MORGONDAGENS DAGSTIDNING – söndag 27 juli 2025

söndag 27 juli 2025

Svensk tonåring gjorde succé i New York – knep tredjeplats i Adobe-VM

publicerad 13 augusti 2019
– av Per Nordin

Rättegången närmar sig – hjälp Nya Dagbladet i mål i bankstriden!

112 690 kr av 250 000 kr insamlade. Rätten till ett bankkonto är grundläggande – stöd vår stämningsprocess genom Swish till 123 611 30 21 eller andra donationsalternativ.


Som första nordiska deltagare i Adobe-VM någonsin tog 18-årige Kevin Johnson, från Torslanda i Göteborg, en meriterande tredjeplats vid den i New York nyligen avslutade tävlingen.

– Det kändes stort. Många hade förväntningar på att jag skulle prestera eftersom jag hade en svensk flagga med mig. Det var lite av en ära. Många av mina klasskamrater hade ju velat vara där och tävla, säger den nyblivne världstrean.

– Designen ska ha ett bestämt syfte. Det är lätt att fastna i saker som man själv tycker är snyggt. I ett verklighet scenario måste man tänka på att designen ska bära budskapet, säger Kevin Johnson, världstrea i visuell design.

För att ta en topplacering gäller det inte att bara att vara bra på Adobe. För en pallplacering i Adobe-VM gäller det att har färdigheter i kommunikation och i visuell design som är utöver det vanliga.

Totalt deltog 112 000 deltagare från 66 länder i 2019-års Adobe Certified Associated (ACA) World Championship – det sjunde i raden. Av dessa tog sig 50 till en finalomgång som i slutändan fick se en svensk på prispallen.

Kevin Johnson – sistaårsstudent på NTI Gymnasiet i Göteborg – sponsrades av Lexicon i Malmö. Framgången har gjorts möjlig av det samarbete som bedrivs sedan en tid tillbaka mellan Lexicon och Certiport.

– I urvalsprocessen stack Kevin ut eftersom han har en gedigen och genomtänkt designprocess – från idé till färdig produkt. Han är väldigt duktig på att utvecklat koncept samt att skapa en design och ett budskap som når fram till en målgrupp, säger Erik Isakson, rektor på NTI Gymnasiet i Johannesberg.

– Den här tävlingen är ett slags slutprov för mig. Det är kul att få visa upp det jag lärt mig från skolan och på min egen fritid.

Varje tävlande hade hade åtta timmar på sig att designa ett vykort, en Instagrampost och en webbanner med utgångspunkt från ideella välgörenhetsorganisationen, NABU:s varumärkesstrategi. De tävlande hade att möta tre kriterier: teknik, kreativitet och problemlösning.

– Vi startade ett samarbete med Sveriges största gymnasieskola, NTI Gymnasiet, i år. De hade en uttagning bland sina sistaårselever och en bättre första tävlande från Norden kunde vi knappast ha hoppats på, säger Peter Robinson, VD på Lexicon i Malmö.

Kevin Johnson är själv säker på saken:

– Utbildningen gav mig alla de verktyg som jag behöver för att göra det här. Tredjeplatsen är ett kvitto och visar väldigt konkret på vilken nivå jag ligger på just nu. Det är en självförtroendeboost och det kanske öppnar upp chanser för mig i framtiden. Det är väldigt kul att kunna skriva det här i mitt cv.

Vinnarna av 2019-års Adobe Certified Associate (ACA) World Championship:

Första plats, Leong IAT Pan, Macau
Andra plats, Frank Romero, Peru
Tredje plats, Kevin Johnson, Sverige

Finalisterna visade sina färdigheter med hjälp av branschledande programvaran från Adobe, Creative Cloud. Den ideella klienten, biståndsorganisationen, NABU, var också nöjda med resultat.

– Alla bidrag visade en tydlig fallenhet för digital design och Leongs design var det bidrag vi kände bäst delad vårt budskap, säger Isabel Sheinman, Co-Creator and Director, NABU.

– Vi var oerhört imponerad av det professionella arbete som dessa studenter gjorde på bara en dag – vilket bevisar att de kan följa klientinstruktioner, och använda både sin naturliga designförmåga och färdigheter i Adobe. Utbildningen har get dem verktyg att skapa något fantastiskt.

En panel av domare inklusive NABU och branschexperter inom design har granskat de färdiga projekten och utsett vinnarna baserat på visuell design, förmåga att uppfylla kundens krav och varumärkesestetik samt professionella och kreativa användning av Adobe Creative Cloud.

