Annons:

KISS återuppstår – med hjälp av svensk avatarteknik

Uppdaterad 20 april 2026, Publicerad 20 april 2026 – av Jan Sundstedt
KISS Tele2 Arena 2022-06-18
KISS ger järnet på Tele2 Arena (numera 3Arena) i juni 2022.
Insamlingskampanj

Hjälp Nya Dagbladet att finnas kvar

Insamlat: 77 900,00 SEK 104% Mål: 75 000,00 SEK

Hårdrockande KISS tog farväl av publiken i december 2023 men nu står det klart att bandet ändå är på väg tillbaka, i form av digitala avatarer i en ny show i Las Vegas med planerad premiär 2028. Bakom satsningen står svenska Pophouse, samma bolag som gjort Abba Voyage till en internationell succé i London.

KISS sista (sminkade, bör det betonas) konsert hölls i klassiska Madison Square Garden i New York, den 2 december 2023.

I samband med avskedet visades också en tidig version av bandets digitala avatarer, något som då uppfattades som ett smakprov för framtida projekt.

Det som först såg ut som ett spektakulärt avsked visar sig därmed snarare ha varit början på nästa fas för ett av rockhistoriens mest visuella band.

Annons:

Den nya fasen handlar enligt inblandade parter inte enbart om nostalgi utan om ny teknik, nya låtar och ett helt nytt affärsupplägg.

Nu har Gene Simmons och Paul Stanley berättat för Pollstar att den första fullskaliga avatarshowen preliminärt ska få premiär i Las Vegas 2028.

Pophouse Entertainment

Showen utvecklas tillsammans med svenska Pophouse Entertainment, där Abba-profilen Björn Ulvaeus är en av medgrundarna.

Pophouse står sedan tidigare bakom Abba Voyage i London, där digitala versioner av den svenska popgruppen uppträder inför publik i en specialbyggd arena.

Samma grundidé förs nu vidare till USA, men i en betydligt hårdare och mer pyroteknisk KISS-tappning. Pophouses vd Jessica Koravos beskriver projektet som "en galen 4D-berg-och-dalbana".

Enligt Gene Simmons kommer publiken att få möta de klassiska figurerna, det vill säga The Spaceman, The Demon, The Starchild och The Catman, snarare än några nedtonade eller realistiskt åldrade versioner av medlemmarna.

KISS som många minns dem, i ett POSTER-kollage från bandets mest ikoniska era på 1970-talet.

Nytt material

Showen ska enligt utsago inte enbart bygga på gamla, klassiska låtar. Gene Simmons har sagt att det också kommer att ingå nytt material, och att bandet redan har färdiga låtar.

Projektet är en del av en större satsning efter det att Pophouse härom året köpte KISS katalog och rättigheter till bland annat namnet och varumärket KISS, i en affär som enligt flera medier är värd över 300 miljoner dollar.

I planerna ingår enligt parterna även dokumentärer, spelfilmer och andra kringprojekt.

Paul Stanley har samtidigt betonat att detta inte ska jämföras med äldre, enklare hologramförsök. Ambitionen, enligt honom, är att publiken ska uppleva och känna att de ser KISS på scen igen och inte en animerad kopia.

Läsaromröstning

Vad tycker du om KISS comeback som digitala avatarer?

Röstning stängd

Genialt – revolutionerande teknik och nytt material! 16%
4 röster
Bara nostalgi och pengar, saknar äkta livekänsla. 60%
15 röster
Spännande som ABBA Voyage, måste upplevas! 4%
1 röst
När kan jag boka biljett? 20%
5 röster

25 röster totalt

Trovärdighet – grunden i vår journalistik sedan 2012

Nya Dagbladets position är unik i det svenska medielandskapet. NyD är oberoende på riktigt. Tidningen ägs och kontrolleras inom den egna redaktionen – inte av stora mediekonglomerat eller utländska intressen.

