MORGONDAGENS DAGSTIDNING – onsdag 23 april 2025

onsdag 23 april 2025

Migrationsforskaren: ”Vi närmar oss nivåerna från 2015”

Migrationskrisen i Europa

publicerad 20 september 2023
– av Jan Sundstedt
Migration invandring
Inflödet av afrikanska och arabiska migranter till Europa fortsätter i hög takt, enligt färska siffror från EU:s asylbyrå.

Första halvåret 2023 inkom över en halv miljon asylansökningar till EU – det högsta antalet sedan den stora migrationsvågen år 2015 och de näst högsta siffrorna någonsin från EU:s asylbyrå.

Den lilla italienska ön Lampedusa med blott 6 000 invånare har på två dygn sett hela 7 000 migranter från främst den Nordafrikanska kusten anstorma öns stränder.

Migranter som via Medelhavet tar sig till EU:s yttre gränser har ökat kraftigt i antal under första halvan av 2023. EU:s allt tunnare verktygslåda för att möta den ansträngda situationen har hittills heller inte fått någon effekt, menar Bernd Parusel vid Svenska institutet för Europapolitiska studier.

Jag är orolig över situationen, för jag tror inte att trycket kommer att avta. Samtidigt är många EU-länder väldigt angelägna om att minska antalet migranter som tar sig till EU, kommenterar han siffrorna i samband med en intervju med Bonniertidningen Dagens Nyheter.

När det gäller ursprungsländerna är antalet asylsökande från Syrien, precis som 2015, fortfarande högt. Nu finns dock även ett stort antal människor som har rest från Syrien till andra länder – exempelvis Tunisien, Libanon och Jordanien – som därifrån försöker nå EU av olika skäl. De flesta av dem på grund av försämrad ekonomisk situation, enligt Parusel.

Ungefär 90 procent av båtarna med migranter som anlänt under de senaste tre månaderna kommer från Tunisien, där politisk instabilitet råder. Sedan tidigare är vägen via Libyen öppnad till Europa i och med Natos bombningar av landet 2011 som störtade Muammar Gaddafis styre av landet och med detta även det avtal som fanns på plats för att hålla migranter kvar på den afrikanska kontinenten.

Stora inflöden över hela Europa

Under perioden juli-augusti har en majoritet av migranterna som anlänt till hårt ansatta Italien kommit från främst Tunisien, skriver Reuters. Italien har under premiärminister Giorgia Melonis kritik fortsatt att vara ett centralt transitland för migranter som vill ta sig in i EU och hittills i år har över 115 000 migranter nått Italien enligt inrikesdepartementet. Det är en dramatisk ökning jämfört med de 65 000 som kom under samma period förra året. Enligt preliminära siffror från spanska myndigheter har antalet migranter som anlänt till Kanarieöarna också ökat dramatiskt på senare tid, med mer än en fördubbling till 2 891 personer under de två första veckorna i september.

Antalet upptäckter av illegala gränsövergångar vid EU:s yttre gränser ökade med en femtedel under de första åtta månaderna av 2023 till över 232 350, det högsta antalet för perioden januari-augusti sedan 2016 enligt preliminära beräkningar. I Storbritannien har den illegala immigrationen uppgått till 36 250 personer hittills i år. Spanien har också sett en ökning av immigranter som anländer illegalt, i år har 16 700 migrerat, en ökning med 3,8 procent jämfört med samma period förra året.

En miljon innan årets slut

EU-länderna har sedan tidigare slutit en reviderad migrationspakt som syftar till att asylsökande ska spridas ut fysiskt och kostnadsmässigt över hela unionen. Överenskommelsen har dock ännu inte sjösatts och det förhandlas fortfarande mellan ministerrådet och Europaparlamentet om dess slutliga utformning, enligt Bernd Parusel.

Historiskt har antalet asylansökningar varit än högre under årets andra halva, vilket kan innebära att det under 2023 kan bli så många som över en miljon ansökningar till länderna inom EU.

Trovärdighet – grunden i vår journalistik sedan 2012

Nya Dagbladets position är unik i det svenska medielandskapet. NyD är oberoende på riktigt. Tidningen ägs och kontrolleras inom den egna redaktionen – inte av stora mediekonglomerat eller utländska intressen.