Förstaplats belönades med $7 000, andra $3 500, och tredje $1 500.

– The ACA World Championship är en fröjd för ögat, säger Ray Murray, Vice President and General Manager – IT, Pearson VUE.

– När du ser vad dessa finalister skapat på bara en dag vet du att de har ett djupt grepp om digitala designkoncept och kan använda sina Adobefär- digheter att i en verklig miljö.

– Vi njuter av att delta i Adobe Certified Associate World Championship varje år, inte bara för att se de fantastiska projekt som skapats, men också för att möta ambitiösa, kreativa studenter som lanserar sina karriärer med branschkända certifieringar, säger Tacy Trowbrid- ge, Global Education Program Lead på Adobe.

– Att se vad de tävlande producerade för NABU på bara en dag ger oss bara en försmak av den talang de besitter. Under årens lopp har vi sett många av dessa finalister gå vidare till jobb och praktik inom kreativa områden, vilket bevisar värdet av den design och de tekniska färdigheter som de lärt sig i klassrummet.

Nästa år kommer Certiport att vara värd för 2020-års ACA World Championship på Disneys Grand Californian Hotel i Anaheim den 2–5 augusti.

Trovärdighet – grunden i vår journalistik sedan 2012

Nya Dagbladets position är unik i det svenska medielandskapet. NyD är oberoende på riktigt. Tidningen ägs och kontrolleras inom den egna redaktionen – inte av stora mediekonglomerat eller utländska intressen.

Sedan grundandet 2012 har grunden i vår oberoende journalistik varit balans och trovärdighet framför sensationsjournalistik och snabba klick. NyD är Sveriges bredaste helt oberoende dagstidning och står helt fri från politiska partier och industriintressen.

NyD erhåller inget presstöd och finansieras genom läsardonationer och annonser. Läs mer om våra pressetiska riktlinjer här.

Israelisk minister: ”Hela Gaza ska bli judiskt”

Folkmordet i Gaza

publicerad 25 juli 2025
– av Markus Andersson
"Gud vare lov, vi raderar detta onda. Hela Gaza ska bli judiskt", sade Judisk Makt-företrädaren Amichai Eliyahu nyligen i ett israeliskt radioprogram angående den svältande befolkningen i Gaza och det pågående folkmordet. Th. svältande barn i Gaza där situationen blir alltmer desperat.

Rättegången närmar sig – hjälp Nya Dagbladet i mål i bankstriden!

112 690 kr av 250 000 kr insamlade. Rätten till ett bankkonto är grundläggande – stöd vår stämningsprocess genom Swish till 123 611 30 21 eller andra donationsalternativ.


Den israeliske kulturarvsministern Amichai Eliyahu har väckt stark kritik efter uttalanden om att Israel inte ska bekymra sig om svälten i Gaza. Uttalandet är ett i raden av många liknande från höjdare inom det högerextrema israeliska styret i linje med de folkmordsambitioner som uttalades redan i inledningen av Gaza-kriget.

Den högerextreme politikern Amichai Eliyahu, från partiet Judisk Makt (Otzma Yehudit), avfärdade under torsdagen förnyade FN-varningar om konstlad hungersnöd i den belägrade enklaven. I en intervju med Radio Kol Barama hävdade han att den israeliska regeringen ”rusar mot att radera Gaza”.

Gud vare lov, vi raderar detta onda. Hela Gaza ska bli judiskt, sa Eliyahu enligt nyhetssajten Ynet.

Vi ska inte syssla med svält i Gaza – låt världen ta hand om dem. Ingen nation matar sina fiender. Har vi helt tappat förståndet? Ska vi bry oss om deras middag? tillade han.

Kraftig kritik från regeringsledningen

Premiärminister Benjamin Netanyahu distanserade sig snabbt från uttalandena och påpekade att Eliyahu inte är medlem i säkerhetskabinetten, som bestämmer över krigföringen.

”Denna regerings politik är tydlig och enhetlig. Hans uttalanden representerar den inte”, sa Netanyahu.

Israels ambassadör i USA, Yechiel Leiter, fördömde också Eliyahus kommentarer och kallade dem ”fel, dåraktiga och helt avvikande från Israels regering och folk”. I ett inlägg på X betonade han att Israel är engagerat i att skapa en mekanism för att leverera humanitärt bistånd till civila i Gaza ”men inte genom Hamas”.

