Annons:

Pro-israelisk lobbyist tar plats i Sidas styrelse

  • Han är framlyft av globalistiska maktnätverket World Economic Forum, vill utvisa Palestinas ambassadör - och stoppa allt humanitärt bistånd till Gaza.
  • Lobbyisten menar vidare att fördrivna palestiniers återvändande "i praktiken skulle innebära en utplåning av den judiska staten Israel" och förkastar internationell oro över etnisk rensning i Gaza.
  • Nu har Magnus Ranstorp valts in av regeringen i biståndsmyndigheten Sidas styrelse.
Uppdaterad mars 7, 2024, Publicerad mars 6, 2024
– av Markus Andersson
Magnus Ranstorp är den nya pro-israeliska rösten i Sida - som vill stoppa humanitärt bistånd till Gaza.

Rättegången närmar sig – hjälp Nya Dagbladet i mål i bankstriden!

175 190 kr av 250 000 kr insamlade. Rätten till ett bankkonto är grundläggande – stöd vår stämningsprocess genom Swish till 123 611 30 21 eller andra donationsalternativ.

Nedräknare
0 Dagar
0 Timmar
0 Minuter

I slutet av februari tillsatte den moderatledda regeringen tre nya ledamöter i biståndsorganisationen Sidas styrelse. En av dem är den massmedialt flitigt anlitade så kallade terrorforskaren Magnus Ranstorp.

– Magnus har enormt lång erfarenhet av säkerhetspolitiska frågor. I den värld vi lever i nu, med terror och andra antidemokratiska krafter, behövs den typen av kompetens, kommenterade bistånds- och utrikeshandelsminister Johan Forssell (M) utnämningen i TT.

Ranstorp själv menar att han går in i Sidas styrelse med ett ”öppet perspektiv” och att hans huvudfokus kommer att ligga på att ”skapa transparens” och ”effektivisera”.

– Det handlar om att skapa transparens i bidragsgivning överhuvudtaget. Det är ju en frågeställning jag ofta tagit upp. Inte att inskränka bistånd eller offentliga bidrag, men att skapa transparenta processer, att se att man kan effektivisera. Och att det ger effekt i mål och gör ordentliga utvärderingar.

Annons:

I andra sammanhang har Ranstorp samtidigt tagit kontroversiella positioner vad gäller Israel och Palestina. I en intervju med den pro-israeliska organisationen ”Med Israel för Fred” betonar Ranstorp bland annat synpunkten att FN:s flyktingorgan UNRWA inte bör få någon mer svensk finansiering – och helst läggas ner.

UNRWA bör inte fortsätta i sin nuvarande form. Organisationens lokalanställda har en stark förankring med Hamas. Dessutom är UNRWA det enda flyktingorgan som fokuserar på en enskild folkgrupp och tillhandahåller en flyktingstatus som ärvs i generationer. Något motsvarande har inte funnits för de judiska flyktingar som fördrivits från arabvärlden efter Israels tillkomst, och som i dag utgör Israels största befolkningsgrupp”, menar han.

Flyktingar "hotar" Israel som judisk stat

Samtidigt som det enligt Ranstorp är negativt att UNRWA fokuserar på palestinska flyktingar menar han att det är viktigt att Israel förblir en judisk stat, och att denna hotas etniskt om ättlingarna till palestinierna som fördrevs 1948 tillåts återvända till sina hem i nuvarande Israel.

Antalet palestinska flyktingar har ökat dramatiskt, från 750 000 år 1948 till nästan 6 miljoner i dag. Att ge alla dessa palestinier rätt att återvända skulle i praktiken innebära en utplåning av den judiska staten Israel. Detta faktum är väl känt för både israeler och palestinier och utgör ett allvarligt hinder för en tvåstatslösning”.

Majoriteten av befolkningen i Gaza är ättlingar till fördrivna flyktingar. Foto: faksimil/Youtube/The Telegraph

Istället för att de palestinska flyktingarna och deras ättlingar ska få återvända hem bör de enligt terrorforskaren permanent bosättas i Libanon, Jordanien, Egypten och Syrien och där få ”fullt medborgarskap i respektive land, som en del av en större regional lösning”.

Enligt Ranstorp är det inte Israel som vägrar låta flyktingarna återvända som agerar klandervärt, utan de arabstater som inte vill integrera och vidarebosätta flyktingarna i sina egna länder.