Sedan grundandet 2012 har grunden i vår oberoende journalistik varit balans och trovärdighet framför sensationsjournalistik och snabba klick. NyD är Sveriges bredaste helt oberoende dagstidning och står helt fri från politiska partier och industriintressen.

NyD erhåller inget presstöd och finansieras genom läsardonationer och annonser. Läs mer om våra pressetiska riktlinjer här.

Annons:

Deep Purple rockar fortfarande men sjunger kanske på sista versen

Uppdaterad Idag kl 09:08, Publicerad Igår 10:36 – av Jan Sundstedt
Deep Purple
Deep Purple gav publiken i Avicii Arena valuta för entrépengen.

Legendarerna Deep Purple är återigen ute på turné och gör det fortfarande bra men frågan är om inte detta kan vara sista gången vi rocktörstande åldringar strax under bandmedlemmarnas snittålder får uppleva bandet live. Inte minst Ian Gillan får emellanåt kämpa rejält för att den en gång i tiden så gudabenådade rösten ska fungera.

Säg Deep Purple och hårdrocksfans världen över får något vått och smått amoröst i blicken.

Som ett av de banbrytande tre–fyra brittiska band som i slutet av 60-talet lade grunden till det vi kallar för hårdrock är Deep Purple – i synnerhet upplagan Mark II – inget annat än legendarer.

Bandet grundades 1968 och är, efter ett flerårigt uppehåll kring decennieskiftet 70–80-tal, fortfarande aktivt med både skivsläpp och turnéer.

Årets skiva släpptes i juli och heter kort och gott "Splat!" - återigen producerad av demonproducenten Bob Ezrin - och det är mot bakgrund av "Splat!" som bandet än en gång är på resande fot världen över.

Måndagens konsert på Avicii Arena, drygt två år efter det senaste besöket i Stockholm, blev ännu ett i raden av bandets många besök i huvudstaden.

Deep Purple
Foto: Jan Sundstedt/Nya Dagbladet.

Gillan jobbar sig upp

På Gröna Lund 2024 skrev jag om en musikalisk triumf. Gillans röst hade förändrats men karisman fanns kvar.

I år blir omdömet mer blandat. Kvällen öppnar med "Highway star", en låt som kräver mycket av vilken sångare som helst.

Ian Gillan, 81, får kämpa ganska så rejält, inte bara med den låten utan genom första halvan av konserten.

Glädjande nog jobbar han upp sig allt eftersom. Rösten bär bättre ju längre kvällen lider. Musikaliskt är det givetvis och som brukligt är med "DP" snortight.

Ian Paice och Roger Glover utgör en lika stark rytmsektion som för två år sedan, och Simon McBride på gitarr och Don Airey på keyboard passar perfekt in i helheten.

Deep Purple
Foto: Jan Sundstedt/Nya Dagbladet.

Ett solo för mycket

Vad jag däremot har svårare att svälja är mängden solopartier. Förra gången uppskattade jag dem någorlunda överlag. I år blir de helt enkelt för många.

Virtuosen Don Airey får till exempel hela tre tillfällen att skina – vilket maestron såklart gör rent musikaliskt.

Jag misstänker att solona fyller en funktion bortom ren uppvisning: att ge Gillan en stund att hämta andan och återhämta rösten inför nästa nummer. Förståeligt, men konserten tappar dessvärre fart på grund av dessa.

Från nya plattan spelar bandet hela tre låtar: "Arrogant boy", "Diablo" och "Sacred land". Bra låtar men väger lätt mot det äldre klassiska materialet från framför allt 70-talet.

Deep Purple
Foto: Jan Sundstedt/Nya Dagbladet.

Machine Head väger tyngst

Tyngdpunkten i låtvalet ligger nämligen fortfarande på klassiska "Machine Head" från 1972.

Fyra av plattans låtar finns med i setlisten: "Highway star", "Lazy", "Space truckin'" och "Smoke on the water".

Efter ungefär 100 minuter, med covern "Hush" och avslutande "Black Night", är det över (för den här gången).

