Annons:

Svensk hackare sprängde kriminell invandrarliga – bedragit svenska pensionärer på miljoner

Ökade otryggheten

Uppdaterad 21 mars 2024, Publicerad 20 mars 2024 – av Redaktionen
Insamlingskampanj

Hjälp Nya Dagbladet att finnas kvar

Insamlat: 52 900,00 SEK 71% Mål: 75 000,00 SEK

En svensk bedragarliga skryter om miljonerna de lurat till sig från svenska pensionärer. Dag efter dag ringer de till nya offer. Vad de inte vet är att deras datorer är hackade och samtalen avlyssnade. I realtid ser och hör en anonym hackare allt de gör. Det avslöjas i kvällens Uppdrag granskning.

Från insidan av en svensk liga i Marbella kunde Uppdrag granskning i februari avslöja bedragarnas metoder för att tömma privatpersoners sparkonton. I vår senaste granskning följer vi en hackare som säger sig vilja motverka organiserad brottslighet.

– Jag har hackat ett kriminellt nätverk. Jag är inne i deras datorer.

Under flera månader kartlägger hackaren en svensk liga med telefonbedragare som på kort tid lurar till sig mångmiljonbelopp från främst äldre svenskar.

Annons:

Hackaren spelar inte bara in bedrägerisamtalen utan även när bedragarna tror sig tala ohört med varandra.

– Just nu vi håller på att knulla Sverige, walla. Jag säger till dig: vi knullar Sveriges mamma.

Det är olagligt att göra dataintrång. Men i det här fallet tycker hackaren att det är rätt sak att göra. Den omfattande kartläggningen med inspelade samtal, sms och skärminspelningar delas med Uppdrag granskning – samt även med polisen och nu börjar deras jakt för att få fast miljonbedragarna.

Det aktuella avsnittet av Uppdrag granskning kan ses på SVT Play här.

Trovärdighet – grunden i vår journalistik sedan 2012

Nya Dagbladets position är unik i det svenska medielandskapet. NyD är oberoende på riktigt. Tidningen ägs och kontrolleras inom den egna redaktionen – inte av stora mediekonglomerat eller utländska intressen.

Sedan grundandet 2012 har grunden i vår oberoende journalistik varit balans och trovärdighet framför sensationsjournalistik och snabba klick. NyD är Sveriges bredaste helt oberoende dagstidning och står helt fri från politiska partier och industriintressen.

NyD erhåller inget presstöd och finansieras genom läsardonationer och annonser. Läs mer om våra pressetiska riktlinjer här.

Annons:

Fyra skolbarn till sjukhus efter godisfynd

Ökade otryggheten

Publicerad Idag 09:57 – av Jan Sundstedt
Fyra barn i tioårsåldern fick sjukhuskontroll efter fyndet under en fritidsutflykt i Älvsjö. Genrebild – barnen på bilden har
Fyra barn i tioårsåldern fick sjukhuskontroll efter fyndet under en fritidsutflykt i Älvsjö. Genrebild – barnen på bilden har ingen koppling till händelsen.

Fyra barn i tioårsåldern smakade på vad som såg ut som godis i samband med en fritidsutflykt i Älvsjö, i södra Stockholm. Barnen fördes till sjukhus för kontroll och polisen utreder nu händelsen.

Polis och ambulans ryckte under onsdagen ut till en skola i Älvsjö, uppger polisen.

I samband med en fritidsutflykt hade barn hittat vad som såg ut att vara godis, och några av barnen hann smaka innan personalen satte stopp.

Samtliga barn är cirka tio år, och fyra av dem fördes till sjukhus för kontroll.

Personalen larmade polisen som var snabbt på plats och tog fyndet i beslag.

Skulle kunna vara narkotika

TV4 rapporterar att skolan ringde polisen strax efter klockan tre och att barnen hittade godiset i skogen intill skolan.

– Det var strax efter klockan tre som vi fick samtal från en skola med anledning av att barn har hittat någonting som uppfattades vara godis i skogen intill skolan. Det skulle kunna vara narkotiska preparat i godiset. Det vi känner till är att fyra barn smakat på godiset, säger Per Fahlström, presstalesman vid Stockholmspolisen.

Skolans biträdande rektor formulerar sig mer bestämt i ett utskick till vårdnadshavarna. Enligt utskicket hittade barnen under fritidsutflykten "en gömma med narkotika".

Polisen kan för närvarande varken bekräfta eller dementera att det barnen åt är narkotika.

En anonym förälder beskriver sitt barns reaktion för TV4: — Mitt barn var väldigt uppskrämt, ledset och upprivet, säger föräldern.

Polisen har upprättat en anmälan om vållande till kroppsskada och narkotikabrott och utreder vad barnen fick i sig.

