MORGONDAGENS DAGSTIDNING – söndag 27 juli 2025

söndag 27 juli 2025

 

Trump: USA ska ta över Gaza – och deportera alla palestinier

Donald Trumps USA

publicerad 5 februari 2025
– av Isac Boman
Donald Trump Benjamin Netanyahu
Trump och Netanyahu under gårdagens presskonferens.

Rättegången närmar sig – hjälp Nya Dagbladet i mål i bankstriden!

112 690 kr av 250 000 kr insamlade. Rätten till ett bankkonto är grundläggande – stöd vår stämningsprocess genom Swish till 123 611 30 21 eller andra donationsalternativ.


I ett häpnadsväckande utspel under tisdagen deklarerade president Donald Trump att USA ska ”ta över” hela Gazaremsan, ”jämna området med marken” och sedan bygga upp det igen.

USA:s president är också av uppfattningen att de omkring två miljoner palestinier som idag bor i området permanent måste lämna Gaza.

– De kan istället ockupera ett vackert område med hem och säkerhet, och de kan leva sina liv i fred och harmoni i andra områden eller länder, hävdade han vid en presskonferens tillsammans med Israels premiärminister Benjamin Netanyahu.

– USA kommer att ta över Gazaremsan och vi kommer att göra något åt den också, vi kommer att äga den och ansvara för att desarmera alla farliga odetonerade bomber och andra vapen där. Vi kommer att jämna allt med marken och göra oss av med de förstörda byggnaderna, samt skapa ekonomisk utveckling som kommer att erbjuda ett obegränsat antal arbetsplatser och bostäder för människor i området, fortsatte presidenten.

Gaza ska enligt Trump förvandlas till ”Mellanösterns Riviera”. Det är dock inte huvudsakligen palestinierna i Gaza som ska ta del av detta välstånd – istället ”kommer människor från hela världen att bo där”.

”Kan inte bo i Gaza”

Trump vill att hela den palestinska befolkningen istället förflyttas till andra länder för gott – exempelvis grannländerna Jordanien och Egypten.

– Man kan inte bo i Gaza nu. Jag tror att vi behöver ett annat ställe. Det borde vara ett ställe som gör folk lyckliga.

Vi borde kontakta andra intressanta länder med humanitära hjärtan, och det finns många av dem som vill göra detta, och bygga olika domäner som i slutändan kommer att ockuperas av de 1,8 miljoner palestinier som bor i Gaza.

Att hela den palestinska befolkningen tvingas lämna sina hem för evigt har enligt presidenten stora fördelar – detta eftersom de i ett sådant scenario ”kommer att ha fred” och slipper bli beskjutna och dödade.

– Det enda skälet till att palestinierna vill återvända till Gaza är att de inte har något alternativ.

”Alla älskar tanken”

Han anser vidare att en av USA ”långsiktig ägarposition” av Gaza kommer att ”medföra stor stabilitet” i regionen – och att detta är en mycket populär tanke hemma i USA.

– Alla jag har talat med älskar tanken på att USA ska äga den där markbiten.

På frågan om de tvångsfördrivna palestinierna kommer att ha rätt att återvända i framtiden menar presidenten att detta inte är aktuellt.

– Varför skulle de vilja återvända? Det är min förhoppning att vi kan göra något riktigt trevligt, riktigt bra, där de inte vill återvända.

”Fräscha idéer”

Netanyahu, som höll ett kortare anförande efter Trump, berömde den amerikanske presidenten för dennes ”fräscha idéer”.

– Jag tror, herr president, att er vilja att punktera konventionellt tänkande, tänkande som har misslyckats gång på gång på gång på gång, er vilja att tänka utanför boxen med nya idéer kommer att hjälpa oss att uppnå alla dessa mål.

Jordanien och Egypten har hittills motsatt sig att ta emot miljontals fördrivna palestinier – men Trump sade sig ändå ha ”en känsla” av att ländernas ledare ”kommer att öppna sina hjärtan och ge oss den typ av land som vi behöver för att få det här gjort där människor kan leva i harmoni och fred”.

