På redaktionen är vi stolta över att kunna introducera den senaste funktionen för er läsare – mörkt läge. Nu kan du njuta av vårt innehåll på ett mer behagligt sätt, särskilt när solen har gått ner. Läsare som föredrar ljust läge kan fortfarande välja det ursprungliga utseendet.
I dagens digitala tidsålder är det ingen hemlighet att teknologi har blivit en oumbärlig del av våra liv. Men vi är också medvetna om de potentiella negativa effekterna, som ögonbesvär och sömnstörningar, som kan uppstå när vi tillbringar för mycket tid framför skärmar, särskilt med vita bakgrunder vilket genererar så kallat ”blått ljus”.
Därför har vi lyssnat på er, våra läsare, och tagit fram en lösning som kommer att göra läsupplevelsen ännu bättre. Det mörka läget är tills vidare standard men du kan inaktivera respektive aktivera det igen via en smidig switch i menyn. Det ger dig en behaglig och avslappnad atmosfär, även när du tar del av nyheter och annat innehåll under sena kvällar eller tidiga morgnar.
Nya Dagbladets chefredaktör Markus Andersson lyfter fram det som ett exempel på hur mediehuset fortsätter att utvecklas i hög takt mot att bli ledande.
Vi arbetar hårt för att bli den bästa oberoende dagstidningen i Sverige och detta är ytterligare ett steg framåt som krävt stor teknisk innovation
En stor del av alla internetanvändare föredrar mörkt läge i sin dator eller mobila enhet.
Med det nya mörka temat har vårt designteam jobbat hårt för att skapa en visuell stil som är både estetiskt tilltalande och skonsam för dina ögon. Text och bilder framträder tydligt mot den mörka bakgrunden, vilket minskar ögonbelastning och ger dig en mer avslappnad läsupplevelse.
– Vi är glada för all feedback från våra läsare, avslutar chefredaktören som uppmanar läsare att kontakta redaktionen med åsikter, upptäckta buggar etc.