rapporterar Wanted in Milan. Ett nytt ordningsdekret väntas antas på tisdagen.

Enligt rapporteringen riktade sig protesterna mot höga levnadskostnader och sämre offentlig service. Hur plundrade butiker och krossade skyltfönster skulle hjälpa mot dyrtiden är däremot svårare att se. På lördagen och söndagen urartade demonstrationerna kring Piazza del Duomo, Via Torino och San Babila. Maskerade ungdomar attackerade polisen, krossade skyltfönster och plundrade butiker. Polisen svarade med tårgas och vattenkanoner.

Åklagare i Milano uppger att skadorna överstiger en miljon euro, utan att räkna in utebliven försäljning.

Fyra av fem var minderåriga

Enligt polisuppgifter fördes 271 personer till polisstation på söndagen. Av dem var 220 minderåriga och 60 utländska medborgare. Totalt greps 32 personer, varav 23 minderåriga och 13 utländska medborgare, och ytterligare 28 anmäldes.

Av de 271 placerades 174 i förebyggande polisförvar enligt det senaste säkerhetsdekretet, artikel 11 bis. Fjorton poliser skadades. Åklagarna har begärt häktning av elva av de gripna, som riskerar upp till 15 års fängelse.

Salvini hävdar att våldet inte kan ursäktas med ekonomisk nöd. Han kräver lagar som tillåter förebyggande frihetsberövande av minderåriga och gripanden på grundval av videobevis. Enligt mediauppgifter kan dekretet också ge förebyggande förvar av minderåriga i upp till 24 timmar, obligatoriskt gripande vid upplopp och förbud att samlas för personer som bedöms hota den allmänna ordningen.

President Sergio Mattarella säger att "allt våld är oacceptabelt", men efterlyser en "intelligent och grundlig analys" av gärningsmän som han kallar "aldrig tidigare skådade". Uttalandet tolkas brett som ett budskap till regeringen, eftersom dekretet kan väcka konstitutionella frågor och måste passera hans skrivbord.

Trovärdighet – grunden i vår journalistik sedan 2012

Nya Dagbladets position är unik i det svenska medielandskapet. NyD är oberoende på riktigt. Tidningen ägs och kontrolleras inom den egna redaktionen – inte av stora mediekonglomerat eller utländska intressen.

Sedan grundandet 2012 har grunden i vår oberoende journalistik varit balans och trovärdighet framför sensationsjournalistik och snabba klick. NyD är Sveriges bredaste helt oberoende dagstidning och står helt fri från politiska partier och industriintressen.

NyD erhåller inget presstöd och finansieras genom läsardonationer och annonser. Läs mer om våra pressetiska riktlinjer här.