Sedan grundandet 2012 har grunden i vår oberoende journalistik varit balans och trovärdighet framför sensationsjournalistik och snabba klick. NyD är Sveriges bredaste helt oberoende dagstidning och står helt fri från politiska partier och industriintressen.

NyD erhåller inget presstöd och finansieras genom läsardonationer och annonser. Läs mer om våra pressetiska riktlinjer här.

Färre svenska kvinnor vill ha barn: ”En samhällsförändring”

Befolkningsutbytet i Väst

publicerad 15 april 2025
– av Markus Andersson
Födelsetalen i hela Västvärlden befinner sig på alarmerande nivåer

Var fjärde ung kvinna uppger nu att de inte vill eller är tveksamma till att skaffa barn i framtiden samtidigt som födelsetalen är på historiskt låga nivåer.

Barnmorskan och professorn Tanja Tydén pekar samtidigt på att det finns saker som samhället kan göra för att försöka få fart på barnafödandet igen, om bara den politiska viljan finns.

Nya Dagbladet har tidigare uppmärksammat studien från Uppsala universitet som visar att bara 75 procent unga kvinnor i Sverige idag uppger att de vill ha barn – en kraftig minskning från 91 procent bara för tio år sedan.

Av de som svarade på varför de inte ville ha barn svarade de flesta att de helt enkelt inte hade någon önskan att bli föräldrar. Hälsoskäl var den näst vanligaste anledningen och den tredje vanligaste var att man värderade sin frihet högre än att skaffa barn. Ekonomiska skäl kom på fjärde plats och den femte gruppen kvinnor uppgav att skälet var att de oroade sig för påstådda klimatförändringar och överbefolkning.

– Det är en samhällsförändring… Det är betydligt fler nu än tidigare som inte vill ha barn. Det är en fjärdedel av kvinnorna som säger att de är tveksamma eller inte vill, förklarar Tanja Tydén, barnmorska och professor vid Institutionen för kvinnors och barns hälsa vid Uppsala universitet.

”Några är rädda för klimathotet”

Hon pekar på att man bara under det senaste decenniet kunnat notera en kraftig minskning av andelen kvinnor som vill ha barn, och att det finns flera olika förklaringsmodeller till att familjebildning är mindre populärt idag.

– En del säger att de helt enkelt inte känner någon barnlängtan, andra säger att de värderar sin frihet högt och några säger att de är rädda för klimathotet.

– En grupp har sagt att det är ekonomin som styr det här, fortsätter hon.

Även om vissa av faktorerna är svåra att förändra från politiskt håll pekar hon på att samhället och politikerna faktiskt kan skapa incitament till ökat barnafödande – exempelvis genom att göra föräldrapenningen mer förmånlig för vissa grupper.

– När det gäller en sådan fråga som ekonomin. Om man har pluggat länge och blir gravid i slutet på sina studier, så får man ju den absolut lägsta föräldrapenningen. Där har samhället möjlighet att göra en förändring.

Samma trend i hela Västvärlden

Förra året noterade SCB att antalet födda barn per kvinna i Sverige sjunkit till 1,43 – den lägsta siffran som någonsin uppmätts i landet. För att inte ha en negativ befolkningsutveckling krävs cirka 2,1 barn i snitt per kvinna.

Istället för att fokusera på att öka födelsetalen har samtidigt både blåa och röda svenska regeringar under de senaste decennierna satsat på invandring från tredje världen – vilket resulterat i att Sveriges befolkning har ökat trots en sjunkande nativitet.

Sverige är heller inte unikt – där samma trend syns i hela Västvärlden, och i EU som helhet låg födelsetalen 2023 på 1,38 barn per kvinna – samt betydligt lägre än så i länder som Spanien, Italien och Polen.

Trovärdighet – grunden i vår journalistik sedan 2012

Nya Dagbladets position är unik i det svenska medielandskapet. NyD är oberoende på riktigt. Tidningen ägs och kontrolleras inom den egna redaktionen – inte av stora mediekonglomerat eller utländska intressen.

Sedan grundandet 2012 har grunden i vår oberoende journalistik varit balans och trovärdighet framför sensationsjournalistik och snabba klick. NyD är Sveriges bredaste helt oberoende dagstidning och står helt fri från politiska partier och industriintressen.