Trovärdighet – grunden i vår journalistik sedan 2012

Nya Dagbladets position är unik i det svenska medielandskapet. NyD är oberoende på riktigt. Tidningen ägs och kontrolleras inom den egna redaktionen – inte av stora mediekonglomerat eller utländska intressen.

Sedan grundandet 2012 har grunden i vår oberoende journalistik varit balans och trovärdighet framför sensationsjournalistik och snabba klick. NyD är Sveriges bredaste helt oberoende dagstidning och står helt fri från politiska partier och industriintressen.

NyD erhåller inget presstöd och finansieras genom läsardonationer och annonser. Läs mer om våra pressetiska riktlinjer här.

Demokraternas popularitet lägsta på decennier

Donald Trumps USA

publicerad Idag 14:13
– av Redaktionen

Rättegången närmar sig – hjälp Nya Dagbladet i mål i bankstriden!

112 690 kr av 250 000 kr insamlade. Rätten till ett bankkonto är grundläggande – stöd vår stämningsprocess genom Swish till 123 611 30 21 eller andra donationsalternativ.


En ny opinionsmätning från Wall Street Journal visar att Demokraternas popularitet sjunkit till den lägsta nivån på över tre decennier. 63 procent av amerikanska väljare har en negativ syn på partiet, medan endast 33 procent ser positivt på Demokraterna.

Undersökningen, som genomfördes mellan 16-20 juli bland 1 500 registrerade väljare, avslöjar en dyster bild för Demokraterna inför mellanårsvalen 2026. Endast åtta procent av väljarna ser ”mycket positivt” på partiet, vilket understryker den utmaning partiet står inför.

Trots att väljarna inte är särskilt nöjda med president Donald Trumps hantering av ekonomiska frågor och tullpolitik, litar de ändå mer på Republikanerna än Demokraterna när det gäller att hantera viktiga samhällsfrågor som ekonomi och migration. Trumps eget godkännande ligger på 46 procent.

Resultatet bekräftas av en tidigare CNN-undersökning som visade att endast 28 procent av väljarna ser positivt på Demokraterna. Partiet hoppas dock kunna mobilisera väljare genom att kritisera Republikanernas förslag om skattesänkningar för välbärgade, samtidigt som sociala förmåner ska skäras ned. En knapp majoritet, 52 procent, motsätter sig det republikanska lagförslaget.

Demokraterna försöker även utnyttja kontroverser kring Jeffrey Epstein-fallet, där 65 procent av de demokratiska väljarna saknar förtroende för justitiedepartementets utredning.

Trovärdighet – grunden i vår journalistik sedan 2012

Nya Dagbladets position är unik i det svenska medielandskapet. NyD är oberoende på riktigt. Tidningen ägs och kontrolleras inom den egna redaktionen – inte av stora mediekonglomerat eller utländska intressen.

Sedan grundandet 2012 har grunden i vår oberoende journalistik varit balans och trovärdighet framför sensationsjournalistik och snabba klick. NyD är Sveriges bredaste helt oberoende dagstidning och står helt fri från politiska partier och industriintressen.

NyD erhåller inget presstöd och finansieras genom läsardonationer och annonser. Läs mer om våra pressetiska riktlinjer här.

Gabbard anklagar Obama för mångårig kupp mot Trump

Donald Trumps USA

publicerad 24 juli 2025
– av Isac Boman
Det finns obestridliga bevis som i detalj visar hur president Obama och hans nationella säkerhetsteam styrde skapandet av en underrättelsebedömning som de visste var falsk, menar Gabbard.

Rättegången närmar sig – hjälp Nya Dagbladet i mål i bankstriden!

112 690 kr av 250 000 kr insamlade. Rätten till ett bankkonto är grundläggande – stöd vår stämningsprocess genom Swish till 123 611 30 21 eller andra donationsalternativ.