Om det blir sista gången vi ser järngänget i Stockholm återstår att se, men den som vill uppleva Deep Purple live bör nog inte vänta alltför länge.

Deep Purple, Avicii Arena, 2026-10-26

  1. Highway star
  2. A bit on the side
  3. Into the fire
  4. Arrogant boy
  5. Diablo
  6. Lazy
  7. Sometimes I feel like screaming
  8. Sacred land
  9. Lazy sod
  10. Perfect strangers
  11. Space truckin’
  12. Smoke on the water
  13. Guinnesis
  14. Hush
  15. Black night

Trovärdighet – grunden i vår journalistik sedan 2012

Nya Dagbladets position är unik i det svenska medielandskapet. NyD är oberoende på riktigt. Tidningen ägs och kontrolleras inom den egna redaktionen – inte av stora mediekonglomerat eller utländska intressen.

Sedan grundandet 2012 har grunden i vår oberoende journalistik varit balans och trovärdighet framför sensationsjournalistik och snabba klick. NyD är Sveriges bredaste helt oberoende dagstidning och står helt fri från politiska partier och industriintressen.

NyD erhåller inget presstöd och finansieras genom läsardonationer och annonser. Läs mer om våra pressetiska riktlinjer här.

Anställda vill stoppa robothundar till ICE – Boston Dynamics står fast

Publicerad 26 oktober 2026 – av Redaktionen
Robothunden Cerberus med kameror, sensorer och antenner i en korrugerad tunnel med vatten på botten.
Cerberus utrustas med kameror och sensorer för att inspektera bland annat tunnlar. ICE:s kontrakt omfattar fyra robotar.

Hundratals anställda på Boston Dynamics kräver att bolaget stoppar försäljningen av robothundar till den amerikanska migrationsmyndigheten ICE. Ledningen tänker inte backa och lovar att robotarna aldrig ska bli vapen.

Över 300 anställda har skrivit under ett protestbrev som skickades till bolagsledningen i början av september, rapporterar teknikmagasinet Ars Technica. Nästan hälften av underskrifterna är anonyma. Kopior har även lämnats till Boston Globe och radiostationen WBUR.

"Många av oss har fått meddelanden från vänner och familj som i misstro och fasa frågar om nyheten stämmer, och hur vi kan leva med oss själva om den gör det", står det i brevet. "Risken för Boston Dynamics är helt enkelt för stor för att fortsätta med den här affären."

Undertecknarna beskriver sig som anställda som gärna visar upp sitt arbete för vänner, familj och omvärlden, och som älskar att utmana bilden av vad robotar kan göra.

Den 25 september tilldelade det amerikanska hemlandssäkerhetsdepartementet, DHS, ett kontrakt på 1,3 miljoner dollar till Connecticutbolaget Radeco. Bolaget ska förse ICE med ombyggda versioner av Boston Dynamics fyrbenta robot Spot.

Fyrbent Cerberus-robot med kameror och antenner i en bergtunnel.
Cerberus kan utrustas för att mäta farliga ämnen och kontrollera miljön innan personal skickas in i trånga utrymmen. Foto: Radeco

Cerberus – Spot med extra utrustning

Kontraktet gäller fyra Spot-robotar som Radeco byggt om och säljer under namnet Cerberus. Enligt kontraktet ska de upptäcka strålning, giftiga gasläckor och explosiva hot i stadsmiljöer eller katastrofområden, och dessutom användas för fjärrövervakning och inspektion.

En central del är en syresensor som kontrollerar att luften går att andas när personal skickas in i trånga utrymmen som tunnlar. Roboten har också en kamera med 30 gångers zoom, 360-gradskameror och värmekamera.

Som tillval finns en robotarm som kan greppa föremål och öppna dörrar. Kontraktet beskriver roboten som kapabel att själv ta sig fram i komplexa industrimiljöer och utföra "repeterbara autonoma uppdrag med minimalt mänskligt ingripande".

ICE motiverar köpet med insatser mot gränsöverskridande tunnlar och mot smugglings- och människohandelsnätverk som drivs av karteller, utländska gäng och transnationella kriminella organisationer.

