Annons:

Terroristattack i Libanon – fyra döda

Publicerad juni 5, 2019
Insamlingskampanj

Hjälp Nya Dagbladet att finnas kvar

Insamlat: 39 700,00 SEK 53% Mål: 75 000,00 SEK

Under måndagskvällen sköt en ensam jihadist ihjäl fyra personer i Tripoli i norra Libanon. Därefter sprängde han sig själv.

Två poliser och två soldater dödades i samband med att en ensam gärningsman besköt en bank, en polisstation och ett militärfordon. Senare, efter att ha omringats i en lägenhet, utlöste han sin självmordsväst. Dådet ägde rum i hamnstaden Tripoli i norra Libanon.

Ingen gruppering har tagit på sig dådet, men gärningsmannen påstås vara en medlem av IS – Islamiska staten. Han har identifierats som Abdul Rahman Mabsout. Enligt uppgift ska Mabsout blivit gripen då han återvände från Syrien 2016, men släpptes året efter.

Säkerheten har skärpts i landet inför Eid al-Fitr – festligheterna som markerar slutet på Ramadan.

Annons:

 

Källa: BBC

Trovärdighet – grunden i vår journalistik sedan 2012

Nya Dagbladets position är unik i det svenska medielandskapet. NyD är oberoende på riktigt. Tidningen ägs och kontrolleras inom den egna redaktionen – inte av stora mediekonglomerat eller utländska intressen.

Sedan grundandet 2012 har grunden i vår oberoende journalistik varit balans och trovärdighet framför sensationsjournalistik och snabba klick. NyD är Sveriges bredaste helt oberoende dagstidning och står helt fri från politiska partier och industriintressen.

NyD erhåller inget presstöd och finansieras genom läsardonationer och annonser. Läs mer om våra pressetiska riktlinjer här.

Annons:

Konstbok med Dalís bronspärm stulen i Frankrike

Publicerad Idag 14:29 – av Emil Fjellstedt
Vy över Issoire med tätt liggande tegeltak och gröna kullar vid horisonten.
Konstboken L’Apocalypse stals från ett konstcenter i Issoire i centrala Frankrike. Bilden visar staden, inte det drabbade konstcentret. Arkivbild från 2011.

Tjuvar har stulit L'Apocalypse, en 210 kilo tung konstbok med en bronspärm skulpterad av Salvador Dalí, från ett konstcenter i Issoire i centrala Frankrike. Verket värderas till flera miljoner euro och är det senaste i en rad uppmärksammade museistölder i landet.

Stölden skedde natten mellan söndagen den 4 och måndagen den 5 oktober på Centre d'art contemporain i Issoire, i departementet Puy-de-Dôme. Åklagarmyndigheten i Clermont-Ferrand kallar boken "en exceptionell och unik pjäs" och har inlett en förundersökning, rapporterar TF1info.

Utredningen har lämnats över till kriminalpolisens utredningsenhet i Clermont-Ferrand. Pärmen ensam väger 150 kilo. Den är gjuten i brons och prydd med ädelstenar.

Fjorton namn kring världens undergång

Boken är konstförläggaren Joseph Forêts livsverk. Han inledde projektet 1958 med Johannes uppenbarelse som grund och värvade sju målare och sju författare, bland dem Dalí, Foujita, Leonor Fini, Bernard Buffet, Jean Cocteau, Ernst Jünger, Jean Giono och Emil Cioran. François Mauriac tackade nej.

Utvikt är boken 150 meter lång. Författarna skrev för hand på 150 pergament, och 25 hantverksverkstäder deltog i arbetet. Mellan 1961 och 1972 visades den på 146 utställningar runt om i världen.

Enligt samlaren Christian Karoutzos värderades boken vid tillkomsten till två miljoner franc, vilket enligt honom då gjorde den till världens dyraste bok, uppger TF1info/AFP. År 2003 köptes den från japanska ägare av Karoutzos, vd för ett konstrestaureringsföretag i Issoire.

— Detta universella verk skulle säljas på auktion och skingras över världen, vilket var outhärdligt för mig. Därför bestämde jag mig för att köpa det, sade han till AFP då.

Ännu en kupp i raden

I oktober 2025 stals åtta delar av de franska kronjuvelerna, värderade till omkring 88 miljoner euro, från Louvren i Paris. I juli utsattes Lalique-museet i nordöstra Frankrike för en kupp där smycken värda runt fyra miljoner euro stals, trots att museet efter Louvrenkuppen betraktades som en känslig plats.