NyD erhåller inget presstöd och finansieras genom läsardonationer och annonser. Läs mer om våra pressetiska riktlinjer här.

Trump planerar största massutvisningarna i USA:s historia

Donald Trumps USA

publicerad 14 april 2025
– av Markus Andersson
Trump gick till val på att deportera miljontals illegala migranter.

Enligt fyra nuvarande och tidigare federala tjänstemän, som har direkt insyn i planeringarna, har Trump-administrationen som mål att utvisa minst en miljon migranter under presidentens första år efter återkomsten till Vita huset.

Detta skulle innebära det största deportationsprogrammet i USA:s historia och överträffa det tidigare rekordet under Barack Obamas presidentskap då cirka 400 000 migranter årligen utvisades som mest.

Enligt tjänstemännen, som talat med Washington Post under anonymitet, samarbetar Vita husets rådgivare Stephen Miller dagligen nära Säkerhetsdepartementet (DHS) och andra myndigheter för att uppnå målet.

Källorna uppger dock att det fortfarande råder mycket oklarheter kring hur massutvisningarna ska förverkligas – inte minst då myndigheterna som ska utföra dem lider av personalbrist och budgetbegränsningar. Utdragna rättsliga processer lyfts också fram som ett problem då de flesta migranter idag har rätt att få sina ärenden prövade i domstol innan de utvisas.

En möjlig strategi för att nå målet är att fokusera på att utvisa några av de 1,4 miljoner migranter som redan har slutgiltiga utvisningsbeslut men ännu inte skickats hem eftersom deras hemländer vägrar ta emot dem.

Administrationen uppges just nu förhandla med upp till 30 länder om att acceptera utvisade personer som inte är medborgare där, inklusive Mexiko, Costa Rica och Panama. I en rättslig dokumentation nämns att man hoppas kunna skicka ”tusentals” migranter till sådana tredjeländer.

”Effektiv massdeportation av terrorister och illegala utlänningar”

Vita husets talesman, Kush Desai, vill inte svara på frågor om regeringens mål, men skriver i ett e-postmeddelande till tidningen att Trump-administrationen har ett mandat från väljarna att reparera Biden-administrationens hantering av gränssäkerhet och illegal migration.

Hela Trump-administrationen är inriktad på att leverera på detta mandat, inte på godtyckliga mål, med en fullständig regeringsstrategi för att säkerställa en effektiv massdeportation av terrorister och kriminella illegala utlänningar”.

Under Trumps valkampanj lovade denne att utvisa ”miljontals” migranter när han kom till makten – och vicepresidenten, JD Vance, nämnde förra året att man kunde börja med att utvisa miljon. Enligt administrationens egna siffror är dock processen komplex – eftersom prövningarna i migrationsdomstolarna i värsta fall kan ta flera år.

Sedan tidigare har Trump-administrationen skickat hundratals migranter till ett megafängelse i El Salvador och till Guantanamobasen på Kuba – men dessa utgör bara en bråkdel av de miljontals illegala invandrare som befinner sig i landet.

”Inte bara att vrida på en spak”

Att överhuvudtaget hitta de 1,4 miljoner utlänningar med utvisningsbeslut som befinner sig i USA bedöms också som ett mycket komplicerat projekt – trots en samordnad satsning där FBI, DEA och ATF hjälper till.

Därför har Trumps administration begärt att kongressen godkänner att extra pengar skjuts till för att insatserna ska kunna expanderas och ytterligare personal sättas in – även detta bedöms dock ta tid.

– Utvisningsprocessen är tidskrävande. Det går inte att bara vrida på en spak, uppger den tidigare migrationskommissionären Doris Meissner.

I dagsläget uppskattas cirka 11 miljoner illegala migranter befinna sig i USA.

Trovärdighet – grunden i vår journalistik sedan 2012

Nya Dagbladets position är unik i det svenska medielandskapet. NyD är oberoende på riktigt. Tidningen ägs och kontrolleras inom den egna redaktionen – inte av stora mediekonglomerat eller utländska intressen.

Sedan grundandet 2012 har grunden i vår oberoende journalistik varit balans och trovärdighet framför sensationsjournalistik och snabba klick. NyD är Sveriges bredaste helt oberoende dagstidning och står helt fri från politiska partier och industriintressen.