Från smugglingsjakt till razzior

Boston Dynamics framhåller att robotarna främst ska användas av enheten Homeland Security Investigations, HSI, som inriktar sig på gränsöverskridande brottslighet och inte på utvisningar.

Tankesmedjan Brennan Center for Justice har dock dokumenterat att HSI under Donald Trumps första mandatperiod ofta deltog i utvisningar av papperslösa och i razzior på arbetsplatser. Sedan Trumps andra period inleddes i januari 2025 har enheten åter flyttat tusentals agenter till migrationsärenden, efter att en presidentorder omdefinierat dess huvuduppdrag, enligt Immigration Policy Tracking Project.

Protestbrevet pekar särskilt på razzian vid Hyundais fabrik Metaplant America i Georgia den 4 september 2025, då 475 arbetare greps, de flesta sydkoreaner. Hyundai Motor Group äger Boston Dynamics sedan 2021.

"Vi kan inte vara stolta över att arbeta på Boston Dynamics när arbetet används av en myndighet som brutaliserar civila, inklusive några av våra egna kollegor på Hyundai", skriver de anställda.

Ledningen står fast

Bolagsledningen håller fast vid affären, där Boston Dynamics främst ska ge teknisk support för de ombyggda robotarna. I ett mejl till personalen skrev Amanda McMaster, som varit tillförordnad vd, att beslutet ligger i linje med bolagets syfte att "etiskt utveckla intelligenta maskiner i mänsklighetens tjänst". Hon bad de anställda att "respektera och acceptera beslutet, även om ni inte håller med".

McMaster hänvisade till försäljningsvillkoren, som förbjuder avsiktlig användning av roboten för att skada eller skrämma människor eller djur, som vapen eller för att möjliggöra vapen. Bolaget har tidigare skrivit under ett öppet brev mot beväpning av avancerade rörliga robotar.

En talesperson för bolaget uppger att DHS och HSI har följt villkoren under flera års samarbete. Bryter en kund mot dem kan garantin dras in, mjukvaruuppdateringar stoppas, licensen sägas upp och rättsliga åtgärder vidtas. "Spot-robotar är verktyg som hjälper till att hålla människor utom fara", skriver talespersonen i ett uttalande.

Oro för rekryteringen

Protesten kommer samtidigt som Boston Dynamics bygger en ny anläggning för robotik och AI i Waltham, Massachusetts. Projektet kostar 100 miljoner dollar och ska ge 1 250 nya jobb fram till 2033.

Talespersonen kallar ICE-kontraktet ett komplicerat och känsloladdat ämne, även för en del anställda. De som skrivit under ser en konkret risk för bolagets tillväxt.

"Vi fruktar att vi kommer att förlora kollegor på grund av det här beslutet", skriver de. "Beslutet gör Boston Dynamics till en mindre attraktiv arbetsgivare – det blir svårare att bygga det team vi behöver när vi växer."

Trovärdighet – grunden i vår journalistik sedan 2012

Nya Dagbladets position är unik i det svenska medielandskapet. NyD är oberoende på riktigt. Tidningen ägs och kontrolleras inom den egna redaktionen – inte av stora mediekonglomerat eller utländska intressen.

Sedan grundandet 2012 har grunden i vår oberoende journalistik varit balans och trovärdighet framför sensationsjournalistik och snabba klick. NyD är Sveriges bredaste helt oberoende dagstidning och står helt fri från politiska partier och industriintressen.

NyD erhåller inget presstöd och finansieras genom läsardonationer och annonser. Läs mer om våra pressetiska riktlinjer här.

Moonshot utmanar Anthropic – uppger segrar i tunga AI-test

Utvecklingen av AI

Publicerad 23 oktober 2026 – av Markus Andersson
Illustration med texten Kimi K3.1 till vänster och en delvis övertäckt server i ett stiliserat blått, gult och rött landskap.
Moonshot har lanserat Kimi K3.1 Pro.

