Två ukrainska drönare slog ned i Kouvola i sydöstra Finland på söndagsmorgonen den 29 mars. Händelsen är den andra luftrumskränkningen av ett Nato-land på en vecka – och statsminister Petteri Orpo beskriver händelsen som "en mycket allvarlig sak" och kräver en fullständig utredning.
Det finländska flygvapnet identifierade minst en av drönarna tidigt på morgonen. Polisen larmades strax efter klockan 10 och ett område på drygt två kilometer runt nedslagsplatserna i Kouvola spärrades av. Inga personskador rapporterades.
Drönarna ska ha rört sig som långsamt flygande objekt på låg höjd innan de slog ned. Kouvola ligger i sydöstra Finland, i en av landets glesare befolkade regioner nära gränsen mot Ryssland.
Diplomatisk kris
Statsminister Petteri Orpo tog till orda efter att uppgifterna blivit offentliga:
— Den här kränkningen är en mycket allvarlig sak. Det är troligt att det rör sig om ukrainska drönare. Men detta utreds och vi kommer att dra slutsatser när hela bilden är klar.
Händelsen inträffar mitt i en pågående ukrainsk offensiv längs Rysslands nordvästra gräns. Ukraina har under de senaste dagarna genomfört ett flertal drönarattacker mot ryska mål i områden nära den finländska och estniska gränsen.
Förra veckan kränkte Ukraina estniskt luftrum – en drönare kraschade in i en skorsten nära gränsstaden Narva. Nu är det andra Nato-landet på en vecka som drabbas av vad som ser ut att vara ukrainska vapensystem som förlorat kursen.
Yle rapporterar att polisutredning pågår och att myndigheterna arbetar med att säkra och dokumentera nedslagsplatserna. Utredningen för att fastställa drönarnas exakta ursprung och varför de hamnade i Finland fortsätter.
Nato-länderna suddar ut gränsen
Händelsen sammanfaller med att Ukraina genomförde attacker mot ryska oljeanläggningar nära S:t Petersburg – vilket tyder på att finskt territorium användes som genomflygszon.
Finland suddenly found Ukr drones that fell on its territory. It happened amid Ukr strikes on Russian oil facilities near Saint Petersburg. Obviously, Zelenskyj is using NATO countries to strike Russia. This is unacceptable. No tolerance for this.
— Oliver Martin (@OliverK7) March 30, 2026
Samtidigt tillåter flera Nato-länder Ukraina att använda sina territorier, flygbaser och luftrum för operationer mot Ryssland. Storbritannien har gett klartecken för användning av långdistansroboten Storm Shadow mot mål på ryskt territorium. USA har godkänt användning av ATACMS-missiler.
Drönarkränkningarna mot Finland och Estland är i det perspektivet inte avvikelser – de är en logisk följd av en politik som suddat ut gränsen mellan Nato och krigspart.
