Hjälp Nya Dagbladet att finnas kvar
I Schibsted-kanalen TV4:s intervjuserie "Fragen" tar Socialdemokraternas ledare Magdalena Andersson lättvindigt på kärnvapnens fruktansvärda förstörelsekraft. I skarp kritik mot regeringens kärnvapendialog med Frankrike konstaterar hon att Europa redan "kan bomba Ryssland sönder och samman".
Orden fälldes när Andersson kritiserade statsminister Ulf Kristerssons beslut att delta i samtal med Frankrikes president Emmanuel Macron om ett utvidgat kärnvapenparaply för Europa. Sverige är ett av sju länder – tillsammans med Tyskland, Polen, Danmark, Nederländerna, Belgien och Grekland – som tackat ja till dialogen.
— Vi är skeptiska till det, sade Andersson och tillade att hon med den information hon har bedömer att Sverige inte borde ha deltagit.
Det var dock det som följde som verkligen fick en att haja till:
— Även i dag har ju Europa kärnvapen, så vi kan bomba Ryssland sönder och samman, sade Andersson, som menade att ett eventuellt franskt kärnvapenparaply borde hanteras inom Nato snarare än genom bilaterala samtal.
Ryssland förfogar över världens största kärnvapenarsenal – uppskattningsvis 5 500 kärnstridsspetsar, varav närmare 1 600 operativt utplacerade. En enda kan utplåna en storstad. Att en före detta statsminister talar om dessa vapen som vore de ett konventionellt maktmedel bland andra är en anmärkningsvärd avdramatisering.
Macrons initiativ lanserades vid Münchens säkerhetskonferens i februari, i ett läge där tilltron till USA:s säkerhetsgarantier under president Donald Trump minskat. Frankrike ska bygga fler kärnvapen och en ny ubåt, och avslöjar inte längre antalet kärnstridsspetsar.
Hur bedömer du Magdalena Anderssons uttalande om att Europa kan 'bomba Ryssland sönder och samman'?
Röstning stängd
75 röster totalt