FN varnar för massvält

Enligt lokala hälsomyndigheter har mer än 59 000 palestinier dödats i Gaza sedan oktober 2023, inklusive minst 113 som dött av svält. Världshälsoorganisationens chef, Tedros Adhanom Ghebreyesus, sa på onsdagen att Israels ”blockad” har fört Gaza till gränsen för ”massvält”.

Philippe Lazzarini, chef för FN:s palestinska flyktingbyrå UNRWA, har uppmanat Israel att tillåta tillträde för de 6 000 hjälptransporter som för närvarande står stilla i Egypten och Jordanien.

Israeliska tjänstemän har å sin sida anklagat Hamas och andra beväpnade grupper för att hamstra förnödenheter och attackera civila vid distributionsplatser.

Trovärdighet – grunden i vår journalistik sedan 2012

Nya Dagbladets position är unik i det svenska medielandskapet. NyD är oberoende på riktigt. Tidningen ägs och kontrolleras inom den egna redaktionen – inte av stora mediekonglomerat eller utländska intressen.

Sedan grundandet 2012 har grunden i vår oberoende journalistik varit balans och trovärdighet framför sensationsjournalistik och snabba klick. NyD är Sveriges bredaste helt oberoende dagstidning och står helt fri från politiska partier och industriintressen.

NyD erhåller inget presstöd och finansieras genom läsardonationer och annonser. Läs mer om våra pressetiska riktlinjer här.

Kvinnor får välja kvinnliga förare i Uber

publicerad 25 juli 2025
– av Redaktionen

Rättegången närmar sig – hjälp Nya Dagbladet i mål i bankstriden!

112 690 kr av 250 000 kr insamlade. Rätten till ett bankkonto är grundläggande – stöd vår stämningsprocess genom Swish till 123 611 30 21 eller andra donationsalternativ.


Uber i USA inför en ny funktion som låter kvinnor matchas med kvinnliga förare. Satsningen är en del av företagets arbete för att öka tryggheten på plattformen.

Genom det nya verktyget kan kvinnliga användare välja att föredra kvinnliga förare vid bokning av resor. Inställningen sparas i appen, och kvinnliga förare får samtidigt möjlighet att ange att de föredrar att köra kvinnliga passagerare.

Det handlar om att ge kvinnor fler val, mer kontroll och större bekvämlighet när de reser och kör, säger Camiel Irving, Ubers vice vd för USA och Kanada i ett pressmeddelande.

Uber har tidigare kritiserats för bristande säkerhet för kvinnor. År 2022 stämde över 500 kvinnor företaget, med anklagelser om bland annat kidnappning, våldtäkt och sexuella trakasserier, enligt CNBC.

Företaget betonar att man inte kan garantera att en önskad matchning alltid är möjlig, men att funktionen avsevärt ökar sannolikheten. Tjänsten kommer att testas i Los Angeles, San Francisco och Detroit med start nästa månad.

Trovärdighet – grunden i vår journalistik sedan 2012

Nya Dagbladets position är unik i det svenska medielandskapet. NyD är oberoende på riktigt. Tidningen ägs och kontrolleras inom den egna redaktionen – inte av stora mediekonglomerat eller utländska intressen.

Sedan grundandet 2012 har grunden i vår oberoende journalistik varit balans och trovärdighet framför sensationsjournalistik och snabba klick. NyD är Sveriges bredaste helt oberoende dagstidning och står helt fri från politiska partier och industriintressen.

NyD erhåller inget presstöd och finansieras genom läsardonationer och annonser. Läs mer om våra pressetiska riktlinjer här.

Hulk Hogan är död

publicerad 25 juli 2025
– av Redaktionen
Wrestlingstjärnan Terrence Gene Bollea blev känd genom smeknamnet "Hulk Hogan".

Rättegången närmar sig – hjälp Nya Dagbladet i mål i bankstriden!

112 690 kr av 250 000 kr insamlade. Rätten till ett bankkonto är grundläggande – stöd vår stämningsprocess genom Swish till 123 611 30 21 eller andra donationsalternativ.


Den amerikanske wrestlingstjärnan Hulk Hogan har avlidit. Han blev 71 år gammal.

Terrence Gene Bollea, som han egentligen hette, föddes den 11 augusti 1953 i delstaten Georgia och slog igenom på 1980-talet. Han värvades av World Wrestling Federation (WWF, senare WWE) 1983 och blev snart sportens främsta affischnamn under dess stora uppsving i popularitet. Hogan vann totalt tolv världsmästerskapstitlar, och hans match mot André the Giant 1987 är fortfarande den mest sedda wrestlingmatchen i amerikansk tv-historia.