NyD erhåller inget presstöd och finansieras genom läsardonationer och annonser. Läs mer om våra pressetiska riktlinjer här.

Muslimer utnyttjar grundlagen för att bygga shariastyrda enklaver i USA

Befolkningsutbytet i Väst

publicerad 10 april 2025
– av Redaktionen
Sam Amin berättar om sina planer.

Islamkritikern Amy Meek, grundare av stiftelsen Resistance Against Islamic Radicals (RAIR), larmar om vad hon beskriver som systematiska försök att missbruka den amerikanska grundlagen i syfte att etablera shariastyrda enklaver i USA.

I ett inlägg på sociala medier hänvisar hon till en podcast där den muslimske fastighetsutvecklaren Sam Amin beskriver sitt arbete för att skapa ett uteslutande muslimskt samhälle i Texas med islamisk lagstiftning som grund.

Amin beskriver projektet som mer än bara ett bostadsområde – utan snarare en islamisk enklav där gatorna är uppkallade efter islamiska erövrare och där avgifterna från bostadsrättsföreningar finansierar den lokala moskén.

Vidare vittnar han om hur juridiska knep används för att avskräcka andra än muslimer från att flytta in, och hur frontfigurer med klassiska amerikanskklingande namn används för att dölja projektets egentliga syfte.

– Vi skapar lagarna… vi implementerar dessa lagar, säger Amin i podden och nämner även att ”75 procent av avgifterna går till moskén”, samtidigt som han skrattar åt att namn som ”John Smith” används i officiella dokument för att undvika onödig uppmärksamhet.

Amin hävdar vidare att han anlitar lokala experter – advokater, ingenjörer och planerare – med kopplingar till kommunen för att smidigt kunna driva igenom projekten.

– Jag har anställt alla som kommunen känner… deras advokat, deras ingenjör, deras planerare. Det här är deras kille.

”Använder konstitutionen som täckmantel”

Amy Meek reagerar skarpt och menar att detta är en strategi för att ersätta dem amerikanska grundlagen med sharialagstiftning, och hon pekar på flera liknande bostadsprojekt i Texas – exempelvis EPIC City i Plano och andra områden i delstaten som numera bär muslimklingande namn som ”Medina Villas”, ”Villas of Andalus” eller ”Alhamra Valley”.

De använder konstitutionen som täckmantel för att bygga ett system som en dag kommer att ersätta denna. Under tiden står vår regering stilla, utan att veta hur den ska stoppa detta hot”, skriver hon, och fortsätter:

Alla verkar vara märkta för muslimer. Alla är centrerade kring moskéer. De har islamiska gatunamn och till och med moskéer som är inbyggda i ’bostadsområdet’. Alla tros fungera som de facto islamiska enklaver”.

”Den amerikanska drömmen – för muslimer”

I ett filmklipp som fått stor spridning guidas tittarna runt i vad som beskrivs som ett helt och hållet islamiskt samhälle i Irving, Texas, och guiden deklarerar glatt att ”alla är muslimer här” och enklaven påminner honom om hans ”till 100 procent muslimska hemland”.

– Texas är framtiden, slår han fast, och deklarerar att denna typ av enklaver är ”det ideala livet för muslimer”.

– Det här är den amerikanska drömmen – för muslimer, konstaterar han.

Amy Meek menar att det handlar om noga planerade islamistiska kolonier, och uppmanar guvernören Gregg Abbott att agera.

Det här är inte assimilering. Det är replikering, och det följer en välkänd islamisk doktrin: Hijrah-migration för att främja islam, inte integration in i värdkulturerna”.

Trovärdighet – grunden i vår journalistik sedan 2012

Nya Dagbladets position är unik i det svenska medielandskapet. NyD är oberoende på riktigt. Tidningen ägs och kontrolleras inom den egna redaktionen – inte av stora mediekonglomerat eller utländska intressen.

Sedan grundandet 2012 har grunden i vår oberoende journalistik varit balans och trovärdighet framför sensationsjournalistik och snabba klick. NyD är Sveriges bredaste helt oberoende dagstidning och står helt fri från politiska partier och industriintressen.