Trovärdighet – grunden i vår journalistik sedan 2012

Nya Dagbladets position är unik i det svenska medielandskapet. NyD är oberoende på riktigt. Tidningen ägs och kontrolleras inom den egna redaktionen – inte av stora mediekonglomerat eller utländska intressen.

Sedan grundandet 2012 har grunden i vår oberoende journalistik varit balans och trovärdighet framför sensationsjournalistik och snabba klick. NyD är Sveriges bredaste helt oberoende dagstidning och står helt fri från politiska partier och industriintressen.

NyD erhåller inget presstöd och finansieras genom läsardonationer och annonser. Läs mer om våra pressetiska riktlinjer här.

Våldslarm från Stockholms skolor: ”Ohållbar situation”

Ökade otryggheten

Publicerad Igår 14:41 – av Emil Fjellstedt
Simon Sandström i beige tröja framför en korridor, med en överlagrad röd linjegraf som slutar på 338.
Huvudskyddsombudet Simon Sandström kräver skyddsinsatser efter 338 rapporterade hot- och våldshändelser i Stockholms skolor under september.

En lärare fick sy flera stygn i ansiktet, en annan angreps med en stol. Det är några av de händelser som Sveriges Lärare lyfter i sitt larm om våldet i Stockholms grundskolor.

Under september rapporterades 338 hot- och våldshändelser i Stockholms skolor, skriver Vi Lärare. Utbildningsförvaltningen ansvarar för omkring 170 skolor och 95 000 elever.

Huvudskyddsombuden Simon Sandström, Britt-Marie Selin och David Gustavsson har skickat en begäran om skydds- och stödinsatser till förvaltningen. Svarar den inte inom två veckor kan ärendet gå vidare till Arbetsmiljöverket.

Stygn i ansiktet

Sandström beskriver läget som "eskalerande och akut". Uppgifterna om misshandel kommer från honom.

— På två högstadieskolor har lärare misshandlats. En lärare har behövt sy flera stygn i ansiktet. En annan har blivit slagen i bröstet och därefter behövt försvara sig mot ett angrepp med en stol, säger Simon Sandström.

I sin anmälan räknar skyddsombuden upp 15 allvarliga och akuta brister. De tar bland annat upp ensamarbete där risken för hot och våld är överhängande och underbemanning när personal flyttas för att skapa säkrare arbetsmiljö.

— Vi begär att arbetsgivaren säkerställer och inför en fungerande organisation för akut skydd och praktisk avlastning när en skolas egna resurser inte räcker, säger Simon Sandström.

Kräver besked om akut skydd

Skyddsombuden vill nu ha besked om vem som har mandat och ansvar att besluta om och skicka extra skyddsresurser till en utsatt skola.

Förvaltningen delar inte beskrivningen av ett "akut läge", uppger skattefinansierade statskanalen SVT. Enligt förvaltningen speglar ökningen arbetet med rapporteringssystemet.

Fackets krav gäller de lägen då skolan inte klarar sig själv. Skyddsombuden kräver att förvaltningen pekar ut en reservlösning för när stadens mobila stödteam för skolor med akuta hot- och våldsproblem redan är upptaget, eller när insatsen inte minskar riskerna tillräckligt.

Trovärdighet – grunden i vår journalistik sedan 2012

Nya Dagbladets position är unik i det svenska medielandskapet. NyD är oberoende på riktigt. Tidningen ägs och kontrolleras inom den egna redaktionen – inte av stora mediekonglomerat eller utländska intressen.

Sedan grundandet 2012 har grunden i vår oberoende journalistik varit balans och trovärdighet framför sensationsjournalistik och snabba klick. NyD är Sveriges bredaste helt oberoende dagstidning och står helt fri från politiska partier och industriintressen.

NyD erhåller inget presstöd och finansieras genom läsardonationer och annonser. Läs mer om våra pressetiska riktlinjer här.

Kvinna ihjälskjuten i fullsatt idrottshall i Älvsjö

Ökade otryggheten

Uppdaterad 18 oktober 2026, Publicerad 18 oktober 2026 – av Jan Sundstedt
Kämpetorpshallarnas exteriör i Älvsjö med glasentré, ljus fasad och gult tegel.
Kämpetorpshallarna i Älvsjö, där kvinnan sköts under fredagskvällen (arkivbild).

Skottlossningen i en idrottshall i Älvsjö på fredagskvällen kostade en kvinna i 25-årsåldern livet. Polisen utreder nu mord, och två personer i övre tonåren sitter anhållna.

Larmet om skjutningen nådde polisen strax efter klockan 21 på fredagen.

Rapporterna gällde en allvarligt skadad kvinna i en idrottsanläggning i Älvsjöområdet, och en ambulans förde henne till sjukhus.