På sociala medier är Sidas nye styrelseledamot mer öppet radikal, där han kort efter Hamas attacker bland annat krävde att Palestinas ambassadör ska skickas hem, att allt bistånd stoppas – och vill att Sverige även ”öppnar för all form av vapenförsäljning till Israel”.

"Ogrundade" anklagelser om folkmord

I skrivande stund har Israel dödat cirka 30 000 palestinier i bombkampanjer och beskjutningar, stora delar av Gaza ligger numera i ruiner och en majoritet av befolkningen har fördrivits från sina hem ner mot den egyptiska gränsen.

Ranstorp hävdar att ”anklagelserna mot Israel vad gäller folkmord är ogrundade” och menar att Sydafrika, som anmält landet till FN-domstolen ICJ, ”inte har presenterat bindande bevis för att stödja påståendet om att Israel sysslar med folkmord”.

Lösryckta och idiotiska uttalanden av israeliska politiker påverkar inte hur israeliska försvarsmakten (IDF) tar beslut om militära mål då varje militärt beslut fattas av IDF:s jurister. Däremot bör eventuella krigsbrott begångna av Israel utredas noggrant; men det är inte detsamma som ett folkmord. Som i alla anklagelser så är det rimligt att invänta ICJ:s domstolsbeslut innan man fäller tvärsäkra omdömen”, hävdar han.

Det paradoxala i denna situation är att Israel anklagas för folkmord just när landet kämpar mot folkmord. Det som är obestridligt är att Hamas har som mål att förinta Israel, vilket tydligt framgår i deras egna stadgar. Efter händelserna den 7 oktober och den värsta terrorattacken mot judar och Israel sedan Förintelsen finns det inga tvivel”, menar han vidare.

World Economic Forum

Enligt officiell statistik har cirka 1500 israeler dödats sedan den 7 oktober – jämfört med drygt 30 000 palestinier – de flesta kvinnor och barn. Israel har också stoppat flertalet matleveranser och hjälp- och människorättsorganisationer larmar om att stora delar av Gazas befolkning riskerar att svälta ihjäl.

Ödeläggelse i Gaza efter israeliska bombningar. Foto: Al Araby/CC BY-SA 3.0

Samtidigt pratar israeliska politiker om att permanent förflytta stora delar av Gazas befolkning till andra länder. Israeliska politiker har även föreslagit att Gaza bör atombombas och ”är stolta” över ruinerna i området.

Två dagar efter att Israel pausat de omfattande bombningarna av Gaza och istället inlett sin markinvasion argumenterade inte Ranstorp för att den svenska regeringen bör agera diplomatiskt för att stoppa kriget eller få till ett vapenstillestånd – istället menade han att det krävs ”kraftfulla tilltag” i kampen mot ”antisemitism” och att denna behöver få ”högsta prioritet”.

Ranstorp lyfts fram som expert på Klaus Schwabs ökända lobbygrupp World Economic Forum, och har även suttit i det globalistiska forumets agendaråd "Global Agenda Council on Fragility, Violence & Conflict". Han är också medlem i flera tydligt pro-israeliska Facebookgrupper – bland annat ”Svenskar som stödjer Israel” – där flera av diskussionerna går ut på att allt som Israel tar sig för i Gaza är att betrakta som självförsvar, oavsett vilka följder det får i form av civila dödsfall och förstörelse.

Foto: faksimil/World Economic Forum

Nya Dagbladet har tagit kontakt med Ranstorp med frågor om hans pro-israeliska aktivism, hans syn på bistånd till Palestina och hans styrelseuppdrag hos Sida och han har utlovat att svara. Frågorna är dock i skrivande stund obesvarade.

Magnus Ranstorp är statsvetare och docent vid Centrum för assymetriska hot- och terrorismstudier vid Försvarshögskolan i Stockholm.

Han är även ledamot av Krigsvetenskapsakademin, kolumnist i Schibsted-tidningen Svenska Dagbladet, vice ordförande i tankesmedjan Nordic Safe Cities och särskild rådgivare för Europakommissionens nätverk Radicalisation Awareness Network vars uttalade uppdrag är att motverka ”extremism ”och ”radikalisering”.