USA:s underrättelsechef Tulsi Gabbard har släppt en tidigare hemligstämplad rapport som hon hävdar avslöjar hur tidigare presidenten Barack Obama och hans administration medvetet skapade falsk information om rysk inblandning i 2016 års val.

Gabbard beskriver det som ”det mest flagranta missbruket och politiseringen av underrättelsetjänsten i amerikansk historia”.

Vid en presskonferens, i Vita huset den 23 juli, presenterade Gabbard den avklassificerade rapporten från representanthusets underrättelsekommitté, som ursprungligen producerades i september 2020.

Rapporten ifrågasätter grunderna för bedömningen att Rysslands president Vladimir Putin skulle ha velat hjälpa Donald Trump att vinna valet.

De chockerande avslöjanden som vi släpper idag borde vara en angelägenhet för varje amerikan. Detta handlar inte om demokrater eller republikaner. Detta handlar om integriteten i vår demokratiska republik, sade Gabbard vid presskonferensen.

Obama ”visste att rapporten var falsk”

Gabbard anklagar Obama-administrationen för att medvetet ha skapat en underrättelsebedömning som de ”visste var falsk”. Hon hävdar att de skapade en konstruerad berättelse om att Ryssland ingrep i 2016 års val för att hjälpa Trump vinna.

Det finns obestridliga bevis som i detalj visar hur president Obama och hans nationella säkerhetsteam styrde skapandet av en underrättelsebedömning som de visste var falsk, förklarade Gabbard.

Enligt rapporten ska Obama ha utfärdat ”ovanliga direktiv” för att påskynda publiceringen av underrättelsebedömningen innan Trumps tillträde, vilket förbigick normala samordningsprocedurer inom underrättelsetjänsterna.

CIA anklagas för bristfälliga källor

Rapporten kritiserar CIA för att ha misslyckats med att följa sina egna standarder och för att ha baserat sina slutsatser på vad som beskrivs som ”ett knappt, oklart och overifierbart fragment av en mening från en av de undermåliga rapporterna”.

Gabbard hävdar att dåvarande CIA-direktören, John Brennan, och underrättelsetjänsten medvetet undertryckte information som visade att Putin ”höll tillbaka från att läcka komprometterande material om Hillary Clinton före valet”.

Brennan och underrättelsetjänsten feltolkade underrättelseinformation och förlitade sig på tvivelaktiga, undermåliga källor för att skapa en fabricerad, falsk berättelse om att Putin utvecklade en tydlig preferens för Trump, sade hon.

Påståenden om Clintons hälsotillstånd

I rapporten beskrivs omfattande material som Ryssland påstås ha haft om Hillary Clinton, inklusive dokument som enligt Gabbard visade ”bevis på Hillarys psyko-emotionella problem, okontrollerade vredesutbrott och aggression” och påståenden om att Clinton var ”på en daglig regim av tunga lugnande medel”.

Gabbard hävdar också att underrättelsetjänsten exkluderade viktig information som skulle ha motsagt deras huvudsakliga slutsatser, inklusive rapporter om att ”några ryska underrättelseofficerare planerade för kandidat Hillary Clintons seger”.

Krav på rättslig prövning

Hon har krävt en brottsutredning av tjänstemän från Obama-eran och anklagar dem för att ha tillverkat en falsk berättelse för att diskreditera en sittande president. Trump har stöttat hennes slutsatser och krävt åtal mot Obama och höga tjänstemän i hans administration.

De konspirerade för att undergräva den amerikanska folkets vilja som valde Donald Trump i det valet i november 2016. De arbetade med sina partners i media för att främja denna lögn, i slutändan för att undergräva president Trumps legitimitet och lansera vad som skulle bli en årslång kupp mot honom och hans administration, sade Gabbard.

Rapporten hävdar också att interna amerikanska underrättelsebedömningar konsekvent drog slutsatsen att Ryssland saknade både förmåga och avsikt att ingripa i 2016 års val, men att dessa resultat medvetet undertrycktes.