Enligt borgmästaren larmade säkerhetsbolaget inte gendarmeriet direkt. Det var i stället en städare som ringde polisen.

Vid konstkuppen på Renoirmuseet i Cagnes-sur-Mer i september tog två maskerade tjuvar fyra verk.

En fransk parlamentsutredning pekade i maj på föråldrad infrastruktur, personalbrist och otillräcklig kameraövervakning på landets museer. Regeringen har lagt fram 33 åtgärder för att skärpa säkerheten, bland annat att de mest eftertraktade verken tillfälligt tas bort från utställning.

Trovärdighet – grunden i vår journalistik sedan 2012

Nya Dagbladets position är unik i det svenska medielandskapet. NyD är oberoende på riktigt. Tidningen ägs och kontrolleras inom den egna redaktionen – inte av stora mediekonglomerat eller utländska intressen.

Sedan grundandet 2012 har grunden i vår oberoende journalistik varit balans och trovärdighet framför sensationsjournalistik och snabba klick. NyD är Sveriges bredaste helt oberoende dagstidning och står helt fri från politiska partier och industriintressen.

NyD erhåller inget presstöd och finansieras genom läsardonationer och annonser. Läs mer om våra pressetiska riktlinjer här.

Folke Bernadottes gata i Gaza ligger i ruiner

Folkmordet i Gaza

Publicerad Idag 12:57 – av Emil Fjellstedt
Satellitbild av Count Bernadotte-gatan i Gaza stad intill ett porträtt av Folke Bernadotte från 1942.
Gatan i Rimal bär namnet efter FN-medlaren Folke Bernadotte, som mördades i Jerusalem den 17 september 1948.

Gatan i Gaza stad som bär Folke Bernadottes namn är svårt sönderslagen. Satellitbilder i Google Maps visar raserade kvarter och inrasade tak längs Count Bernadotte, uppkallad efter svensken som mördades i Jerusalem 1948.

Gatan ligger i stadsdelen Rimal, parallellt med Victor Hugo-gatan och nära Al-Azharuniversitetet. På kartan heter den Count Bernadotte, efter greven som 1948 blev FN:s förste medlare i Palestina.

I dag bär gatan spåren av kriget mot Gaza. Längs flera kvarter återstår bara rasmassor och kollapsade tak.

Fria Tider uppmärksammade under måndagen att gatan syns sönderslagen på de nya kartbilderna.

Raserade kvarter, skadade hus

Flera kvarter längs gatan är raserade eller har tak som rasat in.

Förstörelsen är inte total. Andra hus står fortfarande kvar, men med synliga skador.

Satellitbild från Google Maps över Count Bernadotte i Gaza stad, med raserade kvarter och gatunamn.
Gatunamnet Count Bernadotte syns kvar på kartan, genom kvarter där taken rasat in. Faksimil: Google Maps

En dagbok av Atef Abu Saif, daterad den 9 november 2023 och publicerad i Al-Araby al-Jadeed, beskriver hur invånare stannade kvar på gatan tills beskjutningen tilltog, stridsvagnarna närmade sig och människor flydde.

Sköts ihjäl i Jerusalem

Nya Dagbladet har tidigare skildrat mordet på kungens gudfar och dess efterspel.

Folke Bernadotte mördades den 17 september 1948 i Jerusalem. Bakom dådet låg Lehi, även kallad Sternligan.

Det var Yehoshua Cohen som sköt. Vid samma attentat dödades också André Sérot.

Beslutet att döda FN-medlaren fattades av Lehis ledning. Yitzhak Shamir var en av de tre ledarna bakom beslutet. Han blev senare Israels premiärminister, först 1983–1984 och sedan 1986–1992.

Ingen dömdes någonsin för mordet. Cohen blev i stället nära vän med David Ben-Gurion.

Räddade fångar med Vita bussarna

Innan han skickades till Palestina var Bernadotte vice ordförande i Svenska Röda Korset. Han ledde Vita bussarna, räddningsaktionen som förde tusentals fångar i säkerhet, däribland judar.

Mannen som räddade judiska fångar mördades alltså av en judisk underjordisk grupp några år senare, medan han medlade i Palestina på FN:s uppdrag.