Ranstorp vill att fler inhemska organisationer än idag ska terrorstämplas och förbjudas och har bland annat förespråkat att förbjuda den nationalsocialistiska Nordiska Motståndsrörelsen.

Trovärdighet – grunden i vår journalistik sedan 2012

Nya Dagbladets position är unik i det svenska medielandskapet. NyD är oberoende på riktigt. Tidningen ägs och kontrolleras inom den egna redaktionen – inte av stora mediekonglomerat eller utländska intressen.

Sedan grundandet 2012 har grunden i vår oberoende journalistik varit balans och trovärdighet framför sensationsjournalistik och snabba klick. NyD är Sveriges bredaste helt oberoende dagstidning och står helt fri från politiska partier och industriintressen.

NyD erhåller inget presstöd och finansieras genom läsardonationer och annonser. Läs mer om våra pressetiska riktlinjer här.

Annons:

Riksrevisionen kritiserar polisledningen: stora resurser – svaga resultat

Publicerad oktober 23, 2025
– av Jan Sundstedt
Enligt granskningen har Polismyndigheten även "en bristande förmåga att fånga medarbetarnas synpunkter och behov".

Trots en rekordstor polisorganisation och kraftigt ökade anslag har varken brottsuppklaringen eller effektiviteten förbättrats sedan omorganisationen 2015. Riksrevisionen riktar nu skarp kritik mot polisledningen för bristande styrning och svaga resultat.

När Polismyndigheten omorganiserades 2015 slogs de 21 länspolismyndigheterna, Rikspolisstyrelsen och Statens kriminaltekniska laboratorium samman till en enda myndighet.

Syftet var att öka kvaliteten, skapa en mer enhetlig styrning och stärka den lokala närvaron, men enligt Riksrevisionens nya granskning har dessa mål inte uppnåtts.

Varken utredningsresultat eller kostnadseffektivitet har förbättrats sedan reformen. Tvärtom har kostnaden per anmält och uppklarat brott ökat markant.

Annons:

Polisens anslag har nästan fördubblats sedan 2015, och personalstyrkan är betydligt större. Rimligen skulle utredningsresultaten förbättras med fler anställda per brott, men utvecklingen har gått åt fel håll, säger riksrevisor Christina Gellerbrant Hagberg till skattefinansierade SVT.

"Svag och otydlig styrning"

Riksrevisionen konstaterar i rapporten att den interna styrningen inom Polismyndigheten har varit "okoordinerad, svag och otydlig". Myndigheten har enligt rapporten fokuserat mer på vilka aktiviteter som ska genomföras än på vilka resultat dessa ska ge.

Dessutom pekar granskningen på att Polismyndigheten har "en bristande förmåga att fånga medarbetarnas synpunkter och behov". Samtidigt framhåller Riksrevisionen att det pågående arbetet för att förändra styrningen inom myndigheten är ett steg i rätt riktning.

Polisen: Nya förutsättningar

Polismyndigheten delar bilden av att rapporten är relevant, men hävdar att den inte fullt ut tar hänsyn till det förändrade säkerhetsläget och den ökade brottsligheten de senaste åren.

I sitt skriftliga svar skriver myndigheten att dessa faktorer "avsevärt förändrat polisens operativa förutsättningar och fortsatta utveckling från 2015 fram till dagens verklighet."

Myndigheten själv menar att sedan rikspolischef Petra Lundh tillträdde har ett mer omfattande utvecklingsarbete påbörjats.

Sedan dess har vi jobbat strukturerat och långsiktigt med att få fler poliser i lokalsamhället, att förbättra våra utredningsresultat och i grunden ändra vår styrning för att kunna öka de brottsbekämpande effekterna av polisens arbete. Jag kan på goda grunder säga att vi har blivit väsentligt bättre inom alla de områdena de senaste åren, även om det förstås finns mer att göra, säger Micael Säll Lindahl, chef för polisregion Nord.

Trovärdighet – grunden i vår journalistik sedan 2012

Nya Dagbladets position är unik i det svenska medielandskapet. NyD är oberoende på riktigt. Tidningen ägs och kontrolleras inom den egna redaktionen – inte av stora mediekonglomerat eller utländska intressen.

Sedan grundandet 2012 har grunden i vår oberoende journalistik varit balans och trovärdighet framför sensationsjournalistik och snabba klick. NyD är Sveriges bredaste helt oberoende dagstidning och står helt fri från politiska partier och industriintressen.