Gärningsmannen hade hunnit försvinna när polisen kom till platsen.

Kvinnan avled under lördagen av sina skador, skriver polisen på sin hemsida enligt TV4.

– Hon har avlidit nu under kvällen, så att istället för att utreda ett mordförsök så utreder vi nu ett mord, säger Daniel Wikdahl, presstalesman på polisen.

Åklagare anhöll på lördagsmorgonen två personer i övre tonåren, misstänkta för mordförsök. Båda två är enligt uppgifter fortfarande anhållna.

Hundratals ungdomar var på plats i Kämpetorpshallarna när skotten föll.

Några spelade innebandymatch, andra deltog i Spontanfotboll, Hammarby Fotbolls ungdomssatsning som klubben driver tillsammans med lokala fritidsgårdar.

Ungdomarna spelade enligt uppgifter fotboll i en annan hall än den där skjutningen skedde.

Kommunens krisorganisation aktiverad

Kvinnan arbetade i kommunens ungdomsverksamhet, bekräftar Lee Orberson, stadsdelsdirektör i Hägersten-Älvsjö, för SVT.

Orberson lyfter fram vad verksamheten betyder för områdets unga.

– Det är en jätteviktig aktivitet för att sysselsätta unga. En sådan här händelse har direkt påverkan på lokalsamhället, säger Orberson.

Stadsdelen aktiverade omedelbart sin krisorganisation, inklusive externt krisstöd för barn och unga som befann sig i området.

Poliser och fältarbetare förstärker närvaron, och krisstödjare finns på plats utanför anläggningen för att fånga upp oro.

Fritidsgården Ungdomens hus höll öppet till klockan 22 på lördagen för alla som ville prata om det som hänt.

Anhöriga till offret är enligt polisen underrättade.

Trovärdighet – grunden i vår journalistik sedan 2012

Nya Dagbladets position är unik i det svenska medielandskapet. NyD är oberoende på riktigt. Tidningen ägs och kontrolleras inom den egna redaktionen – inte av stora mediekonglomerat eller utländska intressen.

Sedan grundandet 2012 har grunden i vår oberoende journalistik varit balans och trovärdighet framför sensationsjournalistik och snabba klick. NyD är Sveriges bredaste helt oberoende dagstidning och står helt fri från politiska partier och industriintressen.

NyD erhåller inget presstöd och finansieras genom läsardonationer och annonser. Läs mer om våra pressetiska riktlinjer här.

Var sjätte oroar sig för överfall – nu ordnas hundpromenader

Ökade otryggheten

Publicerad 16 oktober 2026 – av Jan Sundstedt
En vit hund i koppel går bredvid en person i mörka byxor på en gångväg med gräs och höstlöv intill.
Även personer utan hund är välkomna till de gemensamma kvällspromenaderna i Skellefteå. Genrebild, inte från arrangemanget.

Polisen i Skellefteå bjuder in till gemensamma kvällspromenader för att öka den upplevda tryggheten. Även den som saknar hund är välkommen.

Polisen, Skellefteå kommun och Medborgarskolan arrangerar promenaderna under hösten, skriver polisen. Syftet är att dela information och prata om hur invånarna tillsammans kan bidra till ett tryggare samhälle, med utgångspunkt i trygghetsundersökningar och lokala lägesbilder.

Poliser och kommunens brottsförebyggande samordnare inleder varje promenad med information. Hundägare kan komma en timme tidigare för att prova aktiviteter med hunden. Deltagarna måste anmäla sig i förväg via Medborgarskolan.

I Skellefteå har 17 procent av de tillfrågade oroat sig för att bli överfallna eller misshandlade i området där de bor, enligt skattefinansierade statskanalen SVT. Uppgiften kommer från Polisregion Nords undersökning 2025, som besvarades av 1 789 personer i Skellefteå. I samma undersökning uppgav 0,1 procent att de utsatts för fysiskt våld på allmän plats.

Måtten bygger på enkätsvar. De är varken brottsstatistik eller ett mått på den faktiska risken.

— Det är ett sätt att få människor att komma ut och träffas, säger polisen Carin Wiklund till SVT.

Trovärdighet – grunden i vår journalistik sedan 2012

Nya Dagbladets position är unik i det svenska medielandskapet. NyD är oberoende på riktigt. Tidningen ägs och kontrolleras inom den egna redaktionen – inte av stora mediekonglomerat eller utländska intressen.

Sedan grundandet 2012 har grunden i vår oberoende journalistik varit balans och trovärdighet framför sensationsjournalistik och snabba klick. NyD är Sveriges bredaste helt oberoende dagstidning och står helt fri från politiska partier och industriintressen.

NyD erhåller inget presstöd och finansieras genom läsardonationer och annonser. Läs mer om våra pressetiska riktlinjer här.