Användandet av mobiltelefoner ligger bakom delar av försämrade skolresultat, enligt en rapport från Organisationen för ekonomiskt samarbete och utveckling (OECD). 15-åringar uppger att de blir störda av sitt eget eller andras användande av mobilen.
65 procent av alla 15-åringar har blivit störda under lektionstid för att de själva använt mobiler eller digitala enheter, visar rapporten. Vidare uppger 59 procent att man blivit störd av andras användning. I Sverige och övriga norden fick unga dåliga resultat i den senaste PISA-mätningen, något rapporten kopplar till användandet av skärmar.
– Vi gjorde nya upptäckter och blev ganska överraskade när vi såg det starka sambandet, säger Andreas Schleicher, OECD:s utbildningschef och ansvarig för Pisamätningarna, till Bonniertidningen DN.
Ju mer elever använde mobilen i skolan, desto sämre resultat hade man i PISA. Även hos de som använde skärmar för inlärning kunde man se lägre resultat, dock inte lika lågt som när man använder mobilen i privata syften.
Skolminister Lotta Edholm kommenterar resultaten av rapporten och menar att det är ”allvarligt” att så pass många störs av mobilen under skoltid.
– Den svenska regeringen ser att en mobilfri miljö i skolan är rätt väg att gå. Utgångspunkten ska vara att skoldagen är mobilfri. Samtidigt finns det stora utmaningar i användningen av skärmar även utanför skolmiljön, där både brist på sömn och fysisk aktivitet är viktiga frågor att hantera, säger hon.