NyD erhåller inget presstöd och finansieras genom läsardonationer och annonser. Läs mer om våra pressetiska riktlinjer här.

Hårdare tag mot stök i skolan – Liberalerna vill avskaffa elevinflytandet

Publicerad oktober 23, 2025
– av Redaktionen
Nästan ingen vill rösta på Liberalerna – Mohamsson letar efter sätt att vända den negativa trenden.

Liberalerna, som brottas med katastrofsiffror i opinionsundersökningarna, säger sig nu vilja ta krafttag mot stök och bristande respekt i skolan.

Partistyrelsen föreslår att lärare ska få rätt att besluta om disciplinära åtgärder för elever som bryter mot ordningsreglerna – och att elevinflytandet i lagar och läroplaner ska tas bort helt.

Enligt partistyrelsens förslag ska lärare kunna ge elever som uppträtt olämpligt uppgifter som "gottgör" sitt beteende, till exempel att hjälpa till i matsalen eller plocka skräp på skolgården, rapporterar Bonnierägda DN.

Partiledaren och utbildnings- och integrationsministern Simona Mohamsson betonar att det inte handlar om straff utan om att återupprätta tydliga ramar i skolan.

Annons:

— Det är en disciplinär åtgärd som handlar om att sätta gränser, hävdar hon.

Hon förklarar att förslaget ska ses som ett sätt att ge lärarna starkare stöd i sin auktoritet och att skapa en tydligare ansvarskultur.

Vill ta bort elevinflytandet

Partistyrelsen vill samtidigt rensa bort alla skrivningar i skollagen och läroplanerna som slår fast att elever ska ha inflytande över undervisningen.

Mohamsson menar att det är missvisande att låta barn tro att de kan påverka undervisningens innehåll eller utformning.

— Det finns inget mer liberalt än att ge barn rätt förutsättningar i livet, och då måste vi vara tydliga med att vi inte kan lura barn att de ska ha makt i klassrummet.

— Det behövs en kulturförändring i svensk skola där vi avskaffar elevinflytandet för att skapa en skola som präglas av disciplin.

Kritik från elevhåll

Förslaget möter föga förvånande motstånd från Sveriges elevkårer, vars ordförande Jonathan Lamy anser att elevinflytandet är en grundläggande del av skolans demokratiska uppdrag.

— Det är viktigt att elever kan vara med och planera arbetsbelastning och att det finns en skolkultur där elever känner sig lyssnade på, säger Lamy till Dagens Nyheter.

Han menar att Liberalernas linje riskerar att underminera elevernas engagemang och känsla av delaktighet i skolmiljön.

Trovärdighet – grunden i vår journalistik sedan 2012

Nya Dagbladets position är unik i det svenska medielandskapet. NyD är oberoende på riktigt. Tidningen ägs och kontrolleras inom den egna redaktionen – inte av stora mediekonglomerat eller utländska intressen.

Sedan grundandet 2012 har grunden i vår oberoende journalistik varit balans och trovärdighet framför sensationsjournalistik och snabba klick. NyD är Sveriges bredaste helt oberoende dagstidning och står helt fri från politiska partier och industriintressen.

NyD erhåller inget presstöd och finansieras genom läsardonationer och annonser. Läs mer om våra pressetiska riktlinjer här.

Dansk kritik mot nya kärnkraftsplaner i Barsebäck

Publicerad oktober 23, 2025
– av Redaktionen
Barsebäcks kärnkraftverk lade ner 2005.

En ny utredning visar att nya kärnkraftverk kan byggas i Barsebäcksområdet, sedan en politisk majoritet i Kävlinge uttryckt en vilja att etablera kärnkraft där.

Planerna väcker dock irritation hos det styrande danska Socialdemokratiet, som anser att detta vore "olyckligt".

Barsebäcks kärnkraftverk bestod av två reaktorer som togs ur drift 1999 och 2005. Det började rivas 2016 och planen är att det ska jämnas till marken år 2030. Kävlinge kommun, där det nedlagda kärnkraftverket ligger, har tillsammans med markägaren enats om att platsen ska tillgodose utveckling inom fossilfria energilösningar som exempelvis solenergi.