Ryssland har förnekat all inblandning i amerikanska val, och president Putin har upprepade gånger sagt att Moskva inte gynnar någon särskild amerikansk politisk kandidat.

Trovärdighet – grunden i vår journalistik sedan 2012

Nya Dagbladets position är unik i det svenska medielandskapet. NyD är oberoende på riktigt. Tidningen ägs och kontrolleras inom den egna redaktionen – inte av stora mediekonglomerat eller utländska intressen.

Sedan grundandet 2012 har grunden i vår oberoende journalistik varit balans och trovärdighet framför sensationsjournalistik och snabba klick. NyD är Sveriges bredaste helt oberoende dagstidning och står helt fri från politiska partier och industriintressen.

NyD erhåller inget presstöd och finansieras genom läsardonationer och annonser. Läs mer om våra pressetiska riktlinjer här.

Trump anklagar Obama för ”förräderi” – vill att justitiedepartementet ska agera

Donald Trumps USA

publicerad 23 juli 2025
– av Markus Andersson
Donald Trump har kommit med starka anklagelser mot den tidigare presidenten Barack Hussein Obama och anklagar nu honom för förräderi och ansvarig bakom ”the Russiagate hoax” (Rysslandsbluffen).

Rättegången närmar sig – hjälp Nya Dagbladet i mål i bankstriden!

112 690 kr av 250 000 kr insamlade. Rätten till ett bankkonto är grundläggande – stöd vår stämningsprocess genom Swish till 123 611 30 21 eller andra donationsalternativ.


USA:s president Donald Trump har anklagat sin företrädare Barack Obama för ”förräderi”. Trump uppger att han vill att justitiedepartementet ska ”jaga” Obama och tidigare underrättelsetoppar för deras påstådda komplott att ”manipulera val” och iscensätta vad Trump kallar ”the Russiagate hoax” (Rysslandsbluffen).

Trump gjorde dessa uttalanden under ett möte med reportrar i Ovala rummet på tisdagen. Han svarade då på frågor om den rapport som underrättelsetjänstens chef, Tulsi Gabbard, släppte förra veckan, där hon påstår att tjänstemän under Obama-administrationen fabricerade underrättelseuppgifter för att felaktigt anklaga Trump för samröre med Ryssland.

Det här var förräderi. Barack Hussein Obama är huvudmannen. Hillary Clinton var där tillsammans med honom, liksom Sömnige Joe Biden och resten av dem: Comey, Clapper, hela gruppen, sade Trump och syftade på före detta FBI-chefen James Comey och tidigare underrättelsetjänstchefen James Clapper.

De försökte manipulera ett val och blev påkomna. Sedan manipulerade de faktiskt valet 2020, och eftersom jag visste att jag vann det valet med god marginal, gjorde jag det en tredje gång och vann i en jordskredsseger, tillade han.

Rapport med över 100 dokument

Gabbards rapport var ”obestridliga bevis på att Obama var upprorisk”, enligt Trump, som anklagade sin företrädare för att ”försöka leda en kupp”.

— Det här är den största skandalen i vårt lands historia, sade presidenten.

Rapporten, som innehåller över 100 avklassificerade dokument, antyder att Obamas underrättelsetjänstchefer förkastade alla underrättelsebedömningar som inte fann någon rysk inblandning, och ersatte dem med fabricerade påståenden. Detta banade väg för Rysslandsutredningen, som Gabbard beskriver som en ”flerårig kupp” mot Trump.

Obama förnekar anklagelserna

Obama har starkt förnekat anklagelserna och upprepade sin ståndpunkt kort efter Trumps senaste uttalanden från Ovala rummet. Gabbards rapport innehåller inget som ”undergräver den allmänt accepterade slutsatsen att Ryssland arbetade för att påverka presidentvalet 2016, men inte lyckades manipulera några röster”, meddelade Obamas kontor i ett uttalande.

”Av respekt för presidentämbetet svarar vårt kontor normalt inte på det konstanta nonsens och den desinformation som flödar ut från detta Vita hus. Men dessa påståenden är tillräckligt upprörande för att förtjäna ett svar. Dessa bisarra anklagelser är löjliga och ett svagt försök till distraktion”, hävdade uttalandet.