Kungens gudfar

Bernadotte har också en nära koppling till det svenska kungahuset. Han var Carl XVI Gustafs gudfar, och kungen bär namnet Folke.

Schibstedägda Aftonbladet skrev 2012 att Chaim Herzogs besök i Stockholm 1990 aldrig följts av något svenskt statsbesök i Israel. Tidningen sammanfattade läget med orden "Kungahuset har inte glömt, än mindre förlåtit".

I listan över kungens statsbesök förekommer Israel bara en gång, som inkommande besök: när Herzog kom till Sverige den 21–23 maj 1990.

Trovärdighet – grunden i vår journalistik sedan 2012

Nya Dagbladets position är unik i det svenska medielandskapet. NyD är oberoende på riktigt. Tidningen ägs och kontrolleras inom den egna redaktionen – inte av stora mediekonglomerat eller utländska intressen.

Sedan grundandet 2012 har grunden i vår oberoende journalistik varit balans och trovärdighet framför sensationsjournalistik och snabba klick. NyD är Sveriges bredaste helt oberoende dagstidning och står helt fri från politiska partier och industriintressen.

NyD erhåller inget presstöd och finansieras genom läsardonationer och annonser. Läs mer om våra pressetiska riktlinjer här.

USA tar hem samtliga bombplan från brittisk flygbas

USA:s krig i Mellanöstern

Publicerad Igår 13:47 – av Jan Sundstedt
Amerikanskt B-1B-bombplan landar vid RAF Fairford den 15 juli 2025.
Arkivbild från ett B-1B-plans landning vid basen den 15 juli 2025.

USA har tagit hem samtliga bombplan från den brittiska flygbasen RAF Fairford, en vecka efter att polisen grep flera män misstänkta för förberedelse till terrordåd på basen. Planen har använts i kriget mot Iran, som den brittiska regeringen misstänker för inblandning i planerna.

På söndagen den 4 oktober bekräftade Pentagon att samtliga amerikanska bombplan har återvänt till sina hemmabaser i USA, rapporterar nyhetsbyrån Reuters.

Ett dussintal B-1-plan fanns på RAF Fairford nordväst om London. Storbritannien hade låtit USA använda dem för anfall mot iranska robotbaser som angripit fartyg i Hormuzsundet.

En talesman för Pentagon förklarade att säkerhetshänsyn hindrade myndigheten från att bekräfta flyttningen medan den pågick, och bekräftade att samtliga bombplan har återvänt till USA.

Pentagon anger däremot inte något skäl till beslutet i sitt uttalande.

Polisen fick tips från allmänheten

Polisen inledde insatsen tidigt på söndagen den 27 september efter uppgifter om misstänkta fordon nära basen, bland annat ett telefonsamtal från allmänheten.

Samtalet kom omkring klockan 00.45 och gällde tre misstänkta fordon som tycktes vara på väg mot RAF Fairford.

Brittisk polis grep kort därefter fem män som färdades i fordonen. Som en försiktighetsåtgärd spärrade polisen av ett område på 400 meter och evakuerade omkring 85 hushåll.

Misstankarna gällde först brott mot sprängämneslagstiftningen och därefter förberedelse till terrordåd. Utredarna undersöker om männen medvetet eller omedvetet arbetat åt en främmande stat.

Undersökningen av fordonen visade på förekomst av bensin, men inga improviserade sprängladdningar, meddelar brittisk terrorpolis, som assisterades av militär och kriminaltekniker.

Gripna och släppta med villkor

Efter gripandena släppte polisen dagen efter insatsen de fem männen under stränga villkor, men misstankarna kvarstår.

I Westminster i London grep polisen den 1 oktober en sjätte man: en 25-åring med brittiskt och iranskt medborgarskap, misstänkt för förberedelse till terrordåd.

Polisen meddelade den 3 oktober att man även hade släppt 25-åringen under villkor. Husrannsakningarna på två adresser är avslutade, medan utredningen i Gloucestershire fortsätter.

Att polisen har släppt alla sex män under villkor innebär inte att misstankarna har avskrivits.

Storbritanniens premiärminister Andy Burnham uppgav på onsdagen att landet har starka indikationer på iransk inblandning i den misstänkta terrorplanen. Iran avfärdar anklagelserna som grundlösa.