Kinesiska Moonshot har släppt Kimi K3.1 Pro, en modell som enligt bolagets egna tester slår Anthropics Claude Opus 5.5 på flera tunga prov i kodning och ekonomiskt analysarbete. Vikterna är ännu inte nedladdningsbara, men bolaget lovar att släppa dem senast den 4 november.

Lanseringen skedde den 23 oktober. Modellen finns redan på Kimi.ai, i Kimi Work, Kimi Code och via bolagets API. Fullständiga modellvikter ska enligt Moonshot publiceras senast den 4 november 2026. Licensvillkoren är ännu inte kända, så än så länge rör det sig om utlovade öppna modellvikter snarare än en bekräftad öppen källkod i full mening.

Ändå är beskedet en kraftig markering. Vikterna till de amerikanska toppmodellerna från Anthropic och OpenAI är inte offentliga, och modellerna kan bara användas som tjänster, via bolagen själva eller andra molnaktörer. Moonshot gör tvärtom och tänker lägga ut en modell i absolut toppklass för den som vill köra den på egen hårdvara.

Föregångaren Kimi K3 utmanade i juli redan amerikanska toppmodeller i flera tester. Med K3.1 Pro tar kineserna nästa steg.

Leder i kodmaraton och finansanalys

I Moonshots egen jämförelse ligger K3.1 Pro före Opus 5.5 på flera prov som mäter verkligt arbete. På SWE-Marathon, som testar långa programmeringsuppdrag, redovisar bolaget 51,7 mot 46,3 för Opus. På OfficeQA Pro v2, där modellen ska analysera finansiell data i verkliga dokument, blir det 64,4 mot 62,2, vilket bolaget kallar bäst i klassen.

Även på Frontier Finance, som mäter hela investeringsflöden från urval till lönsamhetsanalys, leder Kimi med 58,6 mot 56,7. På kunskapsprovet Humanity's Last Exam med verktyg anger bolaget 70,0 mot 67,7.

Opus behåller ledningen på några punkter i samma redovisning. På Terminal-Bench 4.0, som testar kodagenter i terminalmiljö, får Kimi 65,7 procent mot 66,4 för Opus. På 3D-provet BenchCAD är siffrorna 92,7 mot 96,2.

Fyra i världen enligt oberoende mätning

Det oberoende analysföretaget Artificial Analysis placerar K3.1 Pro på fjärde plats i sitt intelligensindex med 55 poäng, elva fler än Kimi K3. Bara Claude Opus 5.5 med 58 poäng, Claude Sonnet 5.5 och Muse Wonder Full ligger högre. I företagets egen körning av Terminal-Bench 4.0 får Kimi 67 procent, högst av alla modeller de mätt.

När vikterna släpps blir K3.1 Pro enligt Artificial Analysis den högst rankade öppna modellen. Avståndet mellan bästa öppna och bästa låsta modell krymper då från 12 till 3 poäng i indexet.

Priset via API är enligt Artificial Analysis 2 dollar per miljon inmatade tokens, 10 dollar per miljon genererade och 0,20 dollar för cachade, en tredjedel lägre än för K3.

2,8 biljoner parametrar och spelmotorer

Modellen har 2,8 biljoner parametrar totalt, varav 104 miljarder är aktiva vid varje beräkning. Den läser text och bild och har ett kontextfönster på en miljon tokens, ungefär 1 500 A4-sidor text i ett och samma uppdrag. En snabbare variant, Highspeed, är enligt bolaget två till tre gånger snabbare.

Moonshot lyfter fram att modellen bygger kompletta spel i Unreal Engine, Unity och Godot och skriver skript för parametrisk modellering i Blender och CAD-program. I ett internt test byggde den en simulator för mänsklig gång, hittade och rättade 36 fel i beräkningarna av axelmusklerna och fick den simulerade människan att gå i 11,2 sekunder i stället för att falla ihop.

Bolaget uppger också att det rensat bort cyberrelaterad träningsdata inför den öppna versionen för att hålla modellens förmåga att skriva exploateringskod under de ledande låsta modellernas nivå.

