Skillnaderna i betyg mellan könen minskar, visar en rapport från Skolverket. Den främsta anledningen är att flickor presterar sämre i skolan än tidigare.
Under lång tid har flickor generellt presterat bättre än pojkar i skolan, men rapporten visar nu att flickors resultat försämras. Denna trend syns både i årskurs sex och på gymnasiet, vilket tyder på att det inte handlar om en tillfällig förändring i en specifik årskull, utan om en genomgripande utveckling.
De tidigare markanta skillnaderna i betyg mellan könen börjar nu jämnas ut. I årskurs nio är skillnaden mindre än någonsin tidigare. För första gången har pojkar exempelvis högre betyg i matematik än flickor.
— Det finns tydliga skillnader mellan könen när det gäller inställningen till matematik. Flickor är mindre positiva än pojkar till att lära sig matematik och har sämre självförtroende i ämnet, säger Sanna Vent, undervisningsråd på Skolverket, i ett pressmeddelande.
Förändringen i betyg är mest påtaglig bland flickor med svensk bakgrund.
Flickor mår sämre
Det är ännu oklart vad förändringen beror på, men flera studier pekar på att flickor trivs sämre i skolan, upplever mindre studiero och känner ökande stress över skolarbetet. Flickor upplever också att de får sämre stöd från lärare jämfört med pojkar. Dessutom finns det skillnader i stödinsatser, som i högre grad riktas till pojkar än flickor. Flera studier visar också att flickors psykiska mående generellt försämras.
— Vi ser allvarligt på att det finns en negativ utveckling bland flickor när det gäller flera faktorer som relaterar till skolresultat, bland annat skolrelaterad stress och mående. Vi ser också med oro på de skillnader som finns mellan flickor och pojkar när det gäller tillgången till särskilt stöd, säger Vent.
Tidig betygsättning kan påverka
En ny studie från Lunds universitet visar att tidig betygsättning kan få negativa konsekvenser för särskilt flickors psykiska hälsa.
— Resultaten visade att tidigare betyg, från årskurs sex i stället för från årskurs åtta, hade negativa konsekvenser för ungas psykiska hälsa. Specifikt observerades en signifikant ökad risk för depression och ångestsyndrom bland flickor, säger Anna Linder, forskare inom hälsoekonomi vid Lunds universitet, i ett pressmeddelande.
I Sverige infördes en betygsreform 2012 som bland annat innebar att elever började få betyg redan från årskurs sex.