Irans regering har också kallat upp den brittiske ambassadören med anledning av anklagelserna.

Trovärdighet – grunden i vår journalistik sedan 2012

Nya Dagbladets position är unik i det svenska medielandskapet. NyD är oberoende på riktigt. Tidningen ägs och kontrolleras inom den egna redaktionen – inte av stora mediekonglomerat eller utländska intressen.

Sedan grundandet 2012 har grunden i vår oberoende journalistik varit balans och trovärdighet framför sensationsjournalistik och snabba klick. NyD är Sveriges bredaste helt oberoende dagstidning och står helt fri från politiska partier och industriintressen.

NyD erhåller inget presstöd och finansieras genom läsardonationer och annonser. Läs mer om våra pressetiska riktlinjer här.

Sánchez utlyser nyval efter förlorad majoritet

Publicerad Igår 12:07 – av Emil Fjellstedt
Pedro Sánchez talar från ett podium med spanska flaggan och EU-flaggan bakom sig
Pedro Sánchez meddelade under måndagen nyval till den 29 november, utan frågor från pressen.

Spaniens premiärminister Pedro Sánchez utlyste under måndagen nyval till den 29 november. Beskedet kom tre dagar efter att kongressen röstat ned två av regeringens bostadsdekret.

Sánchez läste upp en institutionell förklaring i regeringssätet Moncloa i Madrid och tog inga frågor från journalisterna. Han uppgav att han informerat statschefen och kallat till ett extra regeringssammanträde samma morgon. Där skulle Cortes Generales, det spanska parlamentets båda kamrar, upplösas och val utlysas enligt lagens tidsfrister, meddelade Moncloa.

Kallelsen publiceras på tisdagen i statstidningen Boletín Oficial del Estado.

Ingen misstroendeomröstning tvingade fram valet. Sánchez upplöser själv parlamentet, ungefär nio månader innan mandatperioden löper ut, skriver El País.

Bostadsdekreten föll

Utlösande var fredagens omröstning i kongressen. Där röstade högerpartierna PP och Vox tillsammans med katalanska Junts nej till två bostadsdekret, rapporterar det statliga tv-bolaget RTVE.

Dagen efter omröstningen demonstrerade tiotusentals människor mot bostadskrisen i Madrid och ett femtiotal andra städer. Delegación del Gobierno, statens representation i regionen, uppskattade antalet i Madrid till 70 000, medan arrangörerna talade om 500 000.

Vad som nu händer med de nedröstade dekreten förklarade Sánchez inte, enligt El País.

Erkänner misstag

I förklaringen medgav Sánchez att regeringen inte gjort allt den föresatt sig, särskilt när det gäller ojämlikhet, offentliga tjänster och tillgång till bostad.

— Jag vet att vi själva har begått misstag och inte lyckats göra allt vi hade föresatt oss, sade Pedro Sánchez.

Hans recept är att förnya och bredda stödet. Enligt Sánchez krävs en mycket bredare progressiv majoritet för att regeringen ska kunna göra mer.

Valet ramade han in som ett vägval. Å ena sidan det han kallar en "ultrahöger-våg", å den andra att Spanien ska fortsätta vara ett fäste för "öppenhet, social rättvisa och miljöansvar".

Mätningarna pekar åt höger

Opinionsmätningarna pekar åt motsatt håll. I stort sett alla privata opinionsinstitut ser en bred seger för högern, i vissa fall med mer än 50 procent tillsammans för PP och Vox, skriver El País.

Sánchez lade nu avgörandet hos väljarna.

— Stunden har därför kommit då ni spanjorer ska avgöra vilken framtid ni vill ha för er själva och för ert land. Nu beror det på er, sade Sánchez.

Trovärdighet – grunden i vår journalistik sedan 2012

Nya Dagbladets position är unik i det svenska medielandskapet. NyD är oberoende på riktigt. Tidningen ägs och kontrolleras inom den egna redaktionen – inte av stora mediekonglomerat eller utländska intressen.

Sedan grundandet 2012 har grunden i vår oberoende journalistik varit balans och trovärdighet framför sensationsjournalistik och snabba klick. NyD är Sveriges bredaste helt oberoende dagstidning och står helt fri från politiska partier och industriintressen.

NyD erhåller inget presstöd och finansieras genom läsardonationer och annonser. Läs mer om våra pressetiska riktlinjer här.