Hogan avled i sitt hem i Florida till följd av hjärtstillestånd, rapporterar den amerikanska kändissajten TMZ. Enligt uppgifter ska han nyligen ha genomgått flera operationer.

Hogans eftermäle hyllas av Trump

USA:s president Donald Trump har skrivit ett hyllningsinlägg på Truth Social efter beskedet om wrestlinglegendens död. Hogan var en uttalad Trump-supporter och deltog ofta vid större kampanjmöten, där han eldade upp publiken.

”Hulk Hogan var MAGA rakt igenom – stark, tuff, smart, men med ett stort hjärta”, skriver presidenten på plattformen.

Utöver sin wrestlingkarriär gjorde Hogan även roller som skådespelare, bland annat i ”Rocky III” och ”Gremlins 2”. Han hade dessutom en egen realityserie, ”Hogan Knows Best”, som sändes mellan 2005 och 2007.

Trovärdighet – grunden i vår journalistik sedan 2012

Nya Dagbladets position är unik i det svenska medielandskapet. NyD är oberoende på riktigt. Tidningen ägs och kontrolleras inom den egna redaktionen – inte av stora mediekonglomerat eller utländska intressen.

Sedan grundandet 2012 har grunden i vår oberoende journalistik varit balans och trovärdighet framför sensationsjournalistik och snabba klick. NyD är Sveriges bredaste helt oberoende dagstidning och står helt fri från politiska partier och industriintressen.

NyD erhåller inget presstöd och finansieras genom läsardonationer och annonser. Läs mer om våra pressetiska riktlinjer här.

Frankrike lovar att erkänna Palestina

Israels ockupation av Palestina

publicerad 25 juli 2025
– av Redaktionen
Frankrikes president Emmanuel Macron.

Rättegången närmar sig – hjälp Nya Dagbladet i mål i bankstriden!

112 690 kr av 250 000 kr insamlade. Rätten till ett bankkonto är grundläggande – stöd vår stämningsprocess genom Swish till 123 611 30 21 eller andra donationsalternativ.


Frankrike kommer att erkänna Palestina som stat, enligt landets president Emmanuel Macron. Han anser att läget i Gaza är akut och att det krävs en omedelbar vapenvila.

Att erkänna Palestina som självständig stat är det enda alternativet för varaktig fred och säkerhet i Mellanöstern, menar Macron.

Det akuta idag är att kriget i Gaza upphör och att civilbefolkningen får hjälp. Fred är möjlig. Det krävs ett omedelbart eldupphör, frigivning av alla gisslan och massiv humanitär hjälp till Gazas befolkning”, skriver han på plattformen X.

Vidare pekar han mot behovet att bygga upp en hållbar, demilitariserad palestinsk stat, som erkänner Israel och bidrar till stabilitet i regionen.

147 av FN:s 193 medlemsländer har erkänt Palestina som självständig stat. Sverige erkände Palestina redan 2014. Förutom USA är det bland andra Tyskland och Storbritannien som inte har erkänt Palestina som självständig stat.

”En skam”

Palestiniernas president, Mahmud Abbas, välkomnar beskedet samtidigt som Israels premiärminister, Benjamin Netanyahu, fördömde Macrons uttalande och menade att det skulle innebära att man ”belönar terrorism”. Israels försvarsminister kallar uttalandet för ”en skam och en kapitulation inför terrorismen”.

Vi kommer inte att tillåta upprättandet av en palestinsk enhet som skulle skada vår säkerhet, äventyra vår existens och undergräva vår historiska rätt till landet Israel, sade han enligt Al Jazeera.

Erkännandet kommer officiellt att ske i samband med FN:s generalförsamling i september, enligt Macron.

Trovärdighet – grunden i vår journalistik sedan 2012

Nya Dagbladets position är unik i det svenska medielandskapet. NyD är oberoende på riktigt. Tidningen ägs och kontrolleras inom den egna redaktionen – inte av stora mediekonglomerat eller utländska intressen.

Sedan grundandet 2012 har grunden i vår oberoende journalistik varit balans och trovärdighet framför sensationsjournalistik och snabba klick. NyD är Sveriges bredaste helt oberoende dagstidning och står helt fri från politiska partier och industriintressen.

NyD erhåller inget presstöd och finansieras genom läsardonationer och annonser. Läs mer om våra pressetiska riktlinjer här.

Missa inte en nyhet igen!

Anmäl dig till vårt nyhetsbrev idag!

Ta del av ocensurerade nyheter – fria från industriintressen och politisk korrekthet från Sveriges bredaste helt oberoende dagstidning – varje vecka.