Communityn testar redan

AI-profilen Peter Gostev hör till de tidiga testarna. Han kallar på X K3.1 Pro för "en bra modell" och visar upp några av sina favoritgenereringar från när han provade den.

Andra fastnar för att modellen ska bli öppen. "2,8 biljoner parametrar och de tänker bara lägga ut den på internet som en pdf", skriver X-användaren Chip Herndon under Moonshots lanseringspost.

Trovärdighet – grunden i vår journalistik sedan 2012

Nya Dagbladets position är unik i det svenska medielandskapet. NyD är oberoende på riktigt. Tidningen ägs och kontrolleras inom den egna redaktionen – inte av stora mediekonglomerat eller utländska intressen.

Sedan grundandet 2012 har grunden i vår oberoende journalistik varit balans och trovärdighet framför sensationsjournalistik och snabba klick. NyD är Sveriges bredaste helt oberoende dagstidning och står helt fri från politiska partier och industriintressen.

NyD erhåller inget presstöd och finansieras genom läsardonationer och annonser. Läs mer om våra pressetiska riktlinjer här.

Hur nära måste man bo för att få dela Spotify?

Publicerad 23 oktober 2026 – av Jan Sundstedt
Illustration över axeln på en fiktiv person som håller en mobil med Spotify-logotypen, framför en abstrakt hemmiljö.
Spotify kräver nu att vissa Premium Family-medlemmar står bredvid kontoägaren och skannar en QR-kod för att verifiera sitt medlemskap.

Spotify kräver nu att vissa Premium Family-medlemmar står bredvid kontoägaren och skannar en QR-kod. Den som missar fristen på sju dagar spärras från andra Family- och Duo-planer i tolv månader.

Spotify uppger att bolaget kan be "vissa" medlemmar bekräfta att de bor med planhanteraren. Planhanteraren öppnar koden i sin mobil och medlemmen skannar den med sin egen telefon. Båda måste vara på samma plats.

Koden byts ut med några sekunders mellanrum, så en skärmdump i familjechatten räcker inte. Skanningen går bara att göra i mobilappen.

Medlemmen har sju dagar på sig efter att notisen kommit. Missar personen fönstret eller går kontrollen inte att slutföra kan hen inte gå med i en annan Family- eller Duo-plan på tolv månader. Spotify hänvisar i stället till sina övriga abonnemang. Det är alltså en spärr mot andra delade planer, inte en avstängning från tjänsten.

Prisskillnaden förklarar varför kontrollen spelar roll. Spotify anger att Premium Individual kostar 149 kronor i månaden. Family, som rymmer upp till sex konton, kostar enligt SweClockers 249 kronor.

SweClockers uppger också att användare på Reddit berättar att de klarat kontrollen via videosamtal, där planhanteraren håller upp koden framför kameran.

Bolaget själv kallar det rutin. Enligt The Verge svarade Spotifys medvd Alex Norström så på en fråga om saken under en telefonkonferens med investerare:

— Det här är inte så mycket ett tillslag som en rutinmässig förbättring av våra verifieringsmetoder för Family-planen, säger Alex Norström.

Samtidigt medger han att det "med tiden" går att hitta hål i kontrollerna.

— Det här är inget som har ett slutdatum, säger Norström.

Trovärdighet – grunden i vår journalistik sedan 2012

Nya Dagbladets position är unik i det svenska medielandskapet. NyD är oberoende på riktigt. Tidningen ägs och kontrolleras inom den egna redaktionen – inte av stora mediekonglomerat eller utländska intressen.

Sedan grundandet 2012 har grunden i vår oberoende journalistik varit balans och trovärdighet framför sensationsjournalistik och snabba klick. NyD är Sveriges bredaste helt oberoende dagstidning och står helt fri från politiska partier och industriintressen.

NyD erhåller inget presstöd och finansieras genom läsardonationer och annonser. Läs mer om våra pressetiska riktlinjer här.