Trovärdighet – grunden i vår journalistik sedan 2012

Nya Dagbladets position är unik i det svenska medielandskapet. NyD är oberoende på riktigt. Tidningen ägs och kontrolleras inom den egna redaktionen – inte av stora mediekonglomerat eller utländska intressen.

Sedan grundandet 2012 har grunden i vår oberoende journalistik varit balans och trovärdighet framför sensationsjournalistik och snabba klick. NyD är Sveriges bredaste helt oberoende dagstidning och står helt fri från politiska partier och industriintressen.

NyD erhåller inget presstöd och finansieras genom läsardonationer och annonser. Läs mer om våra pressetiska riktlinjer här.

Trump uppmanar Zelenskyj att attackera Moskva

Donald Trumps USA

publicerad 15 juli 2025
– av Redaktionen

Rättegången närmar sig – hjälp Nya Dagbladet i mål i bankstriden!

112 690 kr av 250 000 kr insamlade. Rätten till ett bankkonto är grundläggande – stöd vår stämningsprocess genom Swish till 123 611 30 21 eller andra donationsalternativ.


Donald Trump har enligt Financial Times i hemlighet uppmanat Ukraina att genomföra attacker mot de ryska storstäderna Moskva och Sankt Petersburg – som en strategi för att tvinga Ryssland till förhandlingsbordet.

Samtalet ska ha ägt rum den 4 juli mellan amerikanska och ukrainska representanter, där Trump ställde direkta frågor till Ukrainas president Volodymyr Zelenskyj:

— Volodymyr, kan du nå Moskva? … Kan du nå Sankt Petersburg också?

Enligt tidningens källor är planen att få Ryssland att ”känna smärta” för att pressa fram en uppgörelse. Trump har tidigare uttryckt frustration över krigets längd och sagt:

— Jag är besviken på president Putin, för jag trodde att vi skulle ha haft en överenskommelse för två månader sedan.

Samtidigt rapporteras att Zelenskyj tagit emot en lista över långdistansvapen som Trump vill leverera via mellanhänder – för att kringgå kongressens förbud mot direkt militärt bistånd.

Eskalation i kriget

Uppgifterna kommer i ett känsligt läge. Kreml har upprepat varnat för att Ryssland kan slå till mot väst om dess vapen används mot ryskt territorium.

President Vladimir Putin har hävdat att Ryssland har rätt att ”använda våra vapen mot militära anläggningar i länder som tillåter att deras vapen används mot våra anläggningar”.

I november 2024 skärpte Ryssland sin kärnvapendoktrin, som nu tillåter kärnvapensvar om Ryssland attackeras med konventionella vapen av ”icke kärnvapenstater som stöds av kärnvapenmakter”.

Hittills har Ukraina främst använt egenproducerade långdistansdrönare i sina attacker inne i Ryssland. Varken Vita huset eller den ukrainska regeringen har kommenterat avslöjandet.

Trovärdighet – grunden i vår journalistik sedan 2012

Nya Dagbladets position är unik i det svenska medielandskapet. NyD är oberoende på riktigt. Tidningen ägs och kontrolleras inom den egna redaktionen – inte av stora mediekonglomerat eller utländska intressen.

Sedan grundandet 2012 har grunden i vår oberoende journalistik varit balans och trovärdighet framför sensationsjournalistik och snabba klick. NyD är Sveriges bredaste helt oberoende dagstidning och står helt fri från politiska partier och industriintressen.

NyD erhåller inget presstöd och finansieras genom läsardonationer och annonser. Läs mer om våra pressetiska riktlinjer här.

Missa inte en nyhet igen!

Anmäl dig till vårt nyhetsbrev idag!

Ta del av ocensurerade nyheter – fria från industriintressen och politisk korrekthet från Sveriges bredaste helt oberoende dagstidning – varje vecka.