NyD erhåller inget presstöd och finansieras genom läsardonationer och annonser. Läs mer om våra pressetiska riktlinjer här.

Northvolt storsatsade på utomeuropeisk invandring – nu kan alla utvisas

Migrationskrisen i Europa

publicerad 24 mars 2025
– av Isac Boman
Akinola Oguntuyi kom tillsammans med sin familj från Nigeria till Skellefteå för att arbeta på Northvolt.

Mer än var tredje anställd på Northvolts fabrik i Skellefteå har importerats från ett land utanför EU. Sammanlagt handlar det om 1650 arbetstillstånd som beviljats – ofta till människor från andra sidan jorden.

Den skattefinansierade batteritillverkaren Northvolts konkurs har beskrivits som en av de största industrikrascherna i Sveriges moderna historia, och utöver att mångmiljardbelopp gått upp i rök förväntas tusentals anställda också förlora sina jobb.

Nu visar en granskning att batterijätten systematiskt använt utomeuropeisk arbetskraftsinvandring från tredje världen – och att samtliga migranter som lockats hit av Northvolt nu riskerar att utvisas.

När Northvolt ansökte om konkurs tidigare i mars arbetade cirka 3000 anställda kvar på batterifabriken i Skellefteå – och nästan 1100 av dem har invandrat från länder utanför EU.

Man noterar att sammanlagt 1650 svenska arbetstillstånd har utfärdats där Northvolt vid ansökan angetts som arbetsgivare. Fackförbundet IF Metall är en av flera aktörer som reagerar på hur stor del av personalstyrkan som kommer från utomeuropeiska länder.

”En bit över hälften”

– Jag har fått uppgifter på att det är en bit över hälften av de anställda här som kommer från tredje land så det är ganska många. Det här är en speciell situation, menar IF Metalls ordförande Marie Nilsson, som vill att migranterna ska få stanna kvar i Sverige.

Många av invandrarna kommer från Afrika och Asien, men varför batteritillverkaren har storsatsat på att importera arbetskraft från andra sidan jorden, istället för att locka svenskar eller andra européer till fabrikerna, är ingenting som företaget själva kommenterat.

Nu har de importerade arbetskraftsinvandrarna tre månader på sig att hitta ett nytt arbete där de tjänar minst 80 procent av medianlönen inom yrket – annars förlorar de rätten att stanna i landet.

”Grundläggande kunskaper i engelska”

Redan i november kunde forskare konstatera att Northvolt på många sätt varit en mycket dysfunktionell arbetsplats, där utländsk personal levt segregerade i barackområden och andelen migranter var så hög att engelska – och inte svenska, var språket som talades inne på fabrikerna.

– De har blivit mycket utsatta gentemot arbetsgivaren när de befinner sig i ett land där majoritetsspråket skiljer sig från det som används på arbetsplatsen, konstaterade språkforskaren Andreas Nuottaniemi då.

– Många har flyttat hit med endast grundläggande kunskaper i engelska, vilket skiljer sig från resten av samhället där det ställs ganska höga krav på svenska, fortsatte han.

Trots att Northvolt lyfts fram som ett innovativt föredöme i den ”gröna omställningen” har granskningar också visat att företaget aldrig lyckades producera ett enda svenskt batteri – istället bestod batterierna mestadels av importerade delar från Kina.

Trovärdighet – grunden i vår journalistik sedan 2012

Nya Dagbladets position är unik i det svenska medielandskapet. NyD är oberoende på riktigt. Tidningen ägs och kontrolleras inom den egna redaktionen – inte av stora mediekonglomerat eller utländska intressen.

Sedan grundandet 2012 har grunden i vår oberoende journalistik varit balans och trovärdighet framför sensationsjournalistik och snabba klick. NyD är Sveriges bredaste helt oberoende dagstidning och står helt fri från politiska partier och industriintressen.

NyD erhåller inget presstöd och finansieras genom läsardonationer och annonser. Läs mer om våra pressetiska riktlinjer här.

Missa inte en nyhet igen!

Anmäl dig till vårt nyhetsbrev idag!

Ta del av ocensurerade nyheter – fria från industriintressen och politisk korrekthet från Sveriges bredaste helt oberoende dagstidning – varje vecka.