Den nya utredningen som tagits fram av kommunen med stöd från Naturvårdsverket visar dock att det också är möjligt att etablera ny kärnkraft i området. Däremot krävs det att man i så fall tar stark hänsyn till naturen i området. Främst pekar man mot att Barsebäcks mosse, Ulakärr, Lödde å och Salviken har höga naturvärden som behöver skyddas.

Annons:

Vi är inte där att vi sätter spaden i marken. Men man har kommit fram till att i vissa områden går det bra, i andra områden säger utredningen att här tar naturintressena över, säger Annsofie Thuresson (M) till Sydsvenskan.

Närheten till Köpenhamn oroar

Regeringen har nyligen presenterat ett nytt lagförslag till ändringar i miljöbalken som skulle innebära att man kan etablera ny kärnkraft vid kusten.

Barsebäcksområdet ligger nära Danmark, och de eventuella planerna på att bygga ny kärnkraft möter motstånd från danska socialdemokrater.

Det är olyckligt att Sverige fortsätter på denna väg och planerar att bygga nya reaktorer nära Köpenhamn. Särskilt i en tid då vår säkerhet är under så mycket press", skriver partiets politiska ordförande Niels Bjerrum till danska tidningen Berlingske.

Samtidigt är bland annat danska partiet Liberal Alliance positiva till att etablera ny kärnkraft och vill bland annat skrota vindkraft i Danmark för att istället satsa på fler kärnkraftsanläggningar.

Trovärdighet – grunden i vår journalistik sedan 2012

Nya Dagbladets position är unik i det svenska medielandskapet. NyD är oberoende på riktigt. Tidningen ägs och kontrolleras inom den egna redaktionen – inte av stora mediekonglomerat eller utländska intressen.

Sedan grundandet 2012 har grunden i vår oberoende journalistik varit balans och trovärdighet framför sensationsjournalistik och snabba klick. NyD är Sveriges bredaste helt oberoende dagstidning och står helt fri från politiska partier och industriintressen.

NyD erhåller inget presstöd och finansieras genom läsardonationer och annonser. Läs mer om våra pressetiska riktlinjer här.

Unga ser alkohol som farligare än cannabis

Publicerad oktober 22, 2025
– av Redaktionen
Ungdomar har en betydligt mer liberal syn på cannabis än äldre generationer.

Varannan ung svensk menar att alkohol är mer skadligt för hälsan än cannabis, visar en ny undersökning. Forskare bekräftar att ungdomarna har rätt – men varnar samtidigt starkt mot legalisering.

I en undersökning som Verian genomfört på uppdrag av SVT har man frågat 1000 svenskar vilken drog de tror är mest skadlig: Alkohol eller cannabis. Resultatet visar att 51 procent av de tillfrågade mellan 18 och 29 år anser att alkohol utgör den större hälsorisken. Endast 37 procent tror att cannabis är farligare.

Bland åldersgruppen 30–79 år, är förhållandet det omvända – 61 procent bedömer cannabis som farligare medan 24 procent pekar ut alkohol.

Utifrån den forskning som finns är alkohol klart skadligare för hälsan, säger Mats Ramstedt, forskningsansvarig vid Centralförbundet för alkohol- och narkotikaupplysning (Can) till skattefinansierade SVT.

Annons:

Däremot anser experter inte att man bör legalisera cannabis i Sverige. Beroendeexperten Markus Heilig menar att det helt enkelt vore ett "allvarligt misstag" om man tittar på alkoholens effekt på samhället.

Vi har en realitet där samhället redan har accepterat alkoholbruk, där skadorna från alkoholen är oerhört stora. Ska vi till de stora skadorna nu lägga till skador från ett omfattande cannabisbruk?

Trovärdighet – grunden i vår journalistik sedan 2012

Nya Dagbladets position är unik i det svenska medielandskapet. NyD är oberoende på riktigt. Tidningen ägs och kontrolleras inom den egna redaktionen – inte av stora mediekonglomerat eller utländska intressen.

Sedan grundandet 2012 har grunden i vår oberoende journalistik varit balans och trovärdighet framför sensationsjournalistik och snabba klick. NyD är Sveriges bredaste helt oberoende dagstidning och står helt fri från politiska partier och industriintressen.

NyD erhåller inget presstöd och finansieras genom läsardonationer och annonser. Läs mer om våra pressetiska